Решение по дело №855/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 13
Дата: 8 януари 2021 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20207170700855
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 септември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р E Ш Е Н И Е

13

гр.Плевен, 08.01.2021 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, първи касационен състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети декември, две хиляди и двадесета година, в състав:                                                

            Председател: Елка Братоева

                                                           Членове: Цветелина Кънева

                                                                       Ралица Маринска

При секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иво Радев, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 855 по описа за 2020 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение № 99 от 29.07.2020 г., постановено по НАХД № 47 по описа за 2020 г., Районен съд – Кнежа е отменил Наказателно постановление № 19-0285-000412 от 05.08.2019г. на Началник РУ към ОД на МВР гр. Плевен, РУ Кнежа, с което на П.В.К. ***, за нарушение на чл.50 ал.1 от ЗДвП, на основание чл.179, ал.2 вр. чл.179 ал.1 т.5 предл.4 от ЗДвП  е наложена глоба в размер на 200лв. /двеста лева/. 

Срещу решението е подадена касационна жалба от РУ-Кнежа, представлявано от началника М.П., чрез юрисконсулт Ф., в която са наведени доводи, че съдебният акт е неправилен поради съществено нарушение на процесуалните правила и необоснованост. Счита се, че районният съд неправилно е приел, че фактическата обстановка и механизмът на настъпване на ПТП са неправилно възприети от наказващия орган, като този неправилен извод идва от факта, че единият участник в ПТП е бил неправоспособен водач. Сочи се, че районният съд е приел също, че не може да се вменява вина на правоспособен водач, ако е настъпило ПТП с неправоспособен такъв, като изцяло пренебрегва механизма на ПТП. В тази връзка се твърди, че в ЗДвП няма разпоредба, която да урежда отношенията при настъпило ПТП между МПС-та на правоспособен и неправоспособен водач, която изрично да посочва, че винаги в тези случаи вината е на неправоспособния водач. Счита се, че в такива случаи следва да се изясни механизма на ПТП, каквито са и указанията на Административен съд Плевен по КАД №3/2020г. Твърди се, че в конкретния случай неправоспособният водач се е движил правилно по път с предимство, а правоспособният водач /К./ в нарушение на правилата на ЗДвП е навлязъл в кръстовището без да се увери, че по пътя с предимство се движи друг автомобил – нарушение на чл.50 ал.1 от ЗДвП. Твърди се, че по този начин правоспособният водач е отнел предимството на водача, правилно движещ се по пътя. Сочи се, че наистина последният е неправоспособен и е доказано, че е употребил алкохол, но за това е наказан по административен ред със съставяне на АУАН и издаване на НП. Счита се също, че мотивите на районния съд са противоречиви, като на едно място се приема, че няма как К. да е виновен, защото е правоспособен водач, а на друго място, че ако и двамата водачи са правоспособни, и при този механизъм на ПТП, то правилно щеше нарушението да бъде  квалифицирано и правилно вината щеше да бъде вменена на К.. В заключение се моли за отмяна на решението и потвърждаване на наказателното постановление. Претендира се присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100лева.

От ответника, чрез адв. Л. ***, е депозиран писмен отговор с подробни доводи за неоснователност на касационната жалба.

В съдебно заседание касаторът  - РУ Кнежа не изпраща представител.

В съдебно заседание ответникът П.В.К. не се явява и не се представлява. От адв.Л. е подадено становище за неоснователност на касационната жалба и се претендират разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е основателна и следва да бъде уважена.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, при удостоверена представителна власт и е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното наказателно постановление е реализирана административно-наказателната отговорност на К. за това, че на 06.07.2019г. в 18:20часа в гр.Кнежа, на кръстовището на ул.“Марин Боев“ и „Опълченска“, като водач на л.а. Пежо 307 с рег***, при движение по първата посока кръстовището, не спазва разпоредбата на ПЗ Б2 /Стоп/ и при навлизане в кръстовището става причина за ПТП с движещ се по път с предимство л.а. Мерцедес Мл с Рег***, който го удря в предната част на автомобила и в последствие се удря в ляво в крайпътно дърво. Нарушението е квалифицирано по чл.50 ал.1 от ЗДвП.

Решението, предмет на касационен контрол, е постановено след като с решение от 18.02.2020г. по КАД №3/2020г. е отменено предходно решение на районния съд и делото е върнато за ново разглеждане с указания да се изясни механизма на ПТП, като се разпитат нови свидетели, и се установи дали е налице неосигуряване на предимство от страна на К..

При установяване на фактическата обстановка районният съд е обособил две групи свидетели. Първата – свидетели очевидци и втората - -свидетели неочевидци. След анализ на свидетелските показания съдът е дал вяра на показанията на свидетелите очевидци относно предпоставките, причините и механизма на настъпилото ПТП, и на показанията на свидетелите неочевидци относно възприетите от тях местонахождения и щети по двете участвали в ПТП МПС-та след настъпването му.  За да отмени наказателното постановление районният съд е приел, че при съставяне на акта и издаване на постановлението са извършени съществени процесуални нарушения на разпоредбите на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, които нарушават правото на защита на наказаното лице. Посочил е, че същото се изразява в това, че неправилно е възприето като причина за настъпването на ПТП нарушението на чл.50 ал.1 от ЗДвП при положение, че е установен неправоспособен да управлява МПС участник в него, който освен това е управлявал такова и след употреба на алкохол над допустимите от закона стойности. В тази връзка е счел, че нормалната житейска и законова логика е в насока, че неправоспособните да управляват МПС лица нямат право да управляват такива, като се е мотивирал с разпоредбите на чл.150 и сл. от ЗДвП. Приел е, че не може да се вменява на правоспособен водач виновно поведение при настъпило ПТП с управлявано от неправоспособен водач МПС. Счел е още, че описаната в акта и постановлението фактическа обстановка неправилно е квалифицирана като нарушение на чл.50 ал.1 от ЗДвП от страна на правоспособния водач, при наличие на неправоспособен водач, който е управлявал МПС без да е правоспособен и при установена употреба на алкохол, които представляват нарушения на чл.150а ал.1 и ал.2 т.6 от ЗДвП от страна на другия участник. Посочил е още, че ако е станало ПТП между двама правоспособни водачи е допустимо при наличието на установено частично навлизане в кръстовището между двете улици от страна на управляваното от нарушителя МПС да се приеме, че именно той е нарушил разпоредбата на чл.50 ал.1 от ЗДвП и да бъде санкциониран за това. В заключение е приел, че допуснатото води до липса от обективна и субективна страна на съставомерно нарушение по чл.50 ал.1 от ЗДвП, тъй като законово не е допустимо неправоспособен да управлява МПС лице да управлява такова по пътищата, отворени за обществено ползване.

Решението е правилно като краен резултат по следните съображения:

Неправилно районния съд е приел, че не може да се вменява на правоспособен водач виновно поведение по чл.50 ал.1 от ЗДвП при настъпило ПТП с управлявано от неправоспособен водач МПС. Следва да се посочи, че за да бъде определено виновно за нарушението лице следва да се изяснят предпоставките, причините и механизма на настъпилото ПТП. В този смисъл районният съд е посочил, че ако ПТП е настъпило при същия механизъм – установено частично навлизане в кръстовището между двете улици, и между двама правоспособни водача, то ще бъде правилно нарушението да се квалифицира като такова на чл.50 ал.1 от ЗДвП и да се вмени на лицето отнело предимството. Независимо от приетото, съдът е пренебрегнал механизма на станалото ПТП, установен в производството, и е счел, че правоспособният водач не следва да носи отговорност след като другият водач е неправоспособен. Последното противоречи на законовите разпоредби, регламентиращи правилата за движение по пътищата, както и разпоредбата на чл.24 ал.1 от ЗАНН за лична отговорност на дееца. В тази връзка следва да се посочи, че на втория участник в ПТП, а именно неправоспособният водач е съставен АУАН за нарушения на чл.150 и чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП. Т.е. същият е санкциониран за нарушенията, които са извършени от него.

Независимо от горното, настоящият касационен състав счита, че при съставяне на акта и издаване на НП действително са допуснати нарушения на разпоредбите на чл.42 т.4 и чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН, които нарушават правото на защита на наказаното лице. Видно от АУАН констатираното нарушение е извършено на 06.07.2019г. в 20:38часа, а в обжалваното НП е посочено като час на нарушението 18:20часа. Също така, според настоящия състав е налице и неясно описание на нарушението, като не става ясно дали нарушението се изразява в неспиране на ПЗ Б2 /Спри/ или в отнемане на предимството на водач, движещ се по път с предимство. От друга страна, вмененото нарушение е на чл.50 ал.1 от ЗДвП, според който  на кръстовище, на което единият от пътищата е сигнализиран като път с предимство, водачите на пътни превозни средства от другите пътища са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които се движат по пътя с предимство. Това нарушение е санкционирано обаче по чл.179 ал.2 вр. с чл.179 ал.1 т.5 пр.4 от ЗДвП. Според чл.179 ал.2 от ЗДвП, който поради движение с несъобразена скорост, неспазване на дистанция или нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление. А съгласно т.5 на ал.1 от чл.179, на санкциониране подлежи водач, който не спазва предписанието на пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране, правилата за предимство, за разминаване /пр.4/, за изпреварване или за заобикаляне, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението.Т.е. в санкционната норма е посочено предложението за нарушение на правилата за разминаване, а не относимото и отговарящото на описаната фактическа обстановка предл.3 касаещо нарушение на правилата за предимство. Ето защо е налице несъответствие между описаната фактическа обстановка и нейната правна квалификация и приложената санкционна норма. С последното е нарушено и правото на защита на наказаното лице. Налице е основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление.

Предвид изложеното, решението на районния съд като краен резултат е правилно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото, своевременно направено искане за разноски и липса на възражение за прекомерност, следва в полза на П.К., на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН и чл.143 ал.4 от АПК, да се присъдят направените по делото разноски в размер на 400лева, представляващи договорено и заплатено в брой адвокатско възнаграждение.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 99 от 29.07.2020 г., постановено по НАХД № 47 по описа за 2020 г. на Районен съд – Кнежа.

ОСЪЖДА ОД на МВР-Плевен да заплати на П.В.К. ***, ЕГН: **********, направените по делото разноски в размер на 400лева /четиристотин лева/.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                        2.