Решение по дело №41/2020 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 март 2020 г. (в сила от 6 март 2020 г.)
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20207240700041
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 20 януари 2020 г.

Съдържание на акта

  Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

87                                     06.03.2020 год.                            гр. Стара Загора

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание                          на тринадесети февруари през две хиляди и двадесета год. в състав:

 

                              

   Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                              Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

 

                                                                                     МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Минка Петкова и с участието на прокурора Константин Тачев като разгледа докладваното от съдия М. Русев КА дело №41 по описа за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

       

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) и чл.285 от Закона за изпълнение на наказанията е задържане под стража /ЗИНЗС/.

Образувано е по касационна жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията, чрез процесуалният си представител юриск. С.Т.- С.  и М.В.З. *** срещу Решение №411 от 12.12.2018 год., постановено по адм. дело №207/2018 год. по описа на Административен съд Стара Загора, с което е осъдена Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София да заплати на М.В.З. сумата от 690.00 лв., представляващи причинени неимуществени вреди, вследствие на лошите битови условия /липса на минимална жилищна площ, неосигуряване на естествена светлина, проветрение, отопление и задоволителни хигиенно-битови условия в спалните помещение в Арест – Стара Загора, както и липса на двигателна активност/ за периода 29.07.2016 год. – 22.03.2017 год., в който период е бил задържан в ареста и е отхвърлен иска до размера от 76 600.00 лв. като неоснователен и недоказан.

В касационната жалба на ГД“ИН“ гр. София жалбата са изложени съображения за неговата неправилност като постановено в нарушение на материалния закон и необоснованост на изводите на съда. Твърди се, че съдът е игнорирал факта, че съгласно пилотното решение на ЕСПЧ по делото „Нешков срещу България“ е прието, че минималната жилищна площ не следва да бъде по-малко от 3.00 кв.м., докато за целия период на задържането на З. *** е осигурявана жилищна площ по-малка от 3.50 кв.м. Не е взето в предвид също така, че за периода 29.07.2016 год. – 21.12.2016 год. и 25.12.2016 год. – 22.03.2017 год. е бил настанен в килия №7,  която е имало санитарен възел и течаща вода. В останалия период е бил настанен в килия №16 и му е осигуряван достъп три пъти дневно по график достъп до санитарно помещение. Доказаните по делото факти, че е било налице осветление, както и осъществяване на свеж въздух и естествена светлина от прозореца на буферния коридор, наличието на аспираторна система, както и на централно и локално отопление, не водят до изводите за липса на адекватно осветление, проветрение и отопление. Видно от физическото състояние на ищеца, не е било наложително осигуряването на допълнително светлина и въздух. Това според касатора води до недоказаност на исковата претенция в тази й част. Хигиената в самите помещения е била възложена на задържаните лица, а е липсвало и физическа възможност за изграждане на места за престой на открито, но същото се е извършвало в закрито помещение на Ареста. Едновременно с това З. е бил извеждан за свиждания, телефонни разговори и конвоирането му за извършването на процесуално-следствени действия, водят до извода за липса на физическа активност, като недоказан. По делото не са събрани доказателства, че лишенията които е търпял З. не са с такъв интензитет, че безспорно да обусловят извода за наличието на нарушение на чл.3 от ЕКПЧ и чл.3, ал., от ЗИНЗС. Представените договори за проведени обществени поръчки за строително-монтажни дейности в Ареста Стара Загора доказват предприетите мерки от страна на ГДИН за подобряване на условията в периода след исковата претенция. Не е установено и влошаване на здравословното положение на З. вследствие на тези лоши битови условия. Като краен извод, счита, че М.З. не е претърпял неудобства, надвишаващи неизбежния минимум присъщ на мярката за неотклонение – задържане под стража. Иска отмяната на оспореното решение като неправилно в осъдителната му част.

Касационният жалбоподателя М.В.З. излага съображения за неправилност на обжалваното решение. Твърди че са налице трите законови предпоставки за ангажиране отговорността на държавата, като с оглед на установеното счита, че условията в Ареста Стара Загора, са такива като за строг тъмничен затвор. Моли установените условия да бъдат разгледани в тяхната съвкупност и като общо въздействие, а не всяко от тях да се разглежда поотделно и като степен на интензитет. Като допълнителен аргумент изтъква факта, че повече от два месеца е бил в килия с туберкулозно болен човек, което е създавало допълнителен дискомфорт и неудобство. Въз основа на изложените аргументи, счита, че иска му е доказан в пълна степен и моли да уважен като такъв в пълен размер.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за основателност на касационната жалба. Условията в затворите в България е следвало да бъдат приведени в съответствията с изискванията на закона едва след 2019 год., каквато е становището и на ЕСПЧ изразено в решението по делото „Мурсич срещу Хърватска“.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима.

Производството пред Административен съд Стара Загора се е развило по исковата молба на М.В.З. против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ (ГД“ИН“), гр. София, с която на основание чл. 203 и сл. АПК, във вр. с чл.285, ал. 1 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС), е предявил иск по чл.284, ал. 1 ЗИНЗС за обезщетяване на претърпени неимуществени вреди в периода от 29.07.2016 год. – 22.03.2017 год., в който е изтърпява наказанието си „лишаване от свобода“ в килия  в Затвора Стара Загора, като условията не отговаряли на законовите изисквания. Размерът на предявеният иска е бил 76 600.00 лв. С оглед обстоятелствата, изложени в исковата молба, становищата и исканията на страните в хода на делото, след приложението на  чл. 284, ал. 3 ЗИНЗС, съдът е събрал относимите към предмета на спора доказателства. Със събирането им решаващият съд е изяснил фактическата обстановка, като въз основа на установените по делото факти, при обсъждане доводите на страните е направил своите правни изводи.

С решението си по делото административният съд е осъдил ГД“ИН“ да заплати на М. обезщетение в размер на 690.00 лв. за процесния период, вследствие на неосигуряването на минимална жилищна площ, и го е отхвърлил в останалата му част като неоснователен. За да постанови този резултат, съдът е приел, че по делото са установени незаконосъобразни бездействия на затворническата администрация в исковия период, от които да произтичат твърдените за причинени неимуществени вреди.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

По отношение касационната жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“:

Неоснователно е касационното оплакване, че осигуряването на площ от 3.50 кв.м. е достатъчна. В мотивите си административният съд е посочил и нарушената разпоредба на чл.43, ал.4 от ЗИНЗС, съгласно която минимално изискуемата площ за едно лице следва да е 4 кв.м. Налице е неизпълнение на законово задължение, въведено от законодателят, което не е било изпълнено от ГД“ИН“. Същото не може да бъде преодоляна с цитираното решение на ЕСПЧ, тъй като мотивите на едно решение не могат да отменят въведеното от законодателя изискване.

Неоснователни са и касационните оплаквания, за омаловажаване на обстоятелството, че лицето е имало достъп до санитарен възел и течаща вода за част от периода на пребиваване в Ареста Стара Загора, както и че не е установено повишена нужда от светлина и въздух на лицето. Съдът е анализирал събраните в хода на производството доказателства, извел е правилни правни изводи и е постановил обоснован съдебен акт. Достъпът до санитарен възел и течаща вода е следвало да бъде осигурен за целия период, а не само за част от него, а от друга страна, липсата на заболяване предполагащо повишена нужда от въздух и светлина е ирелевантно за изхода на делото. Не може да се приеме и извода, че липсата на заболяване след излизането му от Ареста, доказва достатъчност на осигурените условия за пребиваване. Извеждането от килията за провеждане на телефонни разговори, за свеждания и провеждане на процесуално-следствени действия не представляват престой на открито по смисъла на чл.86, ал.1 от ЗИНЗС.

В обжалваното съдебно решение са изложени подробни съображения, които съдът на основание чл.221, ал.2 от АПК споделя, поради което и същите не следва да бъдат преповтаряни.

Съгласно разпоредбата на  чл.284, ал. 1 ЗИНЗС държавата отговаря за вредите, причинени на лишени от свобода или задържани под стража от специализираните органи по изпълнение на наказанията в резултат на нарушения по чл. 3, който в своята ал. 1 предвижда, че тези лица не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. Според чл. 3, ал. 2 ЗИНЗС, за нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод извършване на административна дейност. Според  чл. 284, ал. 5 ЗИНЗС в случаите по ал. 1 настъпването на неимуществени вреди се предполага до доказване на противното.

Законът забранява осъдените да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко и унизително отношение и задължава Държавата да им осигури от една страна, условия за изтърпяване на наложено им наказание, съобразени с уважението към човешкото достойнство, от друга - начинът и методът на изпълнение на наказанието да не ги подлага на страдание или трудности от степен над неизбежното ниво на страдание, присъщо на задържането, и от трета - като се има предвид практическите нужди на задържането, тяхното здравословно и физическо състояние да е изтърпявал наказание в неблагоприятни условия, рефлектиращи по посочения в исковата молба начин върху душевното му състояние.

Предявеният иск се основава на твърдяно неосигуряване на минимална жилищна площ при изтърпяването на наказанията. При правилна преценка на събраните в хода на съдебното производство доказателства, съдът е приел наличието на предпоставките за ангажирането на отговорността на ГД“ИН“, като е определил правилно претендираният период, през който не е осигурени нормални хигиенно-битови условия на З., а при определяне на размера на обезщетение се е ръководил от критериите по чл.52 от ЗЗД. Наличието на вреди се презюмира от закона, поради което и оборването на тази законова презумпция е в тежест на ответника. В хода на производството пред Административен съд Стара Загора, не са събрани категорични и безспорни доказателства за осигуряването на нормални хигиенно-битов условия в килията на Ареста Стара Загора за посоченият в решението период, поради които и в са правилни изводите на съда за наличието на предпоставките за постановяването на осъдителното решение. При така изложените съображения решението на съда като правилно следва да бъде оставено в сила.

Водим от изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК Върховният административен съд, трето отделение

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №411 от 12.12.2018 год., постановено по адм. дело №207/2018 год. по описа на Административен съд Стара Загора.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване съгласно чл.223 от Административнопроцесуалния кодекс.

                          

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                       

    ЧЛЕНОВЕ:  1.

                          

 

     2.