Решение по дело №270/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 85
Дата: 29 април 2020 г. (в сила от 13 юли 2020 г.)
Съдия: Борислава Славчева
Дело: 20191620200270
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юли 2019 г.

Съдържание на акта

 

 

 

 

 

 

                                     Р   Е   Ш   Е  Н   И   Е        

 

 

                                               

 

 

                                         Гр.Лом, 29.04.2020г.

                     

 

                       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

       Ломски районен съд, втори наказателен състав, в открито съдебно заседание  на  шести ноември две хиляди и деветнадесета, година, в състав:

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ : Б.СЛАВЧЕВА

 

 

      при секретаря Л.Петрова, като се запозна с докладваното от съдията Славчева АНД № 270/19г. по описа на ЛРС, за да се произнесе взе предвид следното :

 

      Административнонаказаното дружество „ГАРАНТ СТРОЙ“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Шумен, ул.“Васил Левски“ № 55, ет.2, ап.2, представлявано от управителя А.М.О. обжалва издаденото от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана Д. В.П.Наказателно постановление № 12-001394  от  26.06.2019г., с което на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.1 от КТ, му е наложено административно наказание „Имуществена санкция”, в размер на 1 500лв /хиляда и петстотин лева/, за извършено административно нарушение на чл.1, т.4 от Наредба № 4 за документите, които са необходими за сключване на трудов договор.

       В с.з. административнонаказаното дружество се представлява от  процесуален представител адв.Д.С. от САК, който поддържа жалбата с молба да бъде отменено издаденото НП изцяло като неправилно и незаконосъобразно.

      Въззиваемият не се явява, изпраща процесуален представител в лицето на ст.юрисконсулт С. К., която взема становище за неоснователност на  жалбата, моли съда да потвърди издаденото НП, като правилно и законосъобразно, а жалбата да бъде оставена без уважение.

      Доказателствата по делото са писмени и гласни.

      Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната взаимна връзка и съвкупност, както и във връзка с доводите и становищата на страните, намери за установено следното :

       С Наказателно постановление № 12-001394 от 26.06.2019г. на Директора на Д „ИТ” гр.Монтана на жалбоподателят „Гарант Строй“ ООД гр.Шумен представлявано от управителя А.М.О.

на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.1 от КТ, му е наложено административно наказание „Имуществена санкция”, в размер на 1 500лв /хиляда и петстотин лева/, за извършено административно нарушение на чл.1, т.4 от Наредба № 4 за документите, които са необходими за сключване на трудов договор, а именно за това, че при извършена проверка на място на 24.04.2019г. и по документи на 03.05.2019г. по спазване на трудовото законодателство от Д „ИТ“ гр.Монтана в обект – ремонт на сграда подрайон Енергоразпределителен Брусарци, находящо се в гр.Брусарци, обект на „Гарант Строй“ ООД гр.Шумен с управител А.М.О. е констатирано, че липсва документ за медицински преглед на лицето В.К.М.- тенекеджия. Нарушението е констатирано с Протокол за извършена проверка от 03.05.2019г.

      В с.з. процесуалният представител на административнонаказаното лице – адв.Д.С.  моли съда да отмени изцяло атакуваното НП като неправилно и незаконосъобразно, тъй като в случая представляваното от него дружество не е извършило посоченото нарушение. Въпросният документ посочен в АУАН и НП като липсващ е представен от лицето още при постъпване на работа – м.02.2019г. Тъй като служителят е работил на различни обекти, той се е намирал в документите останали на предходния обект. 

      Процесуалният представител на въззиваемият ст.юрисконсулт С.К.оспорва подадената жалба, която намира изцяло за неоснователна. Намира, че извършеното административно нарушение е доказано по безспорен и категоричен начин, поради което моли съда да издаде решение с което потвърди НП изцяло, като правилно и законосъобразно.

      Депозираната жалба е процесуално допустима, подадена от лице, имащо правен интерес, в предвиденият от закона 7-дневен срок за обжалване.

       Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

       От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установи по категоричен и безспорен начин следната фактическа обстановка :

       На 24.04.2019г. св.М.П. и Е.А., двамата инспектори в Д„ИТ” гр.Монтана извършили проверка за спазване на трудовото законодателство и осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в обект на дружествоторемонт на сграда подрайон енергоразпределителен гр.Брусарци като установили, че на обекта работят работници на „Гарант строй“ ООД гр.Шумен.

      На място св.П. попълнил Призовка, с която призовал  управителя на дружеството да се яви в ДИТ гр.Монтана на 03.05.2019г. за представяне на документи с оглед приключване на проверката, и връчил същата на един от  работници.  

       На 03.05.2019г. в ДИТ гр.Монтана се явил управителят на дружеството, който представил посочените документи. При документалната проверка проверяващите установели, че в досието на лицето В.М.няма документ за медицински преглед за първоначално постъпване на работа, което е нарушение на чл.1, т.4 от Наредба № 4 за документите, които са необходими за сключване на трудов договор. За установеното нарушение св.П. изпратил покана до управителя на дружеството да се яви на 20.05.2019г. в 15ч. в ДИТ гр.Монтана за съставяне на акт. Изпратената покана е получена на 13.05.2019г. от управителя на дружеството – Д.Ц., но същата не се явила без уважителни причини на посочената дата и място, поради което св.П. в присъствието на св.А. и на св.Р., съставил АУАН № 12-001394, в който описал констатираното нарушение и изпратил същият за връчване на представляващия дружеството.

      Впоследствие възоснова на съставеният АУАН, АНО – Директора на Д „ИТ” гр.Монтана издал обжалваното НП № 12-001394 от 26.06.2019г., с което на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.1 от КТ наложил на „Гарант строй“ ООД гр.Шумен в качеството му на работодател административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 1 500лв /хиляда и петстотин лева/, за извършено нарушение на чл.1, т.4 от Наредба № 4 за документите, които са необходими за сключване на трудов договор.

      Горното се установява от фактическа страна от събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитаните в с.з. свидетели М.П. и Л.Р., които съдът кредитира, като обективни, последователни, и намиращи се във връзка, както по между си, така и с останалите събрани по делото доказателства.

      Съгласно разпоредбата на чл.6 от ЗАНН административно нарушение е това деяние /действие или бездействие/, което нарушава установеният ред на държавно управление, извършено е виновно и е обявено от закона за наказуемо с административно наказание налагано по административен ред. Следователно деянието обявено за административно нарушение трябва да е извършено виновни –умишлено или непредпазливо, като законодателят е предвидил непредпазливите деяния да се наказват само в предвидените от закона случай.

       В разпоредбата на чл.1, т.4 от Наредба № 4 за документите, които са необходими за сключване на трудов договор е регламентирано, че за сключване на трудов договор е необходим документ за медицински преглед при първоначално постъпване на работа и след преустановяване на трудовата дейност по трудово правоотношение за срок над 3 месеца.

       В КТ не е предвидено легално  определение на понятието “трудово досие”, въпреки това от нормативните актове в областта на трудовото право и от практиката за тяхното прилагане е безспорно, че работодателят следва да разполага с различни документи, които са свързани с трудовото правоотношение на съответния работник или служител и които документи следва да се съхраняват в личното му трудово досие. Задължението за воденето на трудово досие, изготвянето и съхраняването на документи, свързани с трудовото правоотношение, е на работодателя  и е регламентирано в чл.128б, ал.1  от КТ. Той е длъжен да изготвя и съхранява тези документи за нуждите на контролните органи, които извършват проверки за спазване на трудовото законодателство, за предоставяне на оригинали или копия от тях на съдебните органи в случай на трудови спорове, както и в други случаи, когато това е необходимо.

      В КТ не са посочени изрично и изчерпателно документите, които следва да бъдат съхранявани в трудовото досие на работника или служителя, но в разпоредбата на чл.128б, ал.2 от КТ е посочено, че в него се съхраняват документите във връзка с  възникването, съществуването, изменението и прекратяването на трудовото правоотношение. Документът за медицински преглед е част от документите във връзка с възникването на трудовото правоотношение и като такъв е част от трудовото досие на работника, което се съхранява от работодателя в неговото седалище.

     От събраните по делото писмени и гласни доказателства е установено, че трудовият договор между административнонаказаното дружество и работника В.М.е сключен на 14.02.2019г.под № 902. По време на извършване на документалната проверка от органите на ДИТ гр.Монтана на документите изрично поискани и представени от управителя на дружеството в трудовото досие на лицето В.К.М.– тенекеджия не фигурира документ за медицински преглед. Това обстоятелство се потвърждава и от дадените писмени обяснения от управителя на дружеството А.О. от 23.05.2019г.

      Копие от въпросното медицинското свидетелство е представено от процесуалния представител на административно-наказаното дружество едва в с.з., като даденото от процесуалният представител на жалбоподателят обяснения, че същото не е било в трудовото досие, тъй като работника е бил на различни обекти звучи нелогично.

      В случая съдът намира, че в настоящото производство не се събраха доказателства, които да оборват изложените обвинителни факти в акта за установяване на административно нарушение и обжалваното наказателно постановление, както и тяхната доказателствена сила по чл.416, ал.1 от КТ, поради което съдът намира, че правилно е ангажирана административно-наказателната отговорност на дружеството.

      Водим от горното, съдът намира подадената жалба за неоснователна и като такава същата следва да бъде оставена без уважение, а издаденото НП да бъде отменено потвърдено, като правилно и законосъобразно, за това

 

 

 

                                        Р  Е  Ш  И  :

 

               

 

      ПОТВЪРЖДАВА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 12-001394  от  26.06.2019г.. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана Д. Петров, с което на административнонаказаното дружество „ГАРАНТ СТРОЙ“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Шумен, ул.“Васил Левски“ № 55, ет.2, ап.2, представлявано от управителя А.М.О., на осн. чл.416, ал.5 във вр. с чл.414, ал.1 от КТ, му е наложено административно наказание „Имуществена санкция”, в размер на 1 500лв /хиляда и петстотин лева/, за извършено административно нарушение на чл.1, т.4 от Наредба № 4 за документите, които са необходими за сключване на трудов договор, като ПРАВИЛНО и ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

       Решението може да се обжалва пред Административен съд гр.Монтана, по реда на АПК, в 14-дневен срок от съобщението на страните, за неговото изготвяне.

    

       След влизане в сила на решението препис от него да бъде изпратен на

Директора на Д „ИТ”  гр.Монтана за сведение и изпълнение.

 

 

                                                                         РАЙОНЕН  СЪДИЯ :