Решение по дело №133/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 6 октомври 2021 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20217160700133
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 юли 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 154

гр. Перник, 06.10.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                      МИХАИЛ МАЛЧЕВ

при секретаря А.М. и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Перник, прокурор Бисер Ковачки, като разгледа докладваното от съдия Малчев КАНД № 133 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 – чл.228 от Административно процесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба, подадена от С.Х.П. с ЕГН:********** против решение № 17/18.05.2021 г., постановено по АНД № 60/2020 г. по описа на Районен съд – Брезник, с което е потвърдено наказателно постановление № 23/27.02.2020г., издадено от Павел Йорданов Павлов - началник на РУ- Брезник, с което на жалбоподателя е наложено наказание глоба в размер на 50 лв. за това, че на 23.02.2020 г. около 21,50 ч. в с.***, общ. Брезник, при извършване на полицейска проверка лицето не представя български документ за самоличност - нарушение по чл.6 вр. с чл.80, т.5 от ЗБЛД.

Излагат се съображения за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт, поради неправилно приложение на закона – касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Искането към касационния състав е да отмени решението на Районен съд – Брезник и да постанови друго, с което да отмени наказателното постановление изцяло. Претендира се присъждане на сторените в производството разноски.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател, редовно призован, не се явява лично и не се представлява.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, РУ- Брезник, редовно призован, се представлява от юрисконсулт В., която изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

В съдебно заседание, представителят на Окръжна прокуратура – Перник дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага на съда да остави в сила решението на районния съд.

Касационната жалба е процесуално допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения 14-дневен срок от съобщаването на обжалваното съдебно решение.

Съдът, след като се запозна с обжалваното решение и събраните по делото доказателства, съобрази доводите и становищата на страните и обсъди както наведените касационни основания, така и тези по чл.218, ал.2 АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му. Решението е правилно.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК. В чл.348, ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От което по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

Настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд правилно е установил фактическата обстановка. Съдът е възприел фактическата обстановка и е изградил вътрешното си убеждение въз основа на всички събрани доказателства, ценейки ги в тяхната съвкупност. По отношение на правилно и законосъобразно установената фактическа обстановка касационният състав на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на районния съд.

Съобразявайки така описаната фактическа обстановка, РС - Брезник е постановил правилно решение, с което е потвърдено процесното наказателно постановление, с което за нарушение по чл.6 вр. с чл.80, т.5 от ЗБЛД на С.Х.П. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50 лева. Настоящият съдебен състав намира за обоснован извода на районния съд, че законосъобразно е ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя. Според настоящата инстанция материалният закон е приложен правилно от административно-наказващия орган и районния съд. Вмененото нарушение - както и въззивния, така и настоящия съдебен състав приема, че е обективно извършено, съставомерно и доказано по изискуемия несъмнен начин.

Районният съд правилно е приел, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на оспореното от санкционираното лице наказателно постановление, както и при съставянето на АУАН. От приобщените по делото доказателства става ясно, че отразената в АУАН фактическа обстановка се установява от събраните в хода на съдебното следствие доказателства. Правилен е изводът на районния съд, че тя субсимира състава на нарушението по чл.6 вр. с чл.80, т.5 от ЗБЛД. С оглед на доказаното нарушение законосъобразно на С.Х.П. е наложено административно наказание „глоба“ в минималния, предвиден в закона размер.

Неоснователни са възраженията на касационния жалбоподател, че процесното нарушение не е описано надлежно. В тази връзка липсва нарушение на процесуалните правила, въвеждащи изискването и актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление да съдържат описание на нарушението и на обстоятелствата, при които е извършено (чл.42, т.4, респективно чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН). За надлежното описание на нарушението по чл.6 вр. с чл.80, т.5 от ЗБЛД липсва необходимост да бъде изрично посочвано какъв точно документ за самоличност  е поискан, съответно не е представен при полицейската проверка. Релевантното обстоятелство в тази насока е единствено, че при проверката от С.Х.П. не е представен никакъв документ, удостоверяващ неговата самоличност. Това точно обстоятелство е безспорно установено в разглеждания случай.

Поради изложените съображения касационният състав намира, че обжалваното въззивно решение е правилно и не са налице наведените касационни основания за неговата отмяна. От всички приложени доказателства по делото по безспорен начин се установява извършването на вмененото нарушение. Предвид изложеното обжалваното решение, като валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, следва да бъде оставено в сила.

Разноски не се претендират от ответника по жалбата, поради което такива не следва да бъдат присъждани.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 17/18.05.2021 г., постановено по АНД № 60/2020 г. по описа на Районен съд – Брезник.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

  ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

                       /п/