Решение по дело №40/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 225
Дата: 16 март 2021 г.
Съдия: Десислава Димитрова Кривиралчева
Дело: 20217150700040
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 225/16.3.2021г.

 

гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – XІ – административен състав, в открито съдебно заседание на седемнадесети февруари, две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                           ЧЛЕНОВЕ:

1. Г. ПЕТРОВ
2. СВЕТОМИР БАБАКОВ

 

 

При секретар

Димитрина Георгиева

и с участието

на прокурора

Стефан Янев

изслуша докладваното

от съдия

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

по к.н.а.х. дело № 40 по описа на съда за 2021 г.

                                           

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 208 и сл. от АПК. Делото е образувано по касационна жалба на Централно управление на Националната агенция за приходите гр. София против Решение № 594 от 11.12.2020г., постановено по н.а.х. дело № 1550/2020 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление № 507883-0081976/23.04.2020 г., издадено от Началника на Отдел „Оперативни дейности“ Пловдив, ЦУ на НАП, с което на ЕТ „Поп-90-Х.П.“***, представлявано от Х.Г.П., на основание чл. 185, ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 600 лева за нарушение на чл. 3, ал. 1 от Наредба № Н-18/13.12.2006 г. на МФ (Наредбата), във връзка с чл. 118, ал. 1 от ЗДДС.

В касационната жалба се твърди, че решението на районния съд е неправилно и незаконосъобразно, поради нарушение на материалния закон. Счита, че нарушението е доказано от обективна страна с представените писмени и гласни доказателства, както и че при определяне на санкцията, административнонаказващият орган правилно е приел, че неотчитането чрез фискалното устройство на приходи от продажби на стоки и услуги е нарушение с по-малка обществена опасност. Моли се да бъде отменено оспореното решение, съответно потвърдено издаденото НП. Претендират се направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение за двете съдебни инстанции.

В съдебно заседание, касаторът, редовно призован, не се представлява.

Ответниците – Н.А.П., Х.Г.П., П.Г.П. и Г.Г.П., чрез законен представител М.П.П., не изпращат представител, не се представляват. По делото е постъпило писмено становище вх. № 1511/17.02.2021 г., в което са изложени съображения за неоснователност на касационната жалба. Считат решението на районния съд за правилно и законосъобразно, поради което молят да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик счита, че в случая действително е налице маловажен случай и е следвало административнонаказващият орган да приложи чл. 28 от ЗАНН. Моли съдът да отхвърли жалбата като неоснователна и остави в сила решението на районния съд като правилно и законосъобразно.

Административен съд – Пазарджик, като взе предвид събраните доказателства, доводите на страните и посочените касационни основания, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при преценката, на които са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

Актът е съставен за това, че на 17.11.2019 г. с начален час 11:30 часа, в обект „вулканизатор“, находящ се в гр. Пазарджик, общ. Пазарджик, ул. „***“ № ** стопанисван от ЕТ „Поп-90-Х.П.“, е констатирано, че едноличният търговец, в качеството му на задължено лице по чл. 3 от Наредбата, е допуснал нарушение на същата, като не регистрира и отчита всяка извършена продажба на стоки и услуги от търговския обект чрез издаване на фискални касови бележки от въведеното в експлоатация за обекта фискално устройство, с което е допуснато нарушение на разпоредбите на същата наредба. За извършената контролна покупка на 17.11.2019 г., в 11:57 часа, на четири броя демонтаж-монтаж и четири броя баланс на гуми, на обща стойност 20 лева, платени в брой от М. Н. А. – старши инспектор по приходите, преди легитимация, не е издаден фискален бон от въведеното в експлоатация и работещо в обекта фискално устройство или ръчна касова бележка от кочан, отговарящ на изискванията на Наредбата. Извършеното нарушение е доказано и от установеното наличие на положителна касова разлика в размер на 20,10 лева между общата фактическа наличност, съгласно приложените описи и тези, маркирани във фискалното устройство.

За констатираното нарушение е съставен АУАН и е издадено НП за нарушение на чл. 3, ал. 1 от Наредбата, във връзка с чл. 118, ал. 1 от ЗДДС.

Въз основа на тази фактическа обстановка районният съд е приел от правна страна, че е осъществен съставът на административно нарушение, визиран в наказателното постановление. Съдът правилно е приел, че е налице маловажен случай, предвид явно незначителната степен на обществена опасност на деянието, както и че същото е неоправдано тежко, с оглед конкретните обстоятелства по извършване на самото нарушение. Касае се за инцидентен случай, а освен това търговецът – физическо лице, е починал и негови наследници са преживялата му възрастна съпруга и по заместване (от починалия му единствен син) – трима внуци, от които само единият е пълнолетен.

Тези обстоятелства са мотивирали районният съд да приеме, че е налице извършено деяние, което се характеризира с явно незначителна обществена опасност и като такова представлява маловажен случай. Предвид на това, първостепенният съд е приел, че наказващият орган не е съобразил малозначителността на деянието, поради което е постановил незаконосъобразна санкция, несъответстваща на тежестта на нарушението.

Настоящата съдебна инстанция споделя напълно тези изводи на районния съд, поради което намира, че обжалваното решение следва да бъде оставено в сила.

При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Районен съд гр. Пазарджик следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

 

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 594 от 11.12.2020г., постановено по н.а.х. дело № 1550/2020 г. по описа на Районен съд гр. Пазарджик.

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/                                   

 

ЧЛЕНОВЕ: 1./п/

 

                                                                                        2./п/