Определение по дело №465/2019 на Окръжен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 декември 2021 г.
Съдия: Анета Милчева Петкова
Дело: 20191300100465
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

                                               О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е    86

                

 

                     В**** ОКРЪЖЕН СЪД...............гражданско отделение

в разпоредително заседание на 15 декември,                                                 

две хиляди двадесет и първа ........................година  в състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: АН* П**

                                                                ЧЛЕНОВЕ: 

 

при секретаря .................................................................................. и с участието

на...................................прокурор……………................. изслуша докладваното

от..............................СЪДИЯТА П** ГрД.№ 465 по описа

за 2019 година на ВОС.

 

Делото е образувано по искова молба с правно основание  чл. 45 от ЗЗД, предявен от В** М** П**от с.Ч** , обл. В**  срещу  „К**“ АД , чиито правоприемник е „А** за с**на в**“ ЕАД с ЕИК **** със седалище и адрес на управление гр.София, бул.“Д-р П** Д**“ №25, офис сграда „Л**“ ет.* офис *.

С решение № 25 от 30.07.2021 г. ,постановено по гр.д. № 465 по описа за 2019 г. В** окръжен съд е отхвърлил, като неоснователен, иска с правно основание  чл. 45 от ЗЗД, предявен от В** М** П** от с.Ч** , обл. В**, с ЕГН **** срещу „К**“ АД , чиито правоприемник е „А** за с** на в**“ ЕАД с ЕИК ***** със седалище и адрес на управление гр.С**, бул.“Д-р П** Д**“ №25, офис сграда „Л**“ ет.2 , офис 4 , за заплащането на сумата от 37000 (тридесет и седем хиляди ) лева, представляваща обезщетение за причинени имуществени  и неимуществени вреди от непозволено увреждане.

С молба от 23.08.2021 г. представител на ответното дружество  е поискал решението да бъде изменено в частта за разноските, като бъде осъден ищецът да им заплати разноските по делото за юрисконсултско възнаграждение в размер на 350 лева. 

В производството по гр.д.№465/2019г. ответникът „А** за с** на в**“ ЕАД с ЕИК ** не е представил списък на разноските по чл.80 от ГПК.

При така установената фактическа обстановка, настоящият съд прави следните изводи от правна страна:

Искането от 23.08.2019г., подадено от „А** за с** на в**“ ЕАД с ЕИК **, представлява молба за изменение на постановеното решение на ВОС по настоящото дело в частта за разноските, която намира правното си основание чл.248 от ГПК. Съгласно ал.1 на посочената норма страната може да иска да бъде изменено или допълнено решението в частта в разноските в срока за обжалването му. В случая този срок е спазен.

Разпоредбата на чл.80 от ГПК предвижда, че страната, която е поискала присъждане на разноски следва да представи списък на разноските. Правната последица от неизпълнение на това процесуално задължение е въведена със самата норма - страната няма право да иска изменение на решението в частта му за разноските. Липсата на списък по чл.80 от ГПК не е пречка за разглеждане на заявеното от страната искане за присъждане на направените разноски, съобразно с доказателствата по делото, а само процесуална предпоставка за иницииране на производство по пререшаване на въпроса за размера им. В този смисъл е и разрешението, дадено в ТР №6/2012г. от 06.11.2013г. по тълк.д.№6/2012г. на ОСГТК на ВКС, т. 8 и т.9, като изрично в т.8 е посочено, че липсата на представен списък по чл.80 от ГПК в хипотезата, при която съдът не се е произнесъл по искането за разноски не е основание да се откаже допълване на решението в частта му за разноските.

Следователно, за да се отговори на първия правно значим въпрос, а именно, дали молбата на дружеството, подадена по чл.248 от ГПК е допустима, следва да се прецени дали същата има за предмет искане за изменение на решението в частта за разноските или за допълването му, тъй като страната, направила искането не е представила списък по чл.80 от ГПК. Допълването на един съдебен акт по същество представлява произнасяне по основателността на надлежно заявена и допустима претенция, по която липсва произнасяне поради пропуск на съда. Настоящият случай не е такъв, тъй като в съдебното решение от 30.07.2021г. е налице произнасяне – искането за присъждане на разноски е  оставено без уважение.

При неуважаване на искането за присъждане на разноски и наличие на произнасяне, страната има правен интерес да иска именно изменение на решението в частта за разноските, в какъвто смисъл е и подадената от  „А** за с** на в**“ ЕАД с ЕИК ** молба. Същата обаче е недопустима, доколкото страната не е представила по делото списък на разноските. Според т.9 на горепосоченото ТР, молбата за изменение на съдебното решение в частта за разноските, когато страната не е представила списък по чл.80 от ГПК, е недопустима и като такава следва да се остави без разглеждане.

Не се дължи обсъждане на доводите по същество.

                       Поради изложеното ВОС

 

                       О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ  молбата на „А** за с** на в**“ ЕАД с ЕИК **** от 23.08.2021 г. , за изменение на решение № 25 от 30.07.2021 г. ,постановено по гр.д. № 465 по описа за 2019 г.на  ВОС , в частта за разноските.

          Определението, подлежи на обжалване с частна жалба в едноседмичен срок от връчване на страните пред САС. 

 

                       ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: