Решение по дело №858/2021 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 260299
Дата: 26 май 2021 г. (в сила от 14 юли 2021 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20215530200858
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2021 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                        26.05.2021 г.    град Стара Загора

 

В     И М Е Т О    Н А   Н  А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИ РАЙОНЕН СЪД        ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 10 май                        Година 2021  

В публично заседание в следния състав:

 

                                  Председател: БЛАГА БОЗОВА 

 

 

Секретар: МАРИЯН КРЪСТЕВ

Прокурор:  ……………………

като разгледа докладваното от съдия Бозова 

а.н.дело № 858 по описа за 2021 година, съобрази:

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление /НП/ № 20-1228-000854/01.04.2020 г. издадено от началник група към ОДМВР Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“ - Стара Загора, в частта му, посочена като точка 2, с която на жалбоподателя Т.Д.С. ***, се налага административно наказание - глоба в размер на 100 лв. и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство.

НП не е обжалвано, в частта му, посочена като точка 1, с която жалбоподателят е санкциониран за нарушение на чл.23 ал.1 от ЗДвП с административно наказание глоба в размер на 200 лева, на основание чл.179 ал.2 пр.2 от ЗДвП и е влязло в сила.

 В съдебно заседание за жалбоподателя се явява упълномощен представител, който моли за отмяна на НП. Претендират се направените по делото разноски.

 Въззиваемата страна ОД на МВР - град Стара Загора в съпроводителното писмо към преписката, счита, че НП следва да бъде потвърдено като законосъобразно. В съдебно заседание не изпраща представител.

Съдът, след като обсъди събраните доказателства, направените в жалбата оплаквания и служебно провери правилността на обжалваното НП, приема следното:

     Жалбата е допустима, тъй като е подадена от надлежна страна – наказано лице, което единствено чрез право на жалба може да си гарантира правото да оспори административното обвинение и съответната административно – наказателна санкция.

Жалбата е основателна.

На жалбоподателя, на 14.02.2020 година е съставен и връчен акт за административно нарушение по данни на свидетелката К.Я., която се  явила в сектор „Пътна полиция“ – Стара Загора и е подала заявление за настъпило на 02.02.2020 г. около 16,35 часа пътно транспортно произшествие /ПТП/. Свидетелят Я. е другия участник в настъпилото ПТП, което не е посетено от екип на „Пътна полиция“. Тя е подала заявление и младши автоконтрольорите в Сектора са извикали другият участник /жалбоподателят/.

Свидетелката Я. установи, че с автомобил „Хонда“ с рег. № СТ ... ВР спряла на пешеходна пътека да премине пешеходец, тогава автомобил БМВ ударил нейния автомобил в задната част. Излязла от автомобила си и се обърнала към водача на „БМВ“-то с въпрос „какво ще правим?“. Водачът стоял в автомобила си. Свидетелката се навела да си вземе телефона от колата си, като преди това записала номера на автомобила БМВ, който я ударил и тогава водачът на БМВ завил надолу към квартал „Чучурите“. Започнали да свирят коли и свидетелката потеглила. Спряла на първата спирка. Обадила се на съпруга са за съвет. След това отишла до Второ РУ. Там й казали да звънне на „112“. Паркирала пред блока си и позвънила на „112“ да подаде сигнал за ПТП. Оттам й казали да отиде до КАТ. Синът на нейна колежка я откарал до КАТ. В сектор „Пътна полиция“ Стара Загора й взели проба за алкохол и снимали автомобила й. Свидетелката попълнила всички документи и си тръгнала. След около месец й се обадили да отиде в Сектор „Пътна полиция“ Стара Загора. Там се явил и жалбоподателят. Предложил  да отидат отвън и да се разбират, „да не му губят времето“. Свидетелката му отговорила, че това няма да стане и продължили да попълват документи. Жалбоподателят не отрекъл, че на процесното време и място е управлявал автомобила БМВ с рег. № СТ 93 48 ВК.

Свидетелката посочи, че след ПТП жалбоподателят не слязъл от колата си и не реагирал по никакъв начин. Докато тя се навела да си вземе телефона от колата си, той тръгнал с мръсна газ надолу към „Три чучура“. Свидетелката посочи, че: „Никой не ми е предлагал да правя двустранен протокол на място. Той избяга и колите почнаха да свирят, защото пречих на движението. Аз тръгнах, защото не знаех как да реагирам в такава ситуация, понеже ми се случва за пръв път“.

     На място в Сектор „Пътна полиция“ Стара Загора, на 14.02.2020 г.  свидетелят Ж. в присъствието на колегата си Н. и на свидетелката К.Я., съставил и връчил на жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ бланков № 025096, за нарушение по чл.23 ал.1 от ЗДвП и по чл.123 т.3 б.“в“ от ЗДвП.

Въз основа на АУАН, в законния срок и от компетентен орган е издадено атакуваното НП, с което жалбоподателят е санкциониран:

Точка 1: на основание чл.179 ал.2 пр.2 от ЗДвП – с глоба в размер на 200 лева, за нарушение на чл.23 ал.1 от ЗДвП; В тази част НП не е обжалвано и е влязло в сила;

Точка 2: на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП – с глоба в размер на 100 лева и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство, за нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ от ЗДвП. В тази част на НП е обжалвано и е предмет на настоящото дело.

С НП, жалбоподателят е санкциониран за това, че на 02.02.2020 година, около 16,35 часа, в град Стара Загора, на ул.“Цар Симеон Велики“ в посока изток – запад на кръстовището с ул.“Н. Икономов“ управлявал БМВ с рег. № СТ ... ВК, като не се движил на безопасно разстояние от движещия се пред него лек автомобил „Хонда“ с рег. № СТ ... ВР, който спира при наличието на пешеходна пътека /за да преминат пешеходци/ и го удря със своята предна дясна част в негова задна лява част, реализира ПТП с материални щети по двете МПС; Не уведомява органите на МВР и не остава на мястото на пътно транспортното произшествие /ПТП/, с което виновно извършил:

Точка първа: водачът на пътно превозно средство /ППС/ не се движи на такова разстояние от движещото се пред него превозно средство, че да може да избегне удряне в него, когато то намали скоростта си или рязко спре, ПТП – нарушение на чл.23 ал.1 от ЗДвП. За това нарушение, на основание чл.179 ал.2 пр.2 от ЗДвП е наказан с глоба в размер на 200 лева;

Точка втора: при наличие на разногласия относно обстоятелствата за ПТП го напуска, не уведомява службата за контрол, както и не изпълнява указанията й – нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ от ЗДвП. За това нарушение, на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП е наказан с глоба в размер на 100 лева и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена от показанията на свидетелите и приетите с определение писмени доказателства.

Съгласно чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП – Чл. 175. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. водач, който:

5. наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие;

Съгласно ЗДвП - чл.123. (1) Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен:

1. без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието;

3. когато при произшествието са причинени само имуществени вреди:

а) да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието;

б) (изм. и доп. – ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) ако между участниците в произшествието има съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те преместват превозните средства, така че да не възпрепятстват движението и попълват своите данни в двустранен констативен протокол за пътнотранспортното произшествие;

в) ако между участниците в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с него, те, без да напускат местопроизшествието, уведомяват съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и изпълняват дадените им указания.

Съдът приема, че в случая неправилно деянието на жалбоподателя е квалифицирано като нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ от ЗДвП.

Въпросното нарушение чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ от ЗДвП следва да се вменява на лице, тогава когато между това лице и останалите участници в произшествието няма съгласие относно обстоятелствата, свързани с произшествието, тогава участниците са длъжни без да напускат местопроизшествието, да уведомят съответната служба за контрол на Министерството на вътрешните работи на територията, на която е настъпило произшествието, и да изпълняват дадените им указания.

В случая се установи, че между двамата участници в произшествието - жалбоподателят и свидетелката Я., комуникация не е имало и не може да се приеме, че е налице липса на съгласие относно обстоятелствата свързани с произшествието. Установи, че е налице извършено от жалбоподателя нарушение на друга разпоредба от ЗДвП, а именно - Чл.123. (1) Водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен: т.1. без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието, а не на визираната в НП разпоредба на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ от ЗДвП. Ето защо, съдът приема, че жалбоподателят неправилно е наказан за извършено нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ от ЗДвП. Това налага отмяна на НП като незаконосъобразно, в обжалваната му част.

Съгласно чл.6 от ЗАНН административното нарушение е такова деяние, което е обявено за наказуемо с административно наказание. Предназначението на санкционната разпоредба е да посочи освен вида и размера на приложимото наказание, то също и субекта, спрямо когото може да бъде наложено това наказание, предпоставките за неговото налагане, както и наличието на законовото основание за санкциониране на конкретното нарушение. Административно наказателното производство е строго формално, но тази завишена формалност не е самоцел, а гаранция за законосъобразното развитие на процеса. Съблюдаването на установените гаранции е необходимо, тъй като при налагането на административно наказание държавата упражнява репресивната си функция, която дейност се осъществява при предварително определени правила. В тази връзка трайно утвърдено е в съдебната практика разбирането, че в рамките на въззивното производство съдът не разполага с правомощие за преквалифициране на деянието. АНО е следвало да положи необходимата грижа да установи и посочи релевантната разпоредба спрямо извършеното административно нарушение, съобразно което да прецизира наказателното постановление.

С оглед гореизложеното, атакуваното НП, в частта му на т.2, следва да бъде отменено, като безпредметно се явява обсъждането на въпроса за приложението на чл.28 от ЗАНН.

Съгласно чл.63 ал.3 от ЗАНН - В съдебните производства по ал.1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

В съдебно заседание е направено искане за присъждане на направени разноски за адвокат, възлизащи на 300 лева, заплатени в брой на 18.03.2021 година.

Съгласно чл.63 ал.4 от ЗАНН - Ако заплатеното от страната възнаграждение за адвокат е прекомерно съобразно действителната правна и фактическа сложност на делото, съдът може по искане на насрещната страна да присъди по-нисък размер на разноските в тази им част, но не по-малко от минимално определения размер съобразно чл.36 ал.1 и 2 от Закона за адвокатурата.

Предвид изхода на делото, участието на адвокат при изготвяне на жалбата и осъщественото процесуално  представителство в съдебно заседание, в тежест на въззиваемата страна следва да се възложи сума в размер на 300.00 лева, представляваща направени от жалбоподателя разноски за адвокат, като няма основания за присъждане на по - нисък размер.

Водим от горните мотиви и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                         Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № 20-1228-000854/01.04.2020 г. на началник група към ОДМВР Стара Загора, Сектор „Пътна полиция“ - Стара Загора, в частта му, посочена като точка 2, с която на Т.Д.С. ***, на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП се налага административно наказание глоба в размер на 100 /сто/ лева и един месец лишаване от право да управлява моторно превозно средство, за нарушение на чл.123 ал.1 т.3 б.“в“ от ЗДвП.

ОСЪЖДА ОД МВР - Стара Загора да заплати на Т.Д.С. направени по делото разноски в размер на 300.00 /триста/ лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване чрез Районен съд - Стара Загора пред Административен съд - Стара Загора в 14 - дневен срок от получаване на съобщението до страните, че същото е изготвено.

 

 

                                   СЪДИЯ: