Решение по дело №2171/1996 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 169
Дата: 7 май 2009 г.
Съдия: Бистра Атанасова Николова
Дело: 19963100802171
Тип на делото: Фирмено дело
Дата на образуване: 16 май 1996 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

номер 169 /  07 .05.  2009 г.    година 2009,              град  ВАРНА,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ  ОКРЪЖЕН СЪД,         ФИРМЕНО ОТДЕЛЕНИЕ,

на   07.05. 2009 г.                                                   година 2009 

в закрито съдебно заседание в състав:

 

                                              ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ: Б.Н.

 

като разгледа  докладваното от съдията

фирмено дело No 2171/1996  год.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Постъпило е искане от членовете на управителния съвет на “ БУЛСАР “ , със седалище гр. Варна , за вписването в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел, воден при Варненски окръжен съд на промени в управлението и представителството, както и на нов устав, съобразно изискванията на чл.20 вр. §1, ал.4 от ПЗР на ЗЮЛНЦ.

            Представени са изискуемите от закона документи: Протокол от общо събрание, на което е взето решение за извършване на заявените промени; устав, съдържащ разпоредбите, изисквани от чл.20 от ЗЮЛНЦ; решение на управителния съвет, с което представителството на сдружението е възложено на председателя му.

            С оглед представените доказателства, съдът намира искането за вписване за основателно, поради което и на основание чл.18, ал.1, т.1, 3 и 4 вр. ал.4 от ЗЮЛНЦ вр. §.1, ал.4 от ПЗР на ЗЮЛНЦ и Наредба № 14/1991г. на Министерство на правосъдието за водене и съхраняване на регистрите за вписванията,

 

РЕШИ:

 

ДА  СЕ  ВПИШАТ  в Регистъра за сдружения с нестопанска цел, воден  във   Варненският окръжен съд  по партида 37 , том 9 , стр. 172   по ф.д. 2171/1996 год. на "БУЛСАР" , следните промени:

ДОПЪЛВА решение от 14.04.2009г.като ВПИСВА промени в устава, приети на ОС 24.01.2009г.

 

 СРЕДСТВАТА за постигане на ЦЕЛТА- добива следния текст: Привлича,    обучава    и    назначава   доброволни    или    щатни сътрудници, необходими за организиране, координиране и провеждане на операции  по  морско  търсене  и   спасяване  и  цялостната  дейност  на Сдружението;    Насърчава и  подпомага участието  на  младежите  и  хора  от различните поколения в дейността на БУЛСАР, в съответствие с този устав, принципите заложени в националното законодателство и най вече: Закона за управление при кризи (ЗУК), Закона за защита при бедствие (ЗЗБ), Закона за морските пространства на Република България (ЗМП)^ както   и   в   ратифицираните   по   парламентарен   път   международните конвенции, като: Международна конвенция по морско право (МКМП-82), Конвенция за защита човешкия живот по море (СОЛАС), Конвенция за морско търсене и спасяване (САР-79) и други нормативни актове, толкова до колкото те засягат публично-правната същност на дейността.    Съдейства   за   създаване   на   навици   за   най-добро   и   бързо изпълнение на поставените задачи, чрез провеждане на обучение, учения, тренировки  на  доброволците  от  екипите  и  екипажите  и  чрез други превантивни мероприятия повишаващи безопасността на мореплаването край нашите брегове. Насърчава чувството за отговорност у персонала и обществеността чрез високоточна, професионална и гласна пропаганда на благородната дейност - спасяване на човешки живот. Съдейства за повишаване на обществената доброволческа активност и знания чрез: издаване и превод на ръководства, наставления, диплянки и други, за поведение на попаднали в екстремални условия хора; публикации и други изявления  съдействащи за повишаване на познанията в областта на морското спасяване, особенно сред непрофесионалните моряци, рибари, яхтсмени и други. Сътрудничи с държавните органи включени в ПОТиС ("План на операцията по търсене и спасяване в отговорния район на Р.България в Черно море"), неправителствени организации с нестопанска цел в страната и чужбина, както и други физически и юридически лица.   Обсъжда актуални въпроси във връзка с морското спасяване, изработва  препоръки,  предлага  мнения  или  чрез  свои  представители участва в изготвянето на проекти за нормативни актове по специфичните въпроси на морското спасяване и подготовката на кадри в тази област.   Създава    „спасителни    станции"    (СС)    по    крайбрежните местостоянки.  Ръководителят  на СС  представлява  Сдружението  пред членовете му от съответния район и осигурява връзка с органите на местната власт. 

 ПРЕДМЕТА НА ДЕЙНОСТ- добива следния текст:

 Осъществява международна дейност, поддържа връзки и членува в международни организации в областта на морското спасяване.  Организира семинари, дискусии, конференции по тези проблеми, подготвя проекто-решения и предоставя заключителните документи на заинтересованите органи и организации.  Прилага на местно и регионално ниво директивите и други мерки на Европейския съюз (ЕС) и резолюциите на Международната Морска организация (ИМО) в сферата на морската безопасност. Стреми се да привлича вниманието на медиите - важен фактор и мощен инструмент за гласност при предприемането на необходимите мерки, за спасяването на бедстващи в морето хора.

 Изготвя     предложения     до     компетентните     органи     за усъвършенствуване на законодателството, предлага мнения по подготвяни и съществуващи закони и законопроекти. Разработва   проекти,   програми   с   обществена   значимост   в съответствие  с   целите  залегнали   в  устава  на  БУЛСАР,  както  и  за популяризиране на дейността по морско търсене и спасяване.  .

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване по реда на ГПК.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                     ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ :