Определение по дело №927/2020 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 25 август 2020 г. (в сила от 9 септември 2020 г.)
Съдия: Цветелина Свиленова Цонева
Дело: 20204120100927
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

гр. Горна Оряховица, 25.08.2020 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ГОРНООРЯХОВСКИЯТ районен съд, ТРЕТИ състав, в закрито заседание на  двадесет и пети август през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТЕЛИНА ЦОНЕВА

 

при секретаря ……………и с участието на прокурора…………………………………като разгледа докладваното от съдията Цонева гр. дело № 927 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по искова молба от Т.С.Т., пълномощник на В.П.К. против Т.К.Х. и Х.Т.Х., с която е предявен иск с правно основание чл. 108 ЗС.

Служебно известно е на съда, че между същите страните по предявен иск с правно основание чл. 108 ЗС е образувано гр.дело № 193/2020г., по описа на ГОРС. Препис от исковата молба по това дело е изискана и приложена по настоящото производство. Видно от приложената по делото справка производството по гр.дело № 193/2020 г. е висящо.

Съгласно чл.126, ал.1 ГПК, когато в един и същ съд или в различни съдилища има висящи две дела между същите страни, на същото основание и за същото искане, по-късно заведеното дело се прекратява служебно от съда, с изключение на делата за присъждане на първоначално непредявената част от вземане, предмет на дело по вече висящ частичен иск.

В разпоредбата чл.126, ал.1 ГПК е установена забрана за едновременно разглеждане от съда на две дела, които имат идентични страни и спорен предмет и в рамките на които се търси идентична съдебна защита. Целта на забраната е да се предотврати постановяването на противоречиви съдебни решения, съдържащи разнопосочно произнасяне по повод на едно и също спорно право или правоотношение. За да се избегне обвързването на страните с противоречива по съдържание сила на пресъдено нещо, съдът, пред който е образувано по-късно заведеното дело, е длъжен да го прекрати служебно, след като констатира недопустимостта на предявения иск. Без значение е характера на производството на спорна съдебна администрация, при което също е приложима разпоредбата на чл.126, ал.1 ГПКРешение № 119/17.04.2015 г. по гр. д. № 3368/2014 г., IV г. о., ГК на ВКС.

В случая е налице тъждество между предмета, страните и вида на търсената с двете дела съдебна защита. С исковете се цели идентичен резултат, поради което настоящото производство, като по-късно заведено, следва да бъде прекратено, в който смисъл е и горецитираната съдебна практика.

Мотивиран от изложеното, на основание чл.126, ал.1 ГПК, Районен съд –  грГ.Орявховица

 

                                               О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 927/2020 г. по описа на РС – Г.Оряховица.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба  пред Окръжен съд – Велико Търново в едноседмичен  срок от връчването му на ищците.

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :