Решение по дело №22/2022 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 14 април 2022 г. (в сила от 14 април 2022 г.)
Съдия: Ива Станчева Ковалакова-Стоева
Дело: 20227190700022
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 януари 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е   

№ 36

 

Гр. Разград, 14 април 2022 година

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

РАЗГРАДСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД в открито заседание на двадесет и девети март две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛА РОБЕВА

                                  ЧЛЕНОВЕ:    ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА

                                                                 МАРИН МАРИНОВ

 

при секретаря ПЛАМЕНА МИХАЙЛОВА и в присъствието на прокурора ТИХОМИР ТОДОРОВ  разгледа докладваното от съдия ИВА КОВАЛАКОВА-СТОЕВА касационно дело № 22 по описа за 2022 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК във вр. чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба против Решение № 318/ 01.12.2021г., постановено по АНД № 482/ 2021г. по описа на Районен съд – Разград, с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) №38-0001684/17.06.2021г. на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ (РД „АА“) - Русе, с което на основание чл. 178а, ал. 7, т. 3 от ЗДвП на Т. А. А. от гр. Р., е наложена глоба в размер на 1 500.00 лева за извършено нарушение по чл. 44, ал. 1, т. 1, б. „а“ от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства (Наредба № Н-32).

Недоволно от решението е останало наказаното лице. В жалбата си сочи, че то е неправилно, постановено при нарушение на процесуалните правила и норми и в противоречие с материалния закон, поради което моли съда да го отмени, ведно с произтичащите от това законни последици. Претендира и за разноски по производството.

Ответникът по касационната жалба е депозирал писмено становище, в което заявява, че тя е неоснователна и недоказана и моли съда да остави в сила решението на районния съд.

Прокурорът заключава, че жалбата е неоснователна и предлага на съда да остави в сила решението на районния съд, като правилно и законосъобразно.

Разградският административен съд след като прецени направените  оплаквания, анализира  събраните по делото доказателства и извърши служебна проверка на обжалваното решение на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, констатира следното:

Жалбата е допустима, като подадена в срок от надлежна страна срещу съдебен акт, който подлежи на инстанционен контрол. Разгледана по същество тя е основателна по следните фактически и правни съображения:

Събраните в хода на производството доказателства сочат, че със Заповед № 50-00315/22.04.2021г. на Директора на РД „АА“ е  възложено на 27.04.2021г. да се извърши комплексна проверка на пункт за технически прегледи, находящ се в гр. Разград, ул. „Пегас“ №1 , Източна промишлена зона, който се  стопанисва от „Автотест“ ООД.

При преглед на записите от автоматизираната информационна система е констатирано, че на 08.04.2021г. техническият специалист (Т. А.) при извършване на техническия преглед на лек таксиметров автомобил „Опел Корса“ с рег. № ******** и отразяване на резултатите в съставения Протокол № 25147352 от същата дата не е спазил методиката за извършване на периодични технически прегледи за проверка на техническата изправност - Приложение № 5, част І, точка 3. 4 – устройства за почистване на предното стъкло, тъй като не е проверил дали същото функционира. Прието е, че с това бездействие той е извършил нарушение по чл. 44, ал. 1 , т. 1, б. „ а“ от Наредба № Н-32 и срещу него е съставен АУАН  № 288994/ 27.04.2021г. Въз основа на съставения АУАН, при идентично фактическо описание и правна квалификация на вмененото нарушение с процесното НП на основание чл. 178а, ал. 7, т. 3 от ЗДвП на Т. А. е наложена глоба в размер на 1 500 лв.

С решението си Разградският районен съд е потвърдил НП, като в мотивите си е приел, че то е постановено при спазване на процесуалните правила и норми и в съответствие с материалния закон. Изложените от него съображения не се споделят от настоящата инстанция.

Както в АУАН, така и в НП описаното деяние е неправилно квалифицирано като нарушение на чл. 44, ал. 1, т. 1, б. „а“ от Наредба № Н-32.

Според цитираната разпоредба при провеждане на прегледа техническият специалист, участващ в комисията, извършва проверка на техническата изправност на ППС съгласно методиката по чл. 31, ал. 1 и при спазване на технологичната карта по чл. 18, ал. 1, т. 4, като извършва визуалната проверка на превозното средство съгласно част II, раздел I от методиката по чл. 31, ал. 1 и отразява данните от прегледа в протокола по приложения № 9, 10 или 11. Тази норма е специална и касае неизпълнение на задълженията, разписани единствено и само в част II, раздел I от методиката. Там са регламентирани най-общо три групи задължения – действия, свързани с идентификация на МПС (т. I, подточки 1, 2 и 3); действия, свързани с проверка на  изправността на спирачната уредба (т. II, подточки 1 и 2) и действия, свързани с установяване на вредното действие на отработените газове на двигателя и изправността на шумозаглушителните устройства (т. III, подточки А и Б). Проверката на устройството за почистване на предното стъкло не попада в обхвата на част ІІ, раздел І от методиката, поради което неизпълнението на вменените задължения във връзка с тази дейност не може да се квалифицира като нарушение на чл. 44, ал. 1, т. 1 , б. „а“ от Наредба № Н- 32.

Действията , които следва да се извършат във връзка с проверка за изправността на устройството за почистване на предното стъкло, са разписани в част І, раздел І от методиката. При нарушение на регламентираните там задължения отговорността на техническия специалист следва да се ангажира на основание чл. 44, ал. 1, т. 3, б. „а“ от Наредба № Н- 32. Цитираната норма въвежда общото задължение на техническия специалист да извършва периодичен преглед за проверка на техническата изправност на пътно превозно средство,  при спазване на изискванията, определени в тази наредба.

Въз основа на така изложените съображения съдът намира, че оспореното НП е издадено в нарушение на материалния закон. Приемайки противното въззивният съд е постановил неправилно решение, което следва да се отмени.

Според възприетото становище в Тълкувателно  решение №8/ 16.09.2021г., постановено по т. д. №1/2020 г. на Върховния административен съд в тези случаи, след като отмени решението на районния съд, административният съд няма правомощие да преквалифицира описаното в наказателното постановление изпълнително деяние, подвеждайки установените от административнонаказващия орган факти под друга нарушена законова разпоредба. Същото на основание чл. 130, ал. 2 от ЗСВ е задължително за всички правоприлагащи органи.

Жалбоподателят претендира и за присъждане на разноски в производството.  Искането му се явява неоснователно и недоказано.

В хода на производството жалбоподателят се е представлявал от адвокат Б. Б., надлежно упълномощен (л. 27 от делото на РРС). Във връзка със заплатеното му адвокатско възнаграждение са представени  копия от фактура и преводно нареждане, които установяват, че „Автотест“ ООД, гр. Разград е извършило плащане в общ размер от 462 лв. на адвокат Б. Б. Страна в настоящия процес обаче е физическото лице Т. А. А., а липсват доказателства, които да установяват, че той е направил разходи по производството и в какъв размер. С оглед на това съдът намира, че искането за присъждане на разноски се явява недоказано и неоснователно независимо от изхода на делото и следва да се отхвърли.

Мотивиран така Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 318/ 01.12.2021г., постановено по АНД № 482/ 2021г. по описа на Районен съд – Разград и вместо него  ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление №38-0001684/17.06.2021г. на Директора на Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Русе,      с което на основание чл. 178а, ал. 7, т. 3 от ЗДвП на Т. А. А. от гр. Р., е наложена глоба в размер на 1 500.00 лева за извършено нарушение по чл. 44, ал. 1, т. 1, б. „а“ от Наредба № Н-32 от 16.12.2011г. за периодичните прегледи за проверка на техническата изправност на пътните превозни средства.

ОТХВЪРЛЯ като неоснователно и недоказано искането на Т. А. А. за присъждане на разноски по производството.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/

           ЧЛЕНОВЕ:1./п/

                               2./п/