Решение по дело №22/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: 21
Дата: 5 март 2019 г.
Съдия: Къню Тодоров Жеков
Дело: 20192200600022
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 14

 

Гр.Сливен, 05.03.2019 г.

 

В   И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А   Р  О  Д  А

 

 

         Сливенският окръжен съд, наказателно отделение, в открито съдебно заседание, проведено на осемнадесети февруари, през две хиляди и деветнадесета година, състав:

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КЪНЮ ЖЕКОВ

                                       ЧЛЕНОВЕ: МАЯ ЙОРДАНОВА

                                                                          ГАЛИНА НЕЙЧЕВА

        

При участието на секретаря Радост Гърдева и Окръжен прокурор ПЛАМЕН СТЕФАНОВ, сложи на разглеждане докладваното от съдията-докладчик ВАНД № 22/2019 г. на Сливенския окръжен съд.

 

За да се произнесе, съдът съобрази следното:

 

С решение № 521/03.12.2018 г. по АНД № 478/2018г. Сливенският районен съд е признал И. Й.И. за невиновен в това, че на 14-15.07.2017г. в условията на продължавано престъпление самоволно извършил действия, които спадат в кръга сана службата на длъжностно лице, която той не заемал – представил се за служител от системата на МВР и извършвал оперативно-издирвателна дейност – издирвателна беседа и лично издирване, свързано с кражба на сумата от 1300 лева от офиса на „Фаворит 2003“ ЕООД гр.Елхово, находящ се в гр.Нова Загора като го оправдал по повдигнатото обвинение за престъпление по чл.274 ал.1, вр. чл.26 ал.1 от НК.

Решението е протестирано от РП – Сливен с оплакване за неправилност и незаконосъобразност. Твърди се, че обвиняемият се представил пред свид.П. и св.П. за служител на МВР. Отправил предупреждение,че се води разследване срещу свид.П. и че същият ще бъде положен на полиграф и ще бъде уволнен от работа и всичко това обвиняемият е сторил, за да принуди свид.П. да признае извършване на кражба. Изтъква се също така, че действията по установяване на личните данни и местоживеенето на свид.П., отиването му в жилището му в гр.Сливен, разпитът както и този на майка му, свързани с разкриване и авторство на престъпление съставляват оперативно-издирвателна дейност по смисъла на чл.10 ал.1 т.1 и т.2 от ЗМВР – разузнавателна беседа и лично издирване. Сочи се също така ,че съгласно чл.6 ал.1 от ЗМВР само МВР може да извършва оперативно-издирвателна дейност и да използва оперативни способи.

Иска се на основание чл.336 ал.1 т.2 от НПК да се постанови решение, с което да се признае обв.И. за виновен по чл.274 ал.1, вр. чл.26 ал.1 от НК и след като го освободи от наказателна отговорност на основание чл.78а от НК да му се наложи наказание Глоба в минимален размер.

С допълнителен протест е изтъкнато, че следва да се кредитират показанията на с свид.П., че обвиняемият му се представил по телефона като служител от системата на МВР, макар че впоследствие действително се е представил като служител от системата. Иска се също така да се даде вяра на показанията на свид.П. и свид.Х., дадени пред разследващия орган, а не тези, дадени в хода на съдебното следствие. Освен това протестиралият орган счита ,че неправилно първоинстанционният съд е приел,  че след като не е бил подаден сигнал за кражба то такова престъпление не съществува в правния мир и съответно не биха могли да бъдат провеждани оперативно-издирвателни мероприятия.

В с.з. представителят на Окръжна прокуратура поддържа протеста на основанията, посочени в него.

В с.з. обв.И.И. лично и чрез процесуалния си представител адв.С.М. изразява мнение да се потвърди първоинстанционния съдебен акт като правилен и законосъобразен. Изтъква се, че действително извършване на действия по разследване има само тогава когато действително има започнато разследване каквото в случая липсва. Отделно се изтъква, че показанията на свид.П. и неговата майка са били изключително противоречиви и само на това основание същите не следва да бъдат приети за достоверни. Особено противоречиво според адв.М. е твърдението, че след като свид.П. е извършил собствено проучване на 14.07.2017г. когато е установил, че обвиняемият всъщност е кмет на населено място да бъде  заблуден на 15.07.2017г., че същият като служител от МВР извършва без да има право на това оперативно-издирвателни мероприятия.

 

Сливенският окръжен съд, след като на основание чл. 313 и чл. 314 от НПК, провери изцяло протестираното решение и като се запозна със становище на страните установи следното:

Протестът е подаден в срок и е процесуално допустим, но разгледана по същество е неоснователен. На първо място това е поради факта, че правилно първоинстанционният съд е изтъкнал в мотивите си, ме при проведеното съдебно следствие не се е събрал нито един факт или обстоятелство, от които може да се направи обоснован извод, че обв.И. е извършил каквото и да било дейност или действие, които са присъщи на служител от системата на МВР. В тази насока настоящата съдебна инстанция следва да допълни следното:

Съгласно чл.9 от ЗМВР основание за извършване на оперативно-издирвателна дейност са данни за: т.1 – подготвяне, извършващи се или довършени престъпления.

В конкретния случай не са уведомени по какъвто и да е начин органите на МВР с такива данни, което прави и невъзможно извършването на оперативно-издирвателни мероприятия по смисъла на чл.10, чл.1 т.1 и 2 от ЗМВР, а именно разузнавателна беседа и оперативно-издирвателни мероприятия.

Всъщност настоящата съдебна инстанция напълно споделя изразеното мнение в мотивите на първоинстанционния съд, че в ЗМВР, а именно чл.8 е дадено легално определение що е оперативно-издирвателна дейност и изрично е посочено, че такава дейност е тази, свързана с противодействие на престъпността и заплахите за националната сигурност и за опазване на обществения ред. В случая не се установява, че обв.И. да е извършвал действия, свързани с легалното определение на оперативно-издирвателна дейност и само това е основание също, както и посочените по-горе съображения, същият да бъде признат за невинен и оправдан. На второ място настоящата съдебна инстанция, счита, че липсват и каквито и да е данни обвиняемият да се е представил за служител на МВР и да е извършвал действия от кръга на разрешените само на служители на МВР. Това е така, тъй като кредитираните показания на разпитаните по делото свидетели от първоинстанционния съд, а именно тези на П., Х., А., Г. и И.И. не сочат обстоятелства в тази насока. В същото време тези показания са последователни, взаимно-допълващи се и няма основание същите да бъдат изключени от доказателствения материал. В същото време действително показанията на свид.П. са взаимно противоречащи се и след като самия той заявява, че е извършил проучване и е установил, обв.И. е кмет на населено място безспорно е, че не е възприел по какъвто и д е начин неговите действия като такива от кръга на служител на МВР.

С оглед на изложеното настоящата съдебна инстанция намира, че постановения съдебен акт е непротиворечив и законосъобразен, поради което и на основание чл. 338 ал.1 от НПК,

 

        

 

 

Р   Е   Ш  И:

        

         ПОТВЪРЖДАВА изцяло решение № 521/03.12.2018 г. по АНД № 478/2018г. Сливенският районен съд.

         Решението е окончателно.

 

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: