Определение по дело №805/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 631
Дата: 18 юли 2018 г. (в сила от 26 юли 2018 г.)
Съдия: Марин Цвятков Атанасов
Дело: 20183100200805
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 юли 2018 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

№ 631 / 18.07.2018 г.

18.07.2018 г.                                                                                                            гр. Варна

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                                         Наказателно отделение

На осемнадесети юли                                          две хиляди и осемнадесета година

В публично заседание в следния състав:    

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИН А.

                                       

При секретар ДАНИЕЛА ТОДОРОВА

С участието на прокурор АНТОНИЯ ИВАНОВА

сложи за разглеждане докладваното от съдия М. А.

ЧНД № 805 по описа за 2018 година

 

На именното повикване в 14:26 часа се явиха:

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Лишеният от свобода А.Ж.А. – редовно призован, явява се лично, воден от Затвора - Варна, от органите на ОД „Охрана“ - Варна.

Началникът на Затвора - Варна Йордан Йорданов – редовно призован, явява се лично.

 

Лишеният от свобода А.: Не желая адвокатска защита, както съм посочил и в декларацията.

 

Прокурорът: Не са налице процесуални пречки, моля да дадете ход на делото.

Началникът на Затвора: Да се даде ход на делото.

Лишеният от свобода А.: Да се даде ход на делото.

 

СЪДЪТ намира, че не съществуват процесуални пречки по даване ход на делото, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО

И ГО ДОКЛАДВА

 

Прочитат се данните от личното досие на лицето и приложените към делото писмени документи.

 

Страните заявиха, че нямат искания по доказателствата.

 

СЪДЪТ счете делото за изяснено от фактическа и правна страна, поради което даде ход на същото

 

ПО СЪЩЕСТВО:

 

Началникът на Затвора: Уважаеми г-н Председател, считам молбата за допустима и основателна. Спрямо лишения от свобода успешно е приложена прогресивната система във връзка с плана на присъдата и можем да твърдим, че целите на наказанието на този етап са постигнати. Ако бъде постановено условно предсрочно освобождаване предлагаме мярка за пробационен надзор „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“ в рамките на изпитателния срок.

 

Прокурорът: Уважаеми г-н Председател, считам, че са налице и двете визирани в чл. 70 от НК предпоставки за условно предсрочно освобождаване на лишения от свобода А.Ж.А.. Безспорно същият е изтърпял повече от ½ от срока на наложеното му наказание лишаване от свобода“, доколкото не е осъждан за деяние, представляващо опасен рецидив. В следствие на пенитенциарното третиране са постигнати значителни положителни резултати, които имат траен характер. С оглед на всичко това първоначално неговият режим на изтърпяване на наказанието е бил намален от „строг“ на „общ“. След издаване на заповедта на Началника на Затвора – Варна за това са продължили положителните тенденции и корекционната работа с лишения от свобода, като с оглед на всичко това рискът от рецидив се е снижил до 40 точки в рамките на средния към нисък. След горното лишеният от свобода, в следствие на корекционната работа с него е дал категорични и несъмнени доказателства за своето поправяне и постепенно същият може да бъде обратно ресоциализиран в обществото. Моля в рамките на остатъка от неизтърпяната част от наказанието да бъде определена подходяща мярка за пробационен надзор.

 

Лишеният от свобода А.: Моля да бъда освободен условно предсрочно.

 

СЪДЪТ, като взе предвид становищата на страните, писмените материали, приложени по делото – молба от осъденото лице, доклада за пробационен надзор, декларацията, както и тези от личното досие на осъдения молител А.Ж.А. намира, че са налице основанията за условно предсрочно освобождаване, предвидени в чл. 70, ал. 1 т. 1 от НК по отношение на същия.

Към срока по чл. 440, ал. 2, изр. 2 от НПК А. е изтърпял всичко 1 година, 2 месеца и 23 дни от общо наложеното му с присъда по НОХД № 193/2015 г. на Районен съд – Провадия наказание „лишаване от свобода“ за срок от 2 години, което е повече от законно изискуемия срок от ½ изтърпeни от наложеното му наказание.

Видно от доклада за пробационен надзор, становища от затворническата администрация и материалите в личното досие на молителя при лишения от свобода се наблюдават положителни корекции към правонарушението и готовност за компенсация и търсене на алтернативи в бъдеще. Същият за първи път търпи наказание „лишаване от свобода“ и в началните етапи от постъпване в затвора проявявал признаци на дискомфорт и повишена тревожност. Настанен е в ЗО „Разделна“ от 19.12.2016 г. в група за нерецедивисти. Трудно намерил своето място в средата. Контактувал в ограничения кръг на лишените от свобода, настанени в същото спално помещение. В течение на работата А. постепенно изградил доверителен контакт с ИСДВР. При разговор демонстрирал добра саморефлексия, като не бягал от факта на носената за деянията си отговорност, макар и да обяснявал поведението си с финансова необходимост и стечение на обстоятелства. За миналото си поведение говорил с неудобство. Като цяло бил притеснен от факта, че се намира в затвора, но приемал наложеното му наказание за справедливо. Демонстрирал необходимото уважение към служителите и системата за изпълнение на наказанията. Изградил съзнанието, че с престъпления не би могъл да разреши проблемите в ежедневието си. Заявявал една по-зряла и социално отговорна позиция. Доказал наличието на качества като самостоятелност, отговорност, комбинативност и самоконтрол, които биха способствали благоприятната социализация при живот на свобода.

За престоя си в мястото за лишаване от свобода не разчитал на финансовата помощ на близките си, макар да не е лишен от емоционалната им подкрепа. Постепенно ангажирал времето си в полезни дейности, като се включвал в груповите инициативи по хигиенизиране, организираните мероприятия от културно-масов характер, по изготвяне на Коледна и Новогодишна украса за района. Заявявал мотивация и за включване в трудова дейност, но предвид здравословното му състояние – хипертонична болест и диабет, не е извеждан на труд.

Първоначалната оценка на рисковете от рецидив и вреди била 47 точки. През месец април 2018 г. е изведен нов профил на нуждите на правонарушителя, който бележи спад от 7 пункта и 40 точки вероятност за рецидив в границите на средния и ниския риск. Лишеният от свобода продължава да се счита носител на нисък риск от сериозни вреди. Към настоящия момент у лишения от свобода се отчитат повишена личностова зрялост и умение за адекватно отстояване на своите убеждения, добър самоконтрол и способност за преодоляване на негативните преживявания, стремеж за планиране и прогнозиране своята активност, както и опит за повишаване самокритичността си при контакта със средата. Може да се приема, че в достатъчна степен е осъзнал факторите и причините, довели го да затвора, както и пътя и средствата за преодоляване тяхното влияние в бъдеще. Свидетелство за последното е и изготвеният му профил на нуждите, където няма явна индикация за риск от бъдещи криминални прояви.

До настоящия момент не е допускал нарушения на реда и дисциплината и не е наказван, като в същото време е награждаван.

Администрацията на Затвора – Варна изказва становище в посока на подкрепа мотивацията на осъденото лице за ползване на института на условното предсрочното освобождаване. Посочените изводи са обобщени в становище за подкрепа от страна на ръководството на затвора да бъде уважена молбата на осъденото лице, като е посочено, че в хода на провежданата с него корекционна дейност са отчетени позитивни промени в нагласите и уменията за мислене, както като цяло, така и във връзка с конкретното правонарушение.     

Горното мотивира съдът да приеме, че основните цели, поставени в планирането на присъдата, са изпълнени в голяма степен, което е основание за извода, че същият се е поправил и съответно фактически изтърпяното наказание е способствало за постигане на целите на наказателната репресия, предвидени в чл. 36 от НК.

Неизтърпяната част от наказанието, към срока посочен в чл. 440, ал. 2,  изр. 2 НПК е 9 месеца и 7 дни, поради което на основание чл. 70, ал. 6 от НК следва да бъде определен изпитателен срок в посочения размер, изчислен към момента на изтичане на срока за обжалване на настоящото определение, освен ако не бъде подаден протест, който не в интерес на осъденото лице.

С оглед тежестта на извършеното деяние и необходимостта от доизграждане на социално приемливи форми на поведение в живота на лицето на свобода, съдът намира, че следва да бъде определена и пробация по време на изпитателния срок, като за най-адекватна намира пробационната мярка по чл. 42а, ал. 2, т. 2 от НК, а именно „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“.

На основание изложеното и съобразно разпоредбата на чл. 440, ал. 1 от НПК съдът             

 

О П Р Е Д Е Л И:

           

ОСВОБОЖДАВА А.Ж.А. с ЕГН: **********, роден в с. Стефан Караджа, общ. Вълчи дол, обл. Варна, съгласно декларация живущ ***, УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО от изтърпяване на останалата част от наложено му с Присъда № 21/14.06.2016 г. по НОХД № 193/2015 г. на Районен съд – Провадия наказание „лишаване от свобода“ в размер на 2 години.

 

УСТАНОВЯВА ИЗПИТАТЕЛЕН СРОК в размер на НЕИЗТЪРПЯНАТА ЧАСТ от ДЕВЕТ МЕСЕЦА и СЕДЕМ ДНИ, определена към момента на изтичане на срока на обжалване на настоящото определение.

 

ПОСТАНОВЯВА ПРОБАЦИЯ по време на целия изпитателен срок, изразяваща се в пробационна мярка по чл. 42а, ал. 2, т. 2 от НК, а именно „Задължителни периодични срещи с пробационен служител“. 

 

Определението подлежи на обжалване от осъдения, Началника на Затвора и на протест от прокурора в 7-дневен срок от днес пред Апелативен съд – Варна.

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 14:35 часа.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

СЕКРЕТАР: