Определение по дело №161/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 545
Дата: 22 февруари 2022 г.
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20227050700161
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 януари 2022 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л  Е Н И Е

 

 

 

                                            2022 година, гр.Варна

 

 

 

            ВАРНЕНСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, Двадесет и втори състав, в закрито заседание на 22 февруари две хиляди двадесет и втора година, в състав

 

 

                                                                                                СЪДИЯ: ЯНКА ГАНЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията адм.дело 161/2022г. по описа на Административен съд – Варна, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба на  И.Р.Р.,  К.Р.Г.,  Т.С.А.,  Р.И.А., М.С.Н., М.Д.Д., С.А.П., Д.И.П., В.Д.Т.,  Й.С.Й.,  Н.П.Б., Г.А.М., ЮЛНЦОПД Сдружение „Да спасим дом Младост“ против заповед № Г-227/7.09.2006   г. за одобряване на ПУП-ПРЗ.

На жалбоподателите са дадени указания с разпореждане № 1195/28.01.2022 г., което е връчено на адв. Д. по имейл, с потвърдено връчване на 31.01.2022 г.  С определение дадения срок за изпълнение на указанията е продължен до 15.02.2022 г. включително.

Към днешна дата 22.02.2022 г. дадените указания с разпореждане № 1195/28.01.2022 г. са изпълнени частично, като са внесени д.т. от името на А.Т.Т., А.Г.Г., Т.Д.Х., П.П.Ц. и В.Т.И., от същите лица са представени и  нотариални актове. Внесена е д.т. в размер на 10 лв. и от името на ЮЛНЦОПД Сдружение „Да спасим дом Младост“. 

От приложените по делото доказателства е видно, че са депозирани молби за А.Т.Т., А.Г.Г., П.П.Ц. и В.Т.И., Т.Д.Х. с които са оттеглили пълномощията си дадени на адв. Д. и са направили искане за прекратяване на делото.

С определение №542/22.02.2022 г.  производството по делото по жалба на тези лица е прекратено.

По отношение на останалите жалбоподатели съдът констатира, че не са изпълнени дадените указания с разпореждане № 1195/2022 г. не са представени  доказателства за внесена по сметка на Административен съд – Варна държавна такса в размер на 10 лв. всеки един от тях; не са представени доказателства за наличие на правен интерес от оспорването.

По делото е внесена д.т. в размер на 10 лв. само от ЮЛНЦОПД Сдружение „Да спасим дом Младост“, но въпреки дадените указания сдружението не е ангажирало доказателства за наличие на правен интерес от оспорването, а именно, че е сред лицата посочени в чл. 131 от ЗУТ. В жалбите и уточняващите молби се поддържа, че сдружението има правен интерес, тъй като то е учредено с обществено полезна дейност – запазването на Дом Младост и общественото му предназначение.

За да е допустима жалбата пред съда е необходимо наличие на правен интерес у подателя й.  Подателят има такъв правен интерес тогава, когато оспорения акт засяга негови субективни права или законни интереси, или му създава задължения - чл. 147 АПК. В случая оспорената заповед не засяга правната сфера на Сдружението,  тъй като той не е негов адресат,  акта не засяга съществуващи  права на сдружението, нито му създава задължения. Само когато за съответния субект е налице правопораждащ, правопроменящ и правопогасяващ правото му юридически факт, за него ще е налице правен интерес от оспорване на акта. Интересът следва да е правен, пряк и личен. Правен - когато се цели премахване на неблагоприятни правни последици или постигане на благоприятни правни последици за жалбоподателя. Личен - административният акт следва да засяга правната сфера на жалбоподателя, а не други чужди права. Пряк - когато с административния акт се отнемат права или се създават задължения, без за това да е необходимо да се издава някакъв последващ административен акт. В конкретния случай тези предпоставки не са налице за сдружението. Правният интерес  пряк и непосредствен на ЮЛНЦОПД Сдружение „Да спасим дом Младост“ не може да се обоснове и с предмета и целите на сдружението, оспорващия по никакъв друг начин не е обосновал правния си интерес по смисъла на Тълкувателно решение № 2 от 12.02.2010 г. на ВАС по т. д. № 4/2009 г., което потвърждава изискването оспорваният акт "непосредствено" да нарушава правната сфера на оспорващия, което в случая не е налице. Нормата на чл. 131 от ЗУТ изрично определя кръга на заинтересовани лица, които могат да оспорят ПУП, сдружението не попада в кръга на лицата, на които законодателят предоставя право на обжалване на ПУП, по изложените доводи  жалбата му е недопустима и следва да се остави без разглеждане.

С оглед гореизложеното съдът намира, че жалбоподателите не е отстранили в срок нередовностите по жалбата, поради което същата следва да се остави без разглеждане, а производството по делото да се прекрати.

 

Водим от горното и на осн. чл. 158, ал. 3 от АПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалби и уточняващи молби депозирани от на И.Р.Р.,  К.Р.Г.,  Т.С.А.,  Р.И.А., М.С.Н., М.Д.Д., С.А.П., Д.И.П., В.Д.Т.,  Й.С.Й.,  Н.П.Б., Г.А.М., ЮЛНЦОПД Сдружение „Да спасим дом Младост“ против заповед № Г-227/7.09.2006   г. за одобряване на ПУП-ПРЗ.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 161 по описа за 2022 г. на Варненски административен съд, само в частта образувано по жалби на И.Р., Р., К.Р.Г.,  Т.С.А.,  Р.И.А., М.С.Н., М.Д.Д., С.А.П., Д.И.П., В.Д.Т.,  Й.С.Й.,  Н.П.Б., Г.А.М., ЮЛНЦОПД Сдружение „Да спасим дом Младост“ против заповед № Г-227/7.09.2006   г. за одобряване на ПУП-ПРЗ.

Определението на съда подлежи на обжалване, с частна жалба, в седмодневен срок от получаване на съобщението  пред Върховен административен съд.

Да се уведомят жалбоподателите чрез адв. Д.

 

                                                            СЪДИЯ: