Решение по дело №3721/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 886
Дата: 31 октомври 2019 г. (в сила от 31 октомври 2019 г.)
Съдия: Мария Илчева Илиева
Дело: 20191100603721
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 9 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. С., 31.10.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

         СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, III въззивен състав, в публичното съдебно заседание на единадесети октомври през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТИНКА КОЛЕВА

ЧЛЕНОВЕ:                   МИРОСЛАВА ТОДОРОВА

                            МАРИЯ ИЛИЕВА

 

         при секретаря Нели Драндарова, като разгледа докладваното от младши съдия Илиева в.н.ч.д. № 3721 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на глава XXI от НПК.

         С протоколно определение от 13.06.2019 г., постановено по н.ч.х.д. № 828 по описа за 2018 г. на СРС, НО, 20-ти състав, е прекратил наказателното производство по делото на основание чл. 24, ал. 5, т. 5 от НПК, след като е констатирал, че частният тъжител С.М.П. и надлежно упълномощеният от нея повереник адв. К. не са се явили в съдебно заседание, за което са били редовно призовани.

         Определението е обжалвано от частния тъжител С.М.П.. В жалбата се излагат доводи, че първоинстанционният съд неправилно е прекратил наказателното производство на основание чл. 24, ал. 5, т. 5 от НПК, тъй като тъжителката била поставена в обективна невъзможност да участва в съдебни заседания поради здравословни причини, същевременно е упълномощила повереник, за който също е била налице обективна пречка да се яви в съдебното заседание, изразяваща се в служебен ангажимент по друго дело. Излага, че от данните по делото може да се установи, че поведението на двамата не е недобросъвестно, като нито тя, нито адв. К. са се дезинтересирали от наказателното производство, както неправилно е приел първоинстанционният съд. В подкрепа на горното прилага болнични листове. Моли обжалваното определение да бъде отменено и делото да се върне на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

         По делото е постъпило и становище от повереника на частния тъжител - адв. К., в което поддържа жалбата и в допълнение излага, че за неявяването му са били налице обективни пречки, за наличието на които не му е дадена възможност да ангажира доказателства.

         Подсъдимият М.Т.Д. чрез служебния си защитник адв. Н. оспорва жалбата и взема становище, че атакуваното определение е правилно и законосъобразно, поради което моли същото да бъде потвърдено. Излага, че както частният тъжител, така и повереникът ѝ са имали възможност да уведомят съда своевременно за възникналите пред тях пречки за явяване в съдебното заседание на 13.06.2019 г., но не са го сторили, поради което правилно първоинстанционният съд е прекратил наказателното производство.

         В съдебно заседание частният тъжител не се явява, като за нея се явява адв. К., който поддържа жалбата по изложените в нея доводи.

         Защитникът на подсъдимия М.Д. – адв. Н. оспорва жалбата, като моли същата да бъде оставена без уважение, а атакуваният съдебен акт да бъде потвърден.

         Подсъдимият не се явява и не взема становище.

         Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните и като провери изцяло правилността на атакувания съдебен акт съобразно изискванията на чл. 314 от НПК, намира за установено следното:

         Частната жалба е депозирана в срока съгласно чл. 319, ал. 1 от НПК, от надлежно легитимирана страна, имаща интерес от подаването ѝ, срещу акт, подлежащ на съдебен контрол, поради което същата е допустима.

         Разгледана по същество, същата е основателна по следните съображения:

         Производството пред първоинстанционния съд е образувано по частна тъжба на С.М.П. от 20.12.2017 г. срещу М.Т.Д.. В тъжбата и молба-уточнение към нея на подсъдимия са повдигнати обвинения по чл. 130, ал. 2 от НК и по чл. 148, ал. 1, т. 1, вр. чл. 146, ал. 1 от НК.

         С разпореждане по н.ч.х.д. № 828/2018 г. по описа на СРС, НО, 20-ти състав, съдията-докладчик е дал ход на тъжбата и е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 17.04.2018 г., за когато страните са призовани. В проведеното открито съдебно заседание по делото са се явили частната тъжителка, нейният повереник и подсъдимият, който е заявил, че желае да има защита. С оглед изявлението на подсъдимия, съдът е предоставил на същия правна помощ и е отложил делото за 05.06.2018 г. На съдебното заседание, проведено на 05.06.2018 г., отново са се явили частната тъжителка, нейният повереник, подсъдимият и определеният от САК за служебен защитник адв. Н., която е назначена от съда и делото е отложено за обсъждане на помирение за 09.10.2018 г. На посочената дата, в съдебно заседание частната тъжителка не се е явила, а за нея се е явил адв. К., който е направил изявление, че постигане на помирение между страните не е възможно. С оглед направените изявления съдът е дал ход на съдебното следствие и след извършване на възможните съдопроизводствени действия е отложил делото за събиране на доказателства. По делото са проведени още три съдебни заседания – съответно на 06.12.2018 г., 12.02.2019 г. и 18.04.2019 г. с участието на повереника на частната тъжителка и защитника на подсъдимия.

         В насроченото за 13.06.2019 г. съдебно заседание, частният тъжител С.М.П., уведомена чрез явилия се за нея в предходното съдебно заседание адв. К., не се е явила. Повереникът ѝ също не се е явил. По тази причина първоинстанционният съд не е дал ход на делотор приел е, че са налице основанията по чл. 24, ал. 5, т. 5 от НПК и е прекратил наказателното производство.

         С въззивната жалба срещу така постановеното определение са представени болнични листове с № Е20183470106 от 02.05.2019 г., с № Е20183470193 от 27.05.2019 г. и с № Е20183470246 от 17.06.2019 г., от които се установява, че С.М.П. е била с влошено здравословно състояние поради проблемна бременност, като от болничния лист с № Е20183470193 от 27.05.2019 г., издаден от ЛКК при МЦ „З.2003“ ООД, се установява, че на същата е предписан домашен-амбулаторен режим на лечение за периода от 18.05.2019 г. до 16.06.2019 г., в който период попада и датата на съдебното заседание, на която е постановен обжалваният съдебен акт.

         Съгласно чл. 18, ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза (в сила от 27.06.2017 г.) при определен домашен амбулаторен или свободен режим осигуреният е длъжен, ако е необходимо, да се яви пред разследващите органи и пред органите на съдебната власт през периода на разрешения отпуск поради временна неработоспособност, освен ако представи „Медицинско удостоверение“ по образец, утвърден от министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието, в което е отбелязано, че заболяването на лицето не позволява явяването му пред разследващите органи и пред органите на съдебната власт. Въпреки това следва да се вземе предвид факта, че в настоящия случай от представените медицински документи се установява, че тъжителката е била във влошено здравословно състояние в продължителен период от време, като е проявила съответната активност да упълномощи повереник, който да я представлява в производството. С оглед на това не би могло да се приеме наличието на дезинтересираност от страна на частната тъжителка, поради неявяването ѝ в съдебно заседание. Независимо, че по делото не се установява, че адв. К. е бил ангажиран в друго съдебно заседание пред АССГ, частната тъжителка е била в обективна невъзможност да се яви лично в съдебното заседание, проведено на 13.06.2019 г., поради което и с оглед представените нови доказателства в производството по глава XXI от НПК, въззивният съд счита, че не е налице основание за прекратяване на наказателното производство по чл. 24, ал. 5, т. 5 от НПК.

         Санкцията на чл. 24, ал. 5, т. 5 от НПК касае случаите, когато и повереникът и частният тъжител не се явят, но само когато не са посочили уважителни причини за това. Частната тъжителка е била обективно възпрепятствана да се явява в съдебните заседания, поради което е упълномощила адвокат, разчитайки на неговото явяване пред съда, като не би следвало същата да бъде санкционирана за неговото отсъствие, след като по делото се установява, че неявяването ѝ е извинително и не може да се тълкува като дезинтересиране от развитието на наказателното производство.

         По изложените причини настоящият въззивен състав намери, че с оглед на допълнително събраните писмени доказателства, обжалваното определение е незаконосъобразно, поради което същото следва да бъде отменено, а делото върнато на СРС за продължаване на съдопроизводствените действия.

         Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

         ОТМЕНЯ определение от 13.06.2019 г., постановено по н.ч.х.д. № 828 по описа за 2018 г. на СРС, НО, 20-ти състав, с което е прекратено наказателното производство по делото.

         ВРЪЩА делото на същия съдебен състав за продължаване на съдопроизводствените действия по него.

         РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                                              2.