Решение по дело №1849/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 2 юли 2021 г.
Съдия: Нина Донкова Николова
Дело: 20201320101849
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 284

          гр. Видин 02.07.2021 г.

 

                                    В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Видинският районен съд,  гражданска колегия в публичното заседание на  двадесет и седми май през две хиляди двадесет и първа година в състав:

                                                               

                                                                Председател: НИНА НИКОЛОВА

 

при секретаря М.П. като разгледа докладваното от съдията Николова

гр. дело №1849 по описа  за 2020г. ,и за да се произнесе взе предвид следното :

Исковете са с правно основание чл.127, ал.2 от СК.

Подадена е искова молба от Б.А.С. с адрес *** против Д.И.М. с адрес *** за определяне режим на личен контакт с детето В.Б.С.. Сочи се, че е баща на В, родена през 2017г. Родителите живеели заедно преди и след раждането на детето в гр.С.. По-късно ответницата се установила да живее в гр. Видин с детето. Твърди се, че се е случвало да бъдат отказвани контакти на бащата с детето.

Иска се да бъде определен режим на лични контакти всяка втора и четвърта седмица, от 18.00ч. на петъчния ден до 18.00 ч. на неделния ден с преспиване в гр. С. в дома му, както и един месец през лятото, Коледните празници през нечетните години, Великденските празници през четните години, Новогодишните празници -четните години, за рождения ден на детето- четните години,, за три дни. Предлага месечна издръжка в размер 150.00 лева.

В срока за отговор ответницата е подала такъв и е предявила насрещни претенции за предоставяне упражняване на родителски права върху детето, за издръжка за бъдеще време в размер на 300.00 лева,  и за минало време в размер на 200.00 лева за периода от 01.11.2019г. до 14.10.2020г. и за осъществяване на личен контакт с детето всяка първа и трета събота от месеца от 10.00ч. до 14.00ч. на територията на гр.Видин до навършване на 7 години на детето, в присъствието на майката или друг близък познат, на когото детето има доверие. Излага се, че  детето е на 3 години, предложеният контакт с постоянно пътуване от Видин до С. и обратно е прекалено обременителен и не е в интерес на детето, което трудно понася пътуванията. Същото е силно привързано към майка си, която се е грижила сама за него от раждането до момента, както и към роднините си по майчина линия, които ежедневно подпомагат майката в грижите за В. След раздялата  на страните през 2019г. бащата не е изпращал средства за издръжката на детето, не редовно и с месеци не е търсил детето То почти не познава баща си и няма изградена трайна връзка на привързаност и доверие.

От ищеца е постъпил отговор на насрещните претенции, в който се оспорват фактическите твърдения, изложени от ответницата в отговора и в насрещния иск. Сочи се, че предложението да пребивава в гр. Видин на хотел или в апартамент на непознати хора е неприемлив., както и размера на  търсената издръжка. Сочи се ,че за минало време е плащана издръжка в размер на 150.00 лева месечно., а ако за някой от месеците не е плащано, ще бъде издължена. Оспорва твърденията , че получава допълнителни доходи от имотите, които притежава.  Твърди, и че сина му А.Б. С. е студент в СУ Св. Климент Охридски, за който ищецът полага грижи и заплаща издръжка от около 200.00 лева месечно.

В производството са събрани гласни и писмени доказателства, изготвени са социални доклади от О”ЗД” –Д”СП”Видин, и Д “СП“ Слатина, С..

Съдът, след като се запозна с исковата молба и събраните по делото писмени и гласни доказателства, приема за установено следното от фактическа страна: Безспорно е че, страните са родители на малолетното дете В.Б.С. с ЕГН: **********, видно и от представеното удостоверение за раждане, издадено въз основа на акт №1512/29.11.2017г., издадено от община Столична, район Овча купел.

От изготвения социален доклад от Д”СП”Видин се установява, че  жилището , в което се  отглежда детето в гр.Видин от 2019г., е собственост на бабата и дядото по майчина линия. Детето  и майката обитават най-голямата  стая с осигурено детско креватче, обзавеждането е с необходимите вещи и уреди за бита. Детето разполага с много играчки, тротинетка, велосипед. През зимата отоплението е на твърдо гориво. Условията за отглеждане на детето са отлични. Майката има завършено висше образование, с две образователни степени работи в община Видин с възнаграждение около 700.00 лева и редовно работно време. Подпомага се и от ОСЗ при ДСП Видин на основание ЗСПД. От удостоверение от 11.11.2020г. от Влавес ООД С. се установява, че за периода 11.2019г. до 05.2020г. ответницата е получила брутно трудово възнаграждение в размер на 1937.50 лева.От 05.2020г. до 10.2020г е получила  брутно трудово възнаграждение от община Видин в размер на 4 244.78 лева, видно от удостоверение от 09.11.2020г. В грижите за отглеждане и възпитание майката се подпомага от родителите си. Детето е общително и комуникативно. Разказва за ежедневието си, чувства се спокойно в присъствието на близките си, привързано е силно към майката, всичко правят двете заедно, сутрин я изпраща на работа. Социалният работник излага, че детето е много привързано и към бабата и дядото по майчина линия. Споделила, че дядо може всички, връзва и реши косата и, слага и ластички и фиби, облича я, храни я, когато е хубаво времето излизат в парка. Детето е заобиколено от обич, нежност и внимание. Майката демонстрира желание и загриженост детето да живее в здравословна и благоприятна среда и да се чувства добре.

От социален доклад от Д”СП”Слатина се установява,че бащата има желание да поддържа пълноценен контакт с детето,работи на трудов договор към ЧЕЗ България АД с трудово възнаграждение 1130 лева. Осъществява контакт с детето посредством видео интернет връзка. По негови думи ,виждат се редовно по този начин  по няколко пъти в седмицата. Няма данни за материално-битовите условия в жилището , в което живее бащата на бул. Цар Б. III 267. Видно от Удостоверение за сключен граждански брак, издадено въз основа на акт 0030/13.03.2021г. от община Столична, ищецът е сключил граждански брак с Мирослава Тодорова, с която, видно от амбулаторен лист №00086625.05.2021г. от ДКЦ Св.С. ЕООД очакват дете. От уверение № 465/12.11.2021г. на СУ „Кл. Охридски“ се установява, че А.Б. С. с ЕГН: ********** е записан за учебната 2020/2021г. в първи курс , редовно обучение. Видно от Удостоверение от 10.02.2021 г.от ЧЕЗ  Разпределение България АД за доходите на ищеца, същия за периода 11.2019г. до 10.2020г. е получил брутно трудово възнаграждение в размер на 18565.89 лева.

Свидетелските показания на разпитаните по делото свидетели в голямата си част, във връзка с установяване на релевантните факти и обстоятелства не си противоречат, кореспондират с писмените доказателства и съдът ги кредитира. Свидетелят М. - майка на ищеца, сочи, че е бил грижовен баща, къпал е, хранил е В, поемал всички разноски. Цялата грижа била негова –готвене, пране, чистене , гладене на детето. След раздялата искал да се съберат заради детето. Когато пътувал до Видин за да го види, ответницата му поставяла условие да спи на хотел или в жилището на нейна баба. Контактът, които му предлага, е за много малко време. Жилището, в което живее ищецът в момента,  е на новата му съпруга, няма акт 16, няма парно, спират тока. Апартаментът, който има ищеца в кв. Д., С., е бил предоставен на сина му, който е студент, там предстои ремонт, след което ищецът със съпругата му ще се преместят в това жилище. Излага още, че е виждала В.когато е била на една година, година и половина не е имала контакт, от 5-6 месеца ответницата и праща снимки  и говорят по телефон. Има възможност да помага на сина си, винаги се е отзовавала, когато се е налагало. 

Свидетелката К. сочи, че е колега на майката на ответницата. Описва Д. като много грижовна и внимателна майка, полага всички необходими усилия, за да е нахранено, обгрижено и възпитано детето. Първите седмици след като се върнала изглеждала физически отслабнала и изтощена психически. Споделила, че почти сама е полагала денонощни грижи за детето. Родителите и са ходили нееднократно да и помагат, носили са храна, продукти. Стояли са и по седмица, за да може майка и да и помогне, а ответницата да си почине. Не е виждала ищеца във Видин. Свидетелката Илиева - съсед на ответницата сочи, че е виждала един път ищеца, отдавна. Свидетелката Маринова –майка на ответницата излага, че са се разделили, тъй като се карали непрекъснато, след като се родило детето, ищецът се сърдел, искал да си почива, и братът на ответницата я взимал при него. Ищецът имал три важни неща - телевизия, спане и телефон. След раждането на В.бащата на ответницата пътувал през две седмици до С., за да и помага.

След раздялата, ищецът се е обаждал понякога. Първите 10 месеца не е пращал средства, не се интeрeсувал от детето. Разделили се на 15-16. 01. 2019г., когато ищецът бил на гости при съседи в същия вход, почерпен стабилно се прибрал и направил скандал, заплашвал я с някакъв меч. Два месеца след раздялата се обадил бащата на ищеца, който не знаел, че са се разделили и я е във  Видин. Казал, че я разбира, и че така ищецът постъпил и с първото си дете. Докато са били заедно, ищецът не е оставал сам с детето. Бил поканен на кръщенето на детето през 05.2019г., имал къде да преспи, в апартамента на бабата на ответницата, който е празен, но не дошъл. От раздялата идвал веднъж, през 10.2019г.,тъй като имал работа в Мездра, предложили му да преспи, но отказал. Не познава режима на детето, никога не е участвал в грижите, от раждането на детето е спал в другата стая. Финансово са участвали и двамата в грижите, като ответницата получавала  майчинство и средства от фирмата, в която работела. И двамата перяли, чистели и гладели. Ответницата поощрява контактите с бащата, никога не е отказвала контакт, нито е ограничавала продължителността му. Детето не го нарича тати все още, много е малка и го вижда само на камера. 

Видно от НА за покупко-продажба на недвижим имот №49, нот.д.44/2020г. на Нотариус № 049 от РНК ,район на действие СРС, НА за дарение на недвижим имот №26, н.д.№ 32553/93г. на Нотариус при СРС и справка от Агенция по вписвания за ищеца , същият има недвижими имоти 2 бр. в гр.С., в с.Бачково, общ.Асеновград, в с.Кален,общ.Мездра, който факт не се отрича от ответника.От извлечение от сметка по договор за кредит 25010 на ОББ АД, е видно, че ищецът погасява кредит с краен срок март 2040г. от около 375.00 лева месечно. Видно от представени платежни документи, за периода 01.11.2019г. до предявяване на иска на 14.10.2020г. ответникът е изпращал средства за издръжка в размер 2000.00 лева, което разделено за исковия период за издръжка за минало време представлява 166.70 лева месечно. Отделно е изпратил 250.00 лева за Нова година и за 1-ви юни.На 09.11.2020г. , след предявяване на иска е изпратил 150.00 лева.

С оглед изложеното от фактическа страна от страните , събраните в производството доказателства, Съдът намира следното :

Не се спори относно произхода на детето от страните по делото като родители. Не се спори, и че страните са живели до 2019 година заедно в гр.С., като през януари са се разделили и ответницата с детето се е преместила да живее в гр.Видин в дома на родителите си.

Текстът на чл.127, ал.2 СК постановява, че ако родителите, които не живеят заедно не постигнат споразумение относно местоживеенето на детето, упражняването на родителските права, личните отношения с него и издръжката , по тези въпроси следва да се произнесе съдът ,съгласно чл.59, 142, 143 и 144 СК  не се постигне споразумение по ал. 1, съдът служебно постановява при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предоставя упражняването на родителските права, определя мерките относно упражняването на тези права, както и режима на личните отношения между децата и родителите и издръжката на децата.

Алинея 4 на чл.59 СК постановява, че съдът решава тези въпроси, след като прецени всички обстоятелства с оглед интересите на децата като: възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, желанието на родителите, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности.

По отношение на упражняването на родителските права и местоживеенето на детето при майката липсва спор, поради което предявеният насрещен иск в тази част следва да бъде уважен.

По отношение на личните отношения между бащата и детето, съгласно чл. 59, ал.3 СК определянето на режима на личните отношения между родителите и децата включва определяне на период или на дни, в които родителят може да вижда и взема децата, включително през училищните ваканции, официалните празници и личните празници на детето, както и по друго време.

В тази връзка, с оглед обстоятелството , че детето живее в гр.Видин, а бащата в гр. С., пола и възрастта на детето – момиче, на 3 години и половина, обстоятелството, че същото не е поддържало контакт с бащата от година и половина освен във видео връзка, няма изградена връзка на доверие и привързаност, силната привързаностт към майката, режимът на лични отношения следвада е съобразен  със съществуващото от продължително време положение, отдалечеността на населените места, в които живеят детето и бащата, но и да бъде осигурена възможност за възстановяване на нормално функционираща връзка родител-дете, и създаване на комфортна и хармонична емоционална и психологическа среда за детето , в която и двамата родители да имат активна роля в живота му, както  повелява чл.18 от Конвенцията за правата на детето, въвеждащ принципа ,че двамата родители носят обща отговорност за отглеждането и развитието на непълнолетното /зависимо/ , дете.

В конвенцията липсва разграничение на хипотезите дзали родителите са в брак , във фактическо съжителство, или е постановен развод, респ. не съжителстват съвместно.

 С Постановление № 1 от 12.XI.1974 г. по гр. д. № 3/74 г., Пленум на ВС се разяснява, че с решението по упражняването на родителските права съдът е длъжен, предвид обстоятелствата на конкретния случай, които са от значение за интересите на децата, да определи подходящи лични отношения между децата и родителите, като начинът и формата на поддържане на лични отношения могат да бъдат най-разнообразни. Поддържането на личните отношения между детето и родителя, на когото не е предоставено упражняването на родителските права, по начало трябва да става в неговото местожителство или местопребиваване в зависимост от това, къде живее родителят, който упражнява родителските права.  С оглед горното намира, че  следва да бъде определен период ,в който детето да се адаптира, като постепенно се разширява родителския контакт, за да се избегне психически и емоционален дискомфорт и рязка смяна на ежедневието и обичайните и очаквани дейности, с които В.е свикнала.От друга страна не се установи, че жилището, в което живее понастоящем ищеца,  е подходящо за  пребиваване на  малко дете. Видно от свидетелските показания на майката на ищеца жилището няма акт 16, няма парно, спират тока. На жилището, в което възнамеряват да се преместят ищецът с новата си съпруга и бебето, което очакват,  предстои ремонт, като няма данни в какъв срок ще бъде извършен. Няма и социален доклад, установяващ материално –битовите условия при бащата. Поради тези съображения, бащата следва да има право да взима детето през първите шест месеца   всяка втора и четвърта седмица събота и неделя от месеца, без преспиване, от 10.00 ч. до 14.00 ч. на съботния  и на неделния ден на територията на гр.Видин и в присъствието на майката на детето или друг член на разширеното семейство, а през следващите шест всяка втора и четвърта седмица събота и неделя от месеца, без преспиване, от 10.00 ч. до 14.00 ч. на съботния  и на неделния ден на територията на гр.Видин, без присъствието на майката. През следващата една година, бащата следва да има право да взима детето всяка втора събота и неделя от месеца, с преспиване, от 10.00 ч. на съботния до 14.00 ч. на съботния и на неделния ден на територията на гр.Видин, както и две седмици през лятото, които да не съвпадат с платения редовен годишен отпуск на майката. След изтичането и, бащата ще има право да взема детето всяка втора събота и неделя от месеца от 17.00ч. на петъчния ден до 18.00ч. на неделния ден, както и 30 дни през лятото, които да не съвпадат с платения редовен годишен отпуск на майката,  Коледните и Новогодишни празници през нечетните години, Великденските празници през четните години, за рождения ден на детето 24.11. през четните години за три последователни дни от 09.00 часа на първия /преди рождения ден/, до 18.00ч. на третия ден/ след рождения/, за рождения ден на бащата 01.06. в нечетните години за три последователни дни от 09.00ч. на първия /преди рождения ден/до 18.00ч. на третия ден/ следващ рождения/, както и по всяко друго време по взаимна и предварителна уговорка между родителите.

Относно издръжката за бъдеще време, която се дължи на детето, установи се в производството, че същото живее при своята майка, която полага фактическите грижи по отглеждане и възпитание, който факт не се оспорва. При тези фактически обстоятелства, Съдът намира, че са налице условията на чл.143, ал.2 от СК, предвид текста на разпоредбата, че родителите дължат издръжка на своите непълнолетни деца, независимо дали последните са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Тази издръжка е безусловна и се дължи независимо от доходите на родителя. По делото се установи, че и двамата родители работят  и могат да осигуряват издръжката на своето дете, като месечното възнаграждение на ищеца превишава значително това на ответницата.  Издръжката  е необходима за задоволяване на базови ежедневни потребности на детето от храна, облекло, отопление, както и нуждите на дете на неговата възраст от средства във връзка със задоволяване на индивидуалните физически, интелектуални и емоционални нужди.

         При определяне размера на издръжката Съдът се съобрази с разпоредбата на чл.142 , ал.1 от СК, а именно, че размерът на издръжката се определя от нуждите на детето и възможностите на родителите му, както и с разпоредбата на 142, ал.2 СК относно минималния размер на издръжката, равна на една четвърт от минималната работна заплата, която за 2021г. е в размер 650.00 лева, респективно минималният размер на издръжката е равна на 162.50 лева. Съдът приема, че за цялостната издръжка на детето са необходими месечно по 500.00 лева, с оглед и приеманият ежегодно от МС на Република България праг на бедност, който за 2020г е 363.00 лева, а предложението за 2021 г. е 369.00 лева. От определената сума ответникът ще следва да бъде осъден да заплаща по 250.00 лева месечно, а остатъкът следва да се осигурява от майката  на детето, като се вземе предвид и направеното плащане от 150.00 лева на 09.11.2020г.  Възражението, че същият осигурява издръжка на пълнолетния си и учащ се син е неоснователно, тъй като тази издръжка, съгласно чл.144 СК не е безусловна, и се дължи, ако родителят може да я дава без особени затруднения и ако сина му не може да се издържа от доходите си. Обратно, издръжката към ненавършили пълнолетие деца е безусловна и с приоритет. Възражението по отношение на възражението за очаквано от ищеца дете също е неоснователно, с оглед обстоятелството, че липсват доказателства за настъпване на факта с правно значение- раждането на детето. Ненастъпил факт , а само предполагаем не би могъл да бъде взиман предвид. Отчетени следва да бъдат и фактите, че ищецът има разход в размер на ежемесечна вноска по договор за кредит, както и че притежава право на собственост върху повече от един недвижими имота, някои от които също могат да бъдат продадени или отдадени под наем за изпълнение на задължението за издръжка. При определяне размера на дължимата издръжка, Съдът взе предвид и обстоятелствата, че основните грижи по отглеждането и възпитаването   се полагат от майката, от които грижи ответникът е освободен, както и разходите, които бащата ще следва да прави ежемесечно, за да осъществява родителския контакт с детето, както е определен. Относно възможността на ответника да дава издръжка в посочения размер, съдът приема, че е съобразен с доходите на страната и потребностите на детето.  

По отношение на издръжката за минало време, намира, че такава в размер от 200.00 лева е обективна и съобразена с обстоятелствата , изложени по-горе, като се има предвид минималната работна заплата за 2020г. в размер 610.00 лева и минималния размер  на дължимата издръжка -152.50 лева.От дължимия общ размер за периода 1 година до предявяване на иска – 24.11.2019г. -24.11.2020г. възлизащ на  2224.00 лева следва да бъде приспаднат платения размер от 2000.00 лева, и остава разликата от 224.00 лева.

Разноските в производството следва да се понесат така, както са направени от страните, съобразно изхода на делото и доказателствата за платени разноски в минимални размери от ответника и липса на доказателства за направени разноски за адвокатско възнаграждение от ищеца.  Ищецът следва да заплати дължимата ДТ върху размерите на присъдените издръжки за минало и бъдеще време. 

         Воден от горните съображения, Съдът

                                                      Р Е Ш И:

 

         ПРЕДОСТАВЯ УПРАЖНЯВАНЕТО НА РОДИТЕЛСКИТЕ ПРАВА върху детето В.Б.С. с ЕГН: ********** на майката Д.И.М. с ЕГН:********** и ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето В.Б.С. с ЕГН: ********** на адреса на майката Д.И.М. ***.

ОПРЕДЕЛЯ лични контакти на В.Б.С. с ЕГН: ********** с бащата Б.А.С.  , ЕГН: **********, както следва:        През първите шест месеца от влизане в сила на решението всяка втора и четвърта седмица събота и неделя от месеца, без преспиване, от 10.00 ч. до 14.00 ч. на съботния  и на неделния ден на територията на гр.Видин и в присъствието на майката на детето или друг член на разширеното семейство, през следващите шест всяка втора и четвърта седмица събота и неделя от месеца, без преспиване, от 10.00 ч. до 14.00 ч. на съботния  и на неделния ден на територията на гр.Видин, без присъствието на майката. През следващата една година, бащата има право да взима детето всяка втора събота и неделя от месеца, с преспиване, от 10.00 ч. на съботния до 14.00 ч. на съботния и на неделния ден на територията на гр.Видин, както и две седмици през лятото, които да не съвпадат с платения редовен годишен отпуск на майката. След изтичането на годината, бащата ще има право да взема детето всяка втора събота и неделя от месеца от 17.00ч. на петъчния ден до 18.00ч. на неделния ден, както и 30 дни през лятото, които да не съвпадат с платения редовен годишен отпуск на майката,  Коледните и Новогодишни празници през нечетните години, Великденските празници през четните години, за рождения ден на детето 24.11. през четните години за три последователни дни от 09.00 часа на първия /преди рождения ден/, до 18.00ч. на третия ден/ след рождения/, за рождения ден на бащата 01.06. в нечетните години за три последователни дни от 09.00ч. на първия /преди рождения ден/до 18.00ч. на третия ден/ следващ рождения/, както и по всяко друго време по взаимна и предварителна уговорка между родителите.

ОСЪЖДА  Б.А.С.  , ЕГН: ********** да заплаща на детето В.Б.С. с ЕГН: ********** чрез неговата майка и законен представител Д.И.М. с ЕГН:********** месечна издръжка в размер 250.00 лева, считано от  предявяване на исковите претенции на 24.11.2020г., считано до десето число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва при забава за всяка просрочена вноска, до настъпване на обстоятелства, водещи до изменение, отпадане или прекратяване на основанието за заплащането и, като се вземе предвид извършеното плащане на 150.00 лева на 09.11.2020г.. ОТХВЪРЛЯ иска в останалата част до пълния претендиран размер.

          ОСЪЖДА Б.А.С.  , ЕГН: ********** да заплати на детето В.Б.С. с ЕГН: ********** чрез неговата майка и законен представител Д.И.М. с ЕГН:********** издръжка за минало време за периода 24.11.2019г.-23.11.2020г.  в размер 224.00 лева, ведно със законната лихва за просрочие, считано от 24.11.2020г. до окончателното издължаване.

          ОСЪЖДА Б.А.С.  , ЕГН: ********** да заплати на на Държавата по сметка на ВРС ДТ върху присъдения размер на издръжката  в размер  360.00 лева и върху размера на издръжката за минало време в размер 50.00 лева.

          Решението подлежи на въззивно обжалване в двуседмичен срок от съобщението на страните пред ВОС.

         Решението в частта на присъдената издръжка подлежи на предварително изпълнение.

        

РАЙОНЕН СЪДИЯ: П

 

Вярно с оригинала

 

Секретар: