Решение по дело №1/2018 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 109
Дата: 13 август 2018 г. (в сила от 4 март 2020 г.)
Съдия: Румен Атанасов Стойнов
Дело: 20181880100001
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 януари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Своге, 13.08.2018г.

 

В    И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

         

Свогенският районен съд, първи състав, в публичното съдебно заседание на тринадесети юли две хиляди и осемнадесета година, в състав :

 

          Председател : Румен Стойнов

 

при секретаря Ирена Никифорова, като разгледа докладваното от съдия Стойнов гражданско дело № 1/2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

                                                                                     

Настоящото дело е образувано по искова молба подадена от Н.Б.Р. ***, ЕГН **********, против Л.А.М. ***, ЕГН **********. Ищецът Р. твърди, че е собственик по наследство на УПИ XIV – 28 от кв. 7 по ПУП на с. Искрец, заедно с построения в имота източен близнак на 2 етажа с гараж. Излага се, че имотът се използва от ответника М., който го владее без правно основание и отказва да го напусне. С оглед на така изложеното се иска от съда, да осъди ответника да предаде на ищеца владението на притежавания от нея по наследство недвижим имот, както и да го осъди да й заплати  сумата в размер на 900 лева, съставляваща дължимо обезщетение за ползване на имота за периода от 28.09.2017г. до 29.12.2017г., заедно със законната лихва върху тази сума – считано от 02.01.2018г.

От страна на ответника е подаден писмен отговор. Посочва се, че Р. би могла да е собственик най-много на ½  идеална част от имота. Направено е възражение, че М. е придобил правото на собственост върху претендираната част от имота по давност - за периода от 02.06.2004г. до месец ноември 2017г.

В открито съдебно заседание пълномощниците на страните подробно аргументират тезите си.

По делото са събрани писмени доказателства, разпитани са свидетели, назначена и изслушана е съдебно-техническа и икономическа експертиза, която не е оспорена от страните и съдът възприема, като обективна и компетентно изготвена.

  Свогенският районен съд, първи състав, като обсъди становищата и доводите на страните, и прецени събраните по делото доказателства по реда на чл. 12 от ГПК, приема за установено от фактическа страна следното :

Видно от приложеното към делото удостоверение за наследници, Н.Р. е единствен наследник на Г.С. Последният, според представените документи, е придобил правото на собственост върху ½ идеална част от спорния имот през 1970г. През 1974г. свидетелката Т. Ж. и нейният съпруг са закупили от съсобственика на С. ½ идеална част от дворното място и ½ от масивната жилищна сграда находяща се в същия парцел, цялата застроена върху 80 кв.м.

По делото са представени два документа от 2004г. Първият е от дата 18.08.2004г. и е озаглавен „Анекс към предварителен договор за продажба на недвижим имот от 02.06.2004г.”. Частни документи, подписани от лицата, които са ги издали, съставляват доказателство, че изявленията, които се съдържат в тях, са направени от тези лица. По делото не е оспорено, че лицата чиито имена стоят по документите действително са ги подписали. Съгласно чл. 181 от ГПК, частният документ има достоверна дата за трети лица от деня който е заверен, или от деня на смъртта, или от настъпилата физическа невъзможност за подписване на лицето, което е подписало документа, или от деня, в който съдържанието на документа е възпроизведено в официален документ, или от деня, в който настъпи друг факт, установяващ по безсъмнен начин предхождащото го съставяне на документа, като „трети лица” по смисъла на разпоредбата са всички лица, извън участвалите в съставянето на документа и техните правоприемници. В случая Н.Р. е правоприемник на Д.Р. и за нея датата посочена в анекса е обвързваща.

          Вторият документ е подписан само от ответника и обвързва само него с признанието му, че към датата 18.11.2004г. той не се е считал за собственик на спорния имот, тъй като е пълномощник на собствениците и като такъв е платил 400 лева на посоченото в договора дружество.

          От так изложеното може да се заключи, че между Д.Р. и Л.М. е бил налице към месец август на 2004г. валиден предварителен договор за покупко-продажба на спорния имот, като към месец ноември на същата година прехвърлянето на собствеността по нотариален ред не е извършено. Така установеното от документите кореспондира с казаното от свидетелката Т. Ж. : „Л. е там от 2004 година.”, като същото твърдят и свидетелите Л.Т. и Б. С. (живее там от 13-14 години). Следователно може да се приеме за доказано по делото, че ответникът е допуснат в имота през 2004г. по силата на предварителния договор за продажба – в този смисъл са показанията на свидетелката Ж. От показанията на всички допуснати свидетели се установява, че след настаняването си в имота М. е започнал да извършва подобрения, ремонти, смяна на дограма, т.е. налице са безспорни данни, че е започнал да владее имота за себе си. В тази насока са и показанията на свидетеля С. за извършени плащания по предварителния договор, които потвърждават неговото съществуване и доказват, че ответникът е започнал да владее за себе си, като поради забраната в закона не могат само да установят, че цената е платена и паричното задължение е погасено.

          С оглед на посоченото съдът приема, че от началото на 2005г. ответникът е започнал да владее имота за себе си, непрекъснато, спокойно, явно и несъмнено. В подкрепа на изложеното е и фактът, че до смъртта на Д.Р., между него и ответника не е имало никакви спорове. Първото сведение за оспорване владението на М. е телеграмата изпратена на 12.09.2017г., като в нея се претендира обезщетение за ползване след месец ноември на 2016г., т.е. след смъртта на наследодателя, което потвърждава, че до смъртта му не е имало спорове между двамата.

          От приетата по делото съдебно-техническа експертиза е видно, че жилището, т. нар. „близнак”, е самостоятелен обект на собственост.

  При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи :

  Искът по чл. 108 от ЗС е допустим. Предявената претенция е за цялото място. В открито съдебно заседание на 26.04.2018г. е заявено, че ищецът е собственик на ½ идеална част от имота, не не е направен оттегляне или отказ от иска в останалата му част. Относно жилището : според вещото лице то е самостоятелен обект на собственост (самостоятелен жилищен обект) и следователно може да бъде предмет на иска. От експертизата само се уточнява, че се касае за североизточен близнак, а не за източен, за което според съда не е нужно изменение на иска.

Разгледан по същество съдът приема иска за неоснователен, тъй като по настоящото дело ответникът успя да докаже, че е придобил правото на собственост по давност, тъй като го е владял за период по-дълъг от десет години, с начало 2005г. и не се събраха данни давността да е прекъсвана чрез изгубване на владението или на основанията посочени в чл. 116 от ЗЗД. Следователно правото на собственост е изгубено от Д.Р. поради неупражняване още преди смъртта му и е придобито от страна на Л.М. по давност – както на ½ идеална част от дворното място, така и на североизточната къща близнак. Относно останалата ½ идеална част от дворното място няма спор, че е собственост на свидетелката Ж. и на съпруга й.

Установяването на кого принадлежи правото на собственост е и предпоставка за основателността на втората претенция. Ищецът, който претендира обезщетение, произхождащо от неоснователно ползване от ответника на собствения му имот, следва да установи, че е собственик на имота, което по настоящото дело не е налице. С оглед на гореизложеното и искът по чл. 59 от Закона за задълженията и договорите подлежи на отхвърляне.

  При този изход на делото Н.Б.Р. следва да бъде осъдена да заплати на Л.М. направените по делото разноски за адвокат в размер на 300 лева.

Така мотивиран и и на основание чл. 12 и чл. 235 от ГПК, съдът

 

Р Е Ш И :

 

          Отхвърля иска предявен от Н.Б.Р. ***, ЕГН **********, срещу Л.А.М. ***, ЕГН **********, с правно основание чл. 108 от Закона за собствеността, за признаване за установено, че Н.Б.Р. е собственик по наследство на УПИ XIV – 28 от кв. 7 по ПУП на с. Искрец, общ. Своге, заедно с построения в него самостоятелен жилищен обект - североизточен близнак на 2 етажа с гараж, и за осъждане на Л.А.М. й предаде владението върху имота.

Отхвърля предявения от Н.Б.Р. ***, ЕГН **********, иск с правно основание чл. 59 от Закона за задълженията и договорите, срещу Л.А.М. ***, ЕГН **********, за заплащане на сумата от 900 лева, представляваща обезщетение за ползване на УПИ XIV – 28 от кв. 7 по ПУП на с. Искрец, общ. Своге, заедно с построения в него самостоятелен жилищен обект - североизточен близнак на 2 етажа с гараж за периода от 28.09.2017г. до 29.12.2017г.

 

          Осъжда Н.Б.Р. ***, ЕГН **********, да заплати на Л.А.М. ***, ЕГН **********, направените по делото разноски в размер на 300 лева.

 

На страните да бъде връчен незаверен препис от настоящото решение(чл. 7, ал. 2 от ГПК).

         

          Решението подлежи на въззивно обжалвано пред Софийския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните. Жалбата се подава чрез Свогенския районен съд.

                                                

 

 

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :