Решение по дело №1240/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1060
Дата: 22 юли 2021 г.
Съдия: Евелина Иванова Попова
Дело: 20217050701240
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 юни 2021 г.

Съдържание на акта

 

                                 РЕШЕНИЕ

                        

                          №………/……..2021 г.

 

                         В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Варна, ШЕСТИ КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публичното съдебно заседание на осми юли две хиляди двадесет и първа година в състав

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:           КРАСИМИР КИПРОВ  

ЧЛЕНОВЕ:           ЕВЕЛИНА ПОПОВА

                                                             МАРИЯНА БАХЧЕВАН

 

 

При участието на секретаря ГАЛИНА ВЛАДИМИРОВА и на прокурора АЛЕКСАНДЪР АТАНАСОВ като разгледа докладваното от съдия ЕВЕЛИНА ПОПОВА к.н.а.х.д. № 1240 по описа на съда за две хиляди двадесет и първа година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на глава ХІІ АПК вр. чл. 63, ал. 1, изр. второ ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „РЕТРО ВАРНА“ ООД против решение № 260503/15.04.2021 г. по н.а.х.д. № 4162/2020г. на ВРС, V с-в, с което е изменено НП № 03-012020/29.01.2020 г. на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна като е намалена от 5 000 /пет хиляди/ лева на 1 500 /хиляда и петстотин/ лева наложената на дружеството имуществена санкция по чл. 414 ал. 3 КТ за нарушение на чл. 62 ал. 1 вр. чл. 1 ал. 2 КТ. С твърдения за допуснато от районния съд нарушение на закона и съществено нарушение на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348 ал. 1 т. 1 и 2  НПК вр. чл. 63 ал. 1 изр. второ ЗАНН, се иска решението да бъде отменено от касационната инстанция и делото да бъде върнато за ново разглеждане от въззивния съд, а в условията на евентуалност – решението да бъде отменено и вместо него да се постанови друго по съществото на правния спор, с което оспореното по реда на чл. 59 ЗАНН наказателно постановление да се отмени изцяло. Претендира се и за присъждането на сторените пред касационната инстанция съдебни разноски.

В проведеното по делото открито съдебно заседание на 08.07.2021 г. касаторът, редовно призован, не се представлява, като с подадена писмена молба с. д. № 9718/28.06.2021 г. пълномощникът му адвокат Д. поддържа изцяло касационната жалба на посочените в нея основания. Ответникът по касация – Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна, чрез пълномощника си главен юрисконсулт О.-К. изразява становище за неоснователност на касационната жалба, като претендира при оставяне на касираното решение в сила в полза на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна да се присъди юрисконсултско възнаграждение за осъщественото по делото процесуално представителство от юрисконсулт.

Представителят на Окръжна прокуратура – Варна също дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

След преценка на процесуалната допустимост и основателност на жалбата, извършена в рамките на касационната проверка по чл. 218 АПК вр. чл. 63, ал. 1 изр. второ ЗАНН, съдът намира следното:

По допустимостта на жалбата: Предявена е срещу подлежащ на касационен контрол съдебен акт съгласно изричната разпоредба на чл. 63 ал. 1 изр. второ ЗАНН, от процесуално легитимирано лице съгласно чл. 210 ал. 1 АПК и в преклузивния срок за упражняване на правото на жалба, визиран в чл. 211 ал. 1 АПК – съобщение за изготвеното въззивно решение е получено редовно от процесуалния представител на касатора на датата 05.05.2021 г. /л. 54 от н.а.х.д. № 4162/2020 г. на ВРС/, а касационната жалба според приложената към нея разпечатка от електронен адрес е предявена чрез ВРС на датата 18.05.2021 г. С нея е сезиран родово и местно компетентният съд. Кумулативното наличие на изложените положителни процесуални предпоставки и отсъствието на отрицателни такива обуславя извод за допустимост на касационното производство.

По основателността на касационната жалба съдът намира следното:

След съвкупна преценка на събраните по делото доказателства районният съд е приел, че с тях по безсъмнен начин е доказана обвинителната теза на АНО за осъществен от наказаното ЮЛ в качеството на работодател състав на административно нарушение по чл. 414 ал. 3 вр. чл. 62 ал. 1 вр. чл. 1 ал. 2 КТ. Приел е също, че в хода на АНП не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обуславящи незаконосъобразността на НП, както и че то е издадено от компетентен орган. Същевременно съдът се е мотивирал  защо  към случая е неприложима разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Приемайки въз основа на това, че с наказателното постановление законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на въззивника, съдът е изложил съображения за намаляването на наложената с него имуществена санкция от 5 000 лв. на законоустановения минимум от 1500 лв. Съображенията за това са, че определеният от АНО размер не съответства на тежестта на деянието, доколкото според установеното в хода на АНП нарушението е първо по вида си за нарушителя и от него не са настъпили имуществени или други щети за работника, дружеството или държавата.

Решението е правилно.

С обжалваното пред районния съд наказателно постановление е наложена имуществена санкция на „РЕТРО ВАРНА“ ООД за това, че като работодател е допуснало до работа лицето Н. Н. В. да престира труд, изпълнявайки трудови функции, свързани с поставяне на връхните дрехи на клиентите на заведението на закачалки, при определено трудово възнаграждение, работно време и работно място в стопанисван от дружеството обект – бар клуб „Ретро“ в гр. Варна, бул. „Чаталджа“ №22, без между страните по ТПО да е бил сключен трудов договор в изискуемата писмена форма.  

Приемайки въз основа на събраните доказателства, че е налице съставомерност на деянието по смисъла на чл. 414 ал. 3 КТ, съдът е изменил наказателното постановление до предвидения в санкционната разпоредба минимум на имуществената санкция от 1500 лв. като се е позовал на наличието на смекчаващи и отсъствието на отегчаващи обстоятелства по чл. 27 ЗАНН.

В настоящия случай, въззивният съд е провел законосъобразно съдебното следствие, съгласно принципите от НПК /чл.13, чл.14, чл.107/, като е уважил доказателствените искания на страните. Съдът е изслушал показанията на посочените от тях свидетели като в мотивите на решението убедително и обстойно е изложил съображенията, довели до формиране на фактическите и правните му изводи. Коментирал е всички доказателства поотделно и в тяхната съвкупност. Поради това жалбата в частта, с която са наведени оплаквания за допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила, изразени в нарушаване на чл. 13 и чл. 14 НПК и необсъждане на релевираните пред въззивната инстанция възражения, се явява изцяло неоснователна.

Неоснователно е и оплакването на касатора за извършено от решаващия съд превратно тълкуване на доказателствата. Както приложените по АНП, така и събраните във въззивното производство доказателства, недвусмислено водят до извод, че именно посоченото като нарушител дружество „РЕТРО ВАРНА“ ООД е имало към момента на проверката от контролните органи на Дирекция „Инспекция по труда“ качеството на работодател по отношение на завареното да полага труд лице Н. Н. В. и че работната сила е престирана в условията на ТПО между страните, но без наличието на подписан трудов договор. Позоваването на представения в хода на АНП договор № 2/12.12.2019 г. за извършване при необходимост на ремонтни дейности на инвентар по никакъв начин не дерогира значението на подписаната от Велиев писмена декларация, в която графата за наличие на сключен трудов договор е отбелязана с „да“ като работникът сам е посочил всички съществени елементи на трудовото правоотношение: изпълнявана длъжност, работно време, работно място и трудово възнаграждение. В идентичен смисъл са и събраните във въззивното производство в с. з. на 02.03.2021 г. свидетелски показания на Велиев, в които освен че е потвърдил изнесените пред органите на Дирекция „Инспекция по труда“ факти, но е посочил изрично и че е имал сключен трудов договор с „РЕТРО ВАРНА“ ООД, като е уточнил, че тъй като не правел разлика между трудов и граждански договор, той е бил със съзнанието, че има трудов договор за гардеробиер и затова изпълнявал и тази дейност наред с договореното споразумение да е на разположение за ремонт на инвентара. В смислово отношение тези показания кореспондират на показанията на разпитаните съответно в с. з. на 17.11.2020 г. и в с. з. на 26.01.2021 г. свидетелки М. Д. и К. Д., с които се установяват същите факти: че при проверката им като служители на Дирекция „Инспекция по труда“ лицето е заварено от тях да полага труд на гардероба в клуб „Ретро“ в гр. Варна като то собственоръчно е посочило, че работи за „РЕТРО ВАРНА“ ООД и е уточнило какво е работното му време, договореното му с работодателя трудово възнаграждение и почивни дни.

Обратно на твърдението в касационната жалба, правилно е прието в мотивите на обжалваното решение, че с индивидуализираното в АУАН и в НП изпълнително деяние е нарушена нормата на чл. 62 ал. 1 вр. чл. 1 ал. 2 КТ. В АУАН и в НП нарушението е индивидуализирано в достатъчна степен според изискването на чл. 42 т. 3 и 4 и чл. 57 ал. 1 т. 5 ЗАНН. Посочени са всички съществени елементи, определящи правоотношението с лицето Нехрин Неждетов Велиев като трудово: уговорено работно място, работно време, трудово възнаграждение и изпълнявана трудова функция. Правилно е позоваването на чл. 1 ал. 2 КТ, определящ отношенията при предоставяне на работната сила само като трудови правоотношения. Съобразяването на това принципно установено положение по КТ, както и разпоредбата на чл. 416 ал. 1 КТ, води до извод, че в процеса тежестта да установи факта, че става въпрос за извършването на работа по сключен между страните граждански договор, а не по трудов, се носи изцяло от жалбоподателя. Събраните в хода на АНП и във въззивното производство доказателства не сочат обаче на наличието на елементите на граждански договор, що се отнася до изпълнението на функциите на гардеробиер. Фактът, че успоредно с тези задължения лицето е било ангажирано при нужда да поправя и инвентара в заведението /вече при условията на облигационно-правна връзка/ по никакъв начин не повлиява решаващия извод за наличието на трудово правоотношение. При това положение съдът правилно е приел, че в случая са изцяло относими изискванията на чл. 62 ал. 1 вр. чл. 1 ал. 2 КТ и поради това е счел за законосъобразно издаденото за нарушаването на чл. 62 ал. 1 КТ наказателно постановление. В тази връзка не може да бъде споделено и касационното възражение за нарушение на чл. 18 ЗАНН, доколкото според касатора в описанието на нарушението АНО е описал две отделни изпълнителни деяния: по чл. 62 ал. 1 и чл. 61 ал. 1 КТ, а е наложил само едно наказание по чл. 414 ал. 3 КТ. От съдържанието на АУАН и НП се установява, че визираното в НП нарушение е едно - това по чл. 62 ал.1  КТ, предвид установената липса на сключен между страните по ТПО трудов договор в писмена форма, като в подкрепа на разбирането за наличието на ТПО е посочената в НП разпоредбата на чл. 1 ал. 2 КТ, според която отношенията по предоставяне на работната сила се уреждат само като трудови. При тази нормативна уредба еднозначно и императивно е задължението на всеки работодател, каквото качеството в случая касаторът несъмнено притежава, да допуска да престират работна сила само лица, с които е сключил писмен трудов договор, което в случая не е изпълнено.

Неотносимо към факта на нарушението е съдържащото се в касационната жалба оплакване, че съдът неправилно е приел, че мястото, където се е намирал Велиев, е стопанисвано от касатора, като в тази връзка е игнорирал представения договор за наем. Отношенията между наемодателя и наемателя по повод наетия обект са ирелевантни за законосъобразността на наказателното постановление. От съществено значение е единствено фактът, че Велиев е заварен да престира труд на това място в полза на „Ретро Варна“ ООД, като естеството на трудовите му задължения е да поставя в гардероба връхните дрехи на клиентите на стопанисвания от дружеството бар клуб „Ретро“. Доколко наемните отношения по повод ползването на площта, обособена в гардероб, са уредени между страните по наемния договор, е въпрос, напълно ирелевантен за изхода на настоящия правен спор.

Неправилно в касационната жалба касаторът обвързва факта на неизвършването на допълнително разследване на спорните обстоятелства от АНО с твърдение за незаконосъобразността на наказателното постановление, сочейки че неизпълнението на чл. 52 ал. 4 ЗАНН представлява съществено процесуално нарушение. Този довод е бил релевиран и във въззивното производство и по него е налице законосъобразно произнасяне от районния съд, което настоящата инстанция споделя. В допълнение следва да се посочи, че липсва нормативно задължение за АНО да мотивира по по-специален начин НП, като от съществено значение е фактът неговото съдържание да отговаря на всички императивно изискуеми реквизити по чл.57 ЗАНН, което в случая е налице. Последните не предвиждат излагането на нарочни мотиви по постъпилите по реда на чл. 44 ЗАНН писмени възражения. Следователно възведено с касационната жалба оплакване за допуснато в този смисъл съществено процесуално нарушение, не може да бъде обсъждано като такова, защото по никакъв начин не е засегнало правото му на защита.  То е упражнено в пълен обем, включително и посредством настоящия инстанционен съдебен контрол.

В целостта си изложеното обуславя извод за неоснователност на касационната жалба, поради което оспореното с нея решение следва да се остави в сила.

Предвид крайния изход на спора, е основателно изрично заявеното в съдебно заседание на 08.07.2021 г. искане на процесуалния представител на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна за присъждане на разноски, на основание чл. 63 ал. 5 ЗАНН във връзка с чл. 37 ЗПП. Като съобрази, че делото не се отличава с висока степен на фактическа и правна сложност и е приключило след провеждане само на едно открито съдебно заседание, съдът намира, че на ответната по касация страна следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в минимално предвидения в чл. 27е от Наредба за заплащането на правната помощ размер от 80 /осемдесет/ лева за осъщественото по делото процесуално представителство от юрисконсулт.

Воден от изложеното и на основание чл. 221 ал. 2, изречение първо, предложение първо АПК, във връзка с чл. 63 ал. 1 изречение второ ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260503/15.04.2021 г. по н.а.х.д. № 4162/2020г. на Районен съд - Варна, V с-в.  

ОСЪЖДА „РЕТРО ВАРНА“ ООД, ЕИК *********, да заплати на Дирекция „Инспекция по труда“ – Варна разноски по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 80 /осемдесет/ лева.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                   ЧЛЕНОВЕ: 1/                             2/