Решение по дело №747/2023 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 533
Дата: 24 ноември 2023 г. (в сила от 24 ноември 2023 г.)
Съдия: Недялко Митев Иванов
Дело: 20237170700747
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 септември 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 533

гр. Плевен, 24.11.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административен съд – Плевен, осми състав, в публично съдебно заседание на шести ноември две хиляди двадесет и трета година в състав:

Председател: Недялко Иванов

при секретар Милена Кръстева изслуша докладваното от съдията Недялко Иванов по адм. дело № 747 по описа за 2023 година на Административен съд – Плевен.

Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно -процесуалния кодекс (АПК).

Административното дело е образувано по жалба на Ш.А.Ш. *** срещу заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0938-000476/25.08.2023 г. на Началник Сектор към ОД на МВР Плевен, сектор Пътна полиция, с която е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т.2а, б. „а“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС с рег. ***за срок от 12 месеца.

В жалбата се посочва, че наложената ПАМ е незаконосъобразна, поради което се обжалва в срок. Посочва се, че действително на 25.08.2023 г. на общински път без номер, в Община Плевен, на изхода на с. Тодорово в посока с. Брестовец с автомобилът на оспорващия е реализирано ПТП, за което счита, че няма никаква вина.

Автомобилът е бил управляван от Ш.С.М., но без съгласие на оспорващия. Твърди се, че докато минавали през с. Тодорово и колата е управлявана от бащата на оспорващия са спрели пред къщата на Ш.М., бащата да отиде до тоалетната, а майката на оспорващия да налее вода, защото било много горещо, като при слизането бащата на оспорващия е взел ключовете със себе си и ги е оставил на маса пред къщата. Посочва се, че Ш.Б. без разрешение е взел ключовете и се е качил в колата, като оспорващия е разбрал това едва когато Ш.М. е запалил двигателя на колата. Посочва се, че М. потеглил рязко и бързо ускори, оспорващият заедно с брат си С. са се развикали да спре, но той не е спрял и не е могъл да овладее автомобила. Почти веднага се удари с друг автомобил, управляван от З.В.П., капаците на колите се отворили от удара и Ш. е извикал, че ще се запалят, като е накарал по-малкия брат на оспорващия, С. да върне назад, за да не избухне колата, което той е направил. Твърди, че не е знаел, че Ш. няма СУМПС, нито пък, че е употребил алкохол. Счита, че административно наказващия орган не е изяснил правилно фактическата обстановка и не е взел предвид обясненията, които са дадени, като по този начин е нарушил правото на защита на Ш., както и га лишава от ползването на собственото му превозно средство. Твърди, че единствения човек, на когото е разрешавал да управлява автомобила е неговият баща, който е шофьор от дълги години и няма нарушения на правилата за движение. Иска от съда да отмени ЗППАМ № 23-0938-000476 от 25.08.2023 г. на Д.Д.П. - началник сектор към ОДМВР - Плевен, сектор Пътна полиция, като неправилна и законосъобразна.

В съдебно заседание оспорващият - Ш.А.Ш. се явява лично и с адв. Н.Х. - АК Плевен, като заявява, че поддържа жалбата и заявява, че заповедта следва да бъде отменена.

В съдебно заседание ответникът – Началник Сектор към ОД на МВР Плевен, сектор Пътна полиция, не се явява, не се представлява.

С изпращане на административната преписка е изразено становище по жалбата, като е посочено, че жалбата следва да се остави без последствия и да се потвърди наложеното наказание.

Административният съд - Плевен, осми състав, като обсъди доказателствата по делото и доводите и възраженията на страните, и като извърши цялостна проверка на оспорената заповед във връзка с правомощията си по чл.168 от АПК, намира за установено следното от фактическа страна:

Приложен е АУАН серия GA № 986731/25.08.2023 година (лист 9), в който е посочено, на 25.08.2023 година, около 19,10 часа, с Тодорово. обл. Плевен на кръстовище образувано от PVN 3502 и улица Стара Планина, с посока на движение  към село Брестовец, Ш.С.М. като водач на лек автомобил БМВ Х5 с регистрационен номер ***, собственост на Ш. З. А. с ЕГН **********,*** извършва следното: На гореописания пътен участък /PVN 3502/, при движение с несъобразена скорост с релефа на пътя, на ляв завой губи контрол над управляваното МПС, навлиза в лента за насрещно движение и удря челно движещия са по нея лек автомобил Смарт Форфоур с рег. номер *** собственост на Беки Ауто ЕООД с БУЛСТАТ *********, град Плевен, управляван от З.В.П., ЕГН **********,***, като с поведението си допуска ПТП с материални щети по двата автомобила, като управлява гореописания лек автомобил, като неправоспособен - от направената справка с РСОД 724 се установява, че водачът никога не е притежавал СУМПС и управлява гореописания лек автомобил след употреба на алкохол, установено по надлежния ред - от направената в 20,22 минути на 25.08.2023 година, качествена проба с пореден номер 02410, с техническо средство Дрегер Алкотест 7610 с фабричен номер ARNJ-0086 се установи концентрация на алкохол в кръвта 1,05 % промила на хиляда. Водачът е заявил, че признава показанията на техническото средство.

По делото е приложена и заповед № 316з-2561/04.07.2022г. на директора на ОД на МВР Плевен (лист 14) за компетентност на длъжностни лица от ОД на МВР – Плевен, да прилагат принудителни административни мерки по чл. 171, т.1, т.2, т.2а, т.4, т.5 и т. 6 от ЗДвП, като в т. 1.1 такава компетентност има Началник Сектор към ОД на МВР Плевен, сектор Пътна полиция – за цялата територията, обслужвана от ОД на МВР Плевен.

На 25.08.2023 година е постановена заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0938-000476/25.08.2023 г. на Началник Сектор към ОД на МВР Плевен, сектор Пътна полиция, с която на Ш.А.Ш. е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т.2а, б. „а“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС с рег. ***за срок от 12 месеца, за това, 25.08.2023 година, около 19,10 часа, с Тодорово. обл. Плевен на кръстовище образувано от PVN 3502 и улица Стара Планина, с посока на движение  към село Брестовец, Ш.С.М. като водач на лек автомобил БМВ Х5 с регистрационен номер ***, собственост на Ш.А.Ш. допуска ПТП с материални щети, като управлява гореописания лек автомобил, като неправоспособен - никога не е притежавал СУМПС и управлява гореописания лек автомобил след употреба на алкохол, установено по надлежния ред с концентрация на алкохол в кръвта 1,05 % промила на хиляда и е наложена принудителна административна мярка по чл. 171 т.2 А б.А от ЗДвП -прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 12 месеца, като са отнети 1/СРМПС № ********* и 2/два бр. рег. табели ***.

По делото, с цел установяване от страна на оспорващия, че същият не е предоставял автомобила за управление на Шибил Светлинов Михайлов, като свидетели са разпитани майката и бащата на оспорващия – З.А.И. и А. Ш. И., които в показанията си заявяват, че синът им не е разрешавал на Ш.С.М. да управлява автомобила, а М. сам е взел ключовете на автомобила и го е управлявал.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е допустима като подадена в срок и от надлежна страна.

Разгледана по същество е неоснователна.

Оспорената заповед е издадена от компетентен орган, като по делото е приложена заповед № 316з-2561/04.07.2022г. на директора на ОД на МВР Плевен (лист 14) за компетентност на длъжностни лица от ОД на МВР – Плевен, да прилагат принудителни административни мерки по чл. 171, т.1, т.2, т.2а, т.4, т.5 и т. 6 от ЗДвП, като в т. 1.1 такава компетентност има Началник Сектор към ОД на МВР Плевен, сектор Пътна полиция – за цялата територията, обслужвана от ОД на МВР Плевен.

Съдът намира, че заповедта е издадена в установената форма и при спазване на административно-производствените правила и при правилно прилагане на закона.

Съгласно чл. 171 т.2а, буква „а“ от ЗДвП, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилага ПАМ "прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство", без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства – за срок от 6 месеца до една година. В случая по делото е безспорно установено, че Ш.С.М. управлява МПС без да притежава СУМПС и автомобилът е собственост именно на оспорващия – Ш.А.Ш..

Ш.А.Ш. не оспорва факта, че Ш.С.М. е управлявал автомобила, без да е правоспособен водач и с концентрация на алкохол в кръвта 1,05 % промила на хиляда, като това се установява и от съставения АУАН, който като официален свидетелстващ документ се ползва с обвързваща съда материална доказателствена сила, относно неговата вярност до доказване на противното по аргумент от чл. 189, ал. 2 ЗДвП, като не са ангажирани доказателства, които да опровергават констатациите в АУАН.

Съдът намира, че правилно е приложен материалният закон, тъй като са налице предпоставките на сочената норма на чл. 171 т.2 А б.А от ЗДвП - управление на МПС от неправоспособен водач /лице което не притежава СУМПС/ и собственост на автомобила на лицето, спрямо което е наложена мярката.

Неоснователно е възражението на оспорващия, че не е позволявал неправоспособният водач Ш.С.М. да управлява собствения му автомобил, тъй като същият като собственик на МПС носи отговорност, кой управлява собственото му МПС, тъй като разпоредбата на чл. 171 т.2 А б.А от ЗДвП не предполага да се доказва този факт и при управление на МПС от неправоспособен водач, то отговорност носи и собственикът на МПС, каквато е настоящата хипотеза.

Показанията на свидетелите З.А.И. и А. Ш. И., че оспорващият не е позволил/позволявал на Ш.С.М. да управлява собственото му МПС, не се кредитират от съда, тъй като свидетелите са майка и баща на оспорващия и са заинтересовани да свидетелстват в полза на Ш., но обстоятелството, дали оспорващият е разрешил на М. да управлява собственото му МПС не води до отпадане на отговорността на собственика, тъй като, както бе посочено по-горе разпоредбата на чл. 171 т.2 А б.А от ЗДвП не предполага да се доказва този факт и при управление на МПС от неправоспособен водач същият носи административно- наказателна отговорност, като отделно от това отговорност носи и собственикът на МПС.

Настоящият състав намира, че наложената принудителна административна мярка съответства и с целта на закона и с принципите за съразмерност по чл. 6 от АПК. Процесната принудителна административна мярка не цели да санкционира/накаже нарушителя и/или трети лица, а чрез неблагоприятни последици за адресата да се постигане правно определен резултат – подобряване на пътната обстановка в страната, ограничаване и намаляване броя на пътнотранспортните произшествия, на загиналите и ранените при пътни инциденти участници в движението. Прекратяването на регистрация на МПС препятства възможността МПС да се управлява по пътищата от водачи, които не притежават СУМПС, респ. възможността да бъде извършено ново и/или повторно нарушение. Предвидената мярка е израз на държавната политика за ограничаване и преустановяване управлението на МПС от неправоспособни водачи, което е и обществено значима цел с оглед значителния брой жертви и пострадали.

С оглед изложеното съдът счита, че оспорената заповед е постановена от компетентен орган, в предвидената от закона форма, при спазване на административно-производствените правила, в съответствие с материалния закон и целта на закона и следва оспорването да бъде отхвърлено.

 

Воден от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2 , предл. последно от АПК, Административен съд-Плевен, осми състав

 

РЕШИ:

Отхвърля жалба на Ш.А.Ш.,*** срещу заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 23-0938-000476/25.08.2023 г. на Началник Сектор към ОД на МВР Плевен, сектор Пътна полиция, с която е наложена принудителна административна мярка по чл. 171, т.2а, б. „а“ от ЗДвП – прекратяване на регистрацията на ППС с рег. ***за срок от 12 месеца.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: