Определение по дело №104/2023 на Административен съд - Перник

Номер на акта: 145
Дата: 15 август 2023 г.
Съдия: Мария Петкова Христова
Дело: 20237160700104
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2023 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

145

 

гр. Перник, 15.08.2023 г.

 

          Административен съд – Перник, касационен състав, в закрито заседание на петнадесети август през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ХРИСТОВА

КИРИЛ ЧАКЪРОВ

 

          като разгледа докладваното от съдия Мария Христова КАНД104/2022 година по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:    Производството е по реда на чл. 70 – чл. 73 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

          Образувано е по Искане от В.П. – началник на Второ РУ - Перник за възобновяване на административно-наказателно производство на основание чл. 70, ал. 2, т. 3, във вр. чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗАНН, по отношение на фиш серия GT2011380/07.06.2023 г., издаден от А.И.А. – командир на отделение при ОДМВР – Перник, на основание чл. 186, във връзка с чл. 183, ал. 4, т. 8 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ срещу К.Г.М. ЕГН: **********, за нарушение по чл. 69 от ЗДвП, като е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв.

          В искането се сочи, че са съставени глоби с фиш: серия GT № 2011380/07.06.2023 г. и серия GT № 2011381/07.06.2023 г. на лицето К.Г.М. с ЕГН: **********, за едно и също нарушение по чл. 69 от ЗДвП. До това обстоятелство се е стигнало поради техническа неизправност на работната станция за отдалечен достъп /РСОД/, тъй като при издаването на първият фиш, устройството е разпечатало същият само в един екземпляр. В следствие на което се е наложило повторно да се издаде фиш, но вече с № 2011381/07.06.2023 г. Констатирано е, че първият фиш с № 2011380/07.06.2023 г., не може да бъде анулиран, тъй като след извършена проверка в АИС АНД се установило, че по отношение и на двата фиша е налице извършено плащане.

          В искането се твърди, че са налице законовите основания за възобновяване на административно-наказателно производство, поради откриване на нови обстоятелства и доказателства от съществено значение за разкриване на обективната истина, които до настоящият момент не са били известни.

          Съдът намира така подаденото искане за процесуално недопустимо за разглеждане, по следните съображения:

          Съгласно разпоредбата на чл. 70, ал. 1, т. 2 от ЗАНН, на проверка по реда на тази глава подлежат влезлите в сила фишове и електронни фишове, т. е. първото условие за допустимост на производството по реда на Раздел VIII на Глава трета от ЗАНН е актът, чиято проверка по реда на възобновяването се претендира, да е влязъл в сила. Съгласно разпоредбата на чл. 64 от ЗАНН влизат в сила наказателните постановления, предупрежденията, резолюциите и електронните фишове, които не подлежат на обжалване, не са били обжалвани в законния срок или са били обжалвани, но са били потвърдени или изменени от съда.

          В настоящият случай, фиш серия GT № 2011380, чиято отмяна се иска е издаден на 07.06.2023 г. от А.И.А. – командир на отделение при ОДМВР – Перник, като с него на основание чл. 186 във вр. с чл. 183, ал. 4, т. 8 от ЗДвП, на К.Г.М. с ЕГН: ********** за нарушение по чл. 69 от ЗДвП, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лв. Същият не е връчен на нарушителя, тъй като при издаването му е възникнал технически проблем с работната станция за отдалечен достъп и не е реализирано разпечатването на необходимия брой екземпляри на глобата по фиш. Видно от представената по делото справка от АИС АНД се установява, че процесният фиш е бил платен в законоустановения срок и същият е влязъл в сила на 14.06.2023 г.

          С измененията в ЗАНН с ДВ, бр. 109 от 2020 г., в сила от 23.12.2021 г., се предвиди възможност в чл. 72, ал. 1, т. 4, наказващият орган също да може да прави искане за възобновяване на административнонаказателното производство, в случай че основанието за това е възникнало в хода на съдебното производство по упражняване на редовен съдебен контрол върху окончателния правоохранителен акт по чл. 70, ал. 1, т. 1, т. 3 и т. 4 от ЗАНН.

          Така, разпоредбата на чл. 72, ал. 3 от ЗАНН предвижда, че наказващият орган може да прави искане за възобновяване в случаите, когато актът по чл. 70, ал. 1 е отменен или изменен от съда. Има се предвид обаче не всеки наказващ орган, а този, който е постановил акта по чл. 70, ал. 1, т. 1, т. 3 и 4 от ЗАНН, т. к. само той има правен интерес да се възползва от предоставения от закона процесуален инструмент за защита от незаконосъобразни актове на съдилищата, постановени в производството по редовен съдебен контрол върху окончателния правоохранителен акт на администрацията. Законът признава правен интерес да иска преглед по реда на възобновяването само на органа, който вече е упражнил правомощието си и е издал конкретно наказателно постановление.

          Институтът на възобновяване на административно наказателното производство е извънреден способ за защита срещу неправилни актове на съдилищата, постановени в производството по редовен съдебен контрол върху окончателния правоохранителен акт на администрацията. Поради това обстоятелство, нормите които го регламентират, имат императивен характер и не могат да бъдат тълкувани разширително. В този смисъл нормата на чл. 72, ал. 1, т. 4 следва да се тълкува стриктно в смисъл, че възобновяване на административно-наказателното производство може да иска наказващия орган, т. е. този, който е издал акта, по оспорването на който са постановени решенията на съдилищата, и за които се иска възобновяване на производството.

          В случая искането за възобновяване, инициирало настоящото съдебно производство, е подадено от лице, което не е издател на наказателно постановление, поради което няма качеството наказващ орган и на основание чл. 72, ал. 1, т. 4 ЗАНН не е процесуално легитимиран да подава искане за възобновяване на административно-наказателното производство.

          При тези констатации съдът приема, че искането за възобновяване е процесуално недопустимо и следва да се остави без разглеждане, а съдебното производство - да се прекрати.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 73 от ЗАНН, Административен съд – Перник в касационен състав

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането с вх. № 1804/26.06.2023 г. на В.П. – началник на Второ РУ - Перник за възобновяване на административно-наказателно производство по фиш GT № 2011380/07.06.2023 г., издаден от А.И.А. – командир на отделение при ОДМВР – Перник, като процесуално недопустимо.

ПРЕКРАТЯВА образуваното по него производство по КАНД104/2023 г. по описа на Административен съд – Перник.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд на Република България.

 

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   /п/

 

                                                                    ЧЛЕНОВЕ:        1.  /п/

 

                                                                                                 2.  /п/