Решение по дело №633/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 1117
Дата: 7 октомври 2019 г. (в сила от 21 декември 2020 г.)
Съдия: Кръстина Любенова Димитрова
Дело: 20195300100633
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 20 март 2019 г.

Съдържание на акта

                                    Р Е Ш Е Н И Е   №1117

 

 гр. Пловдив,  07.10.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

          ПЛОВДИВСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ХV гр. състав, в публично заседание на двадесет и шести септември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                         ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: КРЪСТИНА ДИМИТРОВА

 

СЕКРЕТАР: ДИАНА ПЛАЧКОВА, при участието на прокурора ИЛЯНА ДЖУБЕЛИЕВА, като разгледа докладваното от съдията гр. д. №633  по описа на съда за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са искове с правна квалификация чл.2, ал.1, т.3 ЗОДОВ.

Производството е образувано по искова молба на Д.К.С., ЕГН ********** *** против Прокуратурата на Република България.

Ищецът твърди, че на **. е бил привлечен като обвиняем по следствено дело №258/2013г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура – **, затова, че през м.декември 2008г. в качеството му на длъжностно лице – **на **, съзнателно е сключил неизгодна сделка, от което е произлязла вреда за общината в размер на 36 000,00 лева. Била му взета мярка за неотклонение „подписка“. По внесения в съда обвинителен акт било образувано НОХД №1910/2016г. по описа на Окръжен съд – **, по което била произнесена осъдителна присъда. С. бил признат за виновен за престъпление по чл.220, ал.1, вр. с чл.2, ал.2, вр. с чл.55, ал.1, т.2, б.“б“ от НК с наложено наказание „пробация“ за срок от шест месеца. Съдебната фаза на наказателния процес продължила до **., на която дата с решение на ВКС по КНД №617/2018г. Д.К.С. бил оправдан по повдигнатото му обвинение за извършено престъпление.

Ищецът твърди, че повдигането и поддъжането на обвинение от Прокуратурата срещу него за извършено престъпление му е причинило неимуществени вреди – чувствал се репресиран, емоционално изхабен, отчаян, притеснен от предвидените наказания, включително от лишаване от правото да заема ** длъжност за срок от две години, притеснявал се за двете си дъщери, които се нуждаели от материална подкрепа. Твърди още, че воденото срещу него наказателно производство му е причинило и имуществени вреди в размер на 1300,00 лева, от които 500,00 лева – платен адв.ски хонорар на адв.**при повдигане на обвинението и 800,00 лева – платен адв.ски хонорар на адв.С. за изготвяне на касационна жалба и явяване пред ВКС.  

От съда се иска да осъди ответника да заплати на ищеца сумата 50 000,00 лева – обезщетение за причинените му неимуществени вреди, ведно със законна лихва върху главницата, считано от датата на влизане на оправдателната присъда в сила **. до окончателното изплащане, както и сумата 1300,00 лева – обезщетение за имуществени вреди. Претендират се и направените по делото разноски. 

        Ответникът Прокуратурата на Република България в срока по чл.131, ГПК е депозирал писмен отговор, с който предявените искове се оспорват по основание и размер. Застъпва се становище, че не са налице доказателства, които да установяват действително претърпени неимуществени и имуществени вреди в заявения обем като пряк резултат от повдигнатото обвинение. Според ответника претендираното обезщетение за неимуществени вреди е прекомерно завишено и като размер не съответства на критерия за справедливост по чл.52 от ЗЗД. За прекомерно се счита и платеното от ищеца в наказателното производство адв.ско възнаграждение.

Съдът, като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, намира за установено следното:

Не се спори, а това е видно и от приложеното наказателно дело, че наказателното производство се е развило така, както се съобщава в исковата молба. На 09.01.2015г. Д.С. е бил привлечен като обвиняем по досъдебно производство №258/2013г. по описа на ОСО при Окръжна прокуратура – **, за престъпление по чл.220, ал.1 от НК, като му е наложена мярка за неотклонение „подписка“. С присъда от **., постановена по НОХД №1910/2016г. на Окръжен съд – ** С. е бил признат за виновен в това, че на **. в качеството си на длъжностно лице – **на ** съзнателно е сключил неизгодна сделка, от което е произлязла вреда за общината в размер на 36 000,00 лева, поради което му е наложено наказание „пробация“ за срок от шест месеца. Осъден е също така на основание чл.45 от ЗЗД да заплати на граждански ищец ** обезщетение за вреди в размер на 36 000,00 лева. С решение от **., постановено по НОХД №617/2018г., ВКС е оправдал Д.С. по повдигнатото му обвинение.

За установяване на твърдените от ищеца неимуществени вреди по делото са разпитани свидетелите A.М., Е.С.и А.К.. От показанията им се установява, че С. е уважаван и обичан от своите съграждани, които оценяват заслугите му за ** и **. Отдръпнали се от него обаче, когато се заговорило, че го разследват за злоупотреби. По време на наказателното производство той бил много „изтормозен“, останал без работа; всички се чудели как издържа психически, още повече, че има три деца, които учат. Хората, които се повлияли от отразеното в медиите, започнали да говорят, че той ги е предал.

При така събраните доказателства съдът приема за доказано твърдението, че повдигнатото и поддържано от прокуратурата обвинение срещу ищеца за извършено от него престъпление от общ характер се е отразило негативно на неговите субективни преживявания – преживял е стрес и притеснения; като ** е бил обсъждан от съгражданите си и понесъл негативи от личен и служебен характер. Тези негативни преживявания представляват комплекс от неимуществени вреди, които несъмнено са пряка и непосредствена последица от повдигнатото обвинение в наказателното производство.

Според чл. 2, ал.1, т. 3 ЗОДОВ държавата отговаря за вредите, причинени на граждани, от обвинение в извършване на престъпление, ако лицето бъде оправдано или ако образуваното наказателно производство бъде прекратено поради това, че деянието не е извършено от лицето или че извършеното деяние не е престъпление, или поради това, че наказателното производство е образувано, след като наказателното преследване е погасено по давност или деянието е амнистирано. Отговорността на държавата е обективна. Тя може да бъде ангажирана независимо от това дали вредите са причинени виновно от съответното длъжностно лице, действало от името на съответния държавен орган. Тя следва да бъде ангажирана и в случаите, когато формално са били налице предпоставки за образуване на наказателно производство – законен повод и достатъчно данни за престъпление.

В настоящия случай са налице всички елементи от фактическия състав на чл. 2, ал.1, т. 3 ЗОДОВ, обосноваващи незаконност на действията на прокуратурата: повдигане и поддържане на незаконно обвинение в извършване на престъпление, по което обвинение ищецът е бил оправдан.

Отговорността следва да се ангажира в лицето на ответника, доколкото съгласно вменените му с НПК правомощия прокурорът повдига и поддържа обвинението за престъпления от общ характер и ръководи досъдебното производство. Не се установи ищецът с поведението си да е допринесъл за настъпване на вредоносния резултат, поради което не може да се приеме, че изцяло или в някаква степен е налице съпричиняване.

Дължимото обезщетение за причинените на ищеца неимуществени вреди следва да се определи по справедливост /чл. 52 ЗЗД/. При определяне размера на обезщетението съдът отчита обстоятелството, че наказателното производство е приключило в един сравнително разумен срок от около четири години - от привличането на ищеца в качеството му на обвиняем до влизане в сила на оправдателната присъда, както и че по отношение на него е била взета най-леката мярка за неотклонение “подписка”.

При съобразяване с горните обстоятелства съдът счита, че необходима и достатъчна за възмездяване на причинените на ищеца неимуществени вреди е сума в размер на 5000,00 лева, като за разликата до пълния претендиран размер от 50000,00 лева искът за обезщетение за неимуществени вреди ще се отхвърли като неоснователен.

Искът за имуществени вреди е основателен и доказан. Съгласно договор за правна защита и съдействие от 07.01.2015г. Д.С. е заплатил на адв. К. **възнаграждение в размер на 500,00 лева за защита в досъдебното производство. Съгласно договор за правна защита и съдействие от 10.04.2018г. ищецът е заплати на адв.Д.С. възнаграждение в размер на 800,00 лева за изготвяне на касационна жалба и защита по делото пред ВКС. Така платените възнаграждения не са прекомерни по размер. Възнаграждението за защита в досъдебното производство е под предвидения минимален размер съгласно Наредба №1/09.07.2004г. за минималните размери на адв.ските възнаграждения, като се има предвид, че защитата е осъществена по дело, при което за престъплението се предвижда наказание до шест години лишаване от свобода, а съгласно чл.13, ал.1, т.3 от Наредбата минималното възнаграждение в тези случаи е в размер на 800,00 лева.

За изготвяне на касационна жалба без процесуално представителство чл.15 от Наредбата предвижда възнаграждение в размер на 3 / 4 от възнаграждението по чл.13. В случая платеното от ищеца на адв.С. възнаграждение от 800,00 лева е не само за изготвяне на касационна жалба, но и за процесуално представителство пред ВКС. Предвид заложените в Наредбата минимални размери в цитираните текстове, общото платено възнаграждение от ищеца за защита в наказателното производство от 1300,00 лева е по-малко от предвиденото за съответния вид защита. Ето защо възражението на ответника за прекомерност е неоснователно. Платеното от ищеца за защита в наказателното производство представлява пасив в неговото имущество, настъпил в причинно-следствена връзка с действията на прокуратурата по повдигане и поддържане на обвинение в извършване на престъпление.  Ето защо искът за имуществени вреди е основателен и ще се уважи в пълен размер.

На основание чл.86 ЗЗД във вр. с чл.84, ал.3 от ЗЗД обезщетението за неимуществени вреди ще се присъди ведно със законна лихва, считано от влизане в сила на оправдателната присъда - **. до окончателното изплащане. Обезщетението за имуществени вреди не се претендира със законна лихва, поради което такава не следва да се присъжда.

На основание чл. 10, ал. 3 ЗОДОВ ответникът следва да заплати на ищеца внесената държавна такса от 10,00 лева.

За процесуално представителство и защита по настоящото дело ищецът е заплатил на адв.С. сумата 2210,00 лева, видно от договор за правна защита и съдействие от 27.03.2019г. На основание чл.10, ал.3 ЗОДОВ на ищеца ще се присъди възнаграждение за адв. съразмерно с уважената част от исковете, а именно сума в размер на 272,00 лева.  

По изложените съображения съдът

 

                                                    Р     Е     Ш     И :

 

ОСЪЖДА ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, с адрес ***, да заплати на  Д.К.С., ЕГН ********** *** сумата 5000,00 /пет хиляди/ лева, представляваща обезщетение за неимуществени вреди /стрес и притеснения/, претърпени в резултат на воденото срещу него НОХД №1910/2016г. по описа на Окръжен съд - **, по което е бил оправдан с влязла в сила присъда, ВЕДНО със законна лихва върху сумата, считано от **. до окончателното изплащане.

ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 5000,00 лева до пълния предявен размер от 50000,00 лева.

 ОСЪЖДА ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, с адрес ***, да заплати на Д.К.С., ЕГН ********** *** сумата 1300,00 /хиляда и триста/ лева, представляваща обезщетение за имуществени вреди - платени адв.ски възнаграждения в наказателното производство, приключило с оправдателна присъда по НОХД №1910/2016г. по описа на Окръжен съд - **.

 ОСЪЖДА ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, с адрес ***, да заплати на Д.К.С., ЕГН ********** 10,00 лева – разноски по делото за държавна такса, както и сумата 272,00 лева – разноски за адв. съразмерно с уважената част от иска.  

Решението подлежи на обжалване пред Пловдивски апелативен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

 

      ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: