Решение по дело №43/2013 на Административен съд - Монтана

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 12 февруари 2013 г.
Съдия: Момчил Димитров Таралански
Дело: 20137140700043
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 януари 2013 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 111

 

гр. Монтана, 12.02.2013 г.

 

                                      В  ИМЕТО НА  НАРОДА

 

Административен съд – Монтана, касационен състав, в публичното заседание на осми февруари през две хиляди и тринадесета година в състав:                               

                                     

                                                                                  Председател: Огнян Евгениев

                                                                                          Членове:  Мария Ницова

                                                                                                           Момчил Таралански

 

при секретаря А.Л. и с участието на прокурора Камелия Цветкова, като разгледа докладваното от съдия Таралански касационно административно-наказателно дело № 43 по описа за 2013 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 АПК във връзка с чл.63 ЗАНН.

Обжалва се решение на Районен съд – Монтана от 05.12.2012 г. по АНД № 40 578/2012 г. по описа на съда, с което е отменено наказателно постановление № 848/26.09.2012 г. на Директора на Регионална дирекция по горите – Берковица. Със същото е наложена глоба на Г.Н.К. в размер на 300 лева.

Жалбоподателят Директорът на Регионална дирекция по горите – Берковица, чрез процесуалния си представител в съдебно заседание, обжалва решението на съда и моли същото да бъде отменено изцяло, като се потвърди наказателното постановление, като навежда доводи за неправилност на решението на първата съдебна инстанция поради нарушаване на закона – неприлагане на приложимия закон.

Ответникът по касационната жалба Г.Н.К., чрез процесуалния си представител в съдебно заседание, оспорва жалбата и моли съда да остави в сила обжалваното съдебно решение, като навежда в представената писмена защита и допълнителни доводи и съображения.

Окръжна прокуратура – Монтана, чрез представителя си в съдебно заседание, изразява становище за неоснователност на жалбата и предлага да се остави  в сила обжалваното решение, като навежда доводи за правилно прилагане на нормата на закона от състава на Районен съд – Монтана, с оглед на допуснатите на фазата на административно-наказателното производство нарушения.

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, при което същата е допустима. Разгледана по същество е неоснователна. Обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно като краен резултат.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, намери за установено следното:

За да постанови обжалваното решение, съставът на Районен съд – Монтана е приел, че на фазата на административно-наказателното производство са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила във връзка с чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН, които са опорочили изцяло проведената административно-наказателна процедура, при което, като е приел, че административно-наказващия орган незаконосъобразно е издал наказателно постановление, е отменил същото.

Настоящият съдебен състав намира, че при постановяване на обжалваното решение не е допуснато нарушение на закона – релевираното с жалбата касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК във връзка с чл.63, ал.1 от ЗАНН. Като споделя изцяло крайния резултат от проведеното съдебно производство по контрол на законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, касационният състав намира за необходимо да изложи и съответните допълващи и коригиращи решението на въззивния съд мотиви.

Въззивният съд е анализирал събраните по делото доказателства, като въз основа на този анализ е изложил мотиви относно релевантните за административно-наказателната отговорност на жалбоподателя факти и обстоятелства, а именно наличието на съществени нарушения на процесуалните правила, които са опорочили административно-наказателното производство и са довели до постановяване на незаконосъобразен акт. За такова съществено нарушение, обаче, съдът е приел липсата в наказателното постановление на дата на нарушението, с което била нарушена разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Действително в наказателното постановление не е изрично отразена датата на извършване на нарушението, но в АУАН е посочена същата – 22.06. – 03.07.2012 г. (л.5 по АНД № 40 578/2012 г.). По този начин не би могло да се поддържа, че това нарушение е съществено, доколкото още в акта, инициирал производството – АУАН, административно-привлеченото лице е уведомено за времевия интервал, при което с това не е нарушено правото му на защита.

Не така стои въпроса, обаче, и въззивния съд не е отбелязал това обстоятелство в мотивите на решението си, с нарушението на чл.42, т.5 от ЗАНН, респективно на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН. Нито в АУАН, нито в наказателното постановление са отбелязани законовите разпоредби, които са били нарушени виновно. Настоящият състав не споделя разбирането на актосъставителя и наказващия орган, че отразените в АУАН и НП като нарушена разпоредба на чл.257, ал.1, т.1 от Закона за горите (ЗГ) е действителната материално-правна разпоредба, която е била нарушена. Нормата на чл.257, ал.1, т.1 от ЗГ е чиста санкционната норма т.е. тази, която при неизпълнение на определена материално-правна норма, регламентираща правилото за поведение на лицето, упражняващо частна лесовъдска практика, се прилага. За да се приложи тази санкционна норма, следва да е налице определена хипотеза и диспозиция, които не са осъществени т.е. не са спазени, но не може санкционната норма (в конкретния случай, доколкото в същата не са заложени, както в нормите от особената част на НК или в някои норми от специалните административни закони хипотезата и диспозицията) да е нарушена. Следвало е както актосъставителят, така и наказващият орган да конкретизират точно тази материално-правна норма (съдържаща се в ЗГ или подзаконов нормативен акт по прилагането му), която е предписвала на лицето, упражняващо частна лесовъдска практика, определено правило за поведение, което той е нарушил. На нито един стадий на административно-наказателното производство, дори и на фазата на съдебния контрол, на административно-наказаното лице не е указано за кое нарушение е санкциониран. Това нарушение е особено съществено, защото е нарушило правото на защита на административно-привлеченото и впоследствие административно-наказано лице. Административно-наказващият орган поради това е постановил незаконосъобразно наказателно постановление, а първоинстанционния съд като е отменил същото, е постановил правилно като краен резултат съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила. Въз основа на изложеното, съдът

 

                                                          Р   Е   Ш   И :

 

           ОСТАВЯ В СИЛА решението на Районен съд – Монтана от 05.12.2012 г. по АНД № 40 578/2012 г. по описа на съда, с което е отменено наказателно постановление № 848/26.09.2012 г. на Директора на Регионална дирекция по горите – Берковица.

                                      

           Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                           2.