Определение по дело №3/2021 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260027
Дата: 20 януари 2021 г.
Съдия: Величка Петрова Белева
Дело: 20215000500003
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

                                  О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е № 260027

                                           гр. Пловдив,20.01.2021 г.

 

            Пловдивски Апелативен Съд – трети граждански състав в закрито заседание на двадесети януари две хиляди двадесет и първа година в състав

 

                                                        Председател: Вера Иванова

                                                               Членове: Катя Пенчева

                                                                                Величка Белева

 

            като разгледа докладваното от съдията Белева ч.гр.д. № 3/2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производство по чл.274 ал. 2 вр. ал. 1 от ГПК, образувано по жалба на С.Я.Ж., ЕГН – **********, Ж.С.Ж., ЕГН – ********** и Т.Я.Ж., ЕГН – ********** против Определение № 260070 от 14.10.2020 г., постановено по гр.д. № 840/2020 г. на Окръжен съд - Х., с което е оставена без разглеждане като недопустима жалбата на Ж.против постановеното по изп.д. № ************** на ЧСИ С.П.Постановление от 28.08.2020 г. за възлагане на недвижим имот – 308/1044 ид.ч. от дворно място, съставляващо УПИ *-***, кв. * по действащия регулационен план на гр. Л., ободрен със Заповед № 254/4.8.1992 г., ведно с построената в дворното място източната жилищна сграда – близнак и е прекратено образуваното по тази жалба производство по гр.д. № 840/2020 г. на Окръжен съд – Х.. Поддържаните оплаквания са за неправилност на съдебния акт, искането – за неговата отмяна и уважаване на жалбата по чл. 435 ал. 3 от ГПК.

            Ответниците по частната жалба не са депозирали отговори.

            Съдът установи следното:

            Частната жалба е в срок, от надлежни страни, против подлежащ на обжалване съдебен акт, внесена е дължимата ДТ, изпълнена е процедурата по чл. 276 от ГПК. Като така е допустима и следва да се разгледа по същество.

            Изп.д. ************** на ЧСИ С.П.е образувано по молба на взискателя „ Банка *** „ срещу длъжник С.Я.Ж., ЕГН – ********** с предмет изпълнение на парично притезание на банката към длъжника, произтичащо от договор за банков кредит от 24.01.2007 г. и обезпечено с ипотека върху горепосочения недвижим имот,собственост в режим на СИО на ипотекарните длъжници Я.С.Ж. и Ж.С.Ж. – НА № **/26.01.2007 г., том *, рег. № ***, н.д. № 56/2007 г. на нотариус М.М., рег. № ***. Я.Ж. е починал на 25.12.2014г. и е заместен в процеса от наследниците си  Ж.С.Ж. – съпруга, дъщеря Т.Я.Ж.  и сина С.Я.Ж., той и длъжника по изпълнението.

Ипотекирания имот е реализиран на публична продан, състояла се в периода 26.07.2020 г. – 26.08.2020 г. при цена 7 848 лева. За купувач е обявен единствения явил се на проданта наддавач И.К.И., който е внесъл предложената цена – 7 848 лв., заплатил е дължимите такси и имотът му е възложен с обжалваното Постановление от 28.08.2020 г..

            Поддържаните от жалбоподателите оплаквания против постановлението са че проданта е опорочена поради: Незаконосъобразно определяне на цената; Неизвършено от ЧСИ  след проданта разпределение на събраната от нея сума; Неподписване на протокола по чл. 492 ал. 1 от ГПК от обявения за купувач наддавач И.И.; Нередовно уведомяване за насрочената продан на  длъжниците Т.Ж. и С.Ж.. В насока тези оплаквания се поддържа че последната пазарна оценка на имота от вещо лице е била за предходната публична продан, насрочена в периода 29.12.2019 г. – 29.01.2020 г./ обявена за нестанала /, като през изминалия оттогава до осъществената в периода 26.07.2020 г. – 26.08.2020 г. публична продан период са настъпили както изменение на пазарните условия, така и изменения в състоянието на имота / непосочени/, което е налагало изготвяне на нова оценка от вещо лице. Извършване на разпределение на събраната от проданта сума било необходимо с оглед яснота дали предложената от наддавача цена надминава вземането на взискателите. Липсата на подпис в протокола по чл. 492 ал. 1 от ГПК от обявения за купувач наддавач И.И. съставлявало нарушение на процедурата по наддаването при публичната продан и като така го опорочавало. Уведомлението за проданта до Т.Ж. било изпратено на адрес, различен от този на който тя живее, а С.Ж. не получил изпратеното на адреса му уведомление поради факта че по същото време, изпълнявайки трудовите си задължения като международен шофьор се намирал в чужбина. Нередовното уведомяване за проданта на горепосочените длъжници препятствало възможността им да осуетят проданта като внесат определената от закона сума.

            Окръжният съд е приел че жалбата е недопустима и следва да се остави без разглеждане, тъй като релевираните в нея оплаквания не осъществяват хипотеза на чл. 435 ал. 3 от ГПК. Съгласно така посочената разпоредба  жалбата на длъжника срещу постановление за възлагане може да се основава само на доводи за ненадлежно извършено наддаване при публичната продан и невъзлагане на имота по най високата предложена цена. Съгласно задължителното разрешение, дадено в т.8 на ТР № 2/ 26.6.2015 г. на ВКС, ОСГТК  оценката на имуществото и разгласяването на проданта не са действия по наддаването, поради което те са извън предмета на проверката по чл. 435 ал. 3 от ГПК. Действията по наддаването са действията на съдебния изпълнител и наддавачите във връзка с подадените тайни наддавателни предложения, действията на страните във връзка с правото на изкупуване, както и действията на съдебния изпълнител и наддавачите при провеждане на наддаване с явни наддавателни предложения. Като така оплакванията във връзка с уведомяването на длъжниците за проданта и оценката на имота не са във връзка с наддаването при проданта, нито с второто основание – невъзлагане на имота по най високата предложена цена, поради което са неотносими към преценката за законосъобразност на процесното възлагателно постановление. Неотносимо е и оплакването за неизвършено след проданта разпределение на събраната от нея сума / каквото разпределение се извършва преди постановлението за възлагане само в случай че купувача на имота е и взискател в изпълнението – какъвто настоящия случай не е /, както и  неподписването на протокола по чл. 492 ал. 1 от ГПК от обявения за купувач наддавач / каквото изискване съществува само при продължаване на наддаването с устни предложения съгласно чл. 492 ал. 2 от ГПК - какъвто настоящия случай също не е /.

            В частната жалба се поддържат  доводи за незаконосъобразност на постановлението за възлагане, идентични с изложените такива в жалбата по чл. 435 ал. 3 от ГПК - казани по горе. Счита се определението на окръжния съд за прекратяване на производството по нея поради недопустимостта й е неправилно поради погрешна преценка на съда за неотносимостта на релевираните оплаквания към законосъобразността на възлагателното постановление.

            Частната жалба е неоснователна, обжалваното определение – правилно по изложените в него мотиви, които настоящата инстанция напълно споделя.

            Както правилно е приел окръжният съд - позовавайки се на разпоредбата на чл. 435 ал. 3 от ГПК и задължителната по нея съдебна практика – цитирана по горе, уведомяването на страните за насрочването на проданта, оценката на имота и съответно началната цена, от която започва наддаването при проданта не са част от наддаването на публичната продан, нито са във връзка с изискването за възлагане на имота по най високата предложена цена. Не е във връзка с така посочените изисквания по чл. 435 ал. 3 от ГПК и неизвършването на разпределение - което и в случая следва, а не предхожда изготвянето на постановлението за възлагане доколкото обявеният за наддавач купувач не е взискател по изпълнителното производство. Обявяването на купувач подлежи на проверка само доколкото е довело до невъзлагане на имота по най високата предложена цена – което в случая не е налице, не се и твърди. С оглед което неотносимо към законосъобразността на възлагателното постановление е и оплакването че обявеният за купувач наддавач не е подписал протокола по чл. 492 ал. 1 от ГПК - което в случая и не се изисква, тъй като не е провеждано наддаване с явни наддавателни предложения / чл. 492 ал. 2 от ГПК /. С оглед което правилно жалбата по чл. 435 ал. 3 от ГПК от длъжниците по изпълнението е приета за недопустима и оставена без разглеждане, съответно образуваното по нея гр.д. № 840/2020 г. на Окръжен съд - Х. е  прекратено с обжалваното определение, което се потвърждава.

            Предвид изложеното съдът

 

 

                                                О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И

 

 

            Потвърждава Определение № 260070 от 14.10.2020 г.,постановено по гр.д. № 840/2020 г. на Окръжен съд – Х..

            Определението е окончателно.

 

 

 

 

 

           Председател:                                          Членове: