Решение по дело №621/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260054
Дата: 5 октомври 2020 г. (в сила от 5 октомври 2020 г.)
Съдия: Росица Тодорова Кюртова
Дело: 20205300900621
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 260054

 

гр.Пловдив, 05.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ХVІ състав, в закрито съдебно заседание на пети октомври две хиляди и двадесета година, в състав

СЪДИЯ: Росица Кюртова

 

като разгледа докладваното от съдията т.дело №621 по описа на съда за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.25, ал.4 ЗТРРЮЛНЦ.

Образувано е по жалба на А.Д.Л. – ********** гражданин, роден на *** г. в гр.Т., лична карта №  *******, валидна до 03.07.2021 г., постоянен адрес ***, чрез пълномощник адв.Е.Г., против отказ на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията №20200917162652/18.09.2020 г. за вписване на промяна по партида на дружеството, изразяваща се в заличаване на А.Д.Л. като съдружник в същото.

Съдът, след като прецени материалите по делото и взе предвид възраженията в жалбата, намира следното:

Обжалваният отказ е постановен на 18.09.2020 г. Жалбата е подадена по електронен път в АВ на 23.09.2020 г., следователно срокът по чл.25, ал.1 ЗТРРЮЛНЦ е спазен. Жалбата изхожда от легитимирана страна, надлежно представлявана, и е допустима, а по същество е и основателна по следните съображения:

От вписванията в търговския регистър се установява, че жалбоподателят А.Д.Л. е вписан като съдружник във „ФАЙНЕНШЪЛ ГРУП СЪРВИС БГ“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, бул.“Шести септеври“ № 152, ет. 1, ап. 1-10 Б, с дялово участие в размер 1/3 част от капитала.

С предизвестие, отправено до дружеството, жалбоподателят е уведомил последното, че прекратява членството си като съдружник, считано от изтичане на срока по чл.125, ал.2 ТЗ. Връчването на уведомлението е оформено като нотариална покана. Видно от удостоверяването на нотариуса, дружеството-адресат на поканата е търсено на адреса на управление в гр.Пловдив, бул.“Шести септеври“ № 152, ет. 1, ап. 1-10 Б. Извършени са две посещения на адреса – на 12.02.2020 г. и на 01.06.2020 г., при които е констатирано, че на същия адрес се помещава офис на счетоводна кантора, която не обслужва дружеството и няма връзка с последното. Като не са открити представители на същото дружество, на входната врата на офиса са поставени уведомления по реда на чл.47, ал.1 ГПК. До изтичане на 2-седмичен срок, в първия случай на 04.03.2020 г., а при второто залепяне – до 15.06.2020 г., в кантората на нотариуса не се е явил представител на дружеството, който да получи поканата, поради което нотариусът е констатирал редовно връчване на основание чл.47, ал.5 ГПК на 16.06.2020 г.

Отказът на длъжностното лице по регистрация е аргументиран с: 1. липса на легитимация в полза на съдружника да заяви заличаването си от търговския регистър поради прекратяване на членственото правоотношение; 2. недопустимост на връчването по чл.47 ГПК в настоящата хипотеза, 3. липса на решение на общото събрание на съдружниците за уреждане имуществените последици от напускането на съдружника; 3. непредставяне със заявлението на препис от дружествения договор с отразената промяна.

Съдът намира отказа за незаконосъобразен. По първия аргумент за отказа:  Действително разпоредбата на чл. 15, ал. 1, т. 3 от ЗТРРЮЛНЦ предвижда, че заявител може да бъде лице, различно от търговеца и прокуриста единствено в предвидените по закон случаи. Разпоредбата на чл. 125, ал. 2 ТЗ, уреждаща прекратяване участието на съдружника с писмено предизвестие, не предвижда изрично възможността съдружникът да заяви за вписване това обстоятелство по партидата на дружеството, каквато възможност е предвидена например за управителя в чл. 141, ал. 5, изр. последно от ТЗ. Но съдът намира, че заявител за вписване на промени по партидата на дружеството може да бъде и съдружникът, чието членствено правоотношение е прекратено, поради упражняване на потестативното му право да прекрати едностранно участието си в дружеството с писмено предизвестие. Заявяването за вписване в търговския регистър следва да се счита за част от това право, като правните последици от прекратяването на членственото правоотношение засягат не само правната сфера на дружеството, но и личната правна сфера на напусналия съдружник. Ето защо при бездействие на представляващия дружеството не може да се отрече правото на съдружника сам да инициира производство по заличаването му в Търговския регистър като съдружник. Основен принцип при воденето на Търговския регистър е доверието в регистъра. Той следва вярно да отразява вписаните в него обстоятелства. Недопустимо е при настъпило прекратяване на членственото правоотношение на лицето, инициирало прекратяването, да бъде отречено правото да поиска привеждане на вписаните обстоятелства в съответствие с действително съществуващите. В този случай следва да се приложи по аналогия разпоредбата на чл. 141, ал. 5 ТЗ и на напусналия съдружник да се признае правото да заяви за вписване заличаването си като съдружник.

По втория аргумент за отказа: няма пречка предизвестието по чл.125, ал.2 ТЗ да бъде връчено чрез нотариус, който следва да прилага общите правила за връчване по ГПК, сред които са и правилата по чл.50 и чл.47 ГПК. В конкретния случай се установява, че дружеството – адресат на предизвестието, е напуснало адреса на управление, вписан в търговския регистър, доколкото на същия адрес се намира друго лице, нямащо нищо общо с него. В тази хипотеза връчването следва да се счита редовно и само с удостоверяване на горното обстоятелство в деня на първото посещение на основание чл.50, ал.3 ГПК. Не е било необходимо да се залепя уведомление по чл.47, ал.1 ГПК, което според нормата на чл.50, ал.4 от същия закон се залепя само когато адресатът се помещава на адреса, но там не са намерени негови служители, на които да се връчи съобщението. Нотариусът е направил повече от това, което се изисква по закон, поради което правата на дружеството са свръхохранени. Предизвестието е редовно връчено, поради което е започнал да тече установеният в чл.125, ал.2 ТЗ тримесечен срок. Този срок е изтекъл към датата на заявлението, поради което аргументите на длъжностното лице в тази насока са несъстоятелни.

По третия аргумент за отказа: Съгласно чл.125, ал.2 ТЗ съдружникът може да прекрати участието си в дружеството с писмено предизвестие, направено най-малко 3 месеца преди датата на прекратяването. Фактическият състав на прекратяването на членственото правоотношение по този ред включва писмено предизвестие на съдружника за прекратяването, достигане на това изявление до адресата – дружеството, както и изтичане на тримесечен срок от получаване на изявлението, освен ако по-дълъг срок не е предвиден в дружествения договор. С изтичането на срока на предизвестието по чл.125, ал.2 ТЗ членственото правоотношение се прекратява и това обстоятелство подлежи на вписване. Уреждането на имуществените отношения между съдружника и дружеството и съответно решението на общото събрание на съдружниците относно съдбата на освободените дялове на прекратилия участието си съдружник са последици спрямо прекратяването на членственото правоотношение, а не част от фактическия му състав. Ето защо не е необходимо заявлението да бъде придружавано от такова решение.

И по последния аргумент – няма изискване и няма как да се очаква от съдружник, който е прекратил членственото си правоотношение, да инициира промяна в дружествения договор, свързана с това, и да може да представи за обявяване в търговския регистър изменения дружествен договор. Последното е задължение на дружеството.

 Ето защо отказът следва да бъде отменен, като на длъжностното лице се дадат указания да извърши заявеното вписване.

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ отказ №20200917162652/18.09.2020 г. на длъжностно лице по регистрация към Агенция по вписванията, постановен по заявление А4 №20200917162652, подадено от А.Д.Л. – **********гражданин, роден на *** г. в гр.Т., лична карта № *******, валидна до 03.07.2021 г., постоянен адрес ***, чрез пълномощник адв.Е.Г., за заличаване в търговския регистър по партида на „ФАЙНЕНШЪЛ ГРУП СЪРВИС БГ“ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр.Пловдив, бул.“Шести септеври“ № 152, ет. 1, ап. 1-10 Б, на А.Д.Л. като съдружник в същото дружество.

ЗАДЪЛЖАВА Агенция по вписвания да извърши исканото със заявление вх.№ 20200917162652 вписване.

 

Решението не подлежи на обжалване. 

Препис от същото да се изпрати на Агенция по вписвания за сведение и изпълнение.                   

 

 

СЪДИЯ: