Разпореждане по дело №616/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 4666
Дата: 22 май 2020 г.
Съдия: Марин Георгиев Маринов
Дело: 20203100900616
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

№………./ 22.05.2020 г.

гр.  Варна

 

          ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав:

                      

СЪДИЯ: МАРИН МАРИНОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 616 описа за 2020 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството, образувано по искова молба на „Прибой“ ООД, чрез процесуален представител адв. Мариана Младенова, с която са предявени съединени искове срещу „Черно море“ АД и „Марешки недвижими имоти“ ЕАД за обявяване за относително недействителен договора между ответниците за продажба на дружествени дялове от капитала на ищцовото дружество, а в условията на евентуалност същият да бъде обявен за нищожен.

Исковата молба е нередовна, поради което съдът

 

 

Р А З П О Р Е Д И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ производството по т.д. № 616/20 г. по описа на ВОС и дава възможност на ищеца в едноседмичен срок от получаване на съобщението да отстрани констатираните нередовности в исковата молба, като:

1./ уточни твърденията си за наложен запор на дружествените дялове, притежавани от „Черно море“ АД в капитала на „Прибой“ ООД, като изрично посочи датата, на която е извършен запора и дали счита разпоредителната сделка за извършена след налагане на запора.

2./ с оглед уточнението си по т.1, в случай, че твърди, че оспорваната сделка е извършена след налагане на запора на дружествените дялове- да обоснове правния си интерес от исковата защита по чл. 135, ал. 1 от ЗЗД, като съобрази произтичащата по силата на закона защита на взискателя срещу разпоредителни действия със запорираното имущество, предвидена в  чл. 452 и чл. 453 от ГПК;

3./ да уточни твърденията си за увреждане на интересите му от процесната сделка, като посочи по какъв начин счита, че е затруднено удовлетворяването на вземането му, отчитайки реда за изпълнение върху дял от търговско дружество, уреден в чл. 517 от ГПК. При извършване на уточнението следва да посочи по какъв начин, твърди че може да удовлетвори вземането си посредством дружествените дялове от собствения си капитал;

4./ да наведе ясни и изчерпателни твърдения относно предявения в условията на евентуалност установителен иск /искове/ за нищожност на сделката, отчитайки, че искът за обявяване нищожност на сделката следва да бъде разгледан като главен, доколкото абсолютната нищожност като най-тежък порок  на договора изключва относителна и́ недействителност, като:

- посочи конкретния порок, на който се позовава– противоречие със закона, заобикаляне на закона или др.., чрез посочване на конкретната правна норма, на която противоречи/заобикаля;

- уточни твърденията си за наличие на задължения по чл. 129, ал. 1 от ТЗ, за коя от страните в производството се отнасят, доколкото сочи свои собствени неизплатени дългове към 31.03.2020 г., като уточни техния размер и към датата на подаване на уточнителната молба;

- 5./ с оглед извършените уточнения по предходната точка - да формулира конкретно искане към съда /петитум/, съобразено с претендирания порок или пороци.

ПРЕДУПРЕЖДАВА ищеца, че при неизпълнение изцяло и в срок на указанията на съда, исковата молба ще бъде върната, на основание чл. 129, ал. 3 от ГПК и производството по делото ще бъде прекратено.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: