Решение по дело №651/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 623
Дата: 15 октомври 2020 г.
Съдия: Елка Ангелова Братоева
Дело: 20207170700651
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш     Е       Н       И       Е

 

№ 623

 

гр. Плевен, 15.10.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛЕВЕН, първи касационен състав, на  осемнадесети септември две хиляди и двадесета година в публично съдебно заседание в състав:

Председател:  НИКОЛАЙ ГОСПОДИНОВ

Членове:         ЕЛКА БРАТОЕВА

    КАТЯ АРАБАДЖИЕВА

              

С участието на Прокурор от Окръжна прокуратура - Плевен:

ИВО РАДЕВ

При Секретар: БРАНИМИРА МОНОВА

 

Като разгледа докладваното от съдия Братоева Касационно административно-наказателно дело № 651/2020г. по описа на съда, на основание доказателствата по делото и закона, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 208 и следващите от Административно-процесуалния кодекс вр. чл.63 ал.1 изр. 2 от  Закона за административните нарушения и наказания.

Образувано е по касационна жалба на Н.Г.Д. срещу Решение № 374/15.07.2020г. на Районен съд – Плевен, постановено по н.а.х.д. № 270/2020г. по описа на съда.

С решението си съдът е отменил като незаконосъобразно НП № 19-0938-002999/07.06.2019г. на Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Плевен, в частта, с която на Н.Г.Д. ***, е наложено на основание чл. 185 от ЗДвП административно наказание „глоба“ в размер на 20 лв. за нарушение на чл. 74, ал. 1 от ЗДвП и е потвърдил същото НП в частта, с която на Н.Г.Д. е наложено на основание чл. 179, ал. 6, т. 2 от ЗДвП административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева за нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 1 от ЗДвП. Наказателното постановление е издадено, затова че на 29.05.2019 г. в 00,55 часа в гр. Плевен, на ул. „Димитър Константинов“ до № 12 с посока на движение към улица „Сан Стефано“ управлява лек автомобил Мерцедес 190 Д 2,5 Турбо с рег. № ***********, който не е негова собственост, като по време на движение използва допълнителни светлини самостоятелно без да има основание за това и управлява горепосочения автомобил с техническа неизправност – неизправно шумозаглушително устройство.

Касаторът Н.Г.Д., чрез адв. Л.П. от Адвокатска колегия – гр. Ловеч, обжалва решението в частта, с която е потвърдено наказанието, наложено на осн. чл. 179, ал. 6, т. 2 за нарушение на чл. 139 ал.1 т.1 от ЗДвП, с доводи за неговата неправилност и незаконосъобразност поради нарушение на закона – касационно отменително основание по чл. 348 ал.1, т. 1 от НПК.  Навежда доводи, че липсва яснота за вида на твърдяната неизправност, каква е  повредата на превозното средство, която засяга неговата безопасност, въздейства върху околната среда и поражда риск за другите участници в движението, за да бъде определена в НП като „значителна“. Счита, че отразяването на обстоятелствата по нарушението и дадената правна квалификация в акта и НП  не са съобразени с изискванията на ЗАНН. Посочва, че акта, в тази му част, се базира на една субективна оценка за неизправно шумозаглушително устройство, без преценка на технически специалист относно нивото на шума и границата на допустимост съобразно показанията на шумомер. Счита, че посочената в НП норма е неотносима към извършеното деяние. Моли да бъде отменено постановеното от РС – Плевен решение в тази му част, а по същество – да се отмени НП изцяло.

Ответникът по касация – ОД на МВР – гр. Плевен не изразява становище по същество.

Прокурорът от Окръжна прокуратура – Плевен дава заключение, че решението на първоинстанционния съд е правилно, мотивирано и законосъобразно, поради което следва да бъде потвърдено.

 Настоящият състав на Административен съд – Плевен, като прецени допустимостта и основателността на касационната жалба, доводите на страните, както и след служебна проверка на осн. чл.218 ал.2 АПК за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, въз основа на установените факти, приема следното от правна страна:

Касационната жалба е подадена в срока по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна и затова е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество, жалбата е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

Решението на Районен съд – Плевен в обжалваната част е валидно, допустимо и правилно с оглед доказателствата по делото и закона.

Съдът, мотивирайки решението си, е отговорил на всички поддържани от жалбоподателя възражения при правилно издирени и посочени нормативни разпоредби и правилно установена въз основа на гласните и писмени доказателства фактическа обстановка и е достигнал до обоснован извод за безспорна доказаност на визираното нарушение, при липса на допуснати съществени процесуални нарушения и правилна правна квалификация. Изложените от районния съд съображения изцяло се споделят от настоящия касационен състав и е ненужно да се преповтарят.

От фактическа страна е установено, че жалбоподателят е управлявал процесния автомобил с повредено шумозаглушително устройство, което е установено при проверката от контролните органи, тъй като автомобилът издавал силен, дразнещ, нехарактерен за марката и модела звук, а освен това забелязали и характерно опушване на капака на багажното отделение и сажди, което е индикация за упражнено механично въздействие върху шумозаглушителното устройство, именно с цел издаване на описания силен шум. Горното правилно е квалифицирано като техническа неизправност и нарушение на чл. 139 ал.1 т.1 ЗДвП, тъй като е свързано с неправилно функциониране на шумозаглушителното устройство на автомобила и тази повреда обуславя извод, че е налице техническа неизправност по смисъла на чл. 10 ал.1 т.10 б. „б“ от ППЗДвП, свързан с правилното функциониране на двигателя и системата за отвеждане на отработените газове, тъй като нивото на шума не е съответствало на нормативно установените стойности. В случая не е било необходимо да се ползва измервателно устройство или специалист, за да се установи повредата. Повредата е била очевидна, а от своя страна нарушителят не е изложил възражения при съставяне на акта и не е оспорил констатациите.

Повредата на шумозаглушителната уредба правилно е квалифицирана като значителна по смисъла на §6 т.72 от ДР на ЗДвП, тъй като е свързана с въздействие върху околната среда. В случая – с издаване на силен дразнещ звук в централната градска част в нощните часове, което е смутило съня и почивката на гражданите и е с въздействие върху възстановителните сили на човешкия организъм и в този смисъл върху човешкото здраве в дългосрочен план.

Първоинстанционният съд се е позовал и на  т.6.1.2. от методиката по Приложение № 5 към чл. 31 ал.1 от Наредба № Н-32/16.12.2011г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на ППС, според която несигурната или изпускаща система за отвеждане на отработените газове също е квалифицирана като „значителна“ неизправност.

Така съдът е стигнал до правилен извод, че нарушителят законосъобразно е наказан на осн. чл. 179 ал.6 т.2 ЗДвП с предвиденото наказание глоба в размер на 200 лв. за управление на МПС с констатирана значителна техническа неизправност.

Предвид изложеното решението следва да се остави в сила в обжалваната част. В останалата част е влязло в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221 ал.2 от АПК съдът

 

 

Р       Е       Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА   Решение № 374/15.07.2020г. на Районен съд – Плевен, постановено по н.а.х.д. № 270/2020г. по описа на съда в обжалваната част, с която е потвърдено НП № 19-0938-002999/07.06.2019г. на Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР – Плевен по отношение наложеното на Н.Г.Д. *** на основание чл. 179, ал. 6, т. 2 от ЗДвП административно наказание „глоба“ в размер на 200 лева за нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕПИС от решението на осн. чл. 138 ал.1 АПК да се изпрати на страните и Окръжна прокуратура – Плевен.                    

                          

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  /П/              ЧЛЕНОВЕ: 1. /П/                 2. /П/