Решение по дело №88/2019 на Районен съд - Своге

Номер на акта: 41
Дата: 19 август 2019 г. (в сила от 11 септември 2019 г.)
Съдия: Румен Атанасов Стойнов
Дело: 20191880200088
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Своге, 19.08.2019 г.

 

В    И  М  Е  Т  О   Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

         

Свогенският районен съд, първи състав, в публичното съдебно заседание на седемнадесети юли две хиляди и деветнадесета година, в състав :

 

          Председател : Румен Стойнов

 

при секретаря Мария Тодорова, като разгледа докладваното от съдия Стойнов нак.адм.хар.дело № 88/2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Производството е по реда на чл. 59 – чл. 63 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) във вр. с чл. 277 от Закона за горите (ЗГ). Образувано е по жалба подадена от Ц.К.Б. ***, ЕГН **********, срещу Наказателно постановление № 845/26.03.2019г. - издадено от зам.-директора на Регионална дирекция по горите София (РДГ), с което на жалбоподателя са наложени четири административни наказания глоба”, всяка от тях в размер на 300 лева.

В жалбата, както и в открито съдебно заседание и в писмена защита – чрез пълномощник, се излага, че обжалваното наказателно постановление (НП) е незаконосъобразно и необосновано, издадено при съществени нарушения на процесуалните правила и материално-правните норми. Иска се от съда да го отмени изцяло.

          Административнонаказващият орган, в съпроводителното писмо, както и в открито съдебно заседание, чрез пълномощник, включително в писмена защита, дава становище за неоснователност на жабата. Твърди се, че издаденото наказателно постановление е правилно и законосъобразно.

Към делото е приета административната преписка по обжалваното наказателно постановление, приети са писмени доказателства и са разпитани свидетели.

От събраните по делото писмени доказателства, както и гласни доказателствени средства, преценени поотделно и взети в тяхната съвкупност, съдът приема следното от фактическа страна :

Жалбоподателят е лице, вписано в публичния регистър за упражняване на лесовъдска практика. В това му качество и като представител на „…..” ЕООД на 09.05.2018г. са му издадени две позволителни за сеч : 1) № 0431558 за отдел № 791, подотдел „м”, в землището на с. Буковец, общ. Своге ; и 2) № 0431551 за отдел № 791, подотдел „к”, в землището на с. Буковец, общ. Своге. На 27.09.2018г. е удължен срока за сеч и извоз, съответно до 19.12.2018г. и 20.12.2018г. В двете позволителни изрично е посочено, че дърветата са маркирани от П. П. служител на ТП „….” – с ел. оранжев боя, дата на карнет – опис : 04.10.2017г. Разпитан по делото като свидетел П. изрично заявява : „През 2017г. сме маркирали отделите 791 „м” и „к”, които са предвидени за „Лесфонд 2018”. През 2018г. е започната сечта. При проверка, не знам датата на проверката, не съм бил на работа, е установено, че има немаркирани дървета. Гората си е маркирана. На цялата площ. Сечта е спряна и назначена нова премаркирация, за пускане на обекта за през 2019г. Като отидохме през 2019г. всичките колеги в охранителния участък и започнахме нова маркирация. В момента дърветата са с по две марки – една от 2017г. и една от 2019г. Аз отговарям за този участък”. В този смисъл са и показанията на свидетеля  Д. Д. : „Познавам обект 791. Аз работя като …... Познавам обекта, всеки ден съм там. Мога да кажа, дали обектът е бил маркиран, защото аз съм бил там и сека маркирана дървесина. През есента на миналата година аз пак там сечах. Насаждението е маркирано изцяло. И в момента работя там. Делото е за с. Буковец”. Тъй като написаното в двете позволителни за сеч, издадени от директора на ТП „ДГС С.”, както и посоченото в карнет-описа и технологичния план, изцяло кореспондира с показанията на двамата свидетели, съдът приема за установено по делото, че през 2017г. всички подлежащи на сеч дърветата в двата подотдела са били маркирани от свидетеля П.

На 06.11.2018г. е извършена проверка на място от свидетелите Д.В. и П.Д., в отсъствие на свидетеля П. З. П. и на жалбоподателя Б.. Според написаното в констативен протокол (КП) № 003311 проверяващите са установили, че в частта от подотделите където е изведена сечта има разпръснати отсечени и разкроени дървета ; няма отсечени немаркирани дървета ; в останалата част от подотделите не са открити маркирани дървета. Приложеният към делото КП № 003312 касае друго позволително за сеч и друг подотдел и не е относим към обжалваното НП. С КП е дадено предписание да бъде извършено премаркиране в двата подотдела, тъй като маркирането е извършено в нарушение на правилата за съответната сеч, вследствие на което се налага ново маркиране – чл. 57, т. 7 от Наредба № 8 от 05.08.2011г. за сечите в горите, както и да се потърси отговорност от …. – свидетелят П. Не е посочено кое точно от маркирането е извършено в нарушение на правилата за съответната сеч и кои точно правила са нарушени.

От друга страна в приложената към делото Заповед № РД 05-426 (другата представена Заповед № РД 05-420 не касае настоящото дело), с която е обезсилено позволително за сеч № 0431551, е написано, че не са отбелязани определените за сеч дървета. Това е в противоречие с написаното в констативния протокол, според който всички отсечени дървета са маркирани. Свидетелите също потвърждават, че всички отрязани дървета са били маркирани :

         „Разпит на свидетеля Д. Ц. В. - В останалата част имаше маркирано, имаше и отрязано.

          Разпит на свидетеля П.Н.Д. – В частта от подотдела, където е изведена сеч, не сме открили немаркирани дървета или друго нарушение ....”.

На 19.12.2018г. е съставен АУАН срещу Ц.К.Б. за това, че е допуснал започване на сеч в случай, че не са спазени изискванията за отбелязване на дърветата за сеч и не е уведомил РДГ София преди започване на сечта, че извършеното маркиране не съответства на посочения в позволителните вид сеч. Дори да се приеме за вярно посоченото в КП, а именно че в останалата част от подотделите не са открити маркирани дървета, не става ясно защо е прието, че не са спазени изискванията за отбелязване на дърветата за сеч и извършеното маркиране не съответства на посочения в позволителните вид сеч. Липсва всякаква конкретика и каквито и да е количествени/качествени характеристики и параметри, от които да може да се заключи кое точно от изискванията за отбелязване на дърветата за сеч не е спазено и как е установено, че извършеното маркиране не съответства на посочения в позволителните вид сеч. Единият подотдел е с площ от 9300 хектара, а другият с площ от 5400 хектара. Не е посочено на каква част от тях е извършена сеч, за която не са открити никакви нарушения, къде се намира тази част, и съответно каква е останалата част, в която не е извършено маркиране, къде се намира, за да може да се направи и съпоставка с технологичния план и да се провери дали точно в тази част е следвало да се извърши маркировка, какво точно от изискванията за отбелязване на дърветата за сеч не е спазено, съответно в какво се изразява несъответствието на извършеното маркиране с посоченото в позволителните за сеч. Налице е и противоречие, тъй като от констатираното, че в останалата част от подотделите не са открити маркирани дървета се извеждат две нарушения, едното за неспазване на изискванията за отбелязване на дърветата за сеч, т.е. за липса на отбелязване/или за частична липса на отбелязване, и от друга страна за наличие на отбелязване – за извършено маркиране, което не съответства на посочения в позволителните вид сеч, като обаче това несъответствие не е конкретизирано по никакъв начин.

На 26.03.2019г. е издадено обжалваното НП, което е редовно връчено на 01.04.2019г., а жалбата е подадена на 05.04.2019г.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема подадената жалба за редовна и допустима, а разгледана по същество за основателна. Съображенията са следните :

На първо място по делото не се доказа с нужната категоричност, че не са спазени изискванията за отбелязване на дърветата за сеч и извършеното маркиране не съответства на посочения в позволителните вид сеч. Поради това не може да се приеме, че за жалбоподателят са възникнали задълженията по чл. 12б, ал. 1, т. 2 и ал. 2 от Наредба № 1 от 30.01.2012г. за контрола и опазването на горските територии - да не допуска започване на сеч и да уведомява РДГ, съответно не следва са се ангажира отговорността му по чл. 257, ал. 1, т. 1 от ЗГ.

На второ място според съда е налице и процесуално нарушение, тъй като от НП изобщо не става ясно защо се приема, че не са спазени изискванията за отбелязване на дърветата за сеч и извършеното маркиране не съответства на посочения в позволителните вид сеч. При такава пълна липса на конкретика жалбоподателят е в невъзможност да се защити, защото не става ясно по какви причини е следвало да не допуска започване на сеч и да уведомява РДГ.

В заключение съдът счита за необходимо да посочи, че на 27.09.2018г., т.е. месец и половина преди проверката, две позволителни за сеч са продължени, което означава, че не са били констатирани никакви проблеми около тях.

 Воден от горните съображения и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

                   

Р   Е   Ш   И :

 

Отменя изцяло Наказателно постановление № 845 от 26.03.2019г.,  издадено от зам.-директора на Регионална дирекция по горите София, по жалба подадена от Ц.К.Б. ***, ЕГН **********.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд – София област в 14-дневен срок от съобщаването му на страните. Жалбата се подава чрез РС Своге.

 

 

  

  РАЙОНЕН СЪДИЯ :