Решение по дело №11762/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264670
Дата: 12 юли 2021 г.
Съдия: Любомир Луканов Луканов
Дело: 20201100511762
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 29 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

 

 

гр. София, 12.07.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, ІІІ въззивен брачен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и първи юни през две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБОМИР Л.ЧЛЕНОВЕ: МАЯ МИХАЙЛОВА

ДИМИТРИНКА КОСТАДИНОВА - МЛАДЕНОВА

 

при участието на секретар И. Василева, с участието на прокурора Надя Загорова от Софийска градска прокуратура, като разгледа докладваното от съдия Л.въззивно гр. дело № 11762 по описа за 2020г. на Софийски градски съд, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Част втора, Дял втори, Глава двадесета от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Образувано е по въззивна жалба на И.З.Г., действаща чрез представителя си по пълномощие, срещу решение № 152146 от 16.07.2020 г., постановено по гр. дело № 68007/2019 г. на СРС, III ГО, 91 състав, с което е отхвърлена молбата ѝ за промяна на фамилното ѝ име от „Г.“ на „Е.“. В жалбата се твърди, че решението е неправилно, като са изложени подробни съображения. Въззивникът моли да се отмени решението на районния съд и да се постанови друго решение, с което да се промени фамилното ѝ име от „Г.“ на „Е.“. Не сочи нови доказателства.

Столична община не вземат становище по допустимостта и основателността на жалбата.

Представителят на Софийска градска прокуратура дава становище, че първоинстанционното решение е валидно, допустимо и правилно.

Жалбата е допустима. Подадена е в законоустановения срок от молителя в първоинстанционното производство, имащ правен интерес от обжалването, и е насочена срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 от ГПК, вр. с чл. 540 от ГПК валиден и допустим съдебен акт.

Софийският градски съд, в настоящия си състав, като прецени относимите доказателства и доводи на въззивника, приема за установено следното:

С обжалваното решение № 152146 от 16.07.2020 г., постановено по гр. дело № 68007/2019 г. на СРС, III ГО, 91 състав, съдът е отхвърлил молбата на И.З.Г., за допускане промяна на фамилното ѝ име от „Г.“ на „Е.“.

Във въззивното производство не са събрани нови доказателства.

От събраните пред първата инстанция доказателства се установява, че въззивницата е родена на ***г. в гр. София от родители А.А.Е. и З.Н.Г.. Видно от съставения акт за раждане на лицето № 22 от 28.01.1994г. от Столична община, район Надежда, въззивницата е записана с имената И.З.Г.. В графа „бележки“ на акта за раждане, няма данни за настъпила промяна в имената на лицето по силата на съдебно решение.

Видно от съдебно решение от 19.01.1998г., постановено по гр. дело № 2700/1997г. на СРС, БК, 81 състав, сключеният на 24.07.1993г. брак между З.Н.Г. и А.А.Е. е прекратен поради сериозно и непоколебимо взаимно съгласие, а съдът е утвърдил постигнатото от страните споразумение по чл. 101 от СК. Родителските права върху роденото от брака дете И. са предоставени на майката. Решението е влязло в сила на 19.01.1998г.

От удостоверение за наследници с изх. № УГ01-11789 от 18.10.2017г. на Столична община, район Надежда, се установява, че З.Н.Г. е починал на 11.10.2017г. и е оставил за свои наследници по закон съпругата си Х.Т.Н.и дъщерите си И.З.Г. и А.З.Г..

От съдебно удостоверение, издадено на 01.11.2017г. по гр. дело № 76442/2017г. на СРС, 80 състав се установява, че молителката и въззивница по настоящото производство И.З.Г. се е отказала от наследството ѝ оставено от наследодателя З.Н.Г., починал на 11.10.2017г., за което е съставен смъртен акт № 0718/12.10.2017г.

От свидетелството за съдимост с рег. № 90300 от 16.10.2019г., издадено от Бюро за съдимост на СРС се установява, че И.З.Г. не е осъждана.

В удостоверение от Прокуратурата на Република България от 09.03.2020 г. се посочва, че срещу молителката няма данни за обвинения по неприключени наказателни производства.

От удостоверение на МВР – СДВР, Отдел „БДС“ от 02.03.2020г. се установява, че за И.З.Г. няма регистрирани данни за приложени принудителни административни мерки по Глава VII, раздел I и санкции по Глава VII, раздел II от Закона за българските документи за самоличност.

От справките, изискани от първоинстанционния съд, не се установи наличие на евентуален користен мотив за исканата промяна в имената на въззивницата.

Описаната фактическа обстановка е установена по делото въз основа на съвкупната преценка на всички събрани доказателства, ценени като относими, допустими и неоспорени от страните.

Въз основа на така установените факти и с оглед направените от молителката искания, съдът намира следното от правна страна:

Съгласно чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация (ЗГР) промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.

Настоящият съдебен състав счита, че известността на въззивницата с фамилно име „Е.“ и идентифицирането на лицето с това име в ежедневните ѝ взаимоотношения с обкръжаващите я семеен, професионален и социален кръг, са „важни обстоятелства” по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, които обстоятелства не са спорни в настоящото производство. В този смисъл въззивният съдебен състав съобрази и споделя за правилно заявеното становище от представителя на СРП в първоинстанционното съдебно производство (лист 57 от делото на СРС).

Следва да се добави, че фамилното име служи не само за идентификация, но има и функцията да идентифицира произхода на лицето и принадлежността му към даден род, което понастоящем, следвайки патриархалната традиция на българския етнос, е отразено в Закона за гражданската регистрация (ЗГР). В случая молителката И.З.Г. е вписана като принадлежаща единствено към рода на баща си. Следва да се отрази, че майката на въззивницата (с фамилно име Е.), чиито граждански брак с бащата е прекратен когато молителката е била само на четири години, се ползва със същите права като родител на детето. Родът, от който молителката произхожда от майка, не е по-маловажен от рода на бащата, т.е. всяко дете, респ. и всеки пълноправен пълнолетен гражданин, има право да е свързан и с двата рода. Република България е сключила, ратифицирала и обнародвала редица международни актове в областта на правата на човека, които не допускат дискриминация по полов признак, и които се ползват с предимство пред вътрешното законодателство по силата на чл. 5, ал. 4, изр. 2 от Конституцията на Република България (Обн., ДВ, бр. 56 от 13.07.1991 г., в сила от 13.07.1991г.). В това число попада и Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените, а съгласно чл. 5, §. 1, буква а) от същата, държавите членки приемат всички надлежни мерки с цел премахване на обичаите, които са основани на идеята за непълноценността или превъзходството на един от половете. Съгласно чл. 16, §. 1, буква „г“ от цитираната Конвенция на ООН, мъжете и жените имат еднакви права и задължения като родители независимо от тяхното семейно положение по въпроси, засягащи техните деца.

Конституцията и законите на Република България следва да се тълкуват и прилагат конформно с влезлите в сила актове в областта на правата на човека, вкл. и с Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи (ЕКПЧОС). В практиката си по прилагането на ЕКПЧОС Съдът по правата на човека е заключил, че гражданите имат право да избират фамилно име на детето си в противоречие със стандартната национална практика (Решение от 22.02.1994 г. по Burghartz V. Switzerland, жалба № 16213/90), както и че държавите, страни по ЕКПЧОС следва да реформират законодателството си, което препятства децата да носят майчиното фамилно име (Решение от 07.01.2014 г. по Cusan and Fazzo v. Italy, жалба № 77/07). Настоящият съдебен състав съобрази, че при противоречие между разпоредба на вътрешното право и международни актове, влезли в сила, то по силата на чл. 5, ал. 4, изр. 2 от Конституцията на Република България, с предимство следва да се приложи международния договор в областта на основните права.

На основание на чл. 6, ал. 2 от Конституцията на Република България, майката има право на равенство пред закона в качеството ѝ на родител и макар мотивът на българския законодател да не е въвеждане на дискриминация, подходът за формиране на съставните части на българските имена в крайна сметка води до неравно третиране, основано на пола и на представата за жената (било в брак или не), като родител с второстепенно значение пред закона и обществото (доколкото нейното фамилно име не участва във формиране името на детето, което е родила), което е в разрив с личните разбирания на родителите и ценности, основани на равенство между половете.

Отделно от изложеното следва да се отрази, че в документите за самоличност на българските граждани няма предвидена възможност за идентифициране на родителите. Равноправието между майката и бащата на молителката е не по-малко значимо „важно обстоятелство” по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР от евентуални осмиващи и/или позорни обстоятелства или религиозни причини, за да бъде поискана подобна промяна, като личните убеждения на молителката явно са свързани с равенството на мъжете и жените пред закона и в семейството. Последното съдът възприе и лично от заявеното от молителката в хода на устните състезания във въззивното производство.

В този смисъл въззивният съд приема, че обжалваното решение е неправилно и следва да се отмени, а молбата за промяна на фамилното име на въззивницата – да се промени от „Г.“ на „Е.“.

Страните не претендират разноски и съдът не дължи произнасяне.

Така мотивиран, Софийски градски съд, Гражданско отделение, ІІІ въззивен брачен състав

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ съдебно решение № 152146 от 16.07.2020г., постановено по гр. дело № 68007/2019г., по описа на Софийски районен съд, III ГО, 91 състав, с което е отхвърлена молбата на И.З.Г., ЕГН **********, за промяна на фамилното ѝ име и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ДОПУСКА ПРОМЯНА НА ФАМИЛНОТО ИМЕ на И.З.Г., ЕГН **********, с постоянен адрес: ***, на основание чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация, от „Г.“ на „Е.“;

СЪОБЩЕНИЯ за промяната на името да се изпратят на служба ГРАО – София и на бюрото за съдимост при Софийския районен съд.

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                                                                      2.