Решение по дело №56/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 39
Дата: 20 февруари 2019 г.
Съдия: Уляна Куманова Савакова
Дело: 20193100600056
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 17 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№……………………

 

                                 гр.Варна

 ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,                               Наказателно отделение

 На четиринадесети февруари           Година две хиляди и деветнадесета

 В публично заседание в следния състав:

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: УЛЯНА САВАКОВА

                                            ЧЛЕНОВЕ:     ПЕТЪР МИТЕВ

НИКОЛАЙ ПЕТКОВ

                                                       

Секретар Д.  ВЪЛЧЕВА

Сложи за разглеждане докладваното от съдия Савакова

ВЧНД № 56 по описа за 2019 г.

           Производството по делото е образувано по частна жалба на адв. С.С. срещу като пълномощник на В.В. срещу разпореждане на ВРС от 06.12.2018 година ,с което съдия докладчика по НЧХД № 5286/2018 година е прекратил наказателното производство водено срещу Е.Ж.П. по подадена частна тъжба от В.Д.В., съдържаща обстоятелства на извършени престъпления по чл.148 ал.1 т.1 вр. чл.146 ал.1 от НК и по чл.148  ал.2 вр. ал.1т.1 вр.  чл.147 ал.1 от НК и е било образувано наказателно производство от частен характер.

В жалбата се иска отмяна на разпореждането на ВРС като са изложени съображения за неговата според жалбоподателят незаконосъобразност .

В съдебно заседадание пред настоящата инстанция се явяват жалбоп.В.Д.В. - редовно призована лично и с адв.С.С., редовно упълномощена и приета от съда от преди.

ПОДС.Е.Ж.П. – редовно призован, явява се лично и с адв.Н.И., редовно упълномощена и приета  от съда .

                    По съществото на делото страните заемат следните становища :

        Адв. С. – Поддържа съображенията  в жалбата и  моли за  отмяна на разпореждането за прекратяване на наказателното производство.

        Адв.И. – От името на подзащитния си  заявява,че намират  депозираната за жалба е неоснователна, а постановеното разпореждане на съдията-докладчик по НЧХД№ 5286/2018г. на ВРС за правилно и законосъобразно,в каквато насока са и мотивите на съда. Сочи ,че още от обстоятелствената част на така депозираната тъжба на 01.06.2015 г.  остава неясно за Е.П., с оглед посочените  обстоятелства  в  обстоятелствената част, и с оглед  диспозитива точно какво обвинение му е вменено във вина и за какво е образувано производството по  делото.Отбелязва, че  още с получаване на частната тъжба, на л.17 от НЧХД№2361/2015 г., защитата е направила възражение, като е констатирала въпросните противоречия, че от една страна се сочи, че тя е обидена, а от друга страна се сочи, че частния тъжител е наклеветена със съответни думи, които са посочени, вследствие на което е приложен отговор на защитата.Твърдят ,че в действителност  не е налице ясен и недвусмислен диспозитив в частната тъжба, от който подсъдимия да разбере кога, къде и при какви обстоятелства, и какви точно думи е изрекъл така, че да се почувства обидена и наклеветена частната тъжителка.Защитата, в  лицето  на адв.И., представлявайки Е.П. и в първоинстанционното производство, и в съдебните прения по проведеното с.з на 15.11.2017 г., отново е посочила, че е налице неяснота относно възведеното във вина деяние относно преминалото в 11 съдебни заседания първоинстанционно  НЧХД.

      Моли да отбележите и посоченото в решение на въззивен състав на ВОС, след като с оправдателен диспозитив е депозирана въззивна жалба от страна на частния тъжител. Въззивния състав е посочил по ВНЧХД№513/2018 г., че от разпореждането за насрочване по НЧХД№2361/2015 г., до приключването му с присъда, не става ясно за какво обвинение е предаден на съд П., предвид обстоятелството, че не могат с един и същи думи да се осъществят съставите на двете престъпления. С оглед това и  счита, че разпореждането,  постановено на 06.12.2018 г. от първоинстанционен състав на ВРС, след връщане на делото от въззивна инстанция, е правилно и законосъобразно, предвид на което моли за  потвърждаването му. Моли да бъдат и заплатени и направените в настоящото производство съдебно деловодни  разноски от страна на П. – адвокатско възнаграждение, за което представих договор за правна защита и съдействие.

      В последната си дума подс.Е.Ж.П. – Поддържа казаното от защитата  му. Моли да се потвърдите разпореждането на  РС – Варна.

СЪДЪТ ,в настоящия си състав като взе предвид изложеното от страните по делото намери частната жалба за допустима ,но неоснователна по следните съображения :

Още в обстоятелствената част на внесената частна  тъжба, се твърдят обстоятелствата , че са осъществени различни престъпни състави, като се сочи, че на тъжителката е станало обидно от изрази, употребени от П., както и, че П. накърнява доброто й име и я клевети. Посочено е, че П. й заявил, че е :“съм мошеничка, крадла, че лъже клиентите и ги краде“,  без да е конкретизирано по отношение на кои думи и изрази тъжителката се счита за наклеветена и по отношение на кои – обидена. В изложението самото изписване на употребените изрази поражда съмнение кое е визираното в тях лице , което лъже клиенти и ги краде.

 Също така правилно съдът е приел ,че възниква и съмнение относно лицето, претендиращо обида и клевета – дали това е само частната тъжителка или са двамата със съпруга й /л.4 абз.2 от същата тъжба  /.  

Правилно съдът е отчел ,че съгласно разпоредбата на чл. 81 ал. 1 от НПК, тъжбата трябва да бъде писмена, да съдържа данни за подателя, лицето срещу което се подава и за обстоятелствата на престъплението.

В конкретния случай в производството от частен характер наказателни дела, частната  тъжба изпълнява функцията на обвинителния акт, каквато има по делата от общ характер, като  предназначението на частната  тъжба е да очертае предмета на доказване в съответния наказателен процес от гледна точка на твърдените извършени престъпления и участието на всеки един от подсъдимите в тях.

В подадената частна тъжба съдът правилно е посочил/ а това е посочено и в други предходни съдебни актове /   не е конкретизирано по отношение на кои думи и изрази тъжителката се счита за наклеветена и по отношение на кои – обидена, както и не са конкретизирани датите на извършване на престъпленията, което са съществени реквизити на обвинението .

Практиката на ВКС по отношение на нередовностите в ч. тъжба е в две насоки. В една част от актовете си ВКС приема, че в разпоредбите на НПК не е предвидена такава процедура да се дава срок за отстраняване на непълноти в ч. тъжба, които да се отнасят за нейното необходимо и задължително съдържание и се счита от ВКС, че с подобно правомощие първоинстанционния съд не  разполага.В друга част от актовете на ВКС се приема, че отстраняване на нередовности в ч. тъжба е допустимо, ако това отстраняване е извършено в преклузивния шестмесечен срок по смисъла на чл. 81 ал. 3 от НПК.

ВОС позовавайки се на Тълкувателно решение № 34/1990 г. на Общото събрание на Наказателна колегия на Върховния съд, в свои разпореждания от 03.04.2014 г. и 22.04.2014 г. по НЧХД № 376/2014 г. по опис на ВОС приема, че възможност за поправка на ч. тъжба е допустима, но единствено само относно датата, на която тъжителят е узнал за извършеното престъпление, съответно се цитира и практика на ВКС, извън практиката на Върховен съд в подкрепа на горното становище на ВОС. 

В конкретния случай, съдията – докладчик правилно е констатирал  , и  че към настоящия момент не е налице конкретизация относно това по отношение на кои думи и изрази тъжителката се счита за наклеветена и по отношение на кои – обидена,а е посочена е само дата на извършване на престъпленията – 20.04.2015г. за всяко от тях.

Следователно към момента и на разпореждането и настоящия дъдебен акт -е изтекъл шестмесечен срок и е преклудирана възможността за саниране на допуснатия пропуск.

 

Предвид гореизложеното, съдът правилно е установил , наличието на  предпоставките на чл. 250 ал. 1 вр. чл. 24 ал. 4 т. 2 от НПК, за прекратяване на наказателното производство по настоящото НЧХД № 5286/2018 г. по описа на ВРС, ІV наказателен състав, в каквато насока е практиката на ВКС, съответно на Върховния съд, цитирана в решение № 43/11.02.2009 г., решение № 93/02.03.2011 г., , решение №110/23.02.2011г. на ВКС., определение № 127/26.09.2013 г., тълкувателно решение №  34/03.08.1990 г. на Общото събрание на Наказателна колегия на Върховния съд, разпореждане № 1016/03.04.2014 г., 1206/ 22.04.2014 г. на ВОС; Решение по ВНЧД№456/2016г.  и др., поради което и на осн. чл. 250 ал.4 от НПК, въззивният съд :

 

С оглед направеното искане за възлагане на разноските и на основание чл.190 ал.1 пр.2 НПК направените в настоящето производство разноски от подс. в размер на 400 лева се възлагат  на частния тъжител.

 

 

                                                Р Е Ш И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждането на ВРС от 16.12.2018година за прекратяване на  наказателното производство по НЧХД №5286/2018г. по описа на ВРС - ІV състав.

На основание чл.190 ал.1 пр.2 от НПК разноските на подс. в азмер на 400 лева се възлагат на частния тъжител.

Определението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                 ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

 

                                                                               2.