Определение по дело №1743/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1392
Дата: 17 август 2020 г.
Съдия: Кръстина Любенова Димитрова
Дело: 20205300101743
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 август 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   №1392

 

гр. Пловдив, 17.08.2020 г.

 

          ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ХV гр. състав, в закрито  заседание на седемнадесети август две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:  КРЪСТИНА ДИМИТРОВА

 

като разгледа докладваното от съдията гр. д. №1743 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е образувано по искова молба на Ц.Н.Н., ЕГН ********** ***, подадена чрез адв.В.Н., против Т. В.М. *** и Г.Г. ***.

          Ищцата твърди, че тя и вторият ответник са съответно дъщеря и съпруга на Н.И.Н., починал на ***. С универсално саморъчно завещание от 05.11.1996г. наследодателят завещал цялото си движимо и недвижимо имущество на съпругата Г.Н.. С нотариален акт от 13.05.2019г., Г.Н. дарила на първия ответник подробно описаните в исковата молба недвижими имоти, придобити от нея и наследодателя по време на брака им. Като твърди, че сделката дарение накърнява запазената й част от наследството на Н. И. Н., ищцата сезира съда с искане да се постанови решение, с което да се намали дарението, извършено от Г.Н. в полза на Т. М..

          Така предявеният иск е недопустим. Разпоредбата на чл.30 от ЗН дава възможност на наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част. В правната теория и практика никога не е имало съмнение, че цитираната разпоредба е на разположение на наследника със запазена част, за да може той да защити интереса си, атакувайки разпорежданията с имуществото на наследодателя, които последният сам е направил приживе /завещателни разпореждания или дарения/, като по този начин е лишил наследника от възможност да получи онази част от наследството, която законодателят е уредил в чл.28 и чл.29 от ЗН. Наследникът, чиято запазена част е накърнена, не разполага с иск за намаляване на дарението, извършено от ползващия се от завещателното разпореждане или от дарствения акт на наследодателя. По реда на чл.37 от ЗН той може да иска отмяна на такова дарение, но само след успешно провеждане на иска по чл.30 за допълване на неговата запазена част. 

По изложените съображения и на основание чл.130, ГПК съдът

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

           

          ВРЪЩА искова молба с вх.№22777/10.08.2020г. на Ц.Н.Н., ЕГН ********** *** против Т. В.М. *** и Г.Г. ***.  

          ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№1743/2020г. по описа на Пловдивски окръжен съд, ХV гр.с.

          Определението подлежи на обжалване пред Пловдивски апелативен съд с частна жалба в едноседмичен срок от съобщаването на ищеца.

 

 

                                          ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: