Определение по дело №421/2021 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260373
Дата: 12 февруари 2021 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Кръстина Любенова Димитрова
Дело: 20215300100421
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е №260373

 

гр. Пловдив, 12.02.2021 г.

 

          ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ХV гр. състав, в закрито  заседание на дванадесети февруари две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРЪСТИНА ДИМИТРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр. д. №421 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е образувано по искова молба на С.Ц.Б., ЕГН ********** *** против Н.А. И., Н. И. и М. Н. И.

Твърди се, че ищецът е биологичен баща на ответницата М. Н. И., тъй като от 2004г. и към момента на зачеване на детето е бил в интимни отношения с майката Н.А. И. Ищецът не припознал детето си, а след като майката сключила брак с Н. И., същият бил записан като баща в акта за раждане. По изложените в исковата молба подробни съображения от съда се иска да признае за установено, че Н. И. не е биологичен баща на М. Н. И., както и че ищецът е биологичен баща на М. Н. И.

          Съгласно разпоредбата на чл.62 СК активната процесуална легитимация за оспорване на бащинство принадлежи само на съпруга на майката, на майката, на детето /след навършване на 18-годишна възраст/ и на втория съпруг на майката. В настоящия случай ищецът твърди, че е съжителствал с майката на съпружески начала, поради което следва да се приеме, че той няма право да предявява иск за оспорване на бащинството на детето. Отделно от това иск за установяване произход от бащата съгласно правилото на чл.69 от СК може да бъде предявен от майката в тригодишен срок от раждането на детето или от детето до три години от навършване на пълнолетието. Следователно ищецът не е легитимиран да води и иск за установяване на бащинство.

Процесуалната легитимация е абсолютна процесуална предпоставка, при отсъствието на която исковата молба като недопустима следва да бъде върната, а  производството по делото – прекратено.

По изложените съображения и на основание чл.130 ГПК съдът

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

           

          ВРЪЩА искова молба с вх.№265033/10.02.2021г. на  С.Ц.Б., ЕГН ********** *** против Н.А. И., Н. И. и М. Н. И.

          ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№421/2021г. по описа на Пловдивски окръжен съд, ХV гр.с.

          Определението подлежи на обжалване пред Пловдивски апелативен съд с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването на ищеца.

 

 

                                          ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: