Решение по дело №29/2023 на Административен съд - Русе

Номер на акта: 53
Дата: 31 март 2023 г.
Съдия: Вилиана Стефанова Върбанова-Манолова
Дело: 20237200700029
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 53

 

гр. Русе,  30.03.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, трети касационен състав, в публично заседание на първи март през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

ЧЛЕНОВЕ:

ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА

 

СПАС СПАСОВ

 

 

при секретаря ДИАНА МИХАЙЛОВА и с  участието на  прокурора ЯНА ИЛИЕВА като разгледа докладваното от съдия ВЪРБАНОВА КАН дело 29 по описа за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

                  

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

 

Образувано е по касационна жалба на директора на Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) Русе против Решение №727/12.12.2022 г., постановено по АНД № 1585/2022 по описа на Районен съд – Русе, с което е отменено Наказателно постановление № 18-00002020/27.07.2022 г., издадено от касатора. С наказателното постановление, за нарушение по чл. 3, ал. 1, т. 1, б. “б“ от Наредба № 5/29.12.2002 г. за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл.62, ал.5 от КТ  (Наредба № 5) и на основание чл. 414, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ), на „Рея кеър България“ ЕООД, ЕИК ********* е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева. Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира по чл. 348, ал. 1 от НПК – неправилно решение поради противоречие с материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. В съдебно заседание касатора се представлява от старши юрисконсулт Трендафилова, надлежно упълномощена, която поддържа жалбата на основания, изложени в нея и претендира първоинстанционното решение да бъде отменено.

Ответникът по касационната жалба – „Рея кеър България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Русе, ул. „Цар Шишман“ № 11, вх. 1, ет. 2, представлявано от В. В. Д. - управител, се представлява в процеса от адв. Н.Б.,***, който оспорва жалбата като неоснователна и недоказана и иска от съда да остави същата в сила. Поддържа депозираното писмено възражение и претендира присъждане на разноски по представен списък на разноските. 

Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на оспорването поради липса на касационни основания за отмяна на обжалваното съдебно решение.

След като прецени твърденията на страните и събрания по делото доказателствен материал, Административен съд - Русе намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл. 211 от АПК от надлежна страна и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред Районен съд – Русе е образувано по жалба на „Рея кеър България“ ЕООД против Наказателно постановление № 18-002020/27.07.2022 г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда“ – Русе, с което за нарушение по чл. 3, ал. 1, т. 1, б. “б“ от Наредба № 5 и на основание чл. 414, ал. 1 от КТ, на „Рея кеър България“ ЕООД, ЕИК ********* е наложена имуществена санкция в размер на 1500 лева.

За да отмени процесното наказателно постановление, първоинстанционния съд е приел, че при съставяне на АУАН не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да обуславят отмяната на НП на това основание, но съставът на нарушението, посочено в НП, не е осъществен от обективна страна.

Решението на Районен съд – Русе е правилно и следва да се остави в сила.

Предмет на касационна проверка съгласно чл. 218 от АПК е решението на районния съд само на посочените в жалбата пороци като за валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционния акт с материалния закон съдът следи служебно. В настоящия случай наведените в касационната жалба доводи са неоснователни.

При извършена последваща проверка по документи относно спазването на трудовото законодателство от контролни органи на  Дирекция „Инспекция по труда“ (ДИТ) – Русе на „Рея кеър България“ ЕООД е установено, че дружеството в качеството на работодател е сключило допълнително споразумение от 07.03.2022г. към трудов договор № 43/27.10.2022 г. с К. Т., на осн.чл.121а от КТ, вр.с чл.2, ал.1 от Наредба за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги, като работодателят не е подал до ТД на НАП, уведомление, съгласно приложение № 1, в тридневен срок за изменение на трудовия договор на Т. по чл.121а от КТ.

В тази връзка бил съставен и АУАН № 18-002020/08.07.2022 г, който бил връчен на представител на дружеството-жалбоподател, като последният не отбелязал наличието на възражения. Такива не били депозирани и в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и оспореното наказателно постановление, като административнонаказващият орган е възприел изцяло фактическото описание и правна квалификация на деянието, посочени в АУАН, като за така приетия за осъществен състав на административно нарушение на чл. 415, ал. 1 от КТ на основание чл. 414, ал. 1 от КТ на дружеството-жалбоподател било наложено имуществена санкция в размер на 1 500 лева.

          Настоящият съдебен състав приема касационната жалба, с която е сезиран, за неоснователна.

          Настоящият касационен съдебен състав възприема за правилен извода на въззивната инстанция, че административнонаказващият орган неправилно е изчислил крайния момент на тридневния срок, в който трябва да се подаде необходимото  уведомление по чл. 63, ал. 3 от КТ. Правилно е съобразено в обжалваното решение, че при сключено допълнително споразумение на 07.03.2022 г., началният момент на срока е 00,00 часа на 08.03.2022 г., а  крайният -  24.00 часа на 10.03.2022 г. Следователно, работодателят, който не е подал процесното уведомление, ще бъде в нарушение от 00,00 часа на 11.03.2022 г., а не както е посочено в наказателното постановление 10.03.2022г.

Наредба № 5, както и КТ съдържат правила за броене на сроковете в производството по изпращане на разглежданото уведомление. Самото производство е административно по своя характер – развива се пред административен орган – пред компетентната ТД на НАП с участието на работодателя, а материалното правоотношение е регулирано с метода на власт и подчинение, поради което за него се прилага АПК съгласно чл. 2, ал. 1 от същия кодекс. Но АПК също не съдържа правила за броене на сроковете в административното производство, доколкото препращането в чл. 144 от АПК към правилата на ГПК се отнася само за случаите, неуредени в дял трети „Производства пред съд“ от същия кодекс. Поради това следва да се приеме, че правилата за изчисляване на сроковете по чл. 60 от ГПК се прилагат в административните производства, но не по силата на препращането в чл. 144 от АПК, а по силата на аналогията на закона (analogia legis), на основание чл. 46, ал. 2, изречение първо от Закона за нормативните актове. Според цитираната разпоредба,  когато нормативният акт е непълен, за неуредените от него случаи се прилагат разпоредбите, които се отнасят до подобни случаи, ако това отговаря на целта на акта. Така в случая по аналогия следва да се приложи разпоредбата на чл. 60, ал. 5 от ГПК, която предвижда, че срокът, който се брои на дни, се изчислява от деня, следващ този, от който започва да тече срокът, и изтича в края на последния ден. При положение, че срокът за подаване на уведомление в конкретния случай изтича на 10.03.2022г., то към този момент дружеството не е в нарушение, обратно на посоченото в АУАН и НП. Затова изводът на въззивната инстанция за липса на нарушение от обективна страна на дата 10.03.2022г. е правилен.

Касационната инстанция счита, че обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно, поради което следва да се остави в сила.

По делото искане за присъждане на разноски е направено от двете страни. Съгласно чл. 63д от ЗАНН, в производствата пред районния и административния съд, както и в касационното производство страните имат право на присъждане на разноски по реда на АПК. Съдът, като съобрази изхода на спора и на основание чл. 143, ал. 3 от АПК счита, че разноски се следват в полза на ответника, като срещу претендираната сума от 300,00 лева за възнаграждение за един адвокат не е възразена от касационния жалбоподател.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка  с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Русе

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №727/12.12.2022 г., постановено по АНД № 1585/2022 по описа на Районен съд – Русе.

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, със седалище в гр. София, бул."Княз Александър Дондуков" № 3 да заплати на „Рея кеър България“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Русе, ул. „Цар Шишман“ № 11, вх. 1, ет. 2, представлявано от В. В. Д. – управител адвокатско възнаграждение в размер на 300,00 (триста) лева.

 РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

                             

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                2.