Решение по дело №1295/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 302
Дата: 10 декември 2019 г. (в сила от 28 декември 2019 г.)
Съдия: Николай Иванов Кирков
Дело: 20192330201295
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  302/10.12.2019 г.                             10.12.2019 г.                                        гр. Ямбол

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД – наказателно отделение,ІХ наказателен състав, в публично заседание на девети декември две хиляди и деветнадесета година:                                     

    ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ КИРКОВ

 

Секретар В.Г.

като разгледа докладваното от съдия Кирков

АНД №1125/2019г. по описа на ЯРС,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Съдебното производство е образувано по въззивна жалба на Д.  Д.Д. ***, ЕГН:**********, против наказателно постановление №467443- F 487677/07.10.2019г.издадено от Началник на отдел „ОД“-Бургас в ЦУ на НАП, с което на основание чл.80б,ал.1 от ЗДДФЛ ,за нарушение на  чл.9,ал.2 от ЗДДФЛ му е  наложена глоба в размер на 500 лв.

С жалбата се иска от съда да отмени наказателното постановление  като незаконосъобразно.Твърди се  ,че констатациите в съставения АУАНН и издаденото НП не отговорят на действителното положение.Сочат се и допуснати  съществени нарушения на процесуалните правило довели до ограничаване правота на защита на жалбоподателя.Излагат се и доводи  за приложение на чл.28 от ЗАНН.

В съдебно заседание жалбата се подържа от  упълномощен защитник, който пледира за отмяна на наказателното постановление.

        

 След цялостна преценка на представените по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

 

 

На 05.05.2019г.. служители на ЦУ на  НАП извършили проверка  на търговски обект- сергия за  плодове и зеленчуци, находяща се  *** на територията на Общински пазар, стопанисван от  жалбоподателя Д..В хода на същата се извършила контролна  покупка на 2 бр. салати  на стойност 1,60 лв. заплатени в брой от контролния орган на жалбоподателя. След получаването на паричните средства  същият  не издал счетоводен документ за придобит приход , съдържащ реквизитите по чл.6,ал.1 от ЗСч.

За констатираното нарушение на жалбоподателя бил съставен АУАН  в който актосъставителят квалифицирал нарушението  по чл.9,ал.2 от ЗДДФЛ.Акта бил съставен в присъствието на жалбоподателя и подписан от него без възражения.

В последствие на 07.10.2019г. при идентично фактическо и  юридическо  описание на нарушението е издадено и обжалваното  наказателно постановление.

 

Горната фактическа обстановка, съдът прие за установена от приложените и  приобщени писмени доказателства.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 

Жалбата е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, от легитимиран субект и при наличие на правен интерес от обжалване, поради което е процесуално допустима, а по същество – частично основателна, поради следните съображения: 

Настоящия съдебен състав счита, че не са налице нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административно- наказателното производство по налагане на санкцията на жалбоподателя. АУАН е издаден при спазване на императивните изисквания на чл.42 и 43 от ЗАНН и не създава неяснота относно нарушението, която да ограничава право на защита на жалбоподателя и да ограничава правото му по чл.44 от ЗАНН в три дневен срок от съставяне на акта да направи и писмени възражения по него.  НП  съдържа реквизитите по чл.57 от ЗАНН и в него не съществуват пороци, водещи до накърняване правото на защита на жалбоподателя. Спазени са и сроковете по чл. 34 от ЗАНН.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

            От  събраните по делото доказателства по безспорен начин се установява, че жалбоподателят е нарушил чл.9, ал.2 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, който гласи, че ДЗЛ, които не са длъжни да издават касова бележка от фискално устройство или от интегрирана автоматична система за управление на търговската дейност, следва да издават документ за придобитите от тях доходи от източници по чл.10, ал.1, т.3, т.е., от друга стопанска дейност, съдържащ реквизитите по чл.6, ал.1 от Закона за счетоводството.Безспорно от доказателствения материал се установява ,че  като земеделски производител жалбоподателят  не е изпълнил това си задължение , тъй като на посочените дата и място  в НП при извършена продажба на 2бр. салати , не издал документ за придобития от продажбата доход. Затова и правилно е бил подведен под отговорност за извършено нарушение на чл.80б,ал.1 от ЗДДФЛ.

Относно размера на наказанието  глоба,трябва да се съобрази, че жалбоподателя е наказан за първо нарушение от този вид, същото касае неотчетена  покупка на услуга на стойност 1,60лвв., поради което за съда е неоправдано да се налага наказание в максимално предвидения от закона размер, още повече, че липсват конкретни мотиви от АНО в тази насока, не са посочени и никакви отегчаващи отговорността обстоятелства.

Съдът намира, че в случая се касае за инцидентна проява на противоправно поведение  и счита, че следва да се ревизира наложената глоба в размер на 500 лева, доколкото същата е несъразмерно тежка, в сравнение с укоримостта на извършеното нарушение и доколкото чл. 80б,ал.1 от ЗДДФЛ предвижда минимална глоба от 100 лева, в конкретния случай, за конкретното нарушение.Поради това  и глобата следва да се определи в  минимален размер.

     Съдът не намери основание за прилагане разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, тъй като  липсват обстоятелства, които да разкриват по-ниска степен на обществена опасност на конкретното нарушение в сравнение с обикновените случаи на нарушения от този вид, а и жалбоподателят не изтъква такива.

  Водим от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р   Е   Ш   И :

 

  ИЗМЕНЯ наказателно постановление №467443- F 487677/07.10.2019г.издадено от Началник на отдел „ОД“-Бургас в ЦУ на НАП, с което на  Д.  Д.Д. ***, ЕГН:**********, на  основание чл.80б,ал.1 от ЗДДФЛ ,за нарушение на  чл.9,ал.2 от ЗДДФЛ му е  наложена глоба в размер на 500 лв., като НАМАЛЯВА размера на глобата на 100 лв.

           

 Решението може да се обжалва пред Административен съд – Ямбол, в 14 - дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

 

 

           РАЙОНЕН СЪДИЯ: