Решение по дело №153/2020 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 22 юли 2020 г.)
Съдия: Атанас Тодоров Динков
Дело: 20205540200153
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер 64                                    30.06.2020 г.                             град Чирпан

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД - ЧИРПАН                                                                   ПЪРВИ СЪСТАВ

На осемнадесети юни                                      две хиляди и двадесета година

В открито заседание в следния състав:

                                                                           Председател: Атанас Динков

 

Секретар: Донка Василева

 

като разгледа докладваното от Председателя Атанас Динков АНД № 153 по описа за 2020 г. и за да се произнесе съобрази:

 

Производство по чл. 59 и сл. от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Съдът е сезиран с жалба от Т.И.М., ЕГН **********, адрес: ***, против наказателно постановление (НП) № 20-0375-000155 от 15.04.2020 г., издадено от **, на длъжност - Началник на РУ към ОДМВР – Стара Загора, РУ – Чирпан, упълномощен със Заповед № 349з-196/20.01.2016 г. на Директора на ОДМВР, с което за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от Кодекса за застраховането (КЗ), на основание с чл. 638, ал. 1, т. 2, във вр. с чл. 461, т. 1 от КЗ, на жалбоподателя е било наложено административно наказание „глоба“ в размер на 2000 лева.

Жалбоподателят Т.И.М., моли НП да бъде отменено, като незаконосъобразно.

Въззиваемата страна РУ – Чирпан, моли НП да бъде потвърдено.

Съдът, като прецени събраните доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в срок от легитимирано да обжалва лице срещу подлежащ на обжалване акт, поради което същата е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е основателна.

С обжалваното НП жалбоподателят Т.И.М., ЕГН ********** е бил санкциониран на основание чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ („На лице по чл. 483, ал. 1, т. 1, което не изпълни задължението си да сключи задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите, се налага: имуществена санкция от 2000 лв. – за юридическо лице или едноличен търговец“), във връзка с чл. 461, т. 1 от КЗ („Задължителни застраховки са: "Гражданска отговорност" на автомобилистите по т. 10.1, раздел II, буква "А" от приложение № 1, наричана по-нататък "задължителна застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите“), за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ („Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите е длъжно да сключи всяко лице, което: притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение; това изискване не забранява и всяко друго лице, различно от собственика на моторното превозно средство, да сключи застрахователния договор“), изразяващо се в това, че на 06.04.2020 г. в 12.40 часа в гр. Чирпан на бул. „Георги Димитров“, до бензиностанция „Лукойл“, в посока от изток на запад е управлявал товарен автомобил **, собственост на „Синапс-71“ ЕООД, с Булстат *********, и като едноличен търговец или юридическо лице, което притежава МПС, което е регистрирано на територията на Република България и не е спряно от движение, не е сключил договор за застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите.

Фактическите констатации (на посочените дата и място за процесното превозно средство, регистрирано в страната, собственост на цитираното дружество, чийто управител и едноличен собственик на капитала е жалбоподателя, се е констатирало от проверяващите органи, че не е била сключена задължителната застраховка "ГО"), отразени в обжалвания АУАН и възпроизведени в обстоятелствената част на обжалваното НП се потвърждават от събраните в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателствени средства и не се оспорват от жалбоподателя, поради което съдът намира същите за доказани, и няма да обсъжда събраните в тази насока доказателства.

От друга страна, при изследване на материалноправната законосъобразност на обжалваното НП, съдът констатира, че е налице незаконосъобразен административен акт, тъй като неправилно е била ангажирана административно-наказателната отговорност на лице, което не е субект на нарушението.

С наказателното постановление административно-наказващият орган (АНО) е приел, че административно-наказателната отговорност за допуснатото нарушение следва да се понесе от физическото лице Т.И.М.. В същото време, при налагане на наказанието се е позовал  на разпоредбата на чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ, според която за нарушение по чл. 483, ал. 1 от КЗ на юридическо лице или едноличен търговец се налага „имуществена санкция“ от 2000 лв. и е определил наказание „глоба“ в размер на 2000 лв.

Съобразно разпоредбата на чл. 83, ал. 1 от ЗАНН, в предвидените в съответния закон, указ, постановление на Министерския съвет или наредба на общинския съвет случаи на юридически лица и еднолични търговци може да се налага имуществена санкция за неизпълнение на задължения към държавата или общината при осъществяване на тяхната дейност.

В настоящото производство е безспорно, че нарушител е юридическо лице „Синапс-71“ ЕООД, с ЕИК *********, което е самостоятелен правен субект и като такъв е собственик на процесното превозно средство - товарен автомобил товарен автомобил **. Както беше посочено, с разпоредбата на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ е въведено задължение за всяко лице, което притежава моторно превозно средство, което е регистрирано на територията на Република България и не е било спряно от движение да сключи Договор за застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилистите. Несъмнено, с израза „всяко лице” законодателя е имал предвид, както физическите, така и юридическите лица и едноличните търговци. В подкрепа на този извод и предвидената в санкционната норма на чл. 638, ал. 1 от КЗ, алтернативност за налагане на административно наказание за това нарушение – „глоба“ за физическите лица и „имуществена санкция“ за юридическите лица и едноличните търговци. Несъмнено, юридическите лица осъществяват своята дейност, в това число изпълняват и нормативните си задължения, чрез органите, които ги управляват и представляват. При липса обаче на изрична норма, която предвижда отговорността на конкретно физическо лице от управленския състав на ЮЛ (напр. „отговорното длъжностно лице”, предвидено в редица нормативни актове), следва да бъде ангажирана отговорността на ЮЛ за конкретното нарушение.

При това положение, жалбоподателя Т.И.М., макар и в качеството си на управител на юридическото лице, не е субект на нарушението по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ (В този смисъл Решение № 224/15.06.2018 г. по КАН дело № 206/18 г. по описа на Административен съд - Стара Загора, Решение № 450/17.12.2018 г. КАН дело № 444/18 г. по описа Административен съд - Стара Загора и др.).

На следващо място, като е преценил да привлече към административнонаказателна отговорност физическото лице Т.И.М., АНО неправилно му е наложил предвиденото в чл. 638, ал. 1, т. 2 от КЗ наказание - „имуществена санкция“, независимо, че в НП е посочено „глоба”. Както беше цитирано по-горе, при съпоставка между т. 1 и т. 2 на ал. 1, на чл. 638 от КЗ е видно, че законодателя е редуцирал отговорност за този вид нарушения с оглед субекта, като за физически лица предвидил наказание „глоба” в размер на 250 лв., а за юридически лица и еднолични търговци – „имуществена санкция” от 2000 лв. Т.е., след като в нормативния акт е предвидено наказание „глоба”, то именно това е наказанието, което може да бъде наложено на нарушител – физическо лице, след като АНО е преценил, че то следва да понесе отговорността за нарушението (В този смисъл Решение № 242/08.07.2019 г. по КАН дело № 220/19 г. по описа Административен съд - Стара Загора и др.).

С оглед на това настоящият съдебен състав намира, че обжалваното наказателно постановление е незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено.

В хода на съдебното производство от жалбоподателя са били сторени разноски в размер на 300 (триста) лева, представляващи адвокатско възнаграждение, което е било заплатено в брой, удостоверено с вписване на направеното плащане в договора за правна защита и съдействие (л. 23 от делото), съобразно Тълкувателно решение № 6 от 6.11.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 6/2012 г., ОСГТК.

Направеното възражение за прекомерност от насрещната страна (л. 10 от делото) е неоснователно. Съгласно чл. 18, ал. 2 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, за процесуално представителство, защита и съдействие по дела срещу наказателни постановления, в които административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2  върху стойността на санкцията, съответно обезщетението, но не по-малко от 300 лв., каквото е в случая платеното адвокатско възнаграждение.

Поради това и с оглед изхода на делото на основание чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, следва да бъде осъдена ОДМВР – Стара Загора, да заплати на жалбоподателя направените по делото разноски в размер на 300 (триста) лева, представляващи платено адвокатско възнаграждение. Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯВА наказателно постановление № 20-0375-000155 от 15.04.2020 г., издадено от **, на длъжност - Началник на РУ към ОДМВР – Стара Загора, РУ – Чирпан, като незаконосъобразно.

ОСЪЖДА ОДМВР – Стара Загора да заплати на Т.И.М., ЕГН **********, с адрес: ***, представляван от адв. **от АК – Стара Загора, съдебен адрес:***, сумата от 300 (триста) лева, разноски за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на глава дванадесета от АПК, пред Административен съд - Стара Загора, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че решението е изготвено

 

                                              

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: