Решение по дело №8657/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 262085
Дата: 23 юли 2021 г.
Съдия: Владимир Руменов Руменов
Дело: 20205330108657
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

23.07.2021 г., гр. Пловдив,

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД, XII-ти гр. състав, в открито съдебно заседание на двадесет и трети  юни две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:  ВЛАДИМИР РУМЕНОВ

 

при секретаря Катя Грудева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 8657/2020 г. по описа на същия съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

    Производството е по реда на чл. 235 от ГПК – решение по съществото на спора.

    В депозирана пред РС Пловдив искова молба, по която е образувано настоящото гражданско дело, ищецът „ Водоснабдяване и канализация” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, бул. Шести септември № 250, претендира да се установи против ответника А.Х.М., ЕГН **********, с адрес: ***, вземане на дружеството, за което то разполага със заповед за изпълнение по реда на чл. 410 от ГПК.

  Според фактите в исковата молба , ищецът е комунален оператор, водоснабдително дружество, което твърди, че е доставило на ответника до неин обект – къща в гр. **************** , питейна вода за периода 20.10.2017г. – 15.01.2020г. за сумата от 629.11 лв., която останала незаплатена въпреки издадените за целта фактури и изтекъл срок за плащане , предвиден в Общите условия по договор между страните.    Ищецът се снабдил със заповед за плащане по ч. гр. дело № 2121  по описа на Районен съд – Пловдив,  ХІХ  гр.състав , за 2020г,  в която,  освен главницата,  била заповядана за плащане  и лихва в размер на 50 лв. за период  от 31.12.2017г до 31.12.2019г.  и законна лихва от датата на подаването на заявлението до окончателното изплащане на вземането.  Заповедта се връчила на ответника по реда на чл. 47, ал. 5 от ГПК  и ищецът, на което дружество са дадени указания по реда на чл. 422 от ГПК,  иска установяване на вземането си. 

    Ответникът оспорва иска в своевременен отговор. Възразява , че за част от вземането  е изтекла погасителна давност. Отделно от това се оспорва съществуването на облигационно отношение между страните, с мотив, че водоснабдения имот е сънаследствен, но не било ясно защо само ответника била ангажирана със изплащане на  вземането , тъй като имало и други наследници. Моли се исковете да бъдат отхвърлени.

      Установителен иск по смисъла на чл. 422 от ГПК във връзка с чл. 79 ал. 1 от Закона за задълженията и договорите, субективно и акцесорно  съединен  между същите страни с искане за установяване на дължимо съгласно чл. 86 от ЗЗД обезщетение. Предвид издадената заповед за изпълнение на парично задължение в полза на ищеца, искът е имплицитно допустим като установителен, като са спазени сроковете по чл. 414 и 422 от ГПК  и има идентичност между заповяданото за плащане вземане и предмета на иска.

    След анализ на представените по делото доказателства поотделно и в съвкупност, съдът установи следното от фактическа и правна страна:

    Ищецът е В и К оператор по смисъла на чл. 2 ал. 1  от Закона за  регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги.  

   Съгласно чл. 198 от Закона за водите, предоставянето на ВиК услуги на потребителите се извършва от ВиК оператора срещу заплащане и по реда на Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги (ЗРВКУ), тоест, чрез договор при  публично известни общи условия.Страни по договор по силата на Общите условия за предоставяне на В и К услуги на потребителите от ВиК оператор за гр. П. са именно потребителите на тези комунални услуги – собственици на имота или ползватели на същия въз основа надлежно учредено или запазено вещно право на ползване, по отношение на които има разкрита партида в оператора на тяхно име. Не се спори в тази връзка, че партидата в имота е разкрита именно на името на ответника, както и че М. е един от наследниците на С. М., в чиято наследствена маса е бил водоснабдения имот.Последното личи и от удостоверението на л. 76 от делото. Предвид периода на иска, приложими са ОУ на оператора , одобрени от ДКЕВР  на осн. чл 6 ал. 1 т. 5 от ЗРВКУ с решение ОУ- 09 от 11.08.2014 г. За да има съобразно тези условия и Наредба 4 от 14.09.2004 г ответникът качеството на потребител на ВиК услуги трябва да се установи да е собственик или ползвател на имота на годно правно основание, с разкрита на негово име партида, съобразно изискванията на чл. 2 ал.1 от ОУ; по отношение на М. са налице и двете качества. Тоест, ответника има  качеството на потребител по договор при общи условия между страните и за нея е възникнало облигационно задължение да плати цената на доставената вода.

    Каза се обаче , водоснабдения  имот е бил собственост на наследодателя С. М., с открито на дата ************. наследство. Към тази дата са в сила други общи условия между страните , тези, одобрени с решение на ДКЕВР № ОУ-027 от дата 09.06.2006г, и в чл. 59 от същите е предвиден ред за разкриване на партида в хипотезата на смърт на потребител – физическо лице. При такъв случай , и ако между множеството наследници липсва писмено споразумение за  разпределение на плащанията , операторът е длъжен да разкрие партиди на всички съсобственици „отговарящи пропоционално на дела си, съобразно удостоверението за наследници „  (чл. 59 ал. 2 от ОУ )  Това не  е направено, партида на имота има само на името на ответника, като цялото начислено количество вода се записва на нейно име. Затова съдът дава вяра на възражението на ответната страна , което с оглед изложените факти касае не основанието на иска , а размера му – ответникът  като наследник на починал потребител може да отговаря само до размера на правата си в наследството, тоест , за 1/7 част от дълга, като се има предвид, че призованите към наследяване (или заместени по реда на чл. 10 от ЗН)  наследници от първи ред са общо седем – всичките деца на С. М. 

  Възражението за изтекла погасителна давност съдът не споделя :   

Задължението по договор при общи условия за заплащане на доставена/отведена питейна вода за битови нужди съставлява периодични плащания по смисъла на Тълкувателно решение №3/2011 г., ОСГКТК, и чл. 111 буква В, предл. Последно от Закона за задълженията и договорите. Вземанията за периодични плащания се погасяват с изтичането на кратката тригодишна давност, тоест, с изтичането на период на бездействие на кридитора от три години. Крайната дата на този срок е 09.02.2020 г., тъй като на следващия ден, 10.02.2020г., ищецът- кредитор е предприел първото действие за събирането на вземането си, като инициира процес за него- депозира заявление за издаване на заповед за плащане. Началната дата е датата на изискуемостта на всяка от месечните сметки, дължими в тридесетдневен срок от датата на фактурата, каквато ищецът следва да издава ежемесечно ( чл. 33, ал. 2 от Общите условия), тоест, биха били погасени с изтичането на давност всички вземания на ищеца с настъпил преди 10.01.2017г. падеж, каквито обаче няма – първата от процесните фактури е издадена на дата 20.10.2017г.

   Разноските се присъждат в тежест на ответника пропорционално на уважената част от исковете. Ответникът е бил представляван от особен представител, чието възнаграждение е било внесено от ищеца по реда на чл. 47 от ГПК, разноски не е направил и такива не могат да му бъдат присъдени.    

  Воден от изложеното и на основание чл. 235 от ГПК, съдът

                                              

                                                 Р Е Ш И: 

 

    Признава за установено спрямо  А.Х.М., ЕГН **********, с адрес: ***, че в отношенията между страните , дължи на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, бул. Шести септември № 250, следните суми по договор за доставка на питейна вода , за които е издадена заповед за плащане  по ч. гр. дело № 2121/2020г., ПРС: 89.87 лева- главница , стойност на доставена за периода 20.10.2017г. – 15.01.2020г. питейна вода , ведно със законната лихва върху тази сума от датата на подаванеот на заявлението в съда – 10.02.2020г до окончателното изплащане на вземането , и 7.14 лева – обезщетение за забава в плащането на главницата за  период  от 31.12.2017г до 31.12.2019г., като ОТХВЪРЛЯ ИСКОВЕТЕ  над този размер до пълните размери от съответно 629.11 лева и 50 лева , като неоснователни.

 

   Осъжда А.Х.М., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати  на „Водоснабдяване и канализация” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Пловдив, бул. Шести септември № 250, сумата от 85.71 лева разноски по двете дела.

  

     Решението подлежи на обжалван е пред ПОС с въззивна жалба в двуседмичен срок от връчването му.

                                                                                                                     

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

Вярно с оригинала!

КГ