Определение по дело №2147/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 3505
Дата: 4 декември 2019 г.
Съдия: Иванка Димитрова Дрингова
Дело: 20193100502147
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 25 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

            /04.12.2019г.

гр. Варна

 

ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание на втори декември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Деспина Георгиева

ЧЛЕНОВЕ: Златина Кавърджикова

Иванка Дрингова

 

като разгледа докладваното от съдия Дрингова

въззивно частно гражданско дело № 2147 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 274, ал.1, т.2 от ГПК.

Образувано е по частна жалба вх. № 80734/01.11.2019г. по описа на ВРС от Н.И.М., ЕГН ********** ***, чрез пълномощника му адв. М.Н. от ВАК, срещу определение № 13217/09.10.2019г. по гр. д. № 8655/2019г. по описа на ВРС, ХХ-ти състав, с което е прекратено производството по делото, поради неподведомственост на спора, на основание чл.15, ал.1 от ГПК.

В жалбата е изложено становище за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното определение, като наведените оплаквания са следните: районният съд неправилно е приел, че доставяната в обекта на ищеца ел. енергия е за небитови нужди; намира, че ищецът е потребител на енергийни услуги по смисъла на Закона за енергетиката; намира, че нормата на чл.19 от ГПК касае всички спорове между потребител и доставчици на услуги; счита за неиндивидуализиран надлежно арбитражния съд, който порок водел до недействителност на арбитражната клауза. Отправеното искане е за отмяна на обжалваното определение и връщане на делото за продължаване на съдопроизводствените действия.

В отговора на насрещната страна е изложено становище за неоснователност на частната жалба и за потвърждаване на обжалвания съдебен акт, който намира за законосъобразен и правилен. Претендират се и направените по делото разноски.

Частната жалба е подадена от надлежна страна, в срока по чл. 275, ал.1 от ГПК и е допустима, но разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:

Производството по гр. д. № 8655/2019г. по описа на ВРС, ХХ-ти състав е образувано по искова молба от Н.И.М. срещу „Енерго - Про Продажби” за приемане за установено между страните, че ищецът не дължи на ответника сумата от 11181,07 лв., представляваща начислена корекция на електроенергия по фактура № **********/31.05.2019 г., за периода 12.05.2017г. до 11.05.2018г., за обект с кл. № ********** и аб. № 11102075, с адрес на потребление: гр. Шумен, ул. „Света гора“ № 10.

В депозирания в срок отговор на исковата молба ответникът е релевирал отвод за неподведомственост, като се е позовал на сключена между страните арбитражна клауза. Сочи, че същата е обективирана в съставения при проверката констативен протокол № 1301406/11.05.2018г., подписан от ищеца, и съобразно която всички спорове, възникнали между страните да бъдат решавани от Арбитражен съд – Варна при сдружение „Правна помощ и медиация“. Излага се, че ищецът не е потребител по смисъла на ЗЗП, доколкото обектът му на потребление е със стопанско предназначение, поради което процесният спор не е изключен от обхвата на арбитражните съдилища по силата на чл. 19, ал.1 от ГПК.

С обжалваното определение първоинстанционният съд е намерил възражението за основателно, като е обосновал извода си с арбитрируемостта на спора.

Нормата на чл.19, ал.1 от ГПК регламентира правото на страните по имуществен спор да уговорят той да бъде решен от арбитражен съд, като изрично е изключил споровете с предмет вещни права върху недвижими имоти, издръжка или права по трудово правоотношение, както и споровете, по които една от страните е потребител по смисъла на &13, т.1 от ДРЗЗПотр. В конкретния случай е предявен отрицателен установителен иск за дължимост на сума, т.е. касае се за имуществен спор, който не попада в първите три изключения на чл.19, ал.1 от ГПК. Спорният въпрос е ищецът има ли качеството на потребител. Съобразно &13, т.1 от ДРЗЗПотр потребител е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност. В случая е безспорно, че ищецът е физическо лице, но обектът, за който е сключен договора за продажба на страните представлява магазин – кафе, следователно същият не е потребител по смисъла на цитираната норма. Без значение е обстоятелството дали ищецът има качеството на потребител на енергийна услуга по смисъла на ЗЕ, доколкото разпоредбата ясно изисква страната да е потребител по смисъла на &13, т.1 от ДРЗЗПотр. Ето защо следва да се приеме, че не е налице и последното изключение на чл.19, ал.1 от ГПК, поради което сключената арбитражна клауза е действителна и възникналия спор е арбитрируем. Неоснователно е и възражението за недействителност на арбитражната клауза. В сключената такава между страните по делото е посочено разрешаването на евентуалните спорове да става от Арбитражен съд – Варна при сдружение „Правна помощ и медиация“. Арбитражната институция е индивидуализирана в достатъчна степен, която позволява разграничаването й от други подобни по дейност.

По изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че сезираният първоинстанционен съд не е компетентен да разгледа предявения иск, предвид наличието на валидна арбитражна клауза и своевременно релевираното възражение за неподведомственост. В този смисъл, обжалваното определение се явява правилно и следва да бъде потвърдено.

Предвид изхода на спора и на осн. 78, ал.3 от ГПК частният въззивник следва да бъде осъден да заплати на частния въззиваем сторените разноски пред въззивната инстанция в размер на 348 лв., представляващи заплатено адвокатско възнаграждение с вкл. ДДС, за което са представени писмени доказателства.

Воден от горното, съставът на Варненски окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПОТВЪРЖДАВА определение № 13217/09.10.2019г. по гр. д. № 8655/2019г. по описа на ВРС, ХХ-ти състав, с което е прекратено производството по делото, поради неподведомственост на спора, като подлежащ на разглеждане от арбитражен съд.

ОСЪЖДА Н.И.М., ЕГН ********** *** да заплати на „Енерго - Про Продажби“ АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Варна, бул. „Владислав Варненчик”, № 258, Варна Таурс – Г сумата от 348 лв. /триста четиридесет и осем лева/, представляваща заплатено адвокатско възнаграждение, на осн. 78, ал.3 от ГПК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване, по арг. от чл. 274, ал. 4 вр. чл. 280, ал. 3, т.1 от ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       ЧЛЕНОВЕ: