Решение по дело №6603/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260578
Дата: 14 декември 2020 г. (в сила от 8 април 2021 г.)
Съдия: Васил Маринов Петков
Дело: 20194520106603
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр.Русе, 14.12.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РУСЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, IX гр. състав, в публично заседание на

седемнадесети ноември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

              Районен съдия: ВАСИЛ ПЕТКОВ

 

при секретаря Дарина Великова като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 6603 по описа за 2019 година, за да се произнесе, съобрази:       

Ищеца КРЕДИТРЕФОРМ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД твърди, че на 02.12.2015  е бил сключен договор за кредит № 9966441005 между „4финанс“ ЕООД и М.Г.З. по реда на чл. 6 ЗПФУР за сумата 250 лева, като е заявила и допълнителна услуга- експресно разглеждане на заявката. Кредитът е отпуснат за срок от 30 дни, с падежна дата 01.01.2016г, като сумата е предоставена чрез системата „Изи Пей“ на същия ден- 02.12.2015г. Била начислена лихва в размер на 8,42 лева и такса за експресно разглеждане на искането от 51,58 лева. На 05.12.2015г. М.Г.З. поискала допълнителен кредит от 150 лева, а на 11.12.2015г. още 100 лева, като отново заявява ползване на услуга „експресно разглеждане“ на заявката. И двете допълнителни суми били предоставени чрез системата „Изи Пей“. Така на М.Г.З. били предоставени общо 500 лева, а общият размер на дълга станал 614,88 лева.  М.Г.З. поискала удължаване на падежа на кредита, като заплатила такса за това и така падежът станал 26.02.2016г.

Кредитополучателят не изпълнил задължението си да върне заема на последно договорения падеж, поради което заемодателят започнал да начислява наказателна лихва в размер на сбора от лихвата по заема (40,85%) с добавка за просрочие от 10,01%. След изпадане в забава на длъжника кредиторът му изпращал писма, за които по договор също се начислявали суми на длъжника.  На 23.11.2018г. „4финанс“ ЕООД прехвърля на КРЕДИТРЕФОРМ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД вземанията си срещу М.Г.З. в общ размер на 500 лева главница, такса за експресно разглеждане в размер на 99,57 лева, законна лихва и др. Новият кредитор въз основа на пълномощно изпратил на длъжника уведомление за цесията, което останало непотърсено. В настоящо производство КРЕДИТРЕФОРМ БЪЛГАРИЯ“ ЕООД иска М.Г.З. да бъде осъден да заплати сумата 500 лева главница по договора за заем, 99,57 лева такса за експресно разглеждане,  със законната лихва и разноски.

Ответникът не е открит за да му бъде връчена исковата молба. Назначен му е особен представител, който оспорва иска. Оспорва и получаването на заемната сума.

Предявеният иск е с правно основание чл. 99 и сл. от ЗЗД във връзка с чл. 240 от ЗЗД.

Искът е частично основателен.

По делото са приложени три броя разписки- за 250 лева от 02.12.2015г, за 150 лева от 06.12.2015г. и за 100 лева от 11.12.2015г, които са подписани от М.Г.З. и удостоверяват, че  същата е получила посочените суми от „4финанс“ ЕООД, а като основание е посочен договор № **********. Получената сума несъмнено подлежи на връщане със законната лихва от подаването на иска. Задължението за връщане на получената сума не се влияе от това дали в договора има неравноправни клаузи и дали целия договор е недействителен- аргумент от чл. 23 от Закона за потребителския кредит. По делото е приложен договор за цесия по силата на който ищецът е придобил вземането, както и е приложено уведомление за извършената цесия, което е връчено на длъжника заедно с книжата по делото. Съгласно трайно установената съдебна практика връчването на съобщението за цесия в хода на съдебното производство следва да бъде зачетено. Съгласно установилата се съдебна практика на Русенски окръжен съд, обстоятелството, че ответникът се представлява от особен представител не е пречка да бъде зачетено връчването на съобщението за цесия в хода на производството. 

Претенцията за 99,57 лева- такса за експресно разглеждане е неоснователна.

На първо място начисляването на такава такса противоречи пряко на чл.10а ал.2 от ЗПК, който забранява да се събират такси за действия свързани с усвояване и управление на кредита.

На следващо място по делото не се доказа съдържанието на договора между страните. Всички приложени документи са разпечатки, които не съдържат подпис на кредитополучателя. В исковата молба се сочи, че договорът за кредит бил сключен по реда на чл. 6 от ЗПФУР и е оформен съгласно чл.3 във връзка с чл.2 от ЗЕДЕУУ. Описана е процедурата по сключване на договора за кредит, която като цяло се развива на интернет страницата и електронната платформа на кредитора. Подписването става с натискане на бутон „Подпиши“ от кредитополучателя, с което се считало, че се подписвала всяка една страница на договора за кредит и се потвърждавали множество обстоятелства от кредитополучателя.

Съгласно чл. 13 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги електронния подпис може да бъде обикновен (наречен в закона само „електронен подпис“), усъвършенстван и квалифициран. Квалифицирания електронен подпис се приравнява на саморъчен подпис съгласно чл. 25 ал.2 от РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 910/2014.

Дефинициите на различните видове електронен подпис се съдържат в

РЕГЛАМЕНТ (ЕС) № 910/2014 на европйският парламент и съвета
от 23 юли 2014 година
относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО:

               чл.3 т.10:

„електронен подпис" означава данни в електронна форма, които се добавят към други данни в електронна форма или са логически свързани с тях, и които титулярят на електронния подпис използва, за да се подписва

 

чл.3 т.11:

„усъвършенстван електронен подпис" означава електронен подпис, който отговаря на изискванията, посочени в член 26

 

чл.26

Усъвършенстваният електронен подпис отговаря на следните изисквания:
а) свързан е по уникален начин с титуляря на подписа;

б) може да идентифицира титуляря на подписа;

в) създаден е чрез данни за създаване на електронен подпис, които титулярят на електронния подпис може да използва с висока степен на доверие и единствено под свой контрол; и

г) свързан е с данните, които са подписани с него, по начин, позволяващ да бъде открита всяка последваща промяна в тях.

 

чл.3 т.12

„квалифициран електронен подпис" означава усъвършенстван електронен подпис, който е създаден от устройство за създаване на квалифициран електронен подпис и се основава на квалифицирано удостоверение за електронни подписи;

 

За правоотношенията възникващи в електронна среда възникват няколко съществени проблема:

-      На първо място това е идентификацията на страните, които комуникират. Докато при комуникация на живо страните могат да се идентифицират със съответните документи за самоличност и др. документи, то при електронна комуникация тази възможност е значително затруднена. Така при една електронна комуникация страните лесно могат да бъдат заблудени с кого точно комуникират и биха имали последващи затруднения при доказването на това обстоятелство. В тази връзка чл.3 ал.1 от посочения регламент дефинира, че „електронна идентификация" означава процес на използване на данни в електронна форма за идентификация на лица, които данни представляват по уникален начин дадено физическо или юридическо лице, или физическо лице, представляващо юридическо лице. Очевидно е, че в процесния случай липсва електронна идентификация, като не са налице електронни данни, които да представляват по уникален начин кредитополучателя.

-      Следващият проблем при правоотношенията в електронна среда това е доказване на направените изявления, в частност, при съставянето на електронен документ- да може да се докаже, че съответно изявление е окончателната воля на страната. За целта се използват различните видове електронен подпис, като само усъвършенствания и квалифицирания електронен подпис могат да идентифицират еднозначно автора на изявлението (титуляра на подписа) и могат да установят всяка последваща промяна в подписания електронен документ, която е внесена в него след подписването му.

Т.е. само усъвършенствания и квалифицирания електронен подпис позволяват еднозначна идентификация на лицата в електронна среда и удостоверяват автентичността на изявленията, както и че същите не са променяни след подписването на документа.

Правната сила на електронния подпис и на усъвършенствания електронен подпис е равностойна на тази на саморъчния подпис, когато това е уговорено между страните“- чл. 13 ал.4 от Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги.

Т.е страните могат да се договорят, че обикновен електронен подпис ще има правната сила на саморъчен подпис и точно такива доводи навежда и заявителя. Само, че договорката, че обикновен електронен подпис ще има правната сила на саморъчен подпис не може да се удостоверява с документ подписан с обикновен електронен подпис, защото обратното е логически абсурд. Обикновения електронен подпис има изключително ниска надеждност по отношение на еднозначното установяване на авторството на документа и по отношение на възможността да се установи дали документа е бил манипулиран след като е бил подписан. За това (а и не само) страната следва да установи договорката че обикновен електронен подпис ще има правната сила на саморъчен подпис, с по-надеждни доказателствени средства, а не с документ подписан с обикновен електронен подпис. Освен това настоящият състав счита, че уговорка за приравняване на обикновения електронен подпис на саморъчен подпис, сключена между търговец и потребител е нищожна, тъй като силно нарушава равновесието във възможностите на страните да докажат изявленията си, доколкото информационната система, в която се сключват договорите е изцяло под контрола на кредитора. 

По изложените съображения съдът приема, че по делото не е доказано съдържанието на договора между страните, тъй като същият не е подписан с усъвършенстван или квалифициран електронен подпис (липсват дори твърдения за такова обстоятелство), а не се доказа дори и подписването с обикновен електронен подпис (каквито твърдения има), нито се доказа договорката за ползване на обикновен електронен подпис и приравняването му на саморъчен подпис в отношенията между страните.

По изложените съображения искът следва да се уважи за сумата 500 лева главница, която се доказа, че е получена и следователно подлежи на връщане, а в частта за таксата за експресно разглеждане искът следва да се отхвърли. Съобразно изхода на делото на ищеца следва да се присъди и сумата 383,61 лева разноски от общо направените такива в размер на 460 лева. Мотивиран така съдът

Р Е Ш И :

ОСЪЖДА М.Г.З. с ЕГН **********, с адрес *** да заплати на „Кредитреформ България“ ЕООД, ЕИК ********* с адрес гр. София, ул. „Шандор Петьофи“ № 10 сумата 500 лева по договор за кредит № **********/02.12.2015г, сключен между М.Г.З. и „4финанс“ ЕООД, ЕИК *********, вземането по който договор е било прехвърлено на „Кредитреформ България“ ЕООД по договор за цесия от 23.11.2018г, със законната лихва върху тази сума от 01.11.2019г. до окончателното изплащане, както и 383,61 лева разноски в настоящото производство, като ОТХВЪРЛЯ ИСКА за заплащане на сумата 99,57 лева, представляваща такса за експресно разглеждане на искането за кредит. Сумите могат да бъдат платени по банкова сметка ***: ***, БАНКА ДСК.

Решението подлежи на обжалване пред Русенски окръжен съд  в двуседмичен срок от връчването му на страните.                      

Районен съдия: /п/