Решение по дело №6089/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261644
Дата: 12 март 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100106089
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 9 май 2018 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

12.03.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Г. Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 28.01.21г. /с участието на секретаря А. Тодорова/  гражданско дело № 6089/18г. и констатира следното:

Предявени са искове от Г. Р. против З. „А.“ АД с правно основание чл. 226 от КЗ за сумите: 90 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/; 280 лева /обезщетение за имуществени вреди – разходи за лечение, сторени за периода 26.05.16г. до 08.05.18г./; 39 150 лева /обезщетение за имуществени вреди – пропуснати ползи за периода 26.05.16г. – 13.08.23г./. Претендира се също /при условията на чл. 86 от ЗЗД/ законна лихва върху първата главница за периода след 01.05.17г., върху третата главница за периода 26.05.16г. – 13.08.23г. и върху втората главница за периода – след завеждане на делото.

Всички суми са заявени като обезщетения за неимуществени и за имуществени вреди /следствие от настъпил ексцес/.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 30.10.14г. е настъпило ПТП-е и в резултат на същото - ищецът е претърпял физически увреждания /травми/. Произшествието е причинено от А. М. /застрахован по з - ка „ГО“ при ответника/. Обстоятелствата, свързани с процесното ПТП-е /в това число: деянието на делинквента, противоправността на деянието, вредоносният резултат, причинно-следствената връзка между деянието и резултата, и вината на А. М./ не са спорни по делото. Същите са и удостоверени /вече/ с влязъл в сила съдебен акт: решение на ПОС по г.д. № 341/16г. /на основание на което - ответникът е изплатил на ищеца суми в размер на: 48 000 лева - обезщетение за неимуществени вреди; общо 5 120, 67 лева - обезщетение за имуществени вреди и законни лихви върху посочените суми; и двата вида обезщетения са фиксирани по размери и периоди - до 26.05.16г./.

Събраният по делото доказателствен материал /писмен и експертен – преценен в съвкупност; в това число и обясненията на вещите лица от съдебните заседания/ удостоверява, че:

След 26.05.16г. в здравословното /физическо/ състояние на ищеца /съответно и психическото такова – доколкото този факт следва да се презумира във всеки случай на телесно увреждане, травма, болест/ е настъпила негативна промяна /влошаване/. Последната /която е довела до нови, допълнителни, следващи – физически и психически болки и страдания, неимуществени вреди/ не е могла да бъде предвидена /съответно не е и била отчетена/ в рамките на производството по предходния /основен/ граждански процес. В такава хипотеза - следва да се приеме /принципно/ че е настъпил ексцес /който подлежи на ново - допълнително обезщетяване при условията на чл. 226 от КЗ/.

Искът за неимуществени вреди е основателен изцяло:

Председателят на настоящия съдебен състав намира, че във всички случаи - когато е налице физическо увреждане /болест; влошаване на здравословното състояние, ексцес/ наличието на неимуществени вреди /физически и психически болки и страдания/ следва да се - презумира /т.е. обезщетение се следва винаги - принципно, във всяка такава хипотеза/. От друга страна /в същата връзка/ по делото са приети и медицински експертизи, които очертават конкретното измерение на процесните неимуществени вреди /преценени в контекста на: причинените на ищеца - допълнителни, нови, следващи физически увреждания, настоящото здравословно състояние на пострадалия и перспективата за лечението му/.

Процесното обезщетение се определя /по размер/ при условията на чл. 52 от ЗЗД в контекста на горните принципни съображения и при съобразяване на конкретните /събрани по делото/ доказателства /медицински експертизи/. Съдът отчита също и липсата на доказателства за съпричиняване на вредоносния резултат /нито в смисъл на - поведение на ищеца към момента на инцидента, нито в смисъл на - поведение на пострадалия преди и след 26.05.16г./. Съпричиняване не е било констатирано и в предходния граждански процес /а по настоящото дело – не е и заявено възражение по чл. 51, ал. 2 от ЗЗД/.

Върху горното обезщетение принципно се дължи /при условията на чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законна лихва /за периода – след момента на ексцеса; в случая – след 26.05.16г./. Тази лихва /с оглед практиката по такъв тип дела/ следва да се присъди в глобален размер - за периода след 01.05.17г. /както е заявено това искане; без да се дели на периоди – до и след завеждане на делото/.

Искът за имуществени вреди - разходи за лечение, сторени след 26.05.16г. /заявен до размера на сумата 280 лева/ е основателен – изцяло:

Тази претенция се явява удостоверена с обясненията на вещото лице от втората експертиза /освен това –  разходи в такъв размер следва и да се презумират за извършени, предвид вида и естеството на процесното увреждане – заболяване и настъпилият заради същото ексцес/.

Върху горната сума се дължи и законна лихва за периода – след завеждане на делото /както е заявена/.

Искът за имуществени вреди /пропуснати ползи/ е частично основателен:

Тази претенция /с оглед принципната невъзможност предпоставките на иска да бъдат установени отнапред за бъдещ период и предвид това, че заявеното вземане не попада в обхвата на чл. 124, ал. 2 от ГПК/ може да бъде уважена само за периода – до завеждане на делото. Представеното по делото писмено доказателство /заповед за уволнение/ удостоверява, че – трудовият договор на Г. Р. е бил прекратен на 26.05.16г. /представена е и справка за липса на нови трудови договори след тази дата/. Именно след посочения момент /съобразно изложеното по-горе и констатациите на медицинските експертизи/ е настъпил процесния ексцес. Приетата по делото счетоводна експертиза /в последното й допълнение/ установява размера на процесната вреда – пропусната полза /за времето от 26.05.16г. до 08.05.18г./ - 1 130 лева /разлика между обезщетението, което пострадалият е получавал за този период поради нетрудоспособност и заплатата, която би получавал, ако процесното трудово правоотношение не е било прекратено/. С оглед това – този иск следва да бъде уважен до размера на посочената сума. Обстоятелството, че процесното трудово правоотношение е било прекратено по взаимно съгласие се явява – ирелевантно /доколкото: причината за отпадането на трудово-правната връзка е следствие именно от появилата се обективна невъзможност на пострадалия да продължава ефективно да работи на заеманата длъжност; с други думи: причинно – следствената връзка между процесния ексцес и настъпилите след това нетрудоспособност и имуществена вреда – пропусната полза - в случая се явява удостоверена/.

Върху горната главница следва да се присъди и законна лихва, но за периода след завеждане на делото /доколкото процесното вземане представлява сбор от периодично дължими плащания, а в такава хипотеза не се следва глобална законна лихва/.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА З. „А.“ АД да плати на Г.Й.Р. ЕГН ********** сумите: 90 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/; 280 лева /обезщетение за имуществени вреди - разходи за лечение, сторени за периода от 26.05.16г. до 08.05.18г./; 1 130 лева /обезщетение за имуществени вреди – пропуснати ползи за периода от 26.05.16г. до 08.05.18г./ на основание чл. 226 от КЗ; законната лихва върху първата главница за периода след 01.05.17г. до цялостното й изплащане; законната лихва върху другите две главници за периода след 08.05.18г. до цялостното им изплащане и 525 лева – съдебни разноски /съразмерно на уважените искове/.

ОТХВЪРЛЯ иска за имуществени вреди /пропуснати ползи/ за сумата над 1 130 лева и акцесорния му иск по чл. 86 от ЗЗД за периода до 08.05.18г.

ОСЪЖДА Г.Й.Р. да плати на З. „А.“ АД 138 лева - съдебни разноски /съразмерно на отхвърлените искове/ и 100 лева - юрисконсултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 3 и ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

ОСЪЖДА З. „А.“ АД да плати на адвокат К. 3 272 лева - адвокатски хонорар на основание чл. 38 от ЗА.

ОСЪЖДА З. „А.“ АД да плати на СГС 3 657 лева - държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: