Определение по дело №1131/2016 на Окръжен съд - Бургас

Номер на акта: 785
Дата: 11 ноември 2016 г.
Съдия: Ангел Димитров Гагашев
Дело: 20162100601131
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ  № 124

 

 

БУРГАСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, наказателно отделение, в открито заседание, проведено на единадесети ноември през две хиляди и шестнадесета година в състав:

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ:     АНГЕЛ ГАГАШЕВ

                                               ЧЛЕНОВЕ: 1. ПЛАМЕНА ГЕОРГИЕВА-ВЪРБАНОВА

                               2. МАРТИН БАЕВ

 

като разгледа докладваното от съдия Гагашев ВЧНД № 1131 по описа за 2016 г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 65, ал. 8 от НПК и е образувано по частна жалба на Н.Т.Н., ЕГН ********** - обвиняем по ДП № ЗМ 228/2016 г. по описа на ГПУ гр.Царево, пор.№ 913/2016 г. по описа на Районна прокуратура – Царево, чрез упълномощения му защитник адв. Калин Ч. ***, срещу определение № 298/07.11.2016 г., постановено по ЧНД № 1515/2016 г. по описа на Районен съд – Царево, с което е оставено без уважение искането за изменение на мярката за неотклонение задържане под стража, взета спрямо обвиняемия Н..

В частната жалба се твърди, че след първоначалното задържане на обв. Н., не са извършени каквито и да било действия по разследването, които да завишат първоначалната степен на обоснованост на предположението, че е извършил деянието за което е обвинен. Напротив, според обвиняемия, новите доказателства по делото – потвърждават първоначално изложената му защитна позиция, че е не участвал в извършването на престъплението. Иска отмяна на определението на първостепенния съд и вместо това да се постанови изменение на взетата спрямо него мярка за неотклонение задържане под стража в по-лека.

В съдебно заседание пред настоящата въззивна инстанция защитникът на обвиняемия Н. – адв. Калин Ч. от САК, поддържа частната жалба по изложените в нея съображения и направеното искане. Твърди, че при постановяване на обжалваното определение, съдът е допуснал съществени процесуални нарушения. Твръди, че липсват доказателства, от които да се направи обосновано предположение за това, че Н. е извършител на престъплението, като изтъква, че до този момент не са провеждани никакви процесуално-следствени действия, въпреки изричната молба на обвиняемия Н., че желае да даде обяснения по обвинението. Моли съда да отмени обжалваното определение на ЦРС и да не взема мярка за неотклонение спрямо Н., а алтернативно – да измени мярката за неотклонение „Задържане под стража в по-лека.

                Обвиняемият Н. моли съда да му бъде взета по-лека мярка за неотклонение от задържане под стража. Не се признава за виновен.

Представителят на Окръжна прокуратура – гр. Бургас изразява становище, че жалбата е неоснователна и предлага да се потвърди определението на първоинстанционния съд.

Бургаският окръжен съд, след като изслуша доводите на страните, прецени поотделно и съвкупно събраните по делото до настоящия момент доказателства, и съобрази закона, приема следното:

Досъдебното производство е започнато по реда на чл. 212, ал. 2 от НПК с първо действие по разследването разпит на свидетел очевидец, от Ст. разследващ полицай при ГПУ - Царево на 16.08.2016 г. срещу ВИНОВНОТО ЛИЦЕ, за това, че на 16.08.2016 год. в землището на гр. Китен, по черен път между гр. Китен, общ. Приморско и с. Фазаново, общ. Царево в зоната на отговорност на ГПУ Царево, като извършител с цел да набави за себе си имотна облага противозаконно подпомогнали група чужденци 11 /единадесет/ лица, между които и лица ненавършили 16 годишна възраст да пребивават и да преминават в страната в нарушение на закона - чл. 19, ал. 1, т. 1 от ЗЧРБ -„ Чужденец, който влиза в Република България или преминава транзитно през нейната територия, в зависимост от целта на пътуването, трябва да притежава: редовен документ за задгранично пътуване или друг заместващ го документ, както и виза, когато такава е необходима, съгласно Регламент (ЕО) № 539/2001 г. на Съвета от 15 март 2001 година", чрез извършване на превоз от землището на гр. Китен, общ. Приморско по черен път между гр. Китен и с. Фазаново, общ. Царево към вътрешността на страната в нарушение на закона, като деянието е извършено, чрез използване на моторно превозно средство - автомобил марка „Ауди" модел „Ку 7" с per. № СВ 6757 ВК и деянието е извършено по отношение на повече от едно лице - Престъпление по чл. 281 ал. 2 т. 1, предл. първо, т. 4 и т. 5, вр. ал. 1, вр. чл. 281, ал. 1 от НК.

С постановление от 01.09.2016 год. Н.Т.Н., ЕГН ********** е привлечен към наказателна отговорност, за това, че:

На 16.08.2016 год. в землището на с. Фазаново, Бургаска обл. и по черен път от с. Фазаново, общ. Царево посока гр. Китен, общ. Приморско, Бургаска обл. в съучастие с И.К.К., ЕГН ********** и Б.Т.И., ЕГН ********** действайки като помагач, е цел да набавят за себе си имотна облага, противозаконно подпомогнали група чужденци - 11 /единадесет/ лица, между които и 2 /две/ лица, ненавършили шестнадесет годишна възраст, да пребивават и да преминават през територията на Република България в нарушение на Закона за чужденците в Република България - чл. 19 от ЗЧРБ, като деянието е извършено чрез използването на МПС, лек автомобил марка Ауди, модел „кю 7“ с рег. № СВ 6757 ВК, собственост на Мария Георгиева Стоянова като деянието е извършено по отношение на повече от едно лице - престъпление по чл. 281, ал. 2, т. 1 предл. първо, т. 4 и 5, вр. с чл. 281, ал. 1 от НК - за което се предвижда наказание лишаване от свобода от една до шест години и глоба от пет до двадесет хиляди лева.

С определение №228/03.09.2016г. по ЧНД №1096/2016 г. на РС- Царево, по отношение на обвиняемия е била взета МНО „Задържане под стража“. Така постановеното определение на ЦРС е било обжалвано пред Окръжен съд гр. Бургас, като с Определение №98/09.09.2016г., на ВЧНД 930/2016г. на Окръжен съд гр.Бургас определението на ЦРС, с което е взета МНО „Задържане под стража” на обвиняемия е било потвърдено.

На 08.09.2016 г. по ДП е постъпило писмено заключение на вещо лице по назначена дактилоскопна експертиза, от която е видно, че намерените в процесния автомобил отпечатъци, принадлежат на обвиняемия Н..

На 27.10.2016 г. е постъпила молба от адв.Ч. с искане за изменение на взетата по отношение на Н. мярка за неотклонение. С атакуваното определение № 298/2016 г., постановено по ЧНД № 1515/2016 г., състав на ЦРС оставил без уважение жалбата на Н., потвърдил мярката за неотклонение „Задържане под стража“ и определил срок по чл.65 ал.6 от НПК, в който обвиняемия Н. да не може да подава ново искане за изменение на мярката за неотклонение.

Съгласно разпоредбата на чл. 65, ал. 4 НПК, в производството по чл. 65 от НПК съдът преценява всички обстоятелства, свързани със законността на задържането. Това означава, че наред с проверката дали продължава да съществува обоснованото предположение за авторството на разследваното престъпление, съдът следва да извърши самостоятелна проверка и за наличието на рисковете от укриване или извършване на престъпление от страна на конкретния обвиняем и евентуално на техния интензитет.

От дадените в началната фаза на разследването обяснения от обвиняемия Н., от свидетелските показания на задържаните чужди граждани, вкл. и от разпита им пред съдия, от данните в протоколите за оглед, претърсване и изземване и обиск и изземване, от разпита на полицейски служители, е било изведено обосновано подозрение за съучастническа дейност от страна на обвиняемия Н., като помагач на другите двама обвиняеми – И.К. и Б.Т.И., в осъществяване на разследваното престъпно деяние.

Същевременно още в производството по реда на чл. 64 от НПК въззивната инстанция е констатирала в съдебния си акт - определение № 98/09.09.2016 г. по ВЧНД № 930/2016 г. на БОС, че в доказателствената съвкупност има много неясноти и неизяснени въпроси, които следва да намерят отговор с разследването. В тази връзка следва изрично да се отбележи, че степента на убедителност на обоснованото предположение трябва да кореспондира на степента на доказване на обвинението в конкретния етап на досъдебното производство. Както е вярно, че при вземане на първоначална мярка задържане под стража изискванията към обоснованото предположение не могат да бъдат такива, каквито биха били към доказването на авторството при изготвяне на обвинителния акт, така е вярно също, че за да оправдае продължително задържане, обоснованото предположение трябва да укрепва и да се надгражда. В случая обаче с развитието на разследването не се констатира засилване интензитета на обоснованото предположение по отношение на обв. Н.. По време на разпита си, обвиняемия Н. е дал обяснения както за факта, че е управлявал автомобила, така и по чия заръка е сторил това. Тези обстоятелства се доказват и от разпита на полицейски служител, както и от заключението на вещото лице по назначената дактилоскопна експертиза.

От фактическото връщане на досъдебното производство в РП – Бургас, до настоящия момент, реално не са събрани допълнителни доказателства в подкрепа на обоснованото подозрение за авторството на инкриминираното деяние от страна на обв. Н.. Тук следва да се подчертае, че събиране на такива доказателства са необходими, предвид обвинението срещу Н., а именно - като помагач. Липсват доказателства, от които да се засили първоначалното обосновано предположение, че Н. по някакъв начин е помогнал на другите обвиняеми да извършат престъплението, нещо повече – липсват доказателства установяващи конкретните действия, с които той е действал като помагач.

Изложените по-горе обстоятелства според настоящия съдебен състав водят до извод за намаляла степен на интензивност на обоснованото предположение, което от своя страна е основание за изменение на най-тежката мярка за неотклонение в по-лека.

С оглед на горното въззивният съд прие, че новата оценка на обстоятелствата по чл. 56, ал. 1 и 3 НПК обуславя различен резултат от този, който е бил направен от съдилищата в първоначалното производство по чл. 64 от НПК, проведено в началния етап на разследването. Предвид изложеното настоящият въззивен състав на БОС намира, че е налице промяна в обстоятелствата на досъдебното производство, която налага изменение на мярката за неотклонение взета по отношение на обвиняемия Н.Н. – от задържане под стража в по-лека такава. С оглед целите на мерките за неотклонение по чл. 57 НПК и като съобрази обстоятелствата по чл. 56, ал. 3 НПК, съдът счете, че в случая адекватна мярка за неотклонение се явява мярката гаранция в размер на 5 000 (пет хиляди) лева.

По изложените съображения настоящата инстанция прие, че следва да отмени първоинстанционното определение, като вместо него постанови ново, с което да измени взетата спрямо обвиняемия Н.Н. мярка за неотклонение от задържане под стража в гаранция в размер на 5 000 (пет хиляди) лева.

Мотивиран от гореизложените съображения и на основание  чл. 65, ал. 9 от НПК, Бургаският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ определение № 298/07.11.2016 г., постановено по ЧНД № 1515/2016 г. по описа на Районен съд - Царево, и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ИЗМЕНЯ взетата по отношение на Н.Т.Н., ЕГН ********** - обвиняем по ДП № ЗМ-228/2016 г. по описа на ГПУ - Царево, мярка за неотклонение от „задържане под стража“ в мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 5 000 (пет хиляди) лева.

Определя 7-дневен срок за представяне на гаранцията.

Определението е окончателно.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

 

                    ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

 

                                           2.