Решение по дело №2433/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 декември 2022 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20227050702433
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 октомври 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                     № …………../……………2022г., гр. Варна.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВАРНА, VІІ-ми тричленен състав,

в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти ноември 2022г., в състав:

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

        В. ПЕЛОВСКИ

при секретаря Камелия Александрова

и прокурора Силвиян Иванов,

като разгледа докладваното от съдия Желязкова КАНД № 2433/2022г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл. 63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Директор на Дирекция „Инспекция по труда“ Варна, против Решение № 1190/08.09.2022г., постановено по АНД № 20223110202702 по описа за 2022 г. на Районен съд - Варна, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 03-2200056/16.02.2022 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ гр. Варна, с което на „В.  “ ЕООД, с ЕИК ****, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв., на осн. чл.413, ал.2 от Кодекса на труда /КТ/.

В касационната жалба е релевирано основанието по чл.348 ал.1 т.1 и т.2 от НПК, приложим по изричното препращане на чл.63в от ЗАНН – неправилно приложение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Сочи се, че общата правна норма има действие в случаите, в които липсва специална норма. Разпоредбата на чл.197 от Наредба № 7 от 23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване /Наредбата/ е задължаваща и изисква определено активно поведение от своите адресати. Твърди се, че от описанието на деянието в АУАН и НП е видно, че се касае за експлоатация на електрическо табло, което се намира по работни места и работодателят е следвало да изпълни задължението си вменено му от текста на цитираната разпоредба. На изложените основания се настоява за отмяна на решението и потвърджаване на НП като законосъобразно, правилно и обосновано. В съдебно заседание и по съществото на спора, чрез процесуален представител – ст. юрисконсулт Б.Н. , жалбата се поддържа по изложените съображения и се моли нейното уважаване. Претендират се разноски за две съдебни инстанции, а в условията на евентуалност се прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение на ответната срана.

Касационият ответник – „В.  “ ЕООД, в депозирани чрез пълномощник - адв. В.Д. писмен отговор и молба, оспорва жалбата. Излага подробни аргументи, с които поддържа незаконосъобразност на оспореното от дружеството НП, като счита че въз основа на описаните в АУАН и НП обстоятелства не може да се изведе извод за осъществен състав на нарушение по чл.197 от Наредбата, вр. чл.275, ал. 1 от КТ. Пледира за оставянето му в сила. В условията на евентуалност е направено възражение за прекомерност на претендираното юрисконсултско възнаграждение на касатора.

Представителят на Варненска окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Счита въззивното решение за правилно и законосъобразно, поради което следва да се потвърди.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, съотнесени към наведените касационни основания, прие за установено следното от фактическа и правна страна:

ВРС е сезиран с редовна жалба от „В.  ” ЕООД срещу гореописаното НП. От фактическа страна съдът е установил, че при извършена на 17.01.2022г. проверка за спазване на трудовото законодателство, свид. Р.П – държавен главен инспектор в Дирекция “ИТ“ – Варна, констатирала, че ел. таблото в обекта е отворено. Същото е било снабдено с голяма врата с механизъм на затваряне, но вратата е била отворена. Понеже и в предходни периоди от време таблото било установено отворено, на 27.01.2022 г. свидетелката Петкова съставила АУАН, в който вписала, че дружеството като работодател не е осигурило здравословни и безопасни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето на работниците и служителите да бъдат отстранени, ограничени или намалени, тъй като е допуснало електрическото табло в обекта на контрол, да е отворено, с което е създадена опасност от директен и индиректен допир до електрически ток. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не постъпили възражения срещу акта. Направените в АУАН констатации и дадената правна квалификация, били изцяло възприети и възпроизведени от административнонаказващия орган /АНО/ в обжалваното НП, с което за посоченото нарушени на дружеството била наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв.

За да отмени НП съдът е приел, че от обстоятелствената част на АУАН и НП не могат да бъдат изведени признаци на осъществен състав на нарушение по чл.197 от НМИЗБУТ, вр. чл.275, ал. 1 от КТ, тъй като същите не съдържат хипотези, кумулативно обвързани с предпоставки, извеждащи осъществен състав на административно нарушение. Счел е, че въведеното с чл.275, ал.1 от КТ задължение на работодателя да осигури здравословни и безопасни условия на труд, така че опасностите за живота и здравето на работника или служителя да бъдат отстранени, ограничени или намалени се нуждае от допълване с конкретни задължения по Наредбата, както и такива по смисъла на КТ, ако са предвидени.

Обжалваното решение настоящата инстанция намира за валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. При постановяването му районният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуални правила, извършил е цялостна проверка на обжалваното НП съгласно задължението по чл.312 и чл.313 ал.1 от НПК, приложими по препращане от чл.84 от ЗАНН. Районният съд не е нарушил и процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства. В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, съобразени с приложимите материално-правни разпоредби и възприети от настоящия съдебен състав като свои, съгласно разпоредбата на чл.221 ал.2 изр.2 от АПК, поради което и не е необходимо тяхното преповталяне.

Наведените в касационната жалба възражения не се установяват.

Въззивният съд правилно е приел, че разпоредбата на чл.275, ал.1 от КТ е бланкетна, не съдържа специална, а обща норма на поведение, поради което в настоящия случай деянието не може да бъде квалифицирано по тази разпоредба. Посочената в наказателното постановление разпоредба на чл.197 от Наредбата, съдът е приел, че същата е неотносима към настоящя казус позовавайки се на факта, че в обстоятелствената част на наказателното постановление не се съдържат твърдения за извършване на трудови функции от служител на „В.  ” ЕООД с неподходящо оборудване, както и не са посочени характеристики на същото, които да го определят като такова.

Настоящият състав намира за необходимо да посочи допълнително и това, че противно на становището на ответника, намира процесното оборудване /таблото/ за „подходящо” по смисъла на чл.197 от Наредбата, т.к. е с капак – врата. Установено е единствено, че същата е отворена. Това обаче води до отговорността за друго нарушение /като например такова по Глава седма от Наредба №3 от 09.06.2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии/.

Съгласно §1, т.4 от ДР на Наредбата „работно оборудване” е всяка машина, апарат, инструмент, инсталация, устройство, уредба или съоръжение, използвани при работа. 

В наказателното постановление липсват данни дали таблото захранва машина и съоръжения в обекта с които е извършвана работата, за да се счете, че е „работно оборудване” по симсъла на §1, т.4 от ДР на Наредбата.

Според §1, т.7 от Наредбата „експониран работещ” е всеки работещ, който се намира изцяло или частично в опасна зона. В случая /ако условно се приеме, че таблото представлява „работно оборудване” по смисъла на §1, т.4 от Наредбата/, няма данни дали експониран работещ се намира изцяло или частично в опасна зона. Неоснователни са доводите в касационната жалба разясняващи тълкуването на посочените в АУАН и НП разпоредби. Първо, защото е следвало тези пояснения, да бъдат посочени в наказателното постановление, а не формално да бъдат цитирани цифрово приетите за нарушени от административнонаказващия орган разпоредби. Второ, защото цитираните определения от §1 от ДР на Наредбата, не са посочени изобщо в наказателното постановление, както и не е направен анализ от административнонаказващия орган на фактическата обстановка. Описаната фактическа обстановка в наказателното постановление не може да бъде подведена под хипотезиса на никоя от посочените за нарушени разпоредби.

Мотивиран от изложените съображения, настоящият касационен състав намира, че не се установиха наведените с жалбата касационни основания. Атакуваното решение на ВРС е валидно, допустимо и постановено при спазване на правилата на процесуалния закон и на материалноправните разпоредби, поради което следва да се остави в сила. 

От ответника не са претендирани разноски, поради това, въпреки изхода на спора, такива не му се следват.

По изложените съображения и на основание чл.221, ал. 2 от АПК, настоящия състав на административния съд като касационна инстанция

 

 

                                      Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1190/08.09.2022г. по АНД № 20223110202702 по описа за 2022г. на Районен съд-Варна, с което е отменено Наказателно постановление № 03-2200056/16.02.2022г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Варна, с което на „В.  ” ЕООД, с ЕИК ****, със седалище и адрес на управление: с. Игнатиево, общ. Аксаково, обл. Варна, е наложена имуществена санкция в размер на 2 000 лв., на осн. чл. 416, ал. 5, вр.  чл. 413, ал. 2 от КТ.

 

Решението е окончателно.

 

 

          ПРЕДСЕДАТЕЛ:                               ЧЛЕНОВЕ: 1.      

 

 

                                             2.