Решение по дело №13729/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261854
Дата: 3 юни 2022 г.
Съдия: Маргарита Апостолова Георгиева
Дело: 20191100113729
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№....

 

гр.София, 03,06,2022год.

 

СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, І-14 състав, в открито заседание на двадесет и първи март през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                            СЪДИЯ:  МАРГАРИТА АПОСТОЛОВА

 

При участието на секретаря Красимира Георгиева като разгледа докладваното от съдия М.Апостолова, гр. дело №13729 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Образувано е по предявени от Г.Р. срещу „И Е.С.С..“, дружество, регистрирано в регистъра на дружествата в Ж., осъдителни искове с правно основание чл.55, ал.1 пр. 3 от ЗЗД и чл. 82 от ЗЗД за осъждане на ответника да заплати сума в размер на 32568.87лв., платени суми по 195 броя фактури, ведно със законната лихва върху главницата от датата на исковата молба - 22,10,2019год. до изплащане на вземането, сума в размер на 1,500 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди.

Излагат се съображения, че на 11.03.2019г. между страните е сключен потребителски договор от разстояние, по силата на който ответникът предоставя на ищеца достъп и използване на игрален софтуер чрез мобилното приложение „ФИФА Мобайл“, собственост на ответника. Договорът е сключен чрез регистрация и създаване на уникален потребителски акаунт в приложението и приемане на Потребителско споразумение („User Agreement“), представляващо общите условия на услугата, предоставени от търговеца. Целта на игралното приложение е да се формира възможно по-силен футболен отбор, с който да бъдат побеждавани противниковите отбори на останалите потребители в играта, чрез плащането на т.нар. монети („coins“), които потребителят получава при всеки отбелязан прогрес в играта. Същевременно е налична възможност потребителите да се възползват от платените услуги на играта, които се изразяват в закупуване на т.нар. точки („points“), представляващи виртуална валута, употребима единствено в тази игра, като с нея могат да бъдат купувани виртуални пакети, съдържащи различни консумативи от значение за развитието на отбора, в това число и нови футболни играчи. Платените услуги са насочени към подобряване на общата услуга по предоставяне на достъп до играта, където потребителите да се състезават чрез футболните си отбори, както и оптимизирането ѝ чрез използване на всички възможности, които тя предлага за тази цел. Играта е разделена на сезони, като с всеки нов сезон „И ЕЙ“ се стреми да актуализира приложението и да усъвършенства услугите, предоставяни чрез него. Продължителността на един сезон е около една календарна година и обикновено стартът му е през ноември, а финализирането се осъществява в края на октомври.

Твърди се, че в периода 11.03.2019г. - 27.05.2019г. ищецът активно е развивал акаунта си, използвайки приложението, като е ползвал едновременно както услугите, предоставяни безплатно, така и платените услуги в игралното приложение, като е закупувал точки. Последните са заплащани чрез личния профил на г-н Р. в iTunes Store, на обща стойност от 32,568.87 лв., за които са издадени 195 броя фактури. На 27.05.2019г. акаунтът на потребителя във „ФИФА Мобайл“ е блокиран от страна на ответника, като по този начин в нарушение на Договора е спрян достъпът на ищеца до игралния софтуер и са загубени всички закупени от последния точки, както и закупените с точките виртуални пакети.

Твърди да е налице виновно договорно неизпълнение от страна на ответника, който без основателна причина е преустановил достъпа до приложението „ФИФА Мобайл“. Договорът не е прекратен от ответника поради липса на изпратено предизвестие. Съобразно изложеното ищецът сочи настоящата искова молба да съставлява волеизявление за разваляне на договора, като ответникът следва да възстанови платената сума в размер на 32,568.87 лв., представляваща сбор от плащанията по време на договора. Твърди да не са налице условията за едностранно прекратяване на договора от ответника, предвидени в чл.8 от договора, а именно:  (1) потребителят да е нарушил Договора или (2) да е извършил друго незаконно, неправилно или измамно използване на услугите, което се свързва с профила на потребителя.

Изложени са твърдения за настъпили за ищеца неимуществени вреди от договорното неизпълнение на ответника, изразяващи се в изживени отрицателни емоции и неосъществени надежди в резултат ненадейното блокиране на достъпа до играта. Ищецът твърди да е инвестирал значително количество време и средства, като е осуетена възможността да постигне забележителни резултати във виртуалната игра, респективно удовлетворение дори и в световен мащаб, ищецът да е най-добрият играч във „ФИФА Мобайл“. Внезапното преустановяване на достъпа до цялата платформа е оказало сериозно негативно въздействие върху психиката на ищеца-паническо разстройство, сърцебиене, продължително усещане за напрегнатост и безпокойство.

Съобразно изложеното моли исковата претенция да бъде уважена. Претендира разноски.

Ответникът - „И е. с.“ САРЛ, в указания законоустановен срок по реда на чл. 131 от ГПК излага становище за неоснователност на исковата претенция.

Не оспорва компетентността на българския съд на осн. чл. 23 от Конвенцията относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела „Луганска конвенция“, по която Швейцария е страна. Не оспорва твърдението, че е създаден потребителски профил в приложението FIFA Mobile от лицето Г.Р.. Посочва, че всеки потребителски профил има няколко идентификационни номера, като идентификационните номера, свързани с Профила на ищеца са:

Nucleus Persona ID: *********

Nucleus ID: ********; и

FIFA Mobile Season 2018 - 2019 ID: *********

Потребителското име, избрано от Г.Р., е „Torino“, като Профилът участва в лигата от играчи „Torino Company“. Същото потребителско име („Torino“) е дадено и на профил, създаден на 12.10.2016 г. и свързан с Apple ID на Г.Р., със следните идентификационни номера:

Nucleus Persona ID: ******;

Nucleus ID: 1003937621751; и

Специални идентификационни номера, свързани е отделните сезони на играта:

о FIFA Mobile Season 2016 - 2017 ID******

o FIFA Mobile Season 2017 - 2018 ID: ******

o FIFA Mobile Season 2018 - 2019 ID: *********

Достъпът до профила, създаден на 12.10.2016г. е бил прекратен едностранно от И Е.С., чрез т.нар. „бан“ поради грубо нарушаване на условията по Потребителския договор, тъй като на 02.01.2019г. екипът по сигурността на И Е.С. е установил нерегламентирани покупки на 867 милиона броя от вътрешноигралната валута - Coins, извършени от профила чрез трети лица. На същата дата е изпратен имейл към екипа, който отговаря за прекратяването на профилите с искане достъпът до съответния профил с Nucleus

Persona ID: ****** и FIFA Mobile ID: ********да бъде прекратен.

Нерегламентираните покупки на Coins са се осъществили в периода 25,11,2018 г. - 20,12,2018год., чрез предоставяне на достъп до профила на компютърни роботи (ботове), чиято цел е скоростното генериране на Coins в особено големи размери. Видно от данните за достъпа до профила през съответния период, в него е имало нетипични еднократни логове от устройство HUAWEI Nexus 6Р, ситуирано в САЩ, които са свързани със скоростното придобиване на стотици милиони Coins. /Профилът, създаден на 12.10.2016 г., е обект на исково производство по гр. д. №1076/20 г. пред Ямболски окръжен съд/. На 10.11.2018, е създаден и друг, трети профил, с потребителско име ,,Torino2“ със следните идентификационни номера: Nucleus Persona ID: ********FIFA Mobile Season 3 ID: ********; През м. март 2019г. екипът по сигурността на И ЕЙ отново е установил нерегламентирани покупки на Coins от трети страни чрез ботове в периода 12.01.2019-21,02,2019год., като изкуствено генерираните Coins са били близо 1 993 000 000, поради което достъпът до профила с потребителско име „Torino2“ отново е бил прекратен едностранно от И Е.С., чрез т.нар. „бан“. На 09.03.2019г., към екипа, който отговаря за прекратяването на профилите, е изпратен имейл с искане достъпът до съответния профил с Nucleus Persona ID: ******** и FIFA Mobile ID: ******** да бъде прекратен.

След прекратяване на достъпа до профила с потребителско име „Torino2“, Г.Р. е подал оспорване пред И ЕЙ, по което е била образувана преписка в електронната система за разглеждане на оспорванията. Екипът на И ЕЙ е разгледал обстоятелствата по прекратяване на достъпа до профила, но предвид тежестта на нарушението е направило краен извод за неоснователност на претенцията за възстановяване на достъп до профила с потребителско име „Torino2“. От Г.Р. са постъпили общо 4 имейла с искания за преразглеждането на това решение.

Не оспорва твърдението, че достъпът до този Профил е бил прекратен едностранно от И Е.С., чрез т.нар. „бан“. Поддържа, че ответникът разполага с различни канали за комуникация с потребителите на приложението FIFA Mobile и за следене на играчи, които нарушават правилата на играта. Срещу играчите от лигата „Torino Company“ са били подавани множество сигнали, в които други играчи, потребители на приложението FIFA Mobile, са изразявали съмнения, че се използват нечестни и забранени методи за победа, в това число и споделяне на акаунти с трети лица с цел генериране на победи в първенствата с други реални играчи. След подаден сигнал с оплакване срещу играчите от лигата „Torino Company“, на 26,05,2019год. екипът по сигурността на И Е.С. е установил нерегламентирано споделяне на акаунти в рамките на онлайн мач, който се играе с реални съперници между различните лиги. Последното представлява грубо нарушение на правилата на играта и условията на Потребителския договор. Нерегламентираното споделяне на Профила се е осъществило по време на онлайн мач на лигата „Torino Company“ срещу лигата на „Dirty Dozens“. Всяка лига има по шест различни реални играча, като всеки играч следва да изиграе сам полагащите му се ходове срещу съответния реален играч от другата лига, когато дойде неговият ред в рамките на 24 часа. Доколкото всеки шест играча са реални хора със собствени профили (единият от които е профилът „Torino“), които са свързани с определени мобилни устройства и би следвало те да играят от шест различни устройства. В случая обаче, играчите от лигата „Torino Company“ са играли единствено от две устройства, като и двете устройства са били с един и същ IP адрес, както показва справка относно съответното първенство между „Torino Company“ и „Dirty Dozens“. Видно от уникалния идентификационен код на устройствата, играчите от „Torino Company“: ajo2228, TrauVang и Torino са играли от устройство с уникален идентификационен код

,,deviceld:da7cc45b5bblee86e2fc4e51c8da63e23e2f40a7d3f8eb05a3cfl028bc80447f,adld:4d219ff7463d966e621c091e353f7bb3476374a6630a747d3489af78889cd676“

От друга страна, играчите tminhhuy, Messianic и TheBest са играли от устройство с уникален идентификационен код

,,deviceld:da7cc45b5bblee86e2fc4e51c8da63e23e2f40a7d3f8eb05a3cfl028bc80447f,adld:4d219ff7463d966e621c091e353f7bb3476374a6630a747d3489af78889cd676“

Тоест, профилите на играчите, в рамките на лигата „Torino Company“ са били споделени с трето лице (притежателят на акаунта „Deerstalker“), за да може ходовете, изиграни срещу „Dirty Dozens“, да бъдат изиграни не от шестима различни реални играчи от лигата „Torino Company“, а от лицето, опериращо профил е наименование „Deerstalker“ с цел нечестно спечелване на първенството срещу „Dirty Dozens“. Ищецът е бил уведомен относно прекратяването на достъпа до Профила чрез вътрешно уведомление в рамките на играта. Постъпило е оспорване от страна на Г.Р., свързано с електронния адрес за кореспонденция на Г.Р., от който са били постъпили 4 броя оспорвания на предходното прекратяване на профила с потребителско име ,,Torino2“, който Г.Р. е използвал в периода 10.11.2018 — 09.03.2019, поради което екипът на И ЕЙ, разгледал оплакването, е свързал новото оспорване към предходните и е изпратил съобщение, че случаят е прекратен.

Оспорва се твърдението, че Профилът, е свързан с покупки на виртуална валута Points, за които са представени 195 бр. фактури за извършени плащания към Apple в периода от 11.03.2019 г. до 27.05.2019 г. Сумата на закупените от Г.Р. Points през периода 23.03.2019 г. - 26.05.2019 г. е в размер на 15 643,85 лева, като броят на сключените микротранзакции, свързани с Профила, е 115. Оспорва да е извършено плащане по процесните фактури. Микротранзакциите от профила на ищеца -115 са на обща стойност 15643,85лв. Поддържа да е налице различно договорно правоотношение по Потребителски договор между Г.Р. и И ЕЙ и сключените 195 бр. договори за покупка на Points през платформата на Apple;

Във връзка с Потребителския договор се твърди да има за предмет - използването на И ЕЙ Услуги, които представляват Съдържание и Права, които съгласно чл. 3 от Потребителския договор са софтуерът, технологията, текстът, публикациите във форума, публикациите в чата, профилите, приспособленията, съобщенията, връзките, имейлите, музиката, звукът, графиките, снимките, видеото, кодът и всички аудиовизуални или други материали, появяващи се или идващи от И ЕЙ.

Услуги, както и дизайнът и външният вид на уебсайтовете. По своята същност, договорът представлява предоставяне на потребителя на право на ползване на обект на интелектуалната собственост и е с продължително действие.

По отношение на правоотношенията възникнали от сключването на микротранзакции по закупуване на Points, доколкото не са условие за използването на приложението, нито условие за развитието в играта, се твърди да имат самостоятелен характер. Съгласно Общите условия за ползване на медийните услуги на Apple всяка микротранзакция в рамките на едно приложение представлява отделен договор. За всяка покупка потребителят на приложението следва да вземе самостоятелно решение, да изрази воля за сключването на договора, да го потвърди чрез електронен подпис - собствените си потребителско име и Apple ID парола и най-сетне, да извърши плащане към Apple. Предметът на сключените договори за покупка на Points е получаване на правото на ползване на т.нар. „виртуална стока“, която съгласно правилата на Apple, бива няколко вида, основните от които са: l. Consumable - виртуална стока, която след закупуване се „разходва“ в рамките на приложението и след като се използва, изчезва, каквито са и Points, тъй като след като биват разходвани за закупуване на определен пакет, изчезват и потребителят повече не разполага с тях. 2.Non-Consumable - това са т.нар. премуим опции на приложението, които не се погасяват и не изчезват, с оглед на което могат да бъдат използвани многократно. Дори да се приеме, че Потребителският договор и микротранзакциите по покупка на Points са взаимосвързани в едно общо правоотношение, то това правоотношение представлява правоотношение по предоставяне на лицензионно съдържание - Съдържание и Права, което може да бъде развалено само за в бъдеще предвид специфичния си предмет и ползването на съдържанието от страна на потребителя по времето на действието на Потребителския договор.

Поддържат се доводи Договорът да е прекратен от страна на И ЕЙ законосъобразно, тъй като ищецът е извършил грубо нарушение на Потребителския договор. В случая прекратен е Потребителският договор, който представлява договор за ползване на лицензионно съдържание на осн. чл. 6 от Потребителския договор, уреждащ Правилата за поведение, приложими спрямо потребителите на FIFA Mobile, поради констатирано на 26.05.2019г. от екипът по сигурността нарушение на правилата на поведение от страна на всички потребители, част от лигата „Torino Company“, изразяващо се в споделяне на личния достъп до профилите им, чрез които се използват Услугите на И ЕЙ, на трето лице.

При условията на евентуалност ответникът твърди, че уведомлението от страна на И ЕЙ има действието на 30-дневно предизвестие за прекратяване на достъпа до Услугите съгласно чл. 8 от Потребителския договор;

Оспорва претенцията за неимуществени вреди, тъй като не са налице претърпени вреди, не е налице пряка причинно-следствена връзка между твърдяното поведение и претендираните вреди. В случай че такива бъдат установени, то причина за вредите е единствено поведението на ищеца. Оспорва иска и по размер.

При условията на евентуалност релевира възражение за прихващане, доколкото Ищецът се е ползвал от предоставените Points. В случай че съдът счете, че виртуалната стока представлява нематериално благо, то моли да бъде извършено прихващане с вземане на ответника на основание чл. 59 от ЗЗД в размер на 70% от цената на Points, използвани от ищеца, възлизаща на 10821,43 лв. /841350 Points, за периода от 23,03,2019год. до 26,05,2019год.=15459,18лв.*70%/.

Съобразно изложеното е заявено становище за отхвърляне на  исковете като неоснователни. Претендира разноски.

При така изложеното съдът намира за установено от фактическа страна следното:

            На осн.чл.24 и чл.16, т.1 от Луганска конвенцията относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела, по която Швейцария е  страна съдът намира да е компетентен по спора.

            По делото е представено потребителско споразумение, в редакция към 08,01,2019год., с което се уреждат условията за достъп и използване на софтуерни продукти, като софтуер за игри, предлаган от Electronic arts и неговите дъщерни дружества (И Ей). Предвидено е, че за получаване на достъп и използване на различни И Ей услуги, включително и онлайн игра е нужен И Ей акаунт. В чл. 2 от споразумението е посочено, че достъпът до услугите на ЕА е предоставен благодарение на лиценз, а не е продаден. И Ей предоставя личен, ограничен, непрехвърляем, отменяем и неизключителен лиценз за използване на Услугите на И Ей за нетърговска употреба, при спазване на това Споразумение. И ей или неговите лицензодатели притежават и запазват всички други права, включително всички права, правото на собственост и интерес върху Услугите на И Ей и свързаните с тях права на интелектуална собственост. В чл. 3 са описани Услугите по смисъла на споразумението. Същите включват Съдържание и Права.

Съдържанието е софтуерът, технологията, текст, публикации във форум, публикации в чат, профили, принадлежности, съобщения, връзки, имейли, музика, звук, графика, изображения, видео, код и всички аудиовизуални или други материали, появяващи се на или излъчвани на или от Услугите на ЕА, включително дизайнът и видът на уебсайтовете на И Ей. Съдържанието включва също и създаденото от потребителя Съдържание („СПС"). СПС включва персони на И Ей акаунти, публикации във форуми, съдържание на профил и друго Съдържание, предоставено от потребителите на Услугите на ЕА. Цялото Съдържание е или собственост на И Ей или неговите лицензодатели, или е предоставено на И Ей чрез лиценз.

Правата са правомощия, които И Ей предоставя, чрез лиценз за достъп или използване на онлайн или офлайн елементи от Услугите на И Ей. Примерите за Права включват достъп до допълнителна или подобрена функционалност на цифрово или отключващо съдържание (включително мултиплейър услуги); абонаменти; виртуални придобивки; ключове или кодове за отключване, серийни кодове или онлайн удостоверяване на постижения в играта; виртуални точки, монети или валути. Виртуални точки, монети или валути се наричат „И Ей Виртуална Валута“. При предоставяне на „И Ей Виртуална Валута“, потребителят получава личен, ограничен, неприсвоим, неизключителен, отменяем лиценз за достъп и избор на Правата, които И Ей изрично му предоставя на разположение. Посочено е, че „И Ей Виртуална Валута“ няма парична стойност и няма стойност извън предлаганите от И Ей продукти и услуги. „И Ей Виртуална Валута“ не може да бъде продавана, търгувана, прехвърляна или заменяна с пари; тя може да бъде изкупена само за Права, достъпни за Услугата „И Ей“. „И Ей Виртуална Валута“ е невъзстановяема и потребителят няма право на възстановяване за неизползвана „И Ей Виртуална Валута“. След закупуването ѝ, правомощията, получени с нея, са невъзвръщаеми, незаменяеми и невъзстановими.

В чл. 6 от споразумението са посочени правилата за поведение при осъществяването на достъп или използването на услугите на И Ей, като е изложен неизчерпателен списък на хипотези на забранено поведение, измежду които е забраната за продажба, купуване, търгуване или всякаква форма на прехвърляне на И Ей акаунта на потребителя, негов личен достъп до Услугите на „И Ей“, или всякакво „И Ей“ Съдържание, свързано с потребителския И Ей Акаунт, включително И Ей Виртуална Валута и други Права, както в рамките на И Ей Услугата, така и на трети уебсайтове, освен ако това не е изрично разрешено от И Ей, както и за включването във всяка друга дейност, която значително нарушава спокойната, честна и уважителна среда на играта на И Ей Услугата. Предвидено е, че ако потребителят или лице, което използва неговия акаунт наруши тези правила и не успее да отстрани нарушението след предупреждение, И Ей може да предприеме действия срещу него, включително да отмени достъп до някои или всички Услуги, Съдържание или Права на ЕА или да прекрати неговия И Ей Акаунт, както е описано в Раздел 8. В случай на тежки нарушения, И Ей може да предприеме тези действия, без да отправя предварително предупреждение.

При нарушение на тези правила и неотстраняване на нарушението след предупреждение, И Ей може да предприеме действия срещу потребителя, включително да отмени достъп до някои или всички Услуги, Съдържание или Права на И Ей или да прекрати съответния И Ей Акаунт, както е описано в чл. 8. В случай на тежки нарушения, И Ей може да предприеме тези действия, без да отправя предварително предупреждение. Някои примери за тежки нарушения включват, но не се ограничават до: промотиране, насърчаване или ангажиране с хакване, продажба на акаунти или права (включително виртуални валути и артикули) без разрешение на ЕА, засилен тормоз или заплашване с незаконни действия. Посочено е, че когато е целесъобразно, „И ЕЙ“ уведомява потребителя за действията, които възнамерява да предприеме като отговор на нарушенията на тези правила или нарушенията на това Споразумение.

В чл. 8 от споразумението са уредени условията за прекратяване на договора и други санкции. Предвидено е, че споразумението е в сила, докато не бъде прекратено от потребителя или от И Ей. И Ей може да прекрати достъпа и използването на която и да е И Ей Услуга или съответния И Ей Акаунт, ако И Ей прецени, че от страна на потребителя е допуснато нарушение на споразумението или че е имало незаконно, неправомерно или измамно използване на Услуги на И Ей, свързани с И Ей Акаунта на потребителя. Когато е целесъобразно И Ей уведомява потребителя за прекратяването. Посочено е, че потребителят може да загуби потребителското си име и персона в резултат на закриване на неговия И Ей Акаунт. В случай, че даден потребител има повече от един И Ей Акаунт, в зависимост от типа нарушение или злоупотреба, И Ей може да закрие всички И ЕЙ Акаунти на потребителя и всички свързани права. При закриване на И Ей акаунт се преустановява достъпът до него или кореспондиращите с него права и може да бъде забранен достъпът или повторното използване на някоя И Ей Услуга. Вместо закриване и преди закриване, И Ей може да отправи предупреждение, да спре или измени достъпа до определена И Ей Услуга или до потребителския И Ей Акаунт, да премахне или да анулира Правата на ниво И Ей Акаунт или на ниво определено устройство, премахне или изтрие всякакво съдържание, което е в нарушение на споразумението, или да забрани достъпа на устройството на потребителя или машина до Услугите на И Ей. Ако И Ей предприеме някакви действия, описани в този Раздел, потребителят няма да има право на връщане на заплатени суми (подлежащи на законни права за възстановяване) и негови Права няма да бъдат кредитирани или да бъдат преобразувани в пари или други форми на възстановяване. Чл. 8, пар. 3  предвижда общо право на И Ей да прекрати договора с 30 дневно предизвестие или по имейл/ако е наличен/.

Представени са множество фактури, генерирани от системата Apple pay за извършени плащания от ищеца в периода от 22,03,2019 г. до 28,05,2019 г., в общ размер на 32568,87 лв. /л. 35/. По делото са представени и извлечения от банкови сметки на ищеца за извършени към ответника плащания за периода 01,03,2019год. – 28,05,2019год. /л. 792 и сл./.

Представен е препис от електронен образ на съобщение /л. 27/ получено от ищеца в рамките на игралното приложение, с което той е бил уведомен, че достъпът до акаунта му е окончателно блокиран.

От заключението на назначената по делото съдебна компютърно-техническа експертиза /л. 890/, неоспорено от страните и прието от съда, което като компетентно и обективно изготвено следва да бъде кредитирано при постановяване на съдебния акт, се установява, че в експортираните бази данни на сезон 2018-2019 на играта “FIFA Mobile” е открит потребител “Torino” с Nucleus ID ******** и ID ********. Връзката на идентификатор Nucleus ID ******** и ID ******** с лицето Г.Р. се установява единствено чрез разплащателната система на Apple и представените по делото фактури. Всеки играч, регистриран в играта с произволен ник-нейм, автоматично получава два идентификационни номера. Софтуерът на играта използва API за вход на Facebook до толкова, че да се избегне първоначално въвеждане на необходимите данни за регистрация, като системата не съхранява данни от Фейсбук (Facebook) и не е видима връзка с профил на ищеца във Facebook или на който и да е потребител на играта. Всяка година есента(обикновено месец октомври) стартира нов сезон на играта.  В началото потребителят получава играч на ниско ниво и докато играе в различни режими на игра, играчът се развива. Играчът може да играе както самостоятелно, така и в отбор. Потребителят може (ако има достатъчно точки) да закупува играчи. В края на сезона има класиране на отборите. Междинни класирания се виждат по всяко време в статистиката. Играят се мачове срещу други играчи, за да се печелят ХР (точки в играта (in-game points) за повишаване на нивото) и за да се придобиват по-добри играчи, така че да се подобрява статистиката на отбора и да се печелят повече мачове срещу други отбори. Играчите могат да придобиват нови играчи чрез закупуване на конкретни индивидуални футболисти с монети (Coins), които се печелят за игра на мачове, чрез пазара за търговия в играта (in-game trade market) или чрез обратно изкупуване на спечелени монети срещу ФУТ (FUT) пакети. Играчите могат също да закупят ФИФА Точки (Points) точки срещу реални пари и да осребрят това срещу ФУТ (FUT) пакети. Пакетите FUT съдържат множество играчи и други елементи като специфичното съдържание е изненада, въпреки че категориите играчи, които се очакват, са описани предварително. Прогресът на играчите зависи от техните умения в играта и времето, което инвестират в играта. За да има по-добър и по-бърз напредък в класирането е необходимо играчът да бъде „подсилен“ със закупуването на допълнителен пакет. Извадката от базата данни показва 115 извършени платежни транзакции от ID ********. В базата данни не се пази нито номерът на картата, с която е извършено плащането, нито титуляр на сметката. В базата данни се пази информация за потребител с този ID, какви пакети са били заплатени. Процесният профил е блокиран на 26,05,2019г. Блокирането на акаунта означава, че профилът „Torino“ не може да бъде използван повече от създалия го играч, като се загубва и напредъкът постигнат чрез него в играта. Същият човек би могъл да създаде нов профил в играта, но новият профил започва с нови играчи и този играч тръгва от най-ниското ниво. Новият (евентуално създаден) профил няма съответно възможност да се възползва от придобитите от предишния му играч резултати и закупени точки. В заключението е посочено, че Device lD или Идентификаторът на устройството (идентификация на устройството) е отличителен номер, свързан със смартфон или подобно ръчно устройство. Този номер е дълга поредица от цифри и букви и е уникален за всяко устройство. Експертизата установява, че в провел се на 26.05.2019г. онлайн мач между лигата „Torino Company“ и лигата „Dirty Dozen!!!“, игрите изиграни от името на играчите от лигата “Torino Company” в мача срещу “Dirty Dozen!!!” са изиграни от устройства, които са регистрирани при игра на играча Deerstalker. Поначало всеки играч има възможност да достъпи играта по няколко начина. Един от начините е като гост. При този начин няма възможност за вход от различни устройства. При другите начини - идентифициране по един от възможните начини с потребителско име и парола, играчът има възможност за запазване на прогреса на играча си при вход от други устройства. Ако друго лице е играло от профила „Torino“, то това лице е разполагало с данните за достъп до профила, а именно с потребителското име и парола.

От заключението на назначената по делото съдебно-счетоводна експертиза /л.870/, неоспорено от страните и прието от съда, което като компетентно и обективно изготвено следва да бъде кредитирано при постановяване на съдебния акт, се установява, че в периода от 11.03.2019г. до 28.05.2019г. ищецът е извършил плащания, отразени в 195 фактури, общо в размер на 32 568.87лв. към Епъл (iTunes). Получаването на суми от Епъл във връзка с плащанията, които ищецът е направил чрез Епъл (ITunes) като посредник на И Е.С. за предоставяне на услуги достъпни чрез приложението „ФИФА Мобайл“ не е отразено в счетоводството на И Е.С. по партида на Г.Р., тъй като съобразно отчетността между Епъл и И Е.С. то следва да е отразено в счетоводството на Епъл (а не на И Е.С.). В счетоводството на И Е.С. се отразяват само обобщени записи за съответния период - приходите от Епъл. Експертизата установява, че И Е.С. е получило чрез Епъл суми в общ размер на 8 989.93 USD, заплатени от ищеца в периода 11.03.2019г. - 28.05.2019г. за получените услуги чрез приложението „Фифа Мобайл“ за профил „Torinoна Г.Р.. От представените по делото доказателства не може да бъде направен категоричен извод кога са издавани фактурите — преди или след извършване на плащане.

По делото са събрани и гласни доказателства, чрез разпит на св. Ивелин Бисеров Бочков, чиито показания съдът цени по реда на чл.172 от ГПК. Свидетелства ищецът да е споделил, че играе играта „FIFA Mobile“. Той играел постоянно, като отделял много време и средства. През м. май 2019 г. получил забрана да играе от „И Ей спортс“. Вследствие на това здравословното му състояние се влошило, налагало се да посещава лекар във връзка с проблеми със сърцето. Преди също е имал проблеми, но не толкова сериозни. Ищецът спрял да общува с близките си. Това състояние продължило до 2020г.

При така изложената фактическа обстановка съдът достигна до следните правни изводи:

 FIFA Mobilee видео игра, публикувана от „Electronic arts Inc.  и  разпространявана на европейския пазар от „EA SwissSarl. Играта симулира различни аспекти на футболния спорт и е групово (multiplayer) ориентирана, позволяващо участието на множество играчи, като предлага различни режими на игра. Прогресът на даден участник в играта се отразява в неговия личен профил и се запазва в базата данни на оператора на играта. Достъпът на играта се осъществява чрез мобилно устройство. Видео игрите, като компютърни програми, са обект на авторско право и попадат в обхвата на Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП) – чл. 3, ал.1, т. 1. В представеното по делото потребителско споразумение са определени условията за достъп до играта и ползване на съдържанието, обозначени като „ЕА услуги“. Услугите от своя страна включват „съдържание“ -  софтуер, технологии, визуални модели, музика и прочие и „права“ – дигитално съдържание, допълнителна или увеличена функционалност, абонаменти, виртуални активи, виртуални точки, монети или други виртуални валути. При сключване на споразумението, за доставчика на услугата възниква задължение да осигури на потребителя необезпокоявано и свободно използване на компютърната програма, както и изградената техническа инфраструктура, с оглед осъществяване на функционалностите на играта, включително тези позволяващи взаимодействие с други участници. По същество в полза на потребителя се учредява ограничена лицензия върху видео играта и нейните елементи, явяващи се обекти на интелектуална собственост, което е изрично посочено и в чл. 2 от споразумението. При приемане на условията за участие в играта, потребителят от своя страна се задължава да спазва определено поведение, като не нарушава установените игрални правила.

Принципно играта е безплатна. Доходността за доставчика в случая се осигурява от рекламна дейност и от т.нар. „микротранзакции“ – доброволни плащания за допълнителни услуги и възможности, увеличаващи способностите на участниците за прогресиране в играта, предоставящи допълнителни опции и други улеснения. Потребителят има възможност с реални пари да закупи вътрешноигрална валута – „points“ (точки), с която да придобие виртуални пакети, които имат шанс, на случаен принцип, да го възнаградят с дигитални активи и услуги от първоначално определен вид. В тази хипотеза, лицензията се разпростира и върху получените вследствие на този механизъм дигитални активи, като за доставчика на услугите възниква задължение да предоставя ползването им на разположение на потребителя наред с останалото игрално съдържание. Дигитални активи се предоставят на разположение на участника чрез създадения от него личен профил в играта. Въпреки че извършеното плащане по микротранзакцията и ползването на интелектуалната собственост е опосредено от използване на вътрешноигралната валута, това, съдът намира, да не съставлява две отделни и самостоятелни сделки. Съгласно чл. 3, пар. 4 от потребителското споразумение, вътрешноигралните валути нямат парична стойност или стойност извън предоставените продукти и услуги, като те не могат да бъдат продавани, търгувани, прехвърляни или разменяни за пари. Те са свързани със съответния игрален профил и нямат характера на разменно средство. По същество е създаден метод за отразяване на създаден при ответника баланс на съответния играч, който последният може да оползотворява, както намери за добре. Това създава удобство с оглед ограничаване на броя на паричните транзакции между страните, както и използването на разплащателни системи на трети страни (в случая на Apple). В този смисъл, следва да се посочи, че в случая Apple се явява посредник при извършената микротранзакция и не е страна по облигационното правоотношение, по което се предоставя вътрешно-игралната валута. Ето защо, не може да се разкъса връзката между извършеното плащане и представените допълнителни дигитални активи и услуги, като следва да се приеме, че двете задължения са част от едно правоотношение и намират основанието си едно в друго.

Предоставените по силата на извършените микротранзакции дигитални активи и допълнителни функционалности биха могли да се ползват пълноценно единствено в рамките на играта. Правоотношенията, възникнали във връзка с микротранзакциите, са акцесорни и се наслагват върху основното правоотношение по предоставяне на достъп до играта. В същото време, предвид възмездния характер на микротранзакциите основното правоотношение губи безвъзмездния си характера. Дори правоотношенията по микротранзакциите да се разгледат самостоятелно, следва да се посочи, че задължението на оператора на играта е да осигури ползването на дигиталните активи и услуги в контекста на видео играта. Т.е. наред с тях да осигури продължаващото ползване на компютърната програма от потребителя, посредством съответния игрален профил.

По делото не се спори, че ищецът е създал профил в играта с наименование „Torino, Nucleus ID ******** и ID ********. Не е спорно също така, че на 26,05,2019г. ищецът е получил вътрешно-игрално съобщение, че достъпът до акаунта му е окончателно блокиран. С това съобщение е направен окончателен отказ от предоставяне на игралното съдържание чрез процесния профил и настоящият състав намира да е  равнозначно на изявление за разваляне на договора. Поначало при упражняване на правото разваляне на договора, на насрещната страна следва да бъде даден подходящ срок за изпълнение с предупреждение, че след изтичането на срока ще смята договора за развален - чл. 87, ал. 1 от ЗЗД. Страната може да развали договора и без тези предхождащи действия, като се позове на някоя от изчерпателно изброените хипотези в чл. 87, ал. 2 от ЗЗД или да се основе на споразумение в договора, независимо от отсъствието на законовите предпоставки с възможност за безусловно разваляне. Нормата на чл. 87, ал. 1 ЗЗД е диспозитивна и страните могат да уговорят правото на разваляне да бъде упражнено без предупреждение, независимо от отсъствието на предпоставките по чл. 87, ал. 2 ЗЗД – така Решение № 86 от 10.05.2016 г. по т. д. № 595/2015 г., Т. К., І Т. О. на ВКС. В конкретния случай, в сключеното между страните потребителско споразумение съществуват правила относно прекратяване на достъпа до съответния игрален профил и прекратяване на споразумението – чл. 6 и 8 от него. В тези клаузи е предвидена възможност за изискване на предупреждение, но отправянето му не е задължително и зависи от преценката на „И Ей“. По този начин, липсата на дадена възможност за изпълнение и предупреждение, за последиците при липса на такова, не изключва извода за развалянето на договора от страна на ответника при установено неизпълнение от страна на ищеца.

Що се касае до уреденото в чл. 8, пар. трети от потребителското споразумение тримесечно предизвестие при прекратяване на договора, същото е предвидено във връзка с възможност за едностранно прекратяване на договора по почин на доставчика, без той да сочи причина за това. Това представлява различна и самостоятелна хипотеза от тази на чл. 8, пар. първи и пар. втори от споразумението, където прекратяването на услугата е основано на договорно неизпълнение от страна на потребителя.

В конкретния случай, от заключението на приетата и неоспорена от страните съдебно-техническа експертиза се установява, че по време на провел се на 26,05,2019 г. онлайн мач между лигата „Torino Company“ и лигата „Dirty Dozen!!!“, игрите изиграни от името на играчите от лигата “Torino Company”, включително чрез процесния профил „Torino в мач срещу „Dirty Dozen!!!“, са изиграни от устройства, които са регистрирани при игра на играч, с профил „Deerstalker“. Не могат да бъдат споделени, изложените от страна на ищеца доводи, че осъществяване на вход от друго устройство не доказва допускане на нарушение на правилата на поведение. Действително, технически възможно е осъществяването на вход с профили на различни играчи от едно и също мобилно устройство, което не се установи по делото. На първо място, използваните две мобилни устройства, чрез които са изиграни мачовете от членовете на лигата „Torino Company“ са отчетени като ползвани от лице, което не е част от тази група играчи. В същото време, от тези устройства са използвани за вход в играта не само чрез профила на ищеца - „Torino, но и от останалите играчи, част от лигата. Не са изложени твърдения, нито са налице данни, които да обяснят защо на група от шест души се е наложило да използват устройства на трето лице за вход в играта в рамките на по-малко от 24 часа за целите на провеждане на процесната серия от игрални срещи с лигата „Dirty Dozen!!!“. Не бе доказана принадлежност на устройството на ищеца, нито на някой от играчите от лигата, в която той участва. Следва да се отчете също така, че процесните микротранзакции са извършени чрез приложението iTunes, което е съвместимо с операционна система на мобилни устройства iPhone, докато устройството, използвано по време на процесната серия мачове, е с марка и модел Huawei Mate 10 Lite, видно от заключението на вещото лице. Не се доказва и именно ищецът да стои зад профила „Deerstalker“. Предвид изложеното, следва да се приеме, че осъщественият вход в профила на ищеца „Torino е извършен от трето лице и това е направено с цел използването на уменията на това лице за постигане на победи и осигуряване на прогрес в играта. Това действие по предоставяне на игралния профил на ищеца на трето лице, съдът намира да съставлява нарушение на правилата за поведение, изложени в чл. 6 от потребителското споразумение – забраната за продаване, купуване, търгуване или прехвърляне на услуги и права, свързани с игралния профил, както и за извършване на дейност, която значително нарушава спокойната, честна и уважителна среда на игралната среда на И Ей Услугата. Дори да се приеме, че именно ищецът стои зад профила „Deerstalker“ и сам е провел срещите от името на останалите участници от лигата „Torino“, то това би съставлявало не по-малко нарушение на вътрешните правила на играта.

Съдът намира, че така констатираното нарушение е достатъчно тежко за да обоснове окончателно преустановяване на достъпа до игралния профил на ищеца. Играта „FIFA Mobile“ е групово и състезателно ориентирана и е изградена на основата на съревнование между нейните участници, като операторът на играта поддържа и класиране в тази насока. С оглед изграждането на конкурентна и равнопоставена среда, в играта е вграден алгоритъм, който преценява различни показатели за индивидуален напредък и умения на играчите, като играчи на близко ниво се съпоставят един срещу друг. Липсата на такъв механизъм би довело до провеждането на неравнопоставени мачове, което би отнело от пълноценното потребителско преживяване. Напредъкът в играта би станал прекомерно труден за една група играчи, а за друга, постигнатите победи биха били обезценени. Действия, като процесните, с които се заобикаля този механизъм, чрез предоставяне на игралния профил на по-опитен и умел играч, с оглед постигането на победи и допълнителен напредък, заплашват вътрешната конкурентна среда и цялостното качество на предоставената услуга. Това би довело до по-ниско удовлетворение на потребителите от играта и демотивирането им да продължат участието си в нея, което би имало общо негативно въздействие върху търговската дейност на ответника. При определяне на тежестта на нарушението, следва да се посочи, че при ответника са констатирани нарушения от страна на профил Torino2, Nucleus Persona ID: ********, който се свързва с ищеца чрез използваната една и съща електронна поща за обжалване на мерките наложени срещу този профил и ограничаването на процесния профил с ID ******** – **************@*****.***. Въпреки че тези нарушения не са част от предмета на настоящото производство, те индикират за предходни случаи на нарушаване на правилата на играта от страна на ищеца. По този начин, прекратяването на предоставяне на услугите по договора и по същество, неговото разваляне не е прекомерно тежка мярка за допуснатото от потребителя нарушение на договорните правила. Ето защо, с изпратеното до ищеца съобщение за окончателното блокиране на неговия игрален профил, споразумението във връзка с предоставяне на достъп до играта „FIFA Mobile“ е било развалено от страна на ответното дружество.

Съгласно чл. 88, ал. 1 от ЗЗД, развалянето има обратно действие освен при договорите за продължително или периодично изпълнение.

За да се отрече, обаче, на основание чл. 88, ал. 1, изр. първо, предл. второ от ЗЗД обратното действие на развалянето, следва престациите и на двете страни да са такива за продължително изпълнение – така Решение № 146 от 12.11.2020 г. по гр. д. № 1125/2020 г., Г. К., ІІІ Г. О. на ВКС. Това е така, защото изключването на принципа за разваляне на договора с обратна сила по чл. 88, ал. 1 изр.1 ЗЗД има своето основание в това, че разменените в миналото престации и на двете страни са за периодично или продължително изпълнение и поради еквивалентността им не е необходимо да се преуреждат отношенията между страните след прекратяването на облигационната връзка - така Решение № 239 от 03.07.2014 г. по гр. д. № 1019/2014 г., Г. К., ІV Г. О. на ВКС.

Предвид естество на облигационните правоотношения между страните във връзка с игралната услуга, съдът намира, че престацията на ответника - оператор на играта, изразяваща се в осигуряване на непрекъснат достъп до определено дигитално съдържание да е такава с продължителен характер.

Съдът не споделя доводите на ответника извършените микротранзакции да съставляват отделно договорно правоотношение по повод закупуване на виртуална стока. Същото се осъществява в рамките на възникнало правоотношение по реализиране на достъп до приложението и ползване на различни функционалности, част от които са  платени, поради което има акцесорен характер и е част от възникналото договорно правоотношение между страните. Със заплащането на  определено възнаграждение от страна на  потребителят, възниква задължение на  ответника да предостави закупеният допълнителен пакет съобразно характера на играта, за което не се спори между страните е осъществено от доставчика на приложението, при което потребителят придобива право да ползва допълнителните дигитални активи, но ползването на тази опция не променя  същественото съдържание на правоотношението по предоставяне на  достъп до приложението. За ирелевантно съдът намира обстоятелството какъв е характера  на виртуалната стока, в този смисъл- разходвана с придобиването й или такава, която би била на разположение на съответния   потребител при добросъвестно ползване на приложението, тъй като за тези функционалности е  предвидено условие за придобиването им /възмездно/, но веднъж реализирани те се наслагват по отношение на общото задължение на  ответника да осигури достъп до приложението при определени  функционалности. Не се спори ответникът да е изпълнил задължението  си до предостави „виртуалната стока“  закупена с реална валута.

За ищецът би възникнало вземане за  връщане на платените суми в случай на липса на престация от ответника по предоставянето на  платената виртуална стока, което не се твърди по делото.

Предвид горното се касае до договор с продължително изпълнение, поради  което развалянето няма обратно действие.

Извън горните мотиви следва да се отбележи, че в  чл. 8, пар. 2 е предвидено, че ако ЕА предприеме някоя от предвидените в чл. 8 мерки при допуснато от потребителя договорно неизпълнение, вкл. закриване на игралния му профил, потребителят няма да има право на възстановяване (предмет на законни права за възстановяване) и няма да му бъдат кредитирани права или да бъдат преобразувани в пари или други форми на обезщетяване. По този начин операторът на играта се стреми да осигури честна, достъпна и конкурентна игрална среда. В конкретния случай е установено разваляне на договора по реда на чл. 8, пар. 1 и 2 от потребителското споразумение, поради договорно нарушение от страна на ищеца, поради което последният няма право на връщане на даденото по разваленото облигационно правоотношение.

Предвид изложеното, предявеният иск по чл. 55, ал. 1, предл. трето вр. чл. 88 от ЗЗД за сумата от 32568.87лв., общ размер на заплатени суми за допълнителни услуги в играта следва да бъде отхвърлен.

Неоснователна се явява и претенцията за заплащане на сумата 1,500 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди от отказан достъп до игралното приложение, доколкото, отказът от услуга е упражнен въз основа на възникнало за ответника потестативно право на разваляне на потребителското споразумение във връзка с договорно неизпълнение на ищеца. По тази причина, не е осъществен фактическият състав на отговорността за неимуществени вреди.

Предвид отхвърляне на предявените искове, съдът не дължи произнасяне по релевираното от ответника възражение за прихващане.

По разноските:

С оглед изхода на спора на осн.чл.78, ал.3 от ГПК разноски се дължат на  ответника, които съдът намира за  доказани в размер на 4120,00лв., от които 520,00лв. – депозит за вещо лице и 3600,00лв. – адвокатски хонорар./Ищецът е релевирал възражение по чл. 78, ал. 5 от ГПК за прекомерност на претендирания адвокатски хонорар в размер на 10472,84 лв. Минималният размер на дължимият в исковото производство адвокатски хонорар възлиза на 1552,07 лв., определен по реда на чл. 7, ал. 2, т. 6 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г., при материален интерес от 34068,87лв. С оглед фактическата и правна сложност на делото и брой съдебни заседания съдът намира, че разноските за адвокатски хонорар на ищеца следва да се определят в размер на 3000,00лв. или 3600,00лв. с ДДС, с оглед данни за регистрация по ЗДДС. /

 

Мотивиран от гореизложеното, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ предявените от Г.Р., ЕГН **********, съдебен адрес: ***, офис „КейсПро“ срещу „И Е.С.“ САРЛ, дружество, регистрирано в Ж., с рег. номер: СН********съдебен адрес:***, Лендмарк център, ет. 1 искове, с правно основание чл. 55, ал. 1, пр. 3 от ЗЗД за осъждане на ответника да заплати сумата от 32568,87лв., представляваща заплатени суми за допълнителни услуги в поддържаното от ответника мобилно информационно приложение „FIFA Mobile“, ведно със законната лихва върху главницата от датата на исковата молба - 22,10,2019год. до окончателното изплащане на вземането, както и иск с правно основание чл. 82 от ЗЗД, вр. чл. 52 от ЗЗД за осъждане на ответника заплати сумата от 1,500 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди от преустановяване на достъпа до играта като неоснователни.

            ОСЪЖДА Г.Р., ЕГН **********, съдебен адрес: ***, офис „КейсПро“ да заплати на „И Е.С.“ САРЛ, дружество, регистрирано в Ж., с рег. номер: СН********съдебен адрес:***, Лендмарк център, ет. 1, на основание чл. 78, ал. 3 от ГПК, сумата от 4120,00лв. – разноски по делото.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                                                       

                                                                    СЪДИЯ: