Решение по дело №13/2021 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 260007
Дата: 3 февруари 2021 г. (в сила от 3 февруари 2021 г.)
Съдия: Бонка Василева Янкова
Дело: 20213500200013
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                          Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                             03.02.2021 г.                                    град Търговище  

 

                                                  В    И М Е Т О   НА    Н А Р О Д А

 

ОКРЪЖЕН СЪД  ТЪРГОВИЩЕ                                                           наказателно отделение На трети  февруари                                                          две хиляди двадесет и първа година

В  публично заседание в следния състав:

               ПРЕДСЕДАТЕЛ : БОНКА  ЯНКОВА      

                         ЧЛЕНОВЕ : АНГЕЛ ПАВЛОВ                                                  

                                              ЙОРДАН ИВАНОВ       

Секретар:  М.Тончева    

Прокурор: Д.Стоянова  

    Като разгледа  докладваното от съдия Б.Янкова ЧНД № 13 по  описа за   2021 година  на ОС Търговище, за  да  се произнесе,  взе  предвид следното:

    Производството е по чл.44 и сл. от Закона за екстрадицията и европейската  заповед  за арест( ЗЕЕЗА). Образувано е въз основа на Европейска заповед за арест от 03.12.2020 г., издадена от компетентен орган на съдебната власт – 13-ти наказателен състав на наказателен съд  в гр. Бобини, Република Франция и съдържаща искане за предаване  на българския гражданин В.Д.В., ЕГН **********, за изпълнение на наказание лишаване от свобода, наложено с присъда, произнесена в отсъствието на подсъдимия на  3.12.2020 г.  от 13-ти съдебен наказателен състав на Съда, гр.Бобини.

      В съдебно заседание, представителят на Окръжна прокуратура гр.Търговище  изразява становище за наличие на визираните в закона основания за предаване на лицето на компетентния орган, издал заповедта. С оглед заявеното съгласие за доброволно предаване счита, че  следва да се уважи заповедта  за арест.

     Защитникът на лицето, чието предаване се иска - адвокат Р.Р., назначен по реда на ЗПП, взема становище за основателност на искането и съобразно заявеното съгласие за предаване на  исканото лице, с оглед своевременното и бързо изясняване на случая намира, че следва да  бъде допуснато изпълнението на ЕЗА.

      В съдебно заседание, след разясняване на процедурата  по чл.45 от ЗЕЕЗА  В.В.  заявява съгласие да бъде предаден доброволно на френските власти. Изразява отрицателно  становище относно възможността  по чл.40,ал.1,т. 4 от ЗЕЕЗА.

      В тридневния срок по чл.45, ал.2  от ЗЕЕЗА даденото съгласие не е оттеглено от исканото по ЕЗА лице, а в последната си дума  пред  съдебния състав същият отново изрично  потвърди  заявеното  съгласие за доброволно предаване. 

     СЛЕД ПРЕЦЕНКА на събраните по делото доказателства и след като обсъди условията  на  чл.36 и чл.41 от ЗЕЕЗА, за което е задължен съгласно изискването на чл.45,ал3  от ЗЕЕЗА, съдът  прие за установено от фактическа страна  следното:

      Европейската заповед за арест е постъпила по реда на чл.42,ал.2 от ЗЕЕЗА и е внесена в ОС Търговище от О.п.Т. по реда на чл.43,ал.2 от ЗЕЕЗА. Образуваното по реда на чл.44,ал.1 от ЗЕЕЗА съдебно производство е с предмет  разглеждане на посочената ЕЗА и основателността на съдържащото се в нея искане за предаване на българския гражданин В.Д.В. на френските съдебни власти за изпълнение на наказание Лишаване от свобода в размер на 8(осем) години, наложено с присъда, произнесена неприсъствено за подсъдимия на 3.12.2020 г. от 13-ти съдебен наказателен състав на Съда, гр.Бобини, за извършени от същия седем престъпления по НК на Република Франция - съставляващи I. СВОДНИЧЕСТВО с отегчаващи вината обстоятелства – множество пострадали лица; пострадалите лица са били изложени на проституция при пристигането им на френска територия; множество извършители или съучастници и използване на принуждение, насилие, измамни способи, съответно четирите отделни престъпления са уредени в чл.225-7, ал.13,  чл.225 – 7, ал.14, чл.225-7,ал.19 и чл.225- 7,ал. 8, наказуеми  по чл. 225-7,ал.1, чл.225-20, чл.225-21, чл.225- 24 и чл.225-25 от Наказателния кодекс на Република Франция; II. ТРАФИК НА ХОРА, извършен по отношение на множество лица и по отношение на лице, намиращо  се извън територията на Франция, съответно двете отделни престъпления са уредени  в чл.225 - 4 – 2,§1,ал.11 и  чл.225-4-2,§1,ал.12 , наказуеми  по чл. 225-4-2§1,ал.1, чл.225-20, чл.225-21,чл.225-24,чл.225-25 от Наказателния кодекс на Република Франция;  III. УЧАСТИЕ В ПРЕСТЪПНО СДРУЖЕНИЕ с цел подготовка  на престъпление, което се наказва с 10 години лишаване от свобода,  уредено  в чл.450-1, ал.1,ал.2 от НК и наказуемо съгласно чл.450-1,ал.2,чл.450-3,чл.450-5 от НК, на Република Франция. Съгласно фактическото описание, отразено в раздел д (л.8,ЧНД) от ЕЗА, извършените от  В. престъпления се състоят в участие в престъпна мрежа за проституция, чрез която множество жени са били принуждавани да проституират при пристигането им на френска територия, като младите жени от България са били набирани с измамни средства, като обвиняемите им обещавали по-добър живот във Франция, а след това ги задължавали, понякога и посредством  насилие да проституират, от януари 2015г.  до 31.07.2017 г  в Париж, Кретей, Монтрйо, Баньоле  и в Парижкия регион;

     Процесната  ЕЗА  е  получена  непряко,  по реда на чл.38а, ал.1,т.1 от  ЗЕЕЗА  и със съответен превод на български език, съгласно чл. 37,ал.2 от ЗЕЕЗА. С оглед реда, по който е постъпила – чрез ШИС и основанието, на което е внесена  в  ОС Търговище – по чл.42, ал.2 от ЗЕЕЗА, проверката за съответствието на изискванията  на чл.36 и чл.37, ал.1 от ЗЕЕЗА, извършена от прокурора, съгласно чл.38б от с.з. е обективирана в самото внасяне  на процесната ЕЗА  за разглеждане в ОС Търговище, явяващ се компетентия съд по силата на чл.38,ал.1 от ЗЕЕЗА.

     Лицето, чието предаване се иска – В.Д.В. е български гражданин, роден в гр.Търговище, с адрес в гр.Търговище, ул.Мусала, №20,с ЕГН **********.

     Издаващата държава е съобразила и спазила формалните изисквания на чл.37,ал.1 и чл.36 от ЗЕЕЗА, като съответствието на процесната ЕЗА с посочените изисквания е установено, както по реда на чл. 38б от ЗЕЕЗА(от прокурора), така и от съдебния състав.

     В рамките на извършената собствена проверка, по реда на  настоящия състав, при извършената собствена проверка, съгласно чл.44,ал.6 от ЗЕЕЗА, съдът установи  положителното наличие на условията по чл. 36 от ЗЕЕЗА и по-конкретно:  ЕЗА е издадена за изпълнение на деяния, наказуеми в издаващата държава с не по-малко  от  1 година или друго по-тежко наказание, които са престъпления и според националното законодателство на Република България(чл.155, чл.159а и чл.321,ал.2 от НК). Нещо повече, с оглед фактическото описание на отделните деяния и предвиденото за тях наказание, касае се за престъпления - трафик на хора и участие в престъпна организация, за които, съобразно чл.36,ал.3,т.3  и т.1 от ЗЕЕЗА, двойната наказуемост по смисъла на чл.36,ал.2 от ЗЕЕЗА не е предвидена като условие.

     Издадената ЕЗА отговаря на формалните изисквания и по чл.37,1.т .1 – т.6  от ЗЕЗЗА, вкл. и  относно изискването за превод на български език, съгласно чл.37, ал.3 от ЗЕЕЗА. 

     При извършената проверка по същество, съдът установи, че не са налице  основанията за отказ по чл. 39  и по чл.40  от ЗЕЕЗА. 

     І.Не са налице абсолютните основания за отказ по чл.39 от ЗЕЕЗА, тъй като  престъпленията, за които е издадена ЕЗА - трафик на хора, сводничество и участие в  престъпно сдружение, които са престъпления и по националното ни законодателство, съгласно изискването на чл.36,ал.2 от ЗЕЕЗА, не са амнистирани  в Република България  и от приложеното свидетелство не се установява да е осъден за същото престъпление, за което е издадена заповедта, с влязла в сила присъда от български съд. Представеното от ОП удостоверение установява отсъствие на висящи  наказателни производства водени  срещу исканото лице, а от данните за самоличността му е видно, че същият е на 31години (роден е на ***г.) и съгласно българското законодателство - чл.31, ал.1 от НК на РБ  несъмнено е пълнолетен.

     ІІ. Не са налице и т. нар. „относителни” основания регламентирани в чл.40 от ЗЕЕЗА, допускащи възможност за отказ от предаване и по-конкретно: 1/ Няма данни  до получаване на заповедта за престъпленията, за които същата е издадена спрямо исканото за предаване лице, да има  повдигнато обвинение или лицето да е било привлечено  като обвиняем или да е подсъдим в Република България, което следва отново от Удостоверението, представено от ОП; 2/с оглед размера на наложеното наказание, давностния срок  за изпълнението на наказанието, който е 10 години, считано от влизане на присъдата в сила (произнесена е на 3.12.2020г.)по българското законодателство (чл..82,ал.1,т. 3 от НК) не е изтекъл; 3/няма данни исканото за предаване лице да е изтърпяло или да  изтърпява наказание  в държава, която не е членка на ЕС, по влязла в сила присъда за същото/същите престъпления; 4/ исканото лице живее в Република България и е български гражданин, но не е налице  и не е направено  искане за приемане  по чл.40,ал.1,т.4 от ЗЕЕЗА, като липсва съгласие на лицето и становище на прокурора за приемане да се приведе изпълнение наказанието лишаване от свобода; 5/ престъпленията са извършени на територията на издаващата държава, видно от описанието им в ЕЗА, поради което и условието на чл.40,ал.1,т.5 от ЗЕЕЗА за отказ също не е налице.

     Съдът не установи наличие и на  отрицателните предпоставки за предаване, свързани с гарантирането на процесуалните права на исканото лице: Видно от описанието на процедурата и редът за постановяване на присъдата В.В. не е бил надлежно уведомен, не се е явил лично и постановената присъда е  произнесена неприсъствено, както и не е получил лично уведомлението за съдебното решение. Съгласно  чл.40, ал.2,т.4 от ЗЕЕЗА при тази хипотеза,  съдът може да откаже изпълнението на ЕЗА: „освен ако  в ЕЗА не се съдържа  информация за спазване на  условието, което в случая е изпълнено, като  в ЕЗА изрично е отбелязано (вж л.8,ЧНД),че .„… решението не е било връчено  лично, но това ще  бъде извършено незабавно след предаване на лицето; когато  го получи  ще бъде ясно информирано  за правото си на ново разглеждане  на делото или на обжалване, на които лицето има право да присъства и които дават възможност делото да се преразгледа по същество, като се вземат предвид нови доказателства, които могат да доведат до отмяна на първоначалното решение и да бъде информирано за срока, в който трябва да поиска  ново разглеждане на делото  или обжалване, който е от 10 дни; Лицето може да  оспори присъдата.В този случай  първоначалната присъда ще бъде отменена и то ще бъде съдено наново за деянията.Освен това ще бъде изправено пред съдия(съдия по въпросите на освобождаването или задържането под стража по време на досъдебното производство), който ще реши дали лицето да  остане или да не остане  под стража до новото съдебно заседание, въз основа на заповедта за арест;  При така  утвърденото в издадената ЕЗА положение във връзка с възможността  за преразглеждане на  издадената присъда, по повод на която е  издадена и процесната ЕЗА, настоящият състав намира, че  са налични всички изискуеми гаранции, по смисъла на чл.40,ал.2,т. 4  от ЗЕЕЗА за спазване процесуалните права на осъденият задочно български гражданин.

     В заключение, съдът намира, че не са налице нито абсолютните, нито относителните  основания за отказ да се изпълни  ЕЗА, визирани в разпоредбите на чл.39 и чл.40 от ЗЕЕЗА.

     С оглед представеното от прокуратурата Удостоверение и от данните, отразени в справката за съдимост на исканото лице е видно, че същото е осъждано за различни от престъпленията, предмет на издадената ЕЗА и срещу него към момента не се водят други наказателни производства, поради което и не са налице предпоставките за отлагане  по чл.52,ал.1 от ЗЕЕЗА.

     Доколкото издадената заповед е с искане предаване на лицето, с цел изпълнение  на наказание лишаване от свобода по влязла в сила присъда, условията  по  чл.41 от ЗЕЕЗА  в случая  не са приложими.

    С оглед даденото от лицето съгласие да бъде предадено, при заявения отказ от прилагане принципа на особеността по чл.61 от ЗЕЕЗА и след като се увери, че съгласието е дадено доброволно и не е оттеглено в указания тридневен срок,  ОС Търговище, в  настоящия си състав намира, че са налице всички условия по чл.36 и чл.41 от  ЗЕЕЗА   и липсват основания  за отказ за предаване по  смисъла на чл.39 и чл.40 ЗЕЕЗА. Ето защо и  искането за предаване  за провеждане на наказателно преследване  по  процесната ЕЗА следва да бъде допуснато.

    По отношение на исканото за предаване лице, по реда на чл.43 от ЗЕЕЗА  е била взета мярка задържане под стража, видно от приложения протокол от  ЧНД№ 12 по описа на ОС Търговище за 2021г. С оглед  наличието на предпоставките за допускане на исканото с ЕЗА предаване и предвид разпоредбата на чл.44,ал.7,изр. второ  от ЗЕЕЗА, съдът намира, че мярката следва да остане същата, а именно ЗАДЪРЖАНЕ ПОД СТРАЖА,  до фактическото предаване на исканото лице на  издаващата държава.

    Ето защо  и на основание  чл. 44, ал.7 от ЗЕЕЗА, настоящият състав,

                                    

Р  Е  Ш  И:

 

    ДОПУСКА ИЗПЪЛНЕНИЕ на Европейска  заповед за арест от 03.12.2020г.,   издадена  от компетентен орган на съдебната власт – 13-ти съдебен наказателен състав на Наказателен съд, гр.Бобини, Република Франция, с която е направено искане за предаване на В.Д.В., български гражданин, с ЕГН **********, с цел - изпълнение на наказание в размер на 8(осем) години лишаване от свобода постановено по присъда, произнесена в отсъствието на подсъдимия, на 3.12.2020 г. от 13-ти  съдебен наказателен състав  на Съда  на гр.Бобини, Република Франция.

    ПОТВЪРЖДАВА мярката за неотклонение Задържане под стража спрямо В.Д.В., с ЕГН **********, до фактическото  му предаване на  издаващата държава – Република Франция, на основание чл.44, ал.7 от ЗЕЕЗА.

    РЕШЕНИЕТО  не подлежи на  обжалване и е окончателно.

    За постановеното окончателно решение да се уведоми  незабавно  издаващия орган -   13-ти съдебен наказателен състав на Наказателен съд, гр.Бобини, Република Франция.

    Заверен препис  от решението незабавно да се изпрати, съгласно чл.53, ал.2 от ЗЕЕЗА    на ВКП  и на Министерството на правосъдието.

                                                                                                                          

     ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                ЧЛЕНОВЕ :1.                           2.