Решение по дело №99/2021 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 260106
Дата: 15 юни 2021 г. (в сила от 28 октомври 2021 г.)
Съдия: Иван Димитров Бедачев
Дело: 20215310200099
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

                                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                  

гр. Асеновград, 15.06.2021 година

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

         АСЕНОВГРАДСКИ  РАЙОНЕН СЪД, втори  наказателен състав в публично съдебно заседание на двадесет и първи април през две хиляди двадесета и първа година, в състав:

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН БЕДАЧЕВ

 

       с участието на секретаря Ася Иванова,  като разгледа НАХД № 99 по описа на Асеновградския  районен съд – ІІ н.с. за 2021 година, докладвано от съдията, за да се произнесе взе предвид следното:

      Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

       С наказателно постановление № 20-0239-000775/05.08.2020 г. на Началника на РУ-Асеновград – Петър Костадинов Бабугеров, на М.М.А. ЕГН:**********, с адрес: *** на основание чл. 175А ал.1 пр.3 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 3000 лв.и Лишаване от право да управлява МПК за срок от 12 месеца за нарушение по чл. 104Б т.2 от ЗДвП.       

        Недоволен от горното постановление е останал М.А. и чрез пълномощника си адв. М. е депозирал жалба срещу него пред АРС в законоустановения 7-дневен срок. В жалбата се сочи, че наказателното постановление е незаконосъобразно и неправилно, навеждат се твърдения изключващи факта на нарушението, сочат се съществени нарушения на административно-производствените правила и неправилно приложение на материалния закон. Алтернативно са излага тезата за маловажност на нарушението и несъразмерна тежест на санкцията, като се моли за приложението на чл. 28 от ЗАНН.  Искането към  съда е за пълна отмяна на атакуваното наказателното постановление.

        Въззиваемата страна РУ-Асеновград не изпраща представител, но в писмено становище моли за потвърждаване на НП, като законосъобразно, обосновано и правилно.

        Асеновградският районен съд, като прецени процесуалните предпоставки за допустимост, обсъди събраните по делото доказателства и взе в предвид доводите, изложени в жалбата и в съдебно заседание намери следното:

        Жалбата е подадена в срок, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което е процесуално ДОПУСТИМА и следва да се разгледа по същество. Разгледана по същество същата е ОСНОВАТЕЛНА.

        От събраните по делото доказателства  се установява следното:

        С акт за установяване на административно нарушение от 25.05.2020 г. е било констатирано, че на същата дата около 13.45 часа жалбоподателят М.А. е управлявал лек автомобил „БМВ 328И“ с рег. № РВ 6861 СХ  в гр.Асеновград, като на кръстовището на ул. „Васил Левски и ул. Захари Стоянов, извършил рязка маневра – дрифтиране, свързана с поднасяне на задницата на автомобила, с което е използвал път отворен за обществено ползване за други цели , освен в съответствие с неговото предназначение – за превоз на стоки и товари. Действията на водача били забелязани от непосредствена близост от полицейски патрул, в който били свидетелите Д.З. и А.З.. Те настигнА. и спрели автомобила, управляван от жалбоподателя, след което му било разпоредено да откара автомобила пред районното управление. Актосъставителят А.Б. приел, че е налице извършено административно нарушение, което квА.фицирал по чл. 104Б т.2 от ЗДвП, за което в негово присъствие съставил акт на водача А.. При предявяването на акта, същият го подписал без възражения. Такива не били депозирани и в срока  по чл. 44 ал.1 от ЗАНН. Въз основа на АУАН от компетентния за това орган било издадено и атакуваното НП, с което за горното нарушение на жалбоподателя са наложени съответните административни наказания – глоба в размер на 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

         След като анализира горните факти и взе в предвид възраженията и аргументите изложени в жалбата и в съдебно заседание, съдът провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно, при което  намери от правна страна, че същото е незаконосъобразно, поради неправилно приложение на материалния закони и  следва да бъде отменено по  следните съображения: 

         На първо място нормата на чл. 104Б т.2 от ЗДвП, по която е квалифицирано нарушението въвежда обща забрана за водача на моторно превозно средство, а именно: използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари. Санкционната разпоредба на чл. 175А ал.1 от ЗДвП,въз основа на която е наложено административното наказание предвижда административно наказание лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок 12 месеца и глоба 3000 лв. водач, който oрганизира или участва в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване, или ги ползва за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари.  В конкретния случай от събраните гласни доказателства – показанията на свидетелите очевидци – полицейските служители Б. и З. става ясно, че  изпълнителното деяние, с което е реализиран състава на нарушението се е изразило в рязко  потегляне на  водачът М.А. ***, по  ул. „Васил Левски“ при което той е извършил маневра десен завой. При потеглянето на автомобила гумите се превъртели и изсвирили, а при десния завой в резултат на по- рязкото потегляне задницата му поднесла и за кратко автомобилът бил изваден от сцепление. От показанията на посочените свидетели обаче се установява, че въпреки че автомобилът е поднесъл, водачът бързо го е овладял, а задницата съвсем леко е навлязла в лентата за насрещно движение. Там обаче по това време е нямало автомобили и в крайна сметка не се е създала опасност за движението, а маневрата не е била прекалено драстична. При това положение и при строго формалистичен подход съдът намира, че съставът на административното нарушение е реализиран и от обективна и субективна страна, тъй като в крайна сметка водачът умишлено е потеглил рязко, като е извършил по-рязка маневра, с поднасяне на задницата на автомобила, която не е необходима с оглед позволените от закона цели, с които се използва пътното платно. Независимо от това, Съдът намира, че в случая нарушението извършено от жалбоподателя, с оглед неговите обективни характеристики, следва да се квалифицира като маловажен случай и по отношение на него е следвало да се приложи  разпоредбата на чл. 28, б. А от ЗАНН. В ЗАНН няма легално определение на понятието “маловажен случай”, но предвид препращащата норма на чл.11 от ЗАНН, следва да намери приложение легалната дефиниция на това понятие, дадена в чл. 93, т. 9 от НК, тъй като разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН препраща към общата част на НК, а именно извършеното административно нарушение, с оглед липсата на вредни последици или незначителността им и с оглед другите смекчаващи отговорността обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от съответния вид.

          Настоящият случай е именно такъв, тъй като деянието разкрива по–ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид. При преценката на тежестта на нарушението и съответно степента на обществена  опасност на нарушението, следва да  се съобразят във всички случаи конкретните обстоятелства по неговото извършване, а именно краткото време, през което е  продължила маневрата, незначителното отклонение от нормалната траектория на автомобила и липсата на конкретно създадена опасност за движението, поради което и от деянието не са настъпили никакви вредни последици. В този контекст същото на практика и не се отличава с висока степен на обществена опасност и съответно висока тежест.  При това положение, предвидените за нарушението кумулативни наказания, а именно лишаване от правоуправление за срок от 12 месеца и глоба в размер на 3000 лева, които са  наложени на жалбоподателя М.Али се явяват несъразмерно тежка санкция, която не съответства на тежестта на нарушението и степента на обществена опасност на същото. При наличието на описаните по-горе факти, административно-наказващият орган е следвало да извърши преценка за наличие на маловажен случай. С разпоредбата на чл.28 от ЗАНН несъмнено е дадена възможност на административно-наказващия орган да освобождава от административно-наказателна отговорност, когато приеме, че случаят е маловажен. Преценката за “маловажност на случая” подлежи и на съдебен контрол, и когато съдът констатира, че предпоставките на чл.28 от ЗАНН са налице, но наказващият орган не ги е приложил, това е основание за отмяна на наказателното постановление, като в този случай преценката на съда е преценка за законосъобразност /ТР №1/12.12.2007 г. на ОСНК - ВКС/.

        Процесният случай, с оглед посочените по-горе обстоятелства е типичен маловажен случай на административно нарушение. Като не го е квалифицирал като такова, административно-наказващият орган е приложил неправилно материалния закон, тъй като са били налице всички предпоставки за прилагането на чл. 28, б. “а” от ЗАНН, и не може да се приеме, че налагането на толкова тежко административно наказание е в съответствие с целта на закона.

          По отношение на разноските. Съгласно нормата на чл. 63, ал.3 ЗАНН страните имат право на разноски. Такива обаче не се претендират от страните и не са удостоверени като размер, поради което и съдът не следва да се произнася по този въпрос.  

         От изложените съображения  следва, че наказателното постановление е  незаконосъобразно и следва да бъде отменено, поради което и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН, Съдът

 

                                                        Р  Е  Ш  И:

 

         ОТМЕНЯ наказателно постановление № 20-0239-000775/05.08.2020 г. на Началника на РУ-Асеновград – Петър Костадинов Бабугеров, на М.М.А. ЕГН:**********, с адрес: *** на основание чл. 175А ал.1 пр.3 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 3000 лв. и Лишаване от право да управлява МПК за срок от 12 месеца за нарушение по чл. 104Б т.2 от ЗДвП.       

 

         РЕШЕНИЕТО не е окончателно и подлежи на обжалване пред Административен съд – гр. Пловдив  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

        РАЙОНЕН СЪДИЯ: