Решение по дело №101/2022 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 119
Дата: 3 юни 2022 г. (в сила от 3 юни 2022 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20227110700101
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 03.06.2022 год.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

 

Номер    119                                                    2022 година                              град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на  осемнадесети май                                                                                  2022 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                                         Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                Членове: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                                НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

Секретар: Ирена Симеонова и с участието на

Прокурора: Марияна Сиракова

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

НАХД № 101 по описа на КнАдмС за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

         ОД на МВР гр. Кюстендил, чрез ВПД директора си ст. комисар П. С., обжалва Решение на ДРС № 30/09.02.2022 г. по НАХД № 24/2022 г. по описа на същия съд за 2019 г.

         Твърдят се касационни основания, че решението е неправилно, незаконосъобразно и необосновано, постановено при допуснати съществени процесуални нарушения, поради което районния съд неправилно е отменил ЕФ и моли същият да се потвърди. Твърди се, че не са допуснати сочените от въззивния съд нарушения при прилагането на закона.

         Касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява по делото.

         Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се явява и не середставлява по делото.

         Заключението на прокурора е, че депозираната касационна жалба е неоснователна, сочените в касационната жалба основания не са налице, а ДРС е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК от надлежна страна, участник в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно и е процесуално допустима.

         Административният съд, на основание чл. 218 от АПК във връзка с чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, след като обсъди посочените в жалбата пороци на решението и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, прие следното:

         Предмет на касационна проверка е Решение на ДРС по НАХД № 24 по описа на същия съд за 2022 г. С атакувания съдебен акт е отменен Електронен фиш Серия К № 5364672, издаден от ОД на МВР гр. Кюстендил, с който на Е.Г.П., с адрес ***, е наложено административно наказание ”глоба” в размер на 100.00 лв., на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 1 т. 3 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение по чл. 21 ал. 2 във вр. с чл. 21 ал. 1 от ЗДвП. 

         Отмененият от ДРС електронен фиш е заключителен акт в административно - наказателно производство, образувано срещу Е.Г.П., с адрес ***, за това че на 29.09.2021 г. в 15.20 ч., в обл. Кюстендил, общ. Сапарева баня, с. Ресилово, ул. „Захари Зограф“ № 35, в посока центъра, управлява лек автомобил Рено Меган, с рег. № КН 8301 ВТ, като се движи с 66 км/ч. при ограничение на скоростта за населено място от 40 км/ч., въведено с ПЗ В26 Наказуемата скорост е 26 км/ч. след приспаднат толеранс в полза на водача – нарушение по чл. 21 ал. 2 във вр. чл. 21 ал. 1 от ЗДвП.       

         Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство система за контрол на скоростта на МПС TFR1-M 563, като е изготвен клип № 9368. ЕФ е връчен срещу подпис на жалбоподателя на 22.12.2021 г. и на нарушителя е наложена “глоба” в размер на 100.00 лв., на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 1 т. 3 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение по чл. 21 ал. 2 във вр. с чл. 21 ал. 1 от ЗДвП.   

         Първоинстанционният съд е приел, че в процедурата по установяване на административното нарушение и съответно налагане на наказанието е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. В производството пред въззивната инстанция са приети писмени доказателства, както и административнонаказателната преписка по издаването на атакувания електронен фиш, като съдът не е кредитирал представения от АНО снимков материал и представения Протокол за използване на АТСС, съгласно Приложение № 1 към чл. 10 ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г., считайки че не са представени надлежни писмени доказателства за установяване изцяло законосъобразността на процеса на работа на мобилната система, най-вече относно разположението й на пътния участък. След обсъждане на събраните доказателства, съдът е счел, че жалбата е основателна, че ЕФ е незаконосъобразен и неправилен, както и не е доказано по несъмнен начин правнорелавантните за деянието обстоятелства и го е отменил.      

         Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, настоящият съдебен състав смята, че не са налице основания за уважаване на касационната жалба и ще остави в сила решението на ДРС като правилно и законосъобразно.

        Обоснован с оглед доказателствата и съответен на материалния закон, е решаващият извод на съда за недоказаност на административното нарушение. Доказателствената тежест принадлежи на АНО, който в случая не е ангажирал доказателства за наличие на пътен знак В26, въвеждащ ограничение на скоростта в процесния пътен участък, разположен в населено място. Липсват доказателства и за  местонахождението на използваното в случая АТТС. В изпълнение на правомощието си по чл. 107 ал. 2  от НПК да събира доказателства по свой почин, съдът е изискал от ОПУ – Кюстендил при АПИ справка относно наличието и мястото на поставяне на пътен знак В26, от която е видно, че цитираният в ЕФ ПЗ В26 е незаконосъобразен, не фигурира в регистъра на АПИ, разположен е само на 1,5 м височина от пътното платно и не отговаря на изискванията на Наредба № 18/23.07.2001 г., като направените изводи за неправилно описание на нарушението, направено в обжалвания ЕФ са правилни и обосновани. От така представения Протокол по чл. 10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. не могат да се установят  релевантните факти относно мястото за контрол,  разстоянието на пътния знак   до  АТСС. Същият има нормативно установеното съдържание в образец - приложение към чл. 10 ал. 1 и ал. 3 от Наредбата, включително данни за мястото на разполагане на АТСС съобразно изискванията на чл. 8 от Наредбата, посоката на движение на контролираните МПС, режима на работа на уреда и останалите обстоятелства съгласно чл. 10 ал. 1 от Наредбата. Поради липса на част от тази информация в представения протокол, въззивния съд правилно е постановил решението си като е отменил издаденият ЕФ като незаконосъобразен, поради неспазване на процедурата по използване на АТТС.

 

Воден от тези мотиви и на основание чл. 221 ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН, Кюстендилският административен съд

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 30/09.02.2022 г., постановено по НАХД № 24/2022 г. по описа на ДРС за 2022 г.

Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на препис от същото.         

                                                                                                                           

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                    

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: