Решение по дело №374/2019 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 143
Дата: 11 ноември 2019 г. (в сила от 29 ноември 2019 г.)
Съдия: Минчо Танев Танев
Дело: 20192180200374
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№:                                   11.11.2019 год.                        Град Царево

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Царевският районен съд,                                     наказателен  състав

На пети ноември                          две хиляди и деветнадесета година

В публично заседание в следния състав:  Председател: Минчо Танев

Секретар: Нели Стоянова

 

като разгледа докладваното от съдия Минчо Танев

НАХД № 374 по описа на съда за 2019 год. за да се произнесе, взе пред вид следното:

 

Производството е от административно наказателен характер, с правно основание по чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на ЕТ „З.- Ал. К.“, ЕИК *********, срещу наказателно постановление № 11-0001205 от 16.08.2019 г. на Директор на дирекция „Инспекция по труда“.

В жалбата се сочи, че атакуваното наказателно постановление е  незаконосъобразно и се иска от съда да бъде отменено, алтернативно- размерът на наложената санкция да бъде намален в предвидени от закона минимум.

В съдебно заседание жалбоподателят се представлява от упълномощен представител- адвокат. Поддържа жалбата.

За ответника по жалбата се явява юрисконсулт, който поддържа наказателното постановление като правилно и законосъобразно и иска неговото потвърждаване.

По делото бяха събрани писмени доказателства. Разпитан беше актосъставителят.

Въз основа на събраните доказателства, съдът установи от фактическа страна следното:

На 23.07.2019 г. актосъставителят съвместно със свои колеги-служители на Инспекция по труда- посетили търговски обект, находящ се в гр. Царево и стопанисван от жалбоподателя. Служителите извършили проверка при която установили, че обектът се стопанисва от жалбоподателя. В хода на проверката били установени работещите на обекта лица. В хода на проверката контролните органи установили, че на обекта полага труд като **** непълнолетното лице В. Ч.. При последвалата проверка по документи било установено, че към датата на проверката за лицето В.Ч. няма издадено от Д “ИТ“- Бургас на дружеството- жалбоподател разрешение за приемане на работа на лице, ненавършили 18 години. Констатациите от проверката са обективирани в Протокол за извършена проверка, подписан от упълномощен представител на дружеството.

 Въз основа на така установеното, на 25.07.2019 г. актосъставителя съставил против дружеството АУАН с бланков № 11-0001205/ 25.07.2019 г. като приел, че работодателят е нарушил разпоредбата на чл. 303, ал. 3 от КТ. Актът е съставен в присъствието на упълномощен представител на дружеството  и подписан от него без възражение. В законоустановения срок дружеството не е депозирало писмени възражения срещу съставения му АУАН.

Въз основа на така съставения АУАН и след преценка на събраните доказателства, Директорът на Дирекция „Инспекция по труда” издал атакуваното Наказателно постановление, с което  за нарушение на чл. 303, ал. 3 от КТ, наложил на дружеството-жалбоподател в качеството му на работодател наказание „имуществена санкция“ в размер на 300.00 лева на основание чл. 414 ал. 1 от КТ.

Съдът установи изложената фактическа обстановка след обстоен анализ на събрания по делото доказателствен материал - писмените доказателства по АНП, приобщени към делото по реда на чл. 283 от НПК, и устните доказателства -  показанията на актосъставителя. Съдът кредитира изцяло показанията на актосъставителя като логични, последователни и напълно кореспондиращи на събраните по делото писмени доказателства. Съдът няма никакви основания да се съмнява както в показанията на свидетеля, така и в добросъвестността на същия при изпълнението на служебните му задължения. Свидетеля заедно с колегите си е възприел лично факта, че непълнолетното лице В. Ч. работи в проверявания обект. Контролните органи са разполагали с достатъчно време да се запознаят детайлно с обстановката на обекта, да възприемат присъстващите в търговската зала лица и въз основа на извършваните от тях действия да преценят дали лицата полагат труд на обекта или са клиенти

Показанията на актосъставителя, че лицето В. Ч.  е полагала труд на обекта като сервитьор, кореспондират напълно с вписаните обстоятелства в Списъка на работещите в обекта, а именно: че В.Ч.  полага труд на обекта като **** срещу определено работно време и възнаграждение, за което В. Ч. лично е положила подпис. Списъкът на работещите в обекта съдържа реквизитите на декларация по реда на чл. 402, ал. 1, т. 3 от КТ, изготвен е в хода на проверката и след като В. Ч. надлежно е положила подписа си срещу вписаните обстоятелства, с което е удостоверила верността на вписаните обстоятелства,

Въз основа на така установената фактическа обстановка, съдът прави следните правни изводи:

 Настоящата инстанция намира, че при съставянето на АУАН и издаването на НП са спазени разпоредбите на ЗАНН и КТ. Спазени са сроковете за издаване на НП. АУАН е съставен от компетентно лице. Атакуваното  НП е издадено от компетентно лице. АУАН и НП съдържат всички задължителни реквизити съгласно ЗАНН и са надлежно връчени на нарушителя чрез надлежно упълномощено лице. Не е допуснато съществено процесуално нарушение при издаването на наказателно постановление, обуславящо неговата незаконосъобразност, изразяващо се в неспазване на императивните изисквания на нормата на чл. 57 от ЗАНН.

Съгласно разпоредбата на чл. 303, ал. 3  от КТ „Лицата от 16 до 18 години се приемат на работа с разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай“. В конкретния случай, такова разрешение от ИТ по отношение на В. Ч., която към момента на проверката е била непълнолетна,  липсва, поради което АНО правилно е квалифицирал извършеното от дружеството нарушение, като такова по чл. 303, ал. 3 от КТ. Правилен е изводът на наказващия орган, че случаят е маловажен. Приемането на работа на непълнолетен без разрешение от инспекцията по труда е нарушение с висока обществена опасност. Извършването на такова деяние от наказателно отговорно лице е предвидено в закона като престъпление от общ характер (чл. 192а, ал. 1 от НК). В случая обаче, нарушението е отстранено незабавно след проверката, а по делото няма данни за работника да са произтекли някакви вреди. Предвид изложеното наказващият орган е имал основание да приеме случая за маловажен и да го квалифицира по леко наказуемия състав по чл. 415в, ал. 1 от КТ.

Съдът счита, че в конкретния случай предпоставките на чл. 415в от КТ са налице:

Съгласно цитираната правна норма, нарушение, което може да бъде отстранено веднага след установяването му от контролните органи и от което не са произтекли вредни последици за работници или служители, се наказва с глоба или имуществена санкция от 100.00 лв. до 300.00 лв. по отношение на работодателя и глоба от 50.00 лв. до 100.00 лв. по отношение на виновното длъжностно лице. За приложимостта на тази разпоредба е необходимо нарушението да е налице, т.е. да са изпълнени всички признаци от обективна и субективна страна, същото да е надлежно установено по реда на КТ, да е отстранимо и от него да не са произлезли вредни последици.

В случая се установява по несъмнен начин, че жалбоподателя, в качеството му на работодател е осъществил от обективна страна нарушението, за което е ангажирана отговорността му. Нарушението е правилно установено по реда на Кодекса на труда, от компетентните за това органи и в изискуемата форма. В същото време се установява, че нарушението е отстранено незабавно и не са последвали вредни последици за работниците и служителите. Тези обстоятелства не се оспорват от АНО. Не са представени и не са събрани доказателства, за работника да са произтекли каквито и да било вредни последици от нарушението. Според съда обаче, наказанието е следвало да се наложи в минималния размер- 100,00 лева, поради което и НП в тази му част следва да бъде изменено.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

 

Р     Е     Ш     И 

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 11-0001205 от 16.08.2019 г. на Директор на дирекция „Инспекция по труда“, с което на основание чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, на ЕТ „З.- Ал. К.“, ЕИК ********* е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 300.00 лева, за нарушение на чл. 303, ал. 3 от КТ, В ЧАСТТА МУ досежно размера на имуществената санкция, като за допуснатото нарушение, на основание чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, НАЛАГА на ЕТ „З. Ал. К.“, ЕИК ********* “имуществена санкция” в размер на 100.00 лв. /сто лева/.    

 ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление в останалата му част като законосъобразно.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Бургаски административен съд, в 14-дневен срок от съобщаването му на страните

 

 

 

 

                                                                  СЪДИЯ: