Решение по дело №1803/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1801
Дата: 1 ноември 2018 г.
Съдия: Красимир Тодоров Василев
Дело: 20183100501803
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 юли 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

 

 

гр. Варна, 01 ноември 2018 година.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, Гражданско отделение – първи състав, в открито съдебно заседание проведено на двадесет и втори октомври две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕВИН ШАКИРОВА

ЧЛЕНОВЕ:          СВЕТЛА ПЕНЕВА

КРАСИМИР ВАСИЛЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Красимир Василев,

в.гр.дело № 1803 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производството е образувано по въззивна жалба на Ш.А.И., чрез адв.Т. против Решение № 2348 от 25.05.2018 година, постановено по гр.дело № 555/2018 година, с което е била отхвърлена исковата претенция на ищцата против Макроадванс“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град София, район Средец, ул. „Г. С. Раковски“ № 147 за осъждане на ответника да й заплати сумата от 730 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди в посочения размер, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение по изпълнителното дело № 20138410411758 по описа за 2013 г. на ЧСИ Неделчо Митев с район на действие Софийски градски съд, за процесуално представителство, защита и съдействие, в резултат на неправомерното искане за конституирането й като длъжник по горепосоченото дело и насочване на изпълнението срещу нея.

В жалбата се излага, че решението е неправилно и постановено при спорни доказателства; въззивницата сочи, че не е бил спазен принципа на добросъвестност и че ЧСИ е бил задължен да определи срок за наследниците на покойния, в които те да посочат дали приемат или не неговото наследство.По същество искането е атакувания съдебен акт да бъде отменен и претенцията – уважена.

В срока по чл.263 от ГПК въззиваемото дружество е отговорило и от отговора му става ясно, че според него решението е правилно, и постановено в пълен синхрон със закона.

В съдебно заседание по делото въззивника И. е редовно призована, представлява се от адв.Т., която поддържа въззивната жалба, и моли съдът да я уважи.

Въззиваемата страна, редовно призована, не се явява, не се представлява.Постъпили са писмени бележки, според които следва да се даде ход на делото в тяхно отсъствие; заявяват, че оспорват въззивната жалба и молят съда да я отхвърли.

За да се произнесе по спора, като се запозна с материалите по делото и застъпените от страните становища, ВОС намери за установено следното:

Пред първата съдебна инстанция, съдебното производство е било образувано по предявен от страна на Ш.А.И., ЕГН **********, иск с правна квалификация чл. 49 във връзка с чл. 45 ЗЗД с искане за осъждане на ответника да й заплати сумата от 730 лева, представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди в посочения размер, изразяващи се в заплатено адвокатско възнаграждение по изпълнителното дело № 20138410411758 по описа за 2013 г. на ЧСИ Неделчо Митев с район на действие Софийски градски съд, за процесуално представителство, защита и съдействие, в резултат на неправомерното искане за конституирането като длъжник по горепосоченото дело и насочване на изпълнението срещу нея.Твърденията в исковата молба са следните: по повод издаден против Себайдин И. изпълнителен лист е било образувано изпълнително производство против него.Задължението е било цедирано в полза на дружеството – ответник, което се е обърнало към ЧСИ Неделко Митев.След смъртта на И., с ПДИ ищцата е узнала, че е конституирана като наследник на покойния, като Длъжник.С оглед защитата и процесуалното й представителство по делото, тя твърди, че  е разходвала сумата от 730 лева, като с постановление от 05.01.2016 година на ЧСИ, на основание чл. 429, ал.2 ГПК във връзка с чл. 52 ЗН производството по изпълнителното дело е прекратено по отношение на ищцата.Пред ВРС ищцата е изложила, че сумата от 730 лева е представлява претърпяна от нея имуществена вреда, която е възникнала в резултат на действия на служители при и по повод изпълнение на работа, която им е възложена от ответника. Счита, че ответното дружество е следвало да призове към наследяване ищцата преди да бъде искано същата да бъде конституирана като длъжник в изпълнителното производство и срещу нея да бъдат предприети изпълнителни действия. Налице била и причинна връзка между образуваното изпълнително дело и претърпените имуществени вреди, които нямало да настъпят ако не е била конституирана като длъжник по изпълнителното дело.

Пред ВРС от фактическа страна е било установено, че по  ч.гр.дело № 7986/2010 година в полза на Банка „ДСК“ е бил издаден изпълнителен лист за вземане до Договор за кредит, насочено против С.Е.И..също не се спори , че с Договор за цесия от 27.08.2010 година Банката – кредитор е цедирала взмането в полза на дружеството – ответник.Образуваното в резултат на това изп.дело № 20138410411758 по описа за 2013 г. на ЧСИ Неделчо Митев с район на действие Софийски градски съд е дало основание да се установи, че С.Е.И. е починал и с Постановление, в качеството на длъжник е била конституирана неговата преживяла съпруга, в лицето на ищцата.След като същата се е отказала от наследството, с Постановление от 05.01.2016 година изп.дело против нея е било прекратено.

За да постанови решението си, ВРС е приел, че отсъства елемента противоправност, които следва да е налице и на тази база е отхвърли исковата претенция.

Становището на съда е следното:

Практиката на съдилищата ясно и недвусмислено указва, че размерът на обезщетението за имуществени вреди от непозволено увреждане не е свързан с критерия за справедливост, дефинитивно определен в  чл. 52 ЗЗД, спрямо който настъпилата вреда се съизмерява.Следователно се има предвид размера на конкретната вреда, претърпяна от пострадалия и тя почива на конкретни факти, относими към стойността, която засегнатите блага са имали за своя притежател. От друга страна пък самия принцип за справедливост включва в най-пълна степен компенсиране на вредите на увреденото лице от вредоносното действие.Самата вреда, като понятие е обективирана с настъпване на непозволеното увреждане, с факта на осъществяване на деликта - личното засягане на защитените ценности, поради което дължимото обезщетение следва да се определи към този момент.Следователно, за да определи размера на обезщетението, съдът следва да съобрази всички обстоятелства, свързани с причиняването на непозволеното увреждане, които обуславят настъпилите вреди.Щом обаче нанесената вреда е противоправна, тогава възниква правото за обезвредата й.Обезщетението на последната обаче се дължи само при наличие на причинна връзка между незаконното действие и претърпените вреди. То следва да се съизмерва с обществения критерий за справедливост и да възмезди увредения за всички имуществени/неимуществени вреди.Размерът на вредите, обаче  е винаги индивидуален и е свързан с конкретността на случая.

В конкретния случай, ВРС е посочил, че настъпилата за ищцата вреда не е в резултат на противоправно поведение от страна на дружеството – ответник, и настоящата инстанция изцяло споделя това виждане.

Конституирането на наследници на покоен длъжник произтича от нормата на чл.429 от ГПК и логично, и нормално изпълнението да бъде насочено против тях.В това действия, а то произтича на база на закона, няма никаква противоправност.Нормата на чл.429 ал.2 от ГПК пък задължава наследника да установи, че се е отказал от наследството и/ или е го е приел по опис.От материалите по делото става ясно, че ищцата е получила ПДИ на 06.11.2015 година, докато отказът от наследство е бил вписан на 07.12.2015 година, т.е. приблизително месец по – късно.Ето по тази причина на 05.01.2016 година изпълнителното производство против нея е било прекратено.Т.к. липсва елемента противоправност в действията на дружеството – ответник, и настоящия съд намира, че решението се явява правилно и следва да бъде потвърдено.

Неоснователен  е изразения в жалбата довод, според които съществува задължение на всеки кредитор да инициира процедурата по чл.51 от ЗН.Съобразно установената практика – конкретно Решение № 577 от 30.09.2010 г. на ВКС по гр. д. № 732/2010 г., IV г. о., ГК, докладчик съдията Б. И., к 

 

 

 

огато почине длъжник по едно правоотношение, неговите кредитори могат да насочат претенциите си към неговите наследници, ако те са приели наследството. Когато наследството не е прието, кредиторите разполагат с възможността да принудят наследниците в определен от съда срок да заявят дали приемат наследството или се отказват от него -  чл. 51 от ЗН.Когато наследниците вече са направили своя избор и са се отказали от наследството, то кредиторът следва да използва процедурата по  чл. 51 от ЗН по отношение на призованите наследниците от следващия ред - и така до изчерпване на законните наследници и до преминаване на наследственото имущество към държавата.

С оглед изхода на спора, в полза на дружеството – ответник следва да бъде присъдена сумата от 300 /триста/ лева- съдебно – деловодни разноски пред ВОС.

С оглед горното, ВОС,

 

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 2348 от 25.05.2018 година, постановено по гр.дело № 555/2018 година, дванадесети състав.

 

ОСЪЖДА Ш.А.И., ЕГН ********** да заплати в полза на „Макроадванс“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: град София, район Средец, ул. „Г. С. Раковски“ № 147 сумата от 300 /триста/ лева, представляваща възнаграждение за ю.к. пред ВОС, на основание чл.78 ГПК.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                ЧЛЕНОВЕ: