Определение по дело №902/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 1905
Дата: 24 юни 2022 г.
Съдия: Елена Атанасова Янакиева
Дело: 20227050700902
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 14 април 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

                                      №……………/            2022 година     

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, ХХXІV състав в закрито заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди двадесет и втора година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА ЯНАКИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията ч.адм.дело № 902 по описа на Административен съд – Варна за 2022год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 Производството е по реда на чл.248 от ГПКвр.чл.144 АПК.

Образувано е по молба вх.№ 6315/19.04.2022г. на Р.С.Р. ЕГН********** и М.Р.С. ***, представлявана от майка си и законен представител Р.С.Р. , чрез адв.А.Г. за допълване на Определение 1254/18.04.2022г. в частта за разноските по съображения, че въпреки отправеното в срок искане, съдът не се е произнесъл.

С оглед предоставената на ответника възможност, чрез представител по пълномощие е подадено становище, в което са изложени твърдения за неоснователност на молбата.

         

Съдът, като съобрази искането в контекста на изложените доводи, приема следното:

Съобразно чл.248 ГПК, в срока за обжалване, а ако решението е необжалваемо - в едномесечен срок от постановяването му, съдът по искане на страните може да допълни или да измени постановеното решение в частта му за разноските. Разпоредбата по аналогия се прилага и досежно определенията.

 

       С Определение № 1254/18.04.2022г. е спряно допуснатото по закон предварително изпълнение на Заповед № 062/23.03.2022г. на кмета на район „Младост“ при община Варна, с която е наредено изземването на общинско жилище по АОС № 551/30.03.2000г., намиращ се в ******* Със същото определение, съдът не се е произнесъл по искането на жалбоподателките за присъждане на разноски.

В срока по чл.248 ал.1 от ГПК, процесуалният представител на жалбоподателите е отправил молба за допълване на определението, като  видно от същото се търси репарация на сторените от жалбоподателите в настоящото производство разноски по реда на чл.38 ал.2 вр.ал.1 т.2 от ЗАдв вр.чл.8 ал.3 от Наредба №1 от 09.07.2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения в размер 520лв., от които 500лв. за адв.защита и по 10 лв. държавна такса за двете жалбоподателки.

 

В аспекта на отправеното искане и приложимите в случая разпоредби, съдът приема молбата за допълване на определение № 1254/18.04.2022г. за частично основателна, на следните доводи:

Съгласно чл. 38, ал. 2 от ЗА адвокатът има право на адвокатско възнаграждение за оказваната от него безплатна правна помощ и съдействие в случаите по чл. 38, ал. 1, т. 1 - т. 3 от ЗА, когато насрещната страна е осъдена за разноски, като съдът е този, който в този случай определя възнаграждението в размер не по - нисък от предвидения в Наредбата по чл. 36, ал. 2 от ЗА и осъжда другата страна да го заплати. Следователно, за да възникне правото на адвоката на възнаграждение в хипотезата на безплатна правна помощ и съдействие, предпоставките са две: 1) да е оказана безплатна адвокатска помощ на лица, посочени в т. 1 до т. 3 на ал. 1  и  2) в съответното производство насрещната страна да е била осъдена за разноски.

Посочването на конкретна хипотеза на чл. 38, ал. 1, т. 1 - т. 3 от ЗА в договора за правна помощ и съдействие не е предпоставка за уважаване на искането за присъждане в полза на адвоката на възнаграждение, осъществявано при условията на безплатно за страната процесуално представителство. Адвокатското възнаграждение, щом е поискано присъждането му, винаги се дължи от страната, изгубила спора пред съответната инстанция, стига да е доказано заплащането му, като разход в случаите на възмездна правна помощ или да е заявено, че процесуалното представителство се осъществява като безплатно за страната. Достатъчно е да се представи договорът за правна помощ, защото писмената форма е един от способите за доказването му и в него да е отбелязано, че помощта се оказва безплатно при условията на чл. 38 от ЗА, какъвто е и настоящият случай, за да може съдът да присъди на адвоката на страната възнаграждение, когато изгубилата спора пред него насрещна страна е осъдена за разноски.

В чл. 38, ал. 1 от ЗА са предвидени три хипотези, при които адвокатът може да оказва безплатно адвокатска помощ и съдействие: 1. лица, които имат право на издръжка; 2. материално затруднени лица и 3. роднини, близки или на друг юрист. Доколкото в посочената разпоредба липсва изискване клиентът да доказва наличието на някое от посочените основания, решението дали да окаже безплатна помощ, е въпрос единствено на преценката на самия адвокат. Аргумент в тази насока е и разпоредбата на ал. 2 на същия член, според която адвокатът има право на адвокатско възнаграждение, ако в съответното производство насрещната страна е осъдена за разноски, т. е. адвокатът не би получил възнаграждение във всички случаи на приключване на делото, а само в благоприятен за неговия клиент изход на спора. Затова и преценката, дали да окаже безплатната правна помощ, при съществуващ риск да не получи възнаграждение, следва да е само негова.

Същевременно разпоредбата на ал.2 ясно насочва към лицето, което има право да претендира присъждане на разноски  за адвокатско възнаграждение в конкретния случай и това е съответният процесуален представител-адвокат. Заплащане на адвокатското възнаграждение в случаите, когато е осъществено процесуално представителство в хипотезата на чл.38  ал.1 не се  дължи на страната, в чиято полза е осъществено това представителство, тъй като тя не е сторила разноски по изплащането му. Последното се дължи единствено на осъществилият защитата пред съда, адвокат. Нормата на чл. 36, ал. 1 от ЗА не е императивна, доколкото предвижда възможност, уредена в интерес на адвоката, да поиска предварителното заплащане за осъществяваното процесуално представителство, а не в края на производството, както би било при останалите видове договори за услуга, изработка, поръчка, и това е с цел да бъде гарантиран срещу недобросъвестни клиенти или да не бъде затруднен при събирането на вземането си в случай, че изходът на спора не е бил благоприятен за довереника му. Право на адвоката е да прецени дали да се възползва от тази възможност или първо да изпълни задължението си по процесуалното представителство и впоследствие да получи възнаграждение според резултата от спора, каквато именно е хипотезата на чл. 38 от ЗА.

С оглед изложеното, съдът приема, че така отправено, искането за присъждане на разноски на жалбоподателките, е неоснователно в частта досежно адвокатското възнаграждение. Искането е следвало да бъде отправено от осъществилия защитата адвокат, но в лично качество и за себе си, а не в полза на    жалбоподателките, както е сторено в конкретния случай. По отправяне на искането за присъждане на адвокатско възнаграждение в условията на чл.38 ЗА, надлежна страна е тази, която е притежател на материалното право. Само тя може да осъществи и правото на искане в тази хипотеза. В разпоредбата на чл.38 ал.2 от ЗА,  законодателят ясно е разписал кой е носител на материалното право на искане, като е посочил, че адвокатът има право на адвокатско възнаграждение, но не и страната-негов доверител.

На гореизложените доводи, съдът приема, че са налице предпоставки за отхвърляне на искането за присъждане на разноски, сторени от жалбоподателките, представляващи адвокатско възнаграждение. В останалата част искането е основателно, представени са доказателства за заплатена държавна такса в размер от общо 20.00лв.

По изложените съображения искането за допълване на Определение № 1254/18.04.2022г. в частта за разноските е частично основателно.

Мотивиран от гореизложените доводи, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

ДОПЪЛВА Определение № 1254/18.04.2022г. в частта на диспозитива, като:

ОСЪЖДА Кмета на район „Младост“ при община Варна да заплати на Р.С.Р. ЕГН********** и М.Р.С. ***, представлявана от майка си и законен представител Р.С.Р., сторените в производството разноски в размер от 20.00 / двадесет/ лева.“

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Р.С.Р. ЕГН********** и М.Р.С. ***, представлявана от майка си и законен представител Р.С.Р. , подадена чрез адв.А.Г. за допълване на Определение № 1254/18.04.2022г., в останалата част.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в 7 дневен срок от съобщението на страните.

 

 

                                                Административен съдия: