Решение по дело №269/2023 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 322
Дата: 27 март 2023 г. (в сила от 27 март 2023 г.)
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20237040700269
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

        322                                  27.03.2023 г.                                    гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на девети март, две хиляди двадесет и трета година, в открито заседание в следния състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1. ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ

                                                                     2.НЕЛИ СТОЯНОВА

секретар:  Й.Б.

прокурор: Дарин Христов

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Христов  КАН дело № 269 по описа за 2023 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационната жалба на „ПОНС – КОМЕРС“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ул. „Рилска“ № 14, чрез адв. П.К. – САК, против Решение № 1090/ 25.11.2022 г., постановено по НАХД № 3656 по описа на Районен съд – Бургас за 2022 г., с което е ИЗМЕНЕНО Наказателно постановление № 653066-F668375/22.08.2022 г., издадено от началник отдел „Оперативни дейности“ - Бургас в дирекция „Оперативни дейности“ в Главна дирекция „Фискален контрол“ в ЦУ на НАП, с което на „ПОНС – КОМЕРС“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Бургас, ул. „Рилска“ № 14, за извършено нарушение на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ, на основание чл. 185, ал. 2, изр. 2 във вр. с ал. 1 от Закон за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ му е наложена имуществена санкция в размер на 900,00 лева, като размерът на имуществената санкция е НАМАЛЕН  на 500,00 лева.

Изложени са доводи, че решението на РС – Бургас е неправилно и необосновано, постановено в нарушение на материалния закон и процесуалните правила. Моли се същото да бъде отменено, както и процесното НП. Претендира се присъждане на направените разноски.

В съдебно заседание касаторът „ПОНС – КОМЕРС“ ЕООД, редовно и своевременно призован, не изпраща процесуален представител. В представено по делото становище поддържа жалбата на  посочените в нея основания. Претендира присъждане на направените разноски в двете съдебни инстанции.

Ответникът по касацията, редовно и своевременно призован, не се представлява. В представено по делото становище излага доводи за неоснователност на жалбата и моли за потвърждаване на решението на районния съд. Претендира присъждане на разноски в полза на НАП и прави възражение за евентуална прекомерност на претендираните от касатора разноски.

Участващият в процеса представител на ОП - Бургас счита, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно и моли да бъде оставено в сила.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество същата се явява основателна поради следните съображения:

Съгласно чл. 63в от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съобразявайки нормата на чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

Въз основа на установената фактическа обстановка, съдът е приел от правна страна, че при издаване на АУАН и НП не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, водещи до отмяната му. По същество е обоснован извод, че  санкционираното дружество е извършило нарушението, за което е привлечено към административнонаказателна отговорност, а именно, че е  осъществило състава на чл. 33, ал. 1 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. на МФ и правилно му е наложено наказание по чл. 185, ал. 2, изр. 2 във вр. с ал. 1 от ЗДДС. Същевременно първоинстанционият съд е приел, че размерът на наложената имуществена санкция е завишен, поради което го е намалил до предвидения минимум - от 900,00 на 500.00 лева.

Така постановеното решение е недопустимо, като съображенията за това са следните:

Съгласно разпоредбата на чл. 61, ал. 1 от ЗАНН при разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалият обезщетение, включително този по чл. 55, ал. 2, собственикът на вещите, с които е извършено разпореждане или са отнети в полза на държавата, ако не е нарушител, наказващият орган или учреждението, или организацията, чийто орган е издал акта по чл. 58д, т. 4, както и допуснатите от съда свидетели.

От протокола от проведеното на 10.11.2022 г. открито съдебно заседание пред Районен съд – Бургас, е видно, че като ответник /АНО/ е вписан началник на отдел „Оперативни дейности“ Бургас, Дирекция „Оперативни дейности“ в ГД „Фискален контрол“ на НАП, който не е присъствал. Отразено е, че за него се е явила ю.к. Чолакова с пълномощно по делото, което е издадена от името на изпълнителния директор на НАП /л. 43 от НАХД № 3656/. Съобразно чл. 131 от НПК, субсидиарно приложим в производството пред районен съд на основание чл. 84 от ЗАНН, протоколите, съставени при условията и по реда, предвидени в този кодекс, са доказателствени средства за извършване на съответните действия, за реда, по който са извършени, и за събраните доказателства.

В постановеното съдебно решение районният съд не е посочил изрично въззиваемата страна.

Същевременно от данните по делото се установява още, че призовките относно производството пред РС – Бургас, вкл. съобщението за постановено решение, са били изготвяни до ТД на НАП, отдел „Оперативни дейности“ Бургас при ЦУ на НАП.

Структурата на националната агенция за приходите е уредена в чл. 6 от ЗНАП. Съгласно ал. 1 на посочената разпоредба, Агенцията се състои от централно управление и териториални дирекции, като централното управление подпомага дейността на изпълнителния директор по планирането, организирането, ръководството и контрола на цялостната дейност на агенцията, както и в изпълнението на предоставените му правомощия по този закон (ал. 2), а териториалните дирекции установяват публичните вземания за данъци, за задължителни осигурителни вноски и други публични вземания, възложени им със закон, както и обезпечават и събират публичните вземания (ал. 3). Същевременно в чл. 6, ал. 5 от ЗНАП е посочено, че в централното управление на агенцията могат да се създават дирекции, в това число главни дирекции, отдели и сектори. Анализът на посочените разпоредби сочи, че АНО е началник на отдел, включен в структурата на ЦУ на НАП, а не е част от ТД на НАП.

Извод, че производството пред районен съд се е развило без участието на надлежна страна може да се направи и от представената по делото заповед № ЗЦУ-1149/25.08.2020 г. на изпълнителния директор на НАП /л. 43 от НАХД № 3656/, от която се установява, че отдел „Оперативни дейности“ е включен в състава на дирекция „Оперативни дейности“ в Главна дирекция „Фискален контрол“ в Централно управление на НАП. В производството пред районния съд призовките са били адресирани до ТД на НАП, към който няма обособена административна единица отдел „Оперативни дейности“. С оглед обстоятелството, че АНО е изпълнявал длъжността началник отдел „Оперативни дейности“ Бургас, то следва, че същият не бил призован редовно за участие в производството пред въззивния съд.

Безспорно като е конституирал като въззиваема страна началник на отдел „Оперативни дейности“ Бургас, Дирекция „Оперативни дейности“ в ГД „Фискален контрол“ на НАП, а за съдебното заседание е призовал друга, различна страна, каквато е Териториалната дирекция на НАП, нямаща качеството на административнонаказващ орган, районният съд е постановил недопустим съдебен акт, който следва да бъде обезсилен.

По тези съображения настоящият съдебен състав намира, че решението на районния съд е недопустимо, като постановено между ненадлежно конституирани страни. 

Предвид изложеното и на основание чл. 221, ал. 3 от АПК, касационният съд следва да обезсили решението на районния съд и да върне делото за ново разглеждане от друг състав на съда с участието на надлежен ответник - началник отдел „Оперативни дейности“ - Бургас в дирекция „Оперативни дейности“ в Главна дирекция „Фискален контрол“ в ЦУ на НАП, съгласно мотивите на настоящото решение.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63в от ЗАНН, във вр. чл. 221, ал. 3, от АПК, АдмС - Бургас, XIX касационен състав

 

РЕШИ:

ОБЕЗСИЛВА Решение № 1090/ 25.11.2022 г., постановено по НАХД № 3656 по описа на Районен съд – Бургас за 2022 г.и

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на съда с участието на надлежен ответник съгласно мотивите на настоящото решение.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ  1.     

    

 

    2.