Решение по дело №6429/2018 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 януари 2019 г. (в сила от 20 февруари 2019 г.)
Съдия: Ася Трифонова Ширкова
Дело: 20184430106429
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр.Плевен,23.01.2019г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

          

         Плевенският районен съд, ХІ гр.състав, в публичното заседание на  петнадесети януари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: АСЯ ШИРКОВА

при секретаря Галина Карталска като разгледа докладваното от съдията Ширкова гр.дело №6429 по описа за 2018г. и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Искове с правно основание чл.45 от ЗЗД с цена на иска 3000 лева за неимуществени вреди.

Делото е образувано по искова молба от Ч.С.Ч. с ЕГН ********** от *** против А.П.П. с ЕГН ********** ***. Ищецът твърди, че с присъда №***. по НОХД № ***., ПлРС осъдил ответника на наказание „лишаване от свобода“ за срок от три месеца, като на основание чл.66 ал.1 НК отложил изтърпяването на наказанието с три годишен изпитателен срок. Твърди, че присъдата е влязла в сила на 03.04.2018г. Ищецът твърди, че с присъдата ответникът бил признат за виновен в това, че на 19.03.2017г. в *** извършил непристойни действия – отправил обидни думи, реплики, ***към полицейски служители при РУ ***, като извършените действия грубо нарушават обществения ред и изразяват явно неуважение към обществото, а деянието се отличава с изключителна дързост и цинизъм. Ищецът твърди, че е един от пострадалите. Твърди, че не е бил конституиран като граждански ищец, а е разпитван в качеството на свидетел, поради което в настоящето производство предявява иск с правно основание чл.45 ЗЗД срещу ответника за присъждане на обезщетение. Ищецът твърди, че вината на ответника е доказана безспорно с влязлата в сила присъда. Твърди, че в резултат на противоправното си поведения, ответникът причинил на ищеца вреди, които са пряка и непосредствена последица от деянието, извършено от ответника. Твърди, че е претърпял неимуществени вреди, изразяващи се в уронване на престижа, на служебното му положение, засегнати са честта и достойнството му. Твърди, че обидните реплики и ***от ответника към ищеца са били отправени в присъствие на трима колеги на ищеца, а за случилото се разбрали както в полицейското управление в ***, така и в Дирекцията на МВР Плевен. Ищецът твърди, че е изпълнявал служебните си задължения и с нищо не е предизвикал отношението на ответника. Ищецът твърди, че при извършената проверка установил, автомобил, който се издирва и предприел действия по изземването. В този момент, ответникът започнал да го обижда, като го нарекъл „***“. Отправил ***. Всички тези действия били извършени в присъствието на други трима полицейски служители, в центъра на ***, пред заведение, откъдето излезли посетители и снимали с телефоните си. Ищецът твърди, че се почувствал ***, тъй като е бил в качеството си на полицейски служител.  Ищецът твърди, че заедно с колегата си задържал ответника, като при вкарването му в полицейския автомобил ответникът продължил да го ***. Ищецът твърди, че преживяното се отразило както в личния, така и в професионалния му живот. Твърди, че станал избухлив, в същото време търпял шеги от страна на колегите си. Твърди, че по случая била извършена полицейска проверка, както на местно ниво, от ОД на МВР, така и от Инспекторат към МВР, което допълнително му създало неудобства и го напрегнало. Претендира от ответника заплащане на обезщетение за неимуществени вреди в размер на 3000 лева, ведно с лихвата от деня на деянието. В съдебно заседание поддържа предявената искова молба. Представя писмени бележки в указания срок.

В едномесечния срок ответникът представя писмен отговор, в който оспорва предявения иск. Оспорва твърденията в исковата молба, че думите „***“ и ***са били отправени към ищеца. Твърди, че в началото на инцидента е отправил нецензурните думи, но не към ищеца, а към друг негов колега. Твърди, че именно поради това е сключил съдебно спогодба  по заведеното от него дело, като в хода на производството ответникът е признал вината си спрямо Ц. и го обезщетил за претърпените неимуществени вреди. В подкрепа на това твърдение е и обстоятелството, че заповедта за задържането на ответника е била издадена от Д.Ц.. Твърди, че дори да се установи, че насочените думи са били към ищеца, то няма настъпили вреди за ищеца, а още по- малко е налична причинна връзка между изказаните от ответника думи и евентуални проблеми на ищеца в работата му като полицейски служител. Ответникът оспорва твърденията на ищеца, че бил злепоставян. В съдебно заседание поддържа писмения отговор. Представя писмени бележки.

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства и с оглед наведените от страните доводи, намира за установено от фактическа страна следното:

Установява се от приложеното НОХД № ***, че с влязла в сила на 04.04.2018г. присъда по делото, ответникът А.П.П. бил признат за виновен и осъден за извършено престъпление по чл.325 ал.2 вр. ал.1 НК затова, че на 19.03.2017г. в ***, обл. Плевенска извършил непристойни действия - отправил е обидни думи, реплики и ***към полицейските служители при РУ гр. ***: Д.Ц., Е.И., Ч.Ч. и Ч.Ч., грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието по своето съдържание се отличава с изключителен цинизъм и дързост и му било наложено наказание.

По делото като свидетели са изслушани Д.И., Л.В., З.Б. и Д.Ц..

От кореспондиращите помежду си показания се установява, че на 19.03.2017г. на дежурство били два полицейски екипа – Д.Ц. и Е.И., както и Ч.Ч. и Ч.Ч..  На същата дата, около полунощ, ищецът Ч. се обадил на свидетеля Ц. за съдействие при задържане на неспрял водач на лек автомобил в ***. Водачът на автомобила и спътника му били влезли в заведението в центъра на ***. При пристигането на място, полицейските служители ги  поканили да излязат от заведението и уведомили водача, че автомобилът му е обявен за издирване и ще бъде иззет. В този момент ответникът А.П. започнал да ***Ч.Ч. и Е.И. като се обърнал към тях с думите „***“, „***“, „***“, „***“, „***“, „***“. От показанията на свидетеля Ц. се установява, че ищецът и колегата му И.са задържали ответника и отправените обиди били към тях двамата, а самият той през това време бил на около 10 – 15 метра. Когато ответникът седнал на задната седалка, започнал да рита вратата на полицейския автомобил и продължил да ***ищеца и колегата му.

В този смисъл са показанията на свидетелите Д.Ц. и отчасти на свидетелката Б.. В показанията си същата заяви, че употребените от ответника изрази „***“ били отправени към свидетеля Ц., а не към ищеца. Съдът не кредитира показанията в тази част, тъй като свидетелката, дори да няма пряка роднинска връзка с ответника, е живяла с неговия баща на съпружески начала. Поради това и съдът приема, че в тази част показанията и, представляват защитна по отношение на ответника версия. От фактическа страна се установява, че ответникът се е качил във втората патрулна кола, която била управлявана от свидетеля Ц., поради което е възможно и свидетелката да е възприела обидите и ***едва когато ответникът се е качил във втория автомобил и е започнал да обижда и ***свидетеля Д.Ц.. В същото време свидетелката заяви, че от разстоянието, на което са се намирали ищеца и ответника, ищецът е могъл да чуе и възприеме думите на ответника.

При така установеното от фактическа страна, от правна съдът намира следното: За да бъде основателен иск с правна квалификация по чл.45 от ЗЗД, трябва по несъмнен начин по делото да се установи кумулативното наличие на следните предпоставки- деяние, противоправност, вреда, причинна връзка и вина, като липсата на дори един елемент от фактическия състав на деликта води до отхвърляне на претенцията.

В конкретния случай е налице влязла в сила присъда по наказателно дело, по което ответникът е бил признат за виновен за извършено от него престъпление хулиганство, като на съответна дата той е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото. От обвинителния акт на прокуратурата, послужил за образуване на наказателното производство спрямо ответника, както и от присъдата, се установява, че тези му действията, за които е бил осъден, се изразяват в отправяне на обидни думи, реплики и ***към полицейските служители при РУ гр. ***: Д.Ц., Е.И., Ч.Ч. и Ч.Ч., грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието по своето съдържание се отличава с изключителен цинизъм и дързост и му било наложено наказание.

Съгласно разпоредбата на чл.300 от ГПК, постановената от наказателния съд присъда е задължителна за гражданския съд, който разглежда имуществените последици на деянието, относно това дали деянието е извършено, неговата противоправност и виновността на дееца.

В конкретния случай деянието, за което в осъден ответникът, е хулиганство и обект на посегателство са общественият ред и спокойствие на гражданите, без то да е насочено към отделна конкретна личност. Поради това, съдът приема, че в настоящия процес съдът не е обвързан да приеме по силата на постановената от наказателния съд присъда, че ответникът е извършил деликт спрямо ищеца, за който вече да е бил осъден. На самостоятелно доказване по делото, разглеждащо гражданските последици от едно престъпление, подлежат обстоятелствата, имащи отношение за изхода от настоящия спор, касаещи твърденията на ищеца за причинени му в следствие хулиганските действия на ответника неимуществени вреди. Твърденията, че с непристойните си действия, изразяващи се в обиди и псувни, ответникът му е причинил морални вреди, подлежат на общо и главно доказване по настоящото дело, без значение дали са били предмет на разглеждане в наказателното производство и до каква степен са били установени там.

С оглед събраните по делото доказателства, съдът счита, че предявеният иск е доказан по основание. Без да е предизвикан, без да е участник в проверката, ответникът е започнал да отправя ***и обидни реплики по отношение на ищеца и негов колега. Безспорно се установи, че ***и обидите са били отправени и към ищеца. Установи се, че впоследствие, ищецът е станал обект на подигравки сред колегите си, които под форма на шега му подмятали :“***“; „***“, „***“,“***“. В резултат на поведението на ответника, ищецът е чувствал ***. Обстоятелството, че обидите, отправени от ответника към ищеца са били по време, в което той е изпълнявал служебните си задължения и е бил с униформа, както и обидите и подмятанията от колегите му, са карали ищеца да се чувства безсилен и в невъзможност да се защити – това се установява от показанията на свидетеля Ц., който заяви, че ищецът споделял, че е уронен престижа му. От показанията на свидетеля Ц. се установи, че е приел „доста лошо“ отправените към него от страна на ответника реплики „***“, „***“, „***“, „***“. В същото време тези обиди са били и заснети с мобилни телефони, което само по себе си дава възможност да стане достояние на повече хора. В показанията си свидетелят Ц. заяви, че след този инцидент, ищецът станал по-резервиран към колегите си и раздразнителен, лесно избухвал. Във връзка с инцидента, били назначени вътрешни проверки, което допълнително налагало ищецът да дава обяснения да се връща отново към преживяното. В показанията си свидетелката В. заяви, че живее с ищеца на семейни начала през последните осем години, а след инцидента, ищецът и споделил, че се чувства обиден и възмутен, постоянно коментирал случая, който станал ежедневна тема на разговорите им в продължение на 5 – 6 месеца. В показанията си свидетелката Д.И. също заяви, че ищецът споделял, че е обиден от отправените реплики, а известен период след случая разговорите били в насока за негативните преживявания от случилото се. От показанията и се установява, че извършваните срещу полицейските служители проверки се възприемали като показател за некадърност, което допълнително е повлияло негативно върху ищеца. При така установеното, съдът прави извод, че ищецът е чувствал ***.

Предвид въведената от законодателя забрана да не се вреди другиму, негативните емоции от засегнатите чест и достойнство, преживяни от ищеца по време на инцидента, следва да бъдат овъзмездени. Право на пострадалия е да защити правата си, когато счита, че същите са нарушени. Съгласно разпоредбата на чл.52 ЗЗД, размерът на вредите следва да се определи съобразно принципите за справедливост, като се отчита и съдебната практика в подобни случаи. Претърпените вреди следва да се преценяват и конкретно, като се отчете настъпилия вредоносен резултат, интензитета и продължителността му, емоционалното състояние на пострадалия след инцидента. Преценявайки тези обстоятелства в тяхната съвкупност, съдът счита иска за частично основателен в размер от 1500 лева, като в този размер се явява напълно съобразен с фактическата обстановка и с реално причинените вреди от преживените обида, унижение, накърнено самочувствие. За разликата до пълния предявен такъв от 3000 лева, претенцията следва да бъде отхвърлена. Тъй като обезщетението е за деликт, началният момент на законната лихва следва да бъде от датата на причиненото увреждане- или от 19.03.2017г., до окончателното плащане на присъдената сума.

С оглед изхода на делото, а именно- частичното уважаване на исковата претенция, на всяка от страните на основание чл.78 ал.1 и ал.3 от ГПК  се дължат разноски по съразмерност, с оглед уважената и съответно отхвърлената част от иска. Съразмерно уважената и отхвърлената част на иска, разноските на ищеца са в размер на 250 лева, а на ответника в размер на 260 лева.

Поради изложеното, съдът

 

Р    Е    Ш    И :

 

ОСЪЖДА А.П.П. с ЕГН ********** *** да заплати на Ч.С.Ч. с ЕГН ********** от *** сумата в размер на 1500 (хиляда и петстотин) лева, представляваща обезщетение за причинени неимуществени вреди - ***, за което деяние ответникът е осъден с влязла в сила присъда ***., постановено по НОХД ***г. на РС Плевен, ведно със законната лихва върху сумата от датата на извършване на деликта- 19.03.2017г. до окончателното й плащане, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата до 3000 лева.

ОСЪЖДА А.П.П. с ЕГН ********** *** да заплати на Ч.С.Ч. с ЕГН ********** от *** разноски по делото в размер на 250 лева.

ОСЪЖДА Ч.С.Ч. с ЕГН ********** от *** да заплати на А.П.П. с ЕГН ********** *** разноски по делото в размер на 260 лева.

ОСЪЖДА А.П.П. с ЕГН ********** *** да заплати по сметка на ПлРС държавна такса в размер на 60 лева.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Плевен в двуседмичен срок от връчването му  на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ :