Решение по дело №2678/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 54
Дата: 18 януари 2021 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20207050702678
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р       Е         Ш        Е         Н         И         Е

 

 

N………. 

 

гр. Варна………………2021г.

 

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

Варненският административен съд, ІІІ касационен състав,  в публично заседание на четиринадесети януари две хиляди двадесет и първа година  в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЯНКА ГАНЧЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА РАЧЕВА

                                                        ДАНИЕЛА НЕДЕВА

                                                                     

при секретаря Пенка Михайлова, с участието на прокурора от Окръжна прокуратура – Варна Александър Атанасов, изслуша докладваното от съдията Ганчева, кас.адм.нак. дело № 2678 по описа за 2020 г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция "Инспекция по труда" – Варна, депозирана чрез пълномощника юрисконсулт Д. О., против решение № 203476 от 05.11.2020 г. на ВРС, постановено по НАХД № 2470/2020 г., по описа на ВРС, с което е отменено Наказателно постановление № 03-010893/27.03.2019 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" – Варна, с което на „Каса Флора“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул. „Д.“ №*, вх. *, ет.*, ап.**, представлявано от управителя З.Ч.И., за нарушение на чл. 11, ал. 5 вр. чл. 14, ал. 2 от Наредба №РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, както и на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 415в, ал. 1 от КТ е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 200 /двеста/ лева. Предвид този изход на съдебния спор искането за присъждане на юрисконсултско възнаграждение е оставено без уважение.

В касационната жалба се поддържа, че решението е постановено при неправилно приложение на материалния закон – касационни основания по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 и ал.2 от НПК във вр. с чл.209, т.3 от АПК. Във връзка с изложеното в жалбата се претендира отмяна на въззивното решение и постановяване на ново по съществото на спора, с което да се потвърди процесното НП ведно със законните последици от това.

Ответникът по касация – „Каса Флора“ ЕООД не изразява становище по съществото на спора.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Поддържа, че решението на ВРС е правилно и законосъобразно.

Касационна жалбата е процесуално допустима, подадена e в срока за обжалване и от надлежна страна, като разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред Районен съд - Варна е образувано по жалба на „Каса Флора“ ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, ул. „Д.“ №*, вх.*, ет.*, ап.**, редставлявано от управителя З.Ч.И., срещу НП № 03-010893/27.03.2019 г. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" –гр. Варна, с което за нарушение на чл. 11, ал. 5 вр. чл. 14, ал. 2 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, на основание чл. 416, ал. 5 вр. чл. 415 в, ал. 1 от КТ на дружеството е наложено административно наказание "имуществена санкция" в размер на 200 /двеста/ лева.

Отговорността на оспорващото „Каса Флора“ ЕООД е ангажирана за това, че при извършена на 20.03.2019 г. проверка досежно правилното приложение на трудовото законодателство в обект, находящ се в гр. Варна на ул. „Д.“ № **, стопанисван от дружеството, е установено, че то не е документирало в нарочна Книга за инструктажи провеждането на периодичен инструктаж по безопасност и здраве при работа годишен инструктаж на лицето Е.Н.Г., назначена на длъжност продавач-консултант в проверяваното търговско дружество .

За да отмени наказателното постановление въззивния съд е приел, че неправилно е определен субекта на административното нарушение, като и че материалният закон е приложен неправилно. Посочил е, че задължение на работодателя, в случая - на санкционираното търговско дружество „Каса Флора“ ЕООД, е да осигури провеждането на инструктажи, съгласно цитираната Наредба, като определи длъжностно лице с необходимата компетентност, което да провежда инструктажите и съответно – да ги документира. Единствено при констатиране неизпълнение на посочените задължения да организира реда за провеждането на инструктажите може да послужи като основание за ангажиране отговорността на работодателя.

На следващо място въззивният съд е изложил в мотивите си, че недокументирането на проведен инструктаж не представлява административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, тъй като за такова деяние законодателят не е предвидил санкция. Нарушение би било налице, ако инструктаж изобщо не е бил проведен, но такова обвинение липсва в процесното НП и не такова е повдигнатото обвинение срещу „Каса Флора“ ЕООД. В допълнение към горното съдът е посочил също, че задължение за документиране на инструктаж възниква само тогава, когато такъв действително е бил проведен, а в мотивите към процесното НП, както и към съставения преди това АУАН, такива данни не се съдържат.

Решението на ВРС е правилно.

В производството пред Районен съд - Варна не са допуснати процесуални нарушения. При правилно установена фактическа обстановка, правните изводи на съда са съобразени с приложимия материален закон. Касационната инстанция в настоящия си състав, намира, че не са налице твърдяните в касационната жалба основания за отмяна на въззивното решение. Като изцяло неоснователно и необосновано, следва да се отхвърли твърдението за допуснати от съда нарушения на материалния закон.

Настоящият състав на касационната инстанция намира, че съдебното следствие пред въззивната инстанция е проведено по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретния спор, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствата. Фактите са установени в нужната пълнота. На ответника по касация е наложено наказание за нарушение на разпоредбите на чл. 11, ал. 5 и чл. 14, ал. 2 от Наредба № РД-07-2 за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд / обн. ДВ бр. 102 от 22.12.2009 г. /. Напълно се споделят изводите на въззивния съд, че в конкретния случай АНО неправилно е определил субекта на нарушението. Правилно е посочено, че цитираната Наредба вменява на работодателя задължение да осигури провеждането на инструктажи като посочи длъжностно лице, което да ги провежда и документира, както и като определи реда и условията за провеждането им. Тоест правилно е посочено в атакуваното решение, че юридическото лице-работодател не може да бъде субект на посоченото в НП административно нарушение – недокументиране на инструктаж.

Споделят се и аргументите на ВРС, че на документиране подлежи само инструктаж, който действително е проведен. В разглеждания казус в мотивите към процесното НП липсват каквито и да било факти, от които да се направи извод дали е бил проведен годишен инструктаж на лицето Е. Н. Г. и ако да - на коя дата, който не е бил документиран. Горното е от съществено значение, тъй като при непровеждане на инструктаж липсва и задължение за отговорното лице да документира такъв.

Касационната инстанция изцяло споделя изводите на ВРС, че неправилно а ангажирана  административнонаказателна отговорност на дружеството. Посочената от касатора съдебна практика е неприложима в настоящия случай, тъй като се касае за друг вид административно нарушение, различно от разглежданото в настоящото производство.

В заключение обжалваното решение не страда от посочените в касационната жалба пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по смисъла на чл. 348, ал. 1 НПК във вр. с чл. 63, ал. 1, предл. 2 ЗАНН. При извършената извън обхвата на касационната жалба служебна проверка на обжалваното решение, не се установиха пороци във връзка с неговите валидност и допустимост, поради което същото следва да се остави в сила.

По изложените съображения на основание чл. 221, ал. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, настоящият касационен състав на Административен съд-Варна,

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260347 от 05.11.2020 г. на ВРС, постановено по НАХД № 2470/2020 г., по описа на ВРС.

 

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: