Решение по дело №487/2012 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 20
Дата: 5 февруари 2013 г. (в сила от 9 март 2013 г.)
Съдия: Галина Колева Динкова
Дело: 20127240700487
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 23 ноември 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 15                                                    05.02.2013г.                             град Стара Загора

 

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

 

            Старозагорският административен съд, ІІІ състав, в публично съдебно заседание на двадесет и трети януари през две хиляди и тринадесета година, в състав:

                                           

                     СЪДИЯ: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

       

при секретар   А.А.                                                                           

и с участието на прокурора                                                                                                           като разгледа докладваното от съдия Г.ДИНКОВА административно дело № 487 по описа за 2012г., за да се произнесе съобрази следното:                                                       

           

            Производството е по реда на чл. 145 и сл. Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 13, ал.5 от Закона за социалното подпомагане (ЗСП).  

 

            Образувано е по жалба на С.М.Й., с ЕГН **********, с адрес:***, против Решение № 9105 /0058 от 12.11.2012г, издадено от Директора на Регионалната дирекция за социално подпомагане гр. Стара Загора, с което е отхвърлена жалбата й против Заповед № К 555/05.10.2012г на Директора на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Казанлък, като неоснователна. В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение и на потвърдената с него заповед, по съображения за постановяването им в противоречие и при неправилно приложение на материалния закон. Жалбоподателката поддържа, че не е налице твърдяното фактическо  основание за прекратяване на отпуснатата й месечна социална помощ по чл.9 от Правилника за прилагане на Закона за социалното подпомагане (ППЗСП), а именно – че не била декларирала съжителството си на семейни начала с Митко Денчев Тодоров, който е и баща на децата й. В подадената жалба и лично в съдебно заседание, жалбоподателката поддържа, че не живее с посоченото лице.  Направено е искане за отмяна на обжалваното решение и на потвърдената с него заповед. 

 

            Ответникът по жалбата -  Директора на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Казанлък, чрез процесуалния си представител по делото, оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа, че от събраните писмени и гласни доказателства се установява наличието на посоченото в заповедта фактическо основание за прекратяване на социалната помощ, а именно – че  жалбоподателката живее на съпружески начала с бащата на децата си.

             

            Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна по административно-правния спор:

 

            С.М.Й. *** е подала молба-декларация с вх. № К-555 / 17.05.2012г до Директора на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Казанлък, за отпускане на месечна социална помощ. В молбата е посочила, че живее с двете си деца, които са ученици. В графа ІІІ, съдържаща текста: „Съжителствам със следните лица:” е посочила ръкописно „не”. По повод на това заявление, от социалния работник Р.М. е изготвен социален доклад с дата 30.05.2012 год. Социалната анкета е била извършена на посочения от молителката постоянен адрес - гр. Казанлък, ул. „Бор” №24. Констатирано е, че на същия адрес но в отделна постройка живеят и родителите на С.Й., които са пенсионери. По отношение на семейното положение в доклада се сочи, че молителката живее с двете си деца – Роза и Румен, с посочени данни, които са учащи. В пункт ІV, т.8 от социалния доклад е допълнено, че молителката не поддържа връзка с бащата на децата си и че няма други близки, които биха могли да й окажат финансова подкрепа. Въз основа на констатираните обстоятелства и след преценка на нуждите от социално подпомагане, социалната работничка Р.М. е предложила да се отпусне социална помощ по чл.9 ал.1 и ал.3 т.10, буква „б)” и т.8 буква „а)” от ППЗСП в размер на 113.30 лв. месечно. Въз основа на доклада от 30.05.2012г, е издадена Заповед №К-555 от 04.06.2012г на Директора на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Казанлък, с която на молителката е отпусната месечна помощ  по чл.9 от ППЗСП в размер на 113.30 лв, считано от 01.05.2012г.

 

            На 03.10.2012г е съставен нов социален доклад, отразяващ резултатите от нова социална анкета, извършена по отношение на С.Й.. По пункт І, т.3 „Брой съжителстващи лица със или без родствена връзка” в доклада е отразено, че анкетата е извършена на посочения постоянен адрес (ул.„Бор” 24), като по данни на съседи било установено, че г-жа Й. живее на семейни начала с Митко Денчев Тодоров. Същото обстоятелство е възпроизведено и в пункт ІV, т.8 от този социален доклад, като е допълнено, че семейството укриват това обстоятелство и не го декларират. Митко Денчев Тодоров работел в Община Казанлък, същият е с постоянен адрес: ул. „Илинден” №41-б-3, в гр.Казанлък, но не е сменил адресната си регистрация на ул. „Бор” №24. Поради недекларираното съжителство социалната работничка е счела, че не е възможно да се установи семейното и имуществено състояние на лицето и е предложила прекратяване на месечната социална помощ по чл.9, ал.1 от ППЗСП.

 

             Със Заповед № К555 / 05.10.2012г на Директора на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Казанлък, издадена на основание чл. 13, ал.2 и чл.28 ал.1 от ППЗСП е постановено прекратяване на месечната социална помощ, отпусната на жалбоподателката, считано от 01.10.2012г. В мотивната част е посочено, че не е декларирано съжителството на семейни начала с Митко Денчев Йорданов, който е и баща на децата и не може да се установи семейното и материалното състояние на семейството и необходимостта от социално подпомагане.

 

            Заповедта е получена от С.Й. на 09.10.2012г и на 16.10.2012г същата е подала жалба срещу нея до горестоящия административен орган. Преписката е изпратена от Дирекция „СП” Казанлък до РДСП „Стара Загора” с придружително писмо, постъпило на 29.10.2012г , в което се сочи, че на 22.10.2012 г. социални работнички отново са посетили посочения от жалбоподателката  постоянен адрес, на който обаче не бил намерен никой. Посетен бил и постоянния адрес на Митко Денчев Тодоров, но и там не бил намерен никой. От съседи било установено, че апартаментът е продаден и той, заедно със С. са си купили друга къща в ромската махала – на ул. „Бор” № 73. Посетен бил и този адрес, където отново не бил намерен никой, но съседи, пожелали анонимност, потвърдили, че те „живеят там заедно”. В допълнение е посочено, че на жалбоподателката е била отпусната и целева помощ за отопление с твърдо гориво, че  получава месечна помощ за отглеждане на децата в размер на 70 лв,  а Митко работи в звено „ССТТБО” Община Стара Загора с месечно брутно трудово възнаграждение в размер на 318.12 лв.

 

             Тези фактически обстоятелства са възпроизведени в обжалваното Решение № 9105/0058 от 12.11.2012г., издадено от Гинка Григорова, изпълняваща длъжността Директор на РДСП Стара Загора, съгласно заповед за заместване № ЧР -5 357от24.10.2012г на Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане, с което решение жалбата е отхвърлена като неоснователна.

 

            По делото са представени допълнително събрани писмени доказателства: два протокола от 10.12.2012г. за извършени от социалните работнички от Дирекция „СП” Казанлък посещения на адреса, където по информация живеят жалбоподателката и Митко Тодоров – на ул. „Бор” № 73 (гр.Казанлък), както и на постоянния адрес на последния - на ул. „Илинден” в същия град. По делото са разпитани като свидетели социалните работнички: Р.М. и М.Б., извършили проверките, обективирани в социалните доклади и протоколи.

             

            Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства, направените в жалбата оплаквания, доводите и становищата на страните и като извърши цялостна проверка на законосъобразността на оспорения административен акт на основание чл. 168, ал.1 във връзка с чл.146 от АПК, намира за установено следното:

 

Оспорването, като направено от легитимирано лице с правен интерес, в законово установения срок и против акт, подлежащ на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност, е процесуално допустимо.

 

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

Обжалваната Заповед е издадена от материално и териториално компетентния административен орган по чл.13 ал.2 от ЗСП и чл.28 ал.1 от ППЗСП - Директора на дирекция „Социално подпомагане” гр. Казанлък и в изискуемата от закона писмена форма, като съдържа фактическите  и правни основания за постановяването й. При издаването на заповедта са спазени административно-производствените правила, правилно е приложен материалния закон и е съобразена неговата цел.

 

Съгласно разпоредбата на чл.32, ал.2 т.3 от ППЗСП, посочена като правно основание за издаване на обжалваната заповед, месечните помощи се прекратяват: от 1-во число на месеца, следващ месеца, през който е отпаднало основанието за отпускането им. Според ал.4 на чл.32 ППЗСП при настъпване на промяна в обстоятелствата, въз основа на които е отпусната месечна социална помощ, подпомаганото лице е длъжно в едномесечен срок да уведоми писмено съответната дирекция "Социално подпомагане" за всички настъпили промени, като попълва декларация по образец съгласно приложение № 1б.  В случая се касае за месечна социална помощ по чл.9 от ППЗСП, т.е. обстоятелствата, които са от значение за отпускането й са посочени в тази разпоредба. Според чл.9 ал.1 от ППЗСП право на месечна помощ имат лица или семейства, чийто доход за предходния месец е по-нисък от определен показател -диференциран минимален доход (ДФД). За определяне на ДФД в чл.9 ал.3 ППЗСП са въведени критерии, сред които: възрастта, здравословното състояние, семейното положение на лицето, кандидатстващо за получаване на помощта, наличието или не на деца и пр.  В чл.10 от ППЗСП са регламентирани допълнителни условия за отпускане на месечната помощ, свързани с наличие на собственост или занимание с дейност, която може да служи като източник на доходи. От изложеното е видно, че имущественото състояние и семейното положение на кандидата са обстоятелства, които са от значение за отпускането на месечната социална помощ и промяната в тези обстоятелства подлежи на деклариране от лицата, на които такава помощ е отпусната.

 

От доказателствата по делото се установява, че жалбоподателката и децата й са във видимо добро здравословно състояние (социалните доклади от 30.05.2012г и от 03.10.2012г), но тя е безработна, няма имущество, което да служи като източник на доходи и получава само помощи за децата по чл.7 от ЗСПД в общ размер на 70 лв месечно. Спорно по делото обстоятелство е дали жалбоподателката живее сама или съжителства с бащата на децата си на семейни начала. Съжителството е обстоятелство, което е от значение за отпускането на месечната социална помощ и нейния размер, тъй като за лице, което съжителства с друго лице (лица) или семейство диференцираният минимален доход (ДМД) се определя на 66 на сто от гарантирания мининимален доход (чл.9, ал.3, т.4 ППЗСП), а за родител, отглеждащ сам деца до 16 г. -ДФД е 100 на сто (чл. 9 ал.3, т.10, буква „б)” ППЗСП).  Съжителстващи лица са съвместно живеещите в едно жилище със или без родствена връзка, регистрирани на един адрес, съгласно §1, т.2 от Допълнителната разпоредба на ЗСП. От доказателствата е видно, че жалбоподателката Й. и Митко Денчев Тодоров не са регистрирани на един адрес (видно от представените копия на лични карти). Апартаментът на ул. „Илинден” в гр.Казанлък, на адреса на който е постоянния адрес на Митко Денчев Тодоров е бил продаден през месец август 2012г. и той не е бил намерен там при проверките.  Жалбоподателката от своя страна не живее на адреса на ул.„Бор” №24, на който е била първоначално регистрирана и където е била проведена първата социална анкета. За да стигнат до извода, че жалбоподателката и Митко Денчев Тодоров живеят заедно на нов адрес, социалните работнички се позовават на сведенията, събрани от съседи и на елементи от обстановката в жилището и в двора на адрес ул.„Бор” № 73 гр.Казанлък. От показанията на св.Б. се установява, че когато отишли на проверка в тази къща, настанала паника, започнали да се крият от тях. Там били дъщерята на жалбоподателката -Роза, нейни приятелки, бащата-Митко, който бил агресивно настроен към социалните работнички и ги изблъскал навън. Свидетелката видяла прострени дрехи, сред които разпознала такива на жалбоподателката, от което тя заключила, че тя живее там с децата. Съседите от околните къщи потвърдили, че „С. и децата й живеят там при Митко”. По делото бе разпитана като свидетел Роза М., която като социален работник е извършила първоначалната и последваща проверки и е изготвила социалните доклади. Тази свидетелка обясни, че на адреса на ул.”Бор” №24, където е постоянния адрес на С.  имало една стаичка с едно легло. При първоначалния си  разговор със С.Й., тя я уверила, че сама отглежда децата си, не знае къде е баща им и не поддържа връзка с него. След отпускане на социалната помощ, по повод постъпил сигнал св.М. извършила проверка като посетила постоянния адрес на Митко Тодоров и местоработата му, но не го намерила. Разбрала, че същият живее на ул. „Бор” № 73. При проверка на този адрес –там бил Митко, дъщеря им Роза и нейни приятелки. Свидетелката видяла стаичка с две легла, печка с ядене, прострени дрехи, от което заключила, че там живее жена. Свидетелката се върнала на адреса, първоначално деклариран от жалбоподателката, но там не намерила никого. Имало само детска количка, а от съседите научила, че в тази стая живеела сестрата на С., която имала бебе. Съседите и на двете къщи потвърдили, че С. и Митко живеят заедно в къщата на ул.”Бор”73. Съдът кредитира показанията на свидетелите като логични, убедителни, непротиворечиви и добросъвестно дадени.

От свидетелските показания и протоколите за извършени проверки от социалните работници се установява, че С.Й. и Митко Тодоров живеят заедно, на един адрес, като семейство. Те обитават едно жилище и формират едно общо домакинство. По делото са събрани доказателства за наличето на общо устройване, съпричастност и взаимопомощ, каквито са елементите от обзавеждането в стаята на новия адрес - две легла, печка с ядене, прострени дрехи, включително такива на жалбоподателката. Поради това, макар лицата да не са променили адресната си регистрация, следва да се приеме, че те са „съжителстващи” и този факт е следвало да бъде деклариран от жалбоподателката.

Това е така, тъй като една от целите на Закона за социално подпомагане е да бъде предоставена помощ на онези граждани, които по независещи от тях причини не могат сами чрез труда си или доходите, реализирани от притежавано имущество, или с помощта на задължените по закон да ги издържат лица, да задоволяват своите основни жизнени потребности (чл.1, ал.2 т.1 от ЗСП). Данните по делото са, че жалбоподателката е безработна и няма имущество, което да е източник на доходи за задоволяване на нейните и на двете й деца основни жизнени потребности. Възможно е доходите на бащата - Митко Денчев Тодоров да са ниски и да не позволяват  да предоставя достатъчно средства за издръжка на децата си и тяхната майка. Но  имущественото състояние на Митко Денчев Тодоров е следвало да бъде декларирано и преценено наравно с останалите обстоятелства, релевантни за социалната помощ по чл.9 от ППЗСП и за нейния размер. Отказът на жалбоподателката да декларира дохода и имущественото състояние на бащата на своите деца препятства тази преценка, поради което крайния извод е, че нуждата от парични средства за задоволяване на основните жизнени потребности на жалбоподателката и децата й следва да бъде поета от трудоспособния и работещ  техен  баща, с когото тя живее съвместно.

 

С оглед гореизложеното съдът приема, че обжалваната заповед е законосъобразна и правилно е била потвърдена от Директора на Регионалната дирекция за социално подпомагане гр. Стара Загора.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2, предложение четвърто от АПК, Старозагорският административен съд,  

                       

Р     Е     Ш     И     :

 

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на С.М.Й., с ЕГН **********, с адрес:***, против  Заповед № К 555/05.10.2012г на Директора на Дирекция „Социално подпомагане” гр. Казанлък, потвърдена с Решение № 9105 /0058 от 12.11.2012г, издадено от Директора на Регионалната дирекция за социално подпомагане гр. Стара Загора,  като неоснователна.

 

  Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

 

    СЪДИЯ: